(1) شب دوشنبه، كه اگر فرزندى پديد آمد حافظ قرآن و راضى به تقديرات الهى خواهد بود.

شب سه‏شنبه، كه اگر فرزندى پديد آيد شهادت نصيب او شود در حالى كه اقرار به لا إله الّا اللَّه و محمد رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم دارد، و دهانش خوشبو، دلش مهربان، دستش با سخاوت و زبانش از غيبت و دروغ و افتراء پاك باشد.
شب پنج‏شنبه، كه فرزند به حكومت خواهد رسيد يا دانشمند گردد.
وقت ظهر روز پنج شنبه، كه اگر فرزندى متولد شود تا موقع پيرى او شيطان نزديك او نشود، و زيرك باشد و خداوند سلامت دين و دنيا به او دهد.
شب جمعه، كه فرزند خطيبى توانا خواهد شد.
عصر روز جمعه، كه فرزند معروف و عالم خواهد شد
(1) پس از نماز عشاى شب جمعه، كه اميد است فرزند يكى از افراد بى‏نظير باشد ان شاء اللَّه.
هنگام همبستر شدن ابتدا نام خدا را ذكر كرده سپس اين دعا را بخوان:
 «اللّهمّ ارزقني ولدا و اجعله تقيّا زكيّا ليس في خلقه زيادة و لا نقصان، و اجعل عاقبته إلى خير، اللّهمّ لا تجعل للشّيطان فيه شركا و لا نصيبا».
 «خداوندا، فرزندى نصيب من كن، و او را با تقوى و مهذّب قرار ده، آفرينش او كم و كاستى و اضافه‏اى نداشته باشد، عاقبت به خير باشد.
خداوندا، شيطان در او سهم و نقشى نداشته باشد».
هر گاه همسرت حامله شد براى او، غذاى به تهيه كن كه آن تاريكى‏هاى دل را از بين برده و دوستى شما را محكمتر مى‏كند. و اگر فرزند پسر باشد شجاع خواهد بود و اگر دختر باشد زيبايى او بيشتر شده و نزد شوهرش بهره‏مند مى‏شود.
وقتى همسرت بچه‏دار شد او را با صنوبر يا صمغ درخت معطر كن و مريم فرزند عمران عليها السلام از اين ماده خوشبو استفاده مى‏كرد.
براى طلب فرزند اين دعا را بخوان:
 «ربّ لا تذرني فردا و أنت خير الوارثي و اجعل لي من لدنك وليّا يرثني في حياتي و يستغفر لي بعد وفاتي، و اجعله لي خلفا سويّا و لا تجعل للشّيطان فيه شركا و لا نصيبا، اللّهمّ إنّي استغفرك و أتوب إليك إنّك أنت الغفور الرحيم».
 «پروردگارا، مرا تنها مگذار و تو بهترين ارث برنده هستى، از نزد خودت ياورى براى من قرار ده كه در زندگيم از من سود برد و پس از مرگم بر من استغفار كند، و او را فرزندى سالم بر من قرار ده، و شيطان را در او سهم و نقشى نباشد. خداوندا، من بسوى تو توبه نموده و بخشش تو را مى‏طلبم، تو بخشنده و مهربانى».
اين دعا را هفتاد مرتبه بخواند، و هر كس اين دعا را زياد بخواند خداوند هر چه او آرزو دارد از مال و فرزند و خير دنيا و آخرت به او خواهد داد.
 (1) امام صادق عليه السلام فرمود: «سه چيز است كه به بدن آسيب رسانده و چه بسا موجب مرگ مى‏شوند: در حال سيرى «1» حمام رفتن، خوابيدن در حال سيرى، و ازدواج با پير زن».
و نيز حضرت صادق عليه السلام فرمود: «سه چيز است كه هر كس به آنه عادت كند ديگر آنها را ترك ننمايد: كندن مو، بالا زدن پيراهن، ازدواج با كنيزان».
 (1) و امير المؤمنين عليه السلام در وصيتش به محمد بن حنفيه فرمود:
 «فرزندم، هر گاه قوى شدى نيروى خود را صرف در اطاعت خداوند نما، و سستى خود را در برابر نافرمانى خدا قرار ده، و تا مى‏توانى تلاش كن كه به زن بيش از اختيار خودش ميدان مده، زيرا اين بهتر زيبايى او را حفظ و آسوده خاطرش نموده، و زندگى او را بهتر خواهد نمود، زن قهرمان نيست بلكه شاخه ريحان است. بهر حال با او مدارا كن و به خوبى با او همراهى كن تا زندگيت گوارا گردد».
و امام صادق عليه السلام فرمود: «مبادا كسى از شما بدون هيچ مقدمه‏اى با همسر خود همبستر شود، كه خوف آن مى‏رود كه زن به كمترين چيزى به شوهر خود خيانت كند، بلكه هر گاه كسى از شما نزد همسر خود مى‏رود ابتدا با يك ديگر شوخى و بازى داشته باشند كه اين گواراتر است».
و از آن امام عليه السلام نقل شده است: «براى مردى كه كم خرد است همسر بگيريد ولى براى زن كم خرد همسر نگيريد، زيرا مرد كم خرد اميد عاقل شدن او هست به خلاف زن كم خرد».
و پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: «زنان را در اطاقهايى كه مشرف بر منزل همسايه است جاى ندهيد، نوشتن به آنان آموزش دهيد، ولى سوره يوسف را آموزششان ندهيد، بلكه سوره نور و بافتنى به آنها آموزش دهيد».
و از امام صادق عليه السلام نقل شده كه پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آل فرمود: «هر گاه زن از جايى كه نشسته بود برخاست، مردى به جاى او ننشيند تا خنك گردد».
 (1) و هر گاه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم اراده جنگ داشت زنان را خوانده و با آنان مشورت مى‏كرد سپس براى آنكه دشمن راه را گم كند با آنان مخالفت مى‏نمود.
امام باقر عليه السلام فرمود: «در مسائلى كه بايد پنهان بمانند با زنان مشورت نكنيد، در مسائل مربوط به خويشاوندان از آنان پيروى نكنيد، زن وقتى پير شود خوبى اندامش از بين رفته و شرّ آن مى‏ماند، زيبايى او از بين رفته و نازا مى‏گردد و زبانش تند شود، بخلاف مرد كه هر گاه بزرگ شود شرّ اندامش از بين رفته و خير آن باقى مى‏ماند، عقل او استوار و نظرش محكم و نادانى او اندك گردد».
پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: «براى زن در ايام عادت سزاوار نيست كه موهاى وسط و جلوى سر خود را جمع كند».
پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله از سوار شدن زنان بر اسب نكوهش كرده است. و امير المؤمنين عليه السلام نيز فرمود: «زنان را بر اسب- كه سبب تحريك بر گناه است- سوار ننماييد».
از امام صادق عليه السلام سؤال شد كه زنان وقتى وارد مى‏شوند چگونه سلام كنند؟ فرمود: «هر گاه زن وارد مى‏شود بگويد: عليكم السلام. و هر گاه مرد وارد مى‏شود بگويد: السّلام عليكم

منبع: الآداب الدينية للخزانة المعينية با ترجمه عابدى، ص: 299 
تاريخ : یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ | 15:8 | نویسنده : مجيد كمالي |