پايگاه اطلاع رساني پرسمان قرآن كه سابقا زير نظر گروه پاسخ به سوالات قرآني مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم فعاليت مي نمود با هدف پاسخگويي تخصصي به سوالات ديني ـ قرآني، كاربران تاسيس گرديد و با ادغام شدن اين گروه در مركز ملي به عنوان پرسشگر تخصصي در حوزه قرآن و معارف قرآني در خدمت پرسشگران مي باشد.
از طريق اين سايت امكان طرح پرسش هاي قرآني، دسترسي به بانك سوالات و اطلاعات قرآني و مقالات مرتبط و همچنين كتاب هاي تخصصي پرسش و پاسخ قرآني براي كاربران فراهم آمده است.

 

مركز ملي پاسخ‌گويي به سؤالات ديني، بزرگترين مركز پاسخگويي شيعه ( از لحاظ وسعت موضوعات تخصصي و گستره مخاطبان) در جهان اسلام است كه با هدف پاسخگويي تخصصي به سوالات و شبهات، توسط دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم تاسيس گرديده و با همكاري اساتيد و فضلاي حوزه علميه قم در چهار حوزه پاسخگويي به پرسش‌هاي مراجعان پاسخ‌ مي‌گويد. 
سامانه ارسال پيام كوتاه همزمان با سي و دومين بهار انقلاب اسلامي و ايام الله دهه فجر و در سال همت مضاعف و كار مضاعف، مركز ملي پاسخگوئي به سوالات ديني اقدام به راه اندازي سامانه پاسخگوئي از طريق پيام كوتاه نمود.
با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه به عنوان اولين ابزار ارتباطي ، مركز ملي اين سامانه را جهت پاسخگوئي به سوالات ديني اقشار مختلف جامعه راه اندازي كرده است و در مرحله اول پاسخگوي سوالات فقهي از طريق پيام كوتاه خواهد بود. كه به زودي با گسترش اين سامانه پاسخگوئي سوالات ديني در موضوعات ديگر نيز باشد.
شماره پيامك 30009640 آماده دريافت سوالات پيامكي اقشار مختلف جامعه بوده و همجنين پرسشگران مي توانند با
ورود به سايت مي توانند نرم افزار مخصوص ارسال سوال از طريق تلفن همراه را دريافت و بر روي گوشي تلفن خود نصب نمايند.جستجوگر اسلامي جواب با توجه به حجم گسترده پرسش و پاسخ هاي گردآوري شده در مراكز پاسخگو و توجه به اين نكته كه دستيابي پرسشگران به اين سوالات كمك فراواني به پاسخ يابي آنها مي نمايد، مركز ملي پاسخگويي ديني بر آن شد تا با گردآوري اطلاعات مختلف ديني از جمله پرسش و پاسخ، دستيابي پرسشگران را به پاسخ خود تسهيل نمايد.
از اين رو با راه اندازي اين سايت، جواب سعي دارد بر فارسي زبانان يك جستجوگر تخصصي در حوزه مطالب ديني تبديل شود.
هدف ما اين است كه تمامي علاقمندان به مطالعه در زمينه موضوعات ديني بتواند به طور تخصصي از اين مطالب در سايت هاي فارسي زبان استفاده كنند.
 

انجمن گفتگوي قراني همسو با ديگر سايت هاي پاسخگو و با توجه به اهميت كتاب شريف قرآن در اين زمينه انجمن تخصصي تشكيل شده است، تاكاربران با مراجعه به اين محيط تخصصي، پاسخ ها و مطالب مورد نظر خود را با رويكرد قرآني دريافت نمايد.
اين انجمن در موضوعات متنوعي فعاليت مي نمايد كه اين موضوعات ده گانه عبارتند از:
علوم قرآن ـ مبدا شناسي ـ مقصد شناسي و راهنماشناسي ـ اخلاق و عرفان ـ احكام قرآني ـ تاريخي و سياسي ـ اجتماعي ـ زن و مباحث مربوط ـ مشاوره قرآني و مسايل تربيتي ـ خدمات و پژوهش هاي قرآني ـ آزادانجمن گفتگوي ديني ي دارد محيطي مناسب براي بحث و گفتگوي ديني را به صورت آزاد فراهم آورد.
با توجه به اينكه طرحي برخي از سوالات و پرسش هاي ديني در يك جلسه امكان ندارد و ضروري است تا پرسشگر و پاسخگو در گفتگوي طولاني مدت به بررسي موضوع و حل مشكل بپردازند، ضروري مي نمود تا بخشي به عنوان انجمن پرسش و پاسخ ديني فعال گردد و پرسشگران بتوانند سوالات خود را به صورت بحث هاي طولاني و ادامه دار با پرسشگران مطرح نمايند.
از ديگر مزايا اين نوع مباحث، امكان استفاده و مشاركت ديگر افراد در بحث ها مي باشد كه با توجه به تكرار بسياري از سوالات و پرسش ها در ذهن نوع انسان ها، مراجعه به اين بحث ها امكان يافتن پاسخي دقيق تر را با مشاركت و همفكري ديگران فراهم مي آورد.شهر سوال با توجه به حضور فعال بخش پاسخگويي اينترنتي مركز ملي پاسخگويي در جوامع مجازي پرطرفدار و پركاربر مانند كلوب ، ماي پرديس ، ايران 20 و پاسخگويي در اين محيطها ، نياز شديد به بانك جامع اطلاعاتي از فعاليت ها و پرسش و پاسخ هاي برگزيده اين جوامع احساس مي شد .
به لطف خدا سايت « شهر سؤال » براي اين منظور راه اندازي شد . اين سايت ، يكي از سايت هاي مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني مي باشد كه جمع بندي و خلاصه اي از پرسش و پاسخ هاي مطرح شده در جوامع مجازي را در خود جاي داده است اين سايت با تقسيم بندي موضوعي و شاخه بندي هاي منطقي در هر رشته هاي مختلف علوم اسلامي ، و نيز داشتن كليد واژه هاي مختلف و محتواي مرتبط ، امكان دسترسي آسان كاربران به محتواي مورد نياز خود را فراهم نموده است .
همچنين مقالات برگزيده مطرح شده در جوامع مجازي به تفكيك موضوع در اختيار كاربران محترم قرار داده شده است . .
اين سايت مرجعي كامل و نيز مرجعي سهل والوصول براي مقالات ديني و پرسش و پاسخ هاي مورد نياز و مبتلا به كاربران مشتاق به علوم ديني ونيزكاربران جوامع مجازي مي باشد .شهر جواب يكي از سايت هاي وابسته به مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني ميباشد كه نقش پشتيبان انجمن پر مخاطب گفتگوي ديني( اسك دين) را بر عهده دارد.
مطالب و پرسش وپاسخ هايي كه در انجمن گفتگوي ديني به نتيجه نهايي رسيده توسط مدير يا كارشناسان هر انجمن جمع بندي شده و در قالب يك مقاله كامل بر روي خروجي سايت شهر جواب قرار ميگيرد ومنبع مقاله واقع در
انجمن گفتگوي ديني نيز ذيل آن درج ميگردد.
با توجه به درج برچسب در تمامي مقالات سايت شهر جواب امكان يافتن آن توسط موتورهاي جستجو ودر نتيجه دسترسي آسان براي مخاطب فراهم ميشود.
اين سايت مي تواند مرجعي كامل باشد براي مقالات ديني و استفاده از آنها براي كاربران مشتاق به علوم ديني وهمچنين مرجعي مطمئن وسهل الوصول براي ارجاع كاربران انجمن گفتگوي ديني.
شهر جواب به موازات انجمن هاي علمي انجمن گفتگوي ديني داراي هفت انجمن ميباشد شامل: تفسير وعلوم قرآن-حديث-كلام وعقايد-تاريخ اسلام-مشاوره وخانواده-اخلاق وعرفان-احكام شرعي كه مطالب سايت مطابق مطالب مندرج در انجمن گفتگوي ديني در اين انجمن ها درج مي شود.


برچسب‌ها: سايت هاي پاسخگويي به سئوالات ديني

تاريخ : شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۲ | 18:38 | نویسنده : مجيد كمالي |

ازدواج

سوال: الف) ازدواج با فرق مختلف صوفی، علی اللهی و دراویش چه حکمی دارد؟ ب) ازدواج با اعضاء گروهک منافقین چه حکمی دارد؟

امام خمینی(ره):

ازدواج با کسانی که اعتقاد به الوهیت امیرمومنان دارند جایز نیست.

 (تحریرالوسیله، 1424، هـ ق، ج2، التاسع، ص 286، م 7)

(استفتائات، ج3، ص 129، س 134)

 

آیة الله اراکی(ره):

ازدواج با علی اللهی باطل است چه مرتد فطری باشد چه ملّی.

(توضیح المسائل، ص 581)

(استفتائات آخر کتاب، س 5)

 

آیة الله بهجت(ره):

جایز نیست.

اگر مسلمان باشند، جایز است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله تبریزی(ره):

ازدواج با فرق مذکوره و مانند آن جایز نیست و عقدش باطل است. والله العالم

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

در ازدواج با سایر مذاهب و فرق مسلمان اگر از اسلام خارج نشده باشند چنانچه بیم تغییر در عقیده باشد جایز نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

هر نوع ارتباطی که موجب ترویج و تقویت فرق ضاله (بهاییت- صوفیه) باشد جایز نیست و ترک مجالست و مصاحبت با آن ها لازم است.

به مومنین توصیه می کنم، از معاشرت و مجالست مخصوصاً مزاوجت و رفاقت با آن ها جداً پرهیز و احتراز نمایید که معرض خطرات و مفاسد بزرگ است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

(جامع الاحکام، 1382، ج2، ص 95، س 1499 و 1498)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

الف) آنان اگر منکر یکی از ضروریات دین باشند تا نعوذ بالله حضرت علی (علیه السلام) را خدا بدانند مشرک و نجس هستند و ازدواج با آنان جایز نیست.

ب) به طور کلی ازدواج با هر فرقه و گروهی که احتمال تاثیر منفی و ایجاد انحراف در اخلاق و رفتار انسان با فرزندان را داشته باشد مناسب نیست. بلکه در برخی روایات اشعار به عدم جواز دارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله گلپایگانی(ره):

الف) ازدواج با کسانی که اعتقاد به الوهیت امیرمومنان دارند جایز نیست.

ب) ـــ

(هدایة العباد، ج 2، ص 348، م 1211)

 

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

در تمام این موارد اشکال دارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

الف و ب: در هر صورت از ازدواج با آنان خودداری شود.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)تاريخ : دوشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۲ | 19:49 | نویسنده : مجيد كمالي |

فلسفه خلقت بشر در این دنیا کسب فضیلت و عبودیت و نیز رنگین کردن زندگی به اخلاق و اعمال خداوند است. برای این منظور ربّ جلیل و متعال، توسط برگزیدگانش کاتالوگی را تحت عنوان " فقه " بیان کرده است که در سایه آموزه های آن می توان سعادت را در هر دو سرا تضمین نمود.


در این مقاله می خواهیم نگاهی از پنجره احکام شرعیه به ازدواج و روابط بین زوجین بیندازیم.

دوران نامزدی

تفریح و رفتن به گردش با نامزد خود- که هنوز عقد نکرده است- چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: تا زمانی که عقد شرعی خوانده نشده، جایز نیست.(1)
***

نگاه به نامزد

آیا نگاه مرد به بدن نامزد خود- که هنوز نامحرم است؛ ولی ازدواج با او قطعی است- جایز است؟

همه ی مراجع: خیر، نامزد نامحرم، با سایر زنان تفاوتی ندارد.(2)
***

طلای سفید

طلای سفید، برای مردان چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: اگر از جنس طلا باشد، جایز نیست؛ هر چند به رنگ سفید باشد.(3)
***

حکم پلاتین

آیا در دست کردن و استفاده از پلاتین برای مرد اشکال دارد؟

همه ی مراجع: استفاده از پلاتین اشکال ندارد.(4)
***

نفقه دوران عقد تا عروسی

در دوران عقد تا عروسی- که دختر در خانه پدر به سر می برد- آیا تأمین نفقه او بر عهده ی شوهر است؟

همه ی مراجع: (به جز تبریزی، وحید و سیستانی): در فرض یاد شده اگر زن تمکین داشته باشد، نفقه ی او بر شوهر واجب است.
وحید و تبریزی: خیر، در این فرض بر عهده ی شوهر نیست.
سیستانی: اگر در شهری که زندگی می کنند، متعارف این است که نفقه ی دختر را خانواده اش می دهد، بر عهده ی شوهر چیزی نیست. در غیر اینصورت، پرداخت نفقه، وظیفه ی شوهر است.(5)
***

نماز با صورت آرایش کرده

برخی از خانم ها فکر می کنند، نماز خواندن با صورت آرایش کرده صحیح نیست. در حالی که اگر آرایش مانع از رسیدن پوست پیشانی بر مهر نباشد، اشکال ندارد.(6)
***

هفته اول عروسی

• مسأله: چنانچه، دختر باکره باشد، مرد باید در هفت شب نخست، نزد عروس باشد و اگر باکره نباشد، در سه شب نخست باید نزد او باشد، مگر آن که زن از حق خود صرف نظر کند.(7)

احکام جنسی

راه های تشخیص جنابت چیست؟

همه ی مراجع: به دو چیز انسان جنب می شود:
1. آمیزش جنسی به مقدار دخول نسبت به مرد و زن (اگر چه منی بیرون نیاید).
2. بیرون آمدن منی، در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار.(8)

وذی، مذی، و ودی را توضیح دهید؟

همه ی مراجع:
مذی، به آبی گویند که گاه بعد از ملاعبه و بازی کردن با همسر، بیرون می آید.
وذی، به آبی گویند که گاه بعد از منی بیرون آید.
ودی، به آبی گویند که گاه بعد از بول آمدن بیرون می آید و کمی سفید و چسبنده است.
همه این آب ها، در صورتی که مجرا به بول و منی آلوده نباشد، پاک است.
تبصره: فایده استبرا از بول این است که، اگر آب مشکوکی، بعد از آن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمی کند، اما اگر استبرا نکرده، باید، وضو را اعاده کند و محل را بشوید.
فایده ی استبرا از منی این است که اگر رطوبت مشکوکی از او خارج شود و نداند، منی است یا یکی از آب های پاک، غسل ندارد و اگر استبرا نکند و احتمال دهد ذرات منی در مجرا باقی بوده و همراه بول یا رطوبتی دیگر خارج شده، باید دوباره غسل کند.(9)
***

تشخیص منی

راه تشخیص منی و احتلام در مرد چیست؟
همه ی مراجع (به جز بهجت، مکارم و صافی): خروج منی در مرد دارای سه نشانه است: 1. همراه شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید. 3. بدن سست شود. اگر هیچ یک از نشانه های سه گانه و یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
بهجت و مکارم: خروج منی در مرد دارای دو نشانه است: 1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون ‌آید. اگر هیچ یک از این دو نشانه یا یکی از آن دو را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
صافی: اگر با شهوت و جستن بیرون آید و یا با جستن بیرون‌آید و بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این دو نشانه را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر اطمینان پیدا کند که منی است.(10)
***

جنابت در زن

راه تشخیص منی و احتلام در زن چیست؟

همه ی مراجع(به جز بهجت، تبریزی، و نوری): خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد، به جنابت آن ها حکم می شود و لازم نیست، با جستن بیرون بیاید و بدن سست شود و اگر بدون شهوت باشد، به منی حکم نمی شود، مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
بهجت: خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد و با جستن بیرون آید، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو علامت، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
تبریزی و نوری: خروج ترشّحات زن، اگر با شهوت خاص (اوج لذّت جنسی) همراه باشد و بدن پس از آن سست شود، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو نشانه، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.(11)
***

ترشحات زنانه

پرسش: آیا ترشحات معمولی خانم ها، وضو را باطل می کند؟

همه ی مراجع: خیر، مگر آن که به منی یا بول بودن آن یقین کند.(12)

روابط زناشویی

• مسأله: زن و شوهر می توانند، به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند، چه با قصد شهوت و چه بدون قصد آن.(13)

آیا زن، می تواند، از نگاه کردن شوهر به بدن خود ممانعت به عمل آورد؟

زن، باید، برای کلیه ی بهره های جنسی شوهر مطیع او باشد، مگر این که عذر شرعی داشته باشد.(14)

تمکین، زن نسبت به روابط زناشویی، چه مقدار باید باشد؟

همه ی مراجع: اگر عذر شرعی(مانند حیض، ضرر برای سلامت بدن و...) نداشته باشد و شوهر بخواهد، باید تمکین کند.(15)
• مسأله: هرگونه تماس بدنی بین زن و شوهر، با هر عضوی باشد، جایز است.(16)

اگر انسان، در شب، بداند که صبح برای غسل کردن آب پیدا نمی کند، آیا با این حال می تواند، با همسر خود نزدیکی کند؟

جواب: مانع ندارد.(17)
***

تحریک جنسی

آیا انسان، می تواند، با نگاه به عکس همسرش، حسّ جنسی خود را تحریک کند و لذّت ببرد؟

نگاه کردن به عکس همسر اشکال ندارد، چه با قصد لذّت و چه بدون آن و تصور کردن او هم در ذهن در صورتی که به کار حرام استمنا منجر نشود، اشکال ندارد.

آیا دیدن فیلم های شهوت انگیز، برای فرد متأهل جایز است؟

اگر دیدن آن ها به قصد تحریک شهوت باشد و یا موجب تحریک آن شود، جایز نیست.(18)

آیا بر زن و شوهر جایز است، در حالی که تنها هستند، فیلم های سکسی ببینند و سپس عمل زناشویی انجام دهند؟

نگاه کردن به این گونه فیلم ها، برای همه حرام است.(19)

دیدن فیلم هایی که راه صحیح نزدیکی با زن باردار را آموزش می دهد، برای مردان متأهل چه حکمی دارد؟

دیدن این فیلم ها که همیشه با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست.(20)
***

نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت در زمانی که زن حائض است، چیست؟

امام، خامنه ای، صافی، مکارم و نوری: کراهت شدید دارد.
سیستانی و فاضل: اگر زن راضی باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنابر احتیاط واجب جائز نیست.
بهجت، تبریزی و وحید: بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.(21)
***

زمان آمیزش

آمیزش در برخی زمان ها و حالت ها ممکن است حرام باشد. با مواردزو احکام آن آشنا می شویم:

الف) در حال حیض

• مسأله: آمیزش، در فرج، در زمان حیض هم برای مرد و هم برای زن حرام است، اگر چه به مقدار ختنه گاه باشد و منی هم بیرون نیاید، بلکه احتیاط واجب آن است که به مقدار کم تر از ختنه گاه نیز آمیزش صورت نگیرد.(22)
• مسأله: اگر، در هنگام آمیزش زن حائض شود، مرد باید بلافاصله از او کناره بگیرد و اگر از او فاصله نگرفت، بنابر احتیاط واجب، باید، کفّاره بدهد.(23)
• مسأله: آمیزش، در روزهایی که حیض زن قطعی نیست، ولی شرعاً باید، برای خود حیض قرار دهد، هم بر مرد هم بر زن حرام است.(24)
• مسأله: زن و شوهر می توانند، در زمان حیض زن، به استثنای دخول، سایر استمتاعات را از یکدیگر داشته باشند. اگر چه به انزال منی منجر گردد.(25)
• مسأله: کامیابی و لذّت بردن از ناف تا زانوی حائض، بر مرد مکروه است، مگر آن که از روی لباس باشد.(26)

اگر خانمی از خون حیض پاک شده است، لیکن، هنوز، غسل به جا نیاورده آیا می تواند، با شوهرش نزدیکی کند؟

پیش از غسل همبستر شدن با زن جایز است، اگر چه کراهت دارد.(27)

ب) بعد از داخل شدن وقت نماز

• مسأله: کسی که نمی تواند، غسل و تیمم کند، بعد از داخل شدن وقت نماز، نباید، با همسر خود نزدیکی کند، مگر آن که بترسد که به گناه بیفتد.(28)
• مسأله: اگر کسی نمی تواند، غسل کند، امّا، می تواند تیمم نماید، حتی بعد از داخل شدن وقت نماز می تواند، با همسر خود آمیزش کند.(29)

ج) در حال استحاضه ی کثیره یا متوسطه

• مسأله: اگر زن مستحاضه ی کثیره و یا متوسطه باشد، در صورتی که غسل های واجب خود را انجام داده باشد، آمیزش با او جایز است.(30)

د) در حال روزه ی واجب

• مسأله: نزدیکی، در حالی که هر دو یا یکی از آنان روزه ی واجب گرفته اند، حرام است و روزه را نیز باطل می کند، اگر چه به مقدار ختنه گاه هم داخل شود و منی هم بیرون نیاید.(31)
• مسأله: هر کاری که باعث جنب شدن مرد یا زن، در حال روزه شود، اگر عمدی صورت بگیرد، حرام است و روزه را نیز باطل می کند.(32)
• مسأله: ملامسه و بوسیدن و ملاعبت با همسر در حال روزه، اگر به قصد انزال منی نباشد، اشکال ندارد، لیکن اگر زن یا مرد به گونه ای باشند که عادتاً با این گونه امور جنب می شوند، باید از این گونه کارها نیز اجتناب کنند.(33)
• مسأله: اگر مردی، زن خود را در ماه مبارک رمضان، در حالی که روزه است، به آمیزش مجبور کند، علاوه بر این که فعلی حرام انجام داده است ولی روزه ی زن باطل نمی شود.(34)

هـ) در حال بیماری

• مسأله: اگر زن، بیماری داشته باشد که دکترها او را از آمیزش منع کرده باشند، مجامعت با او برای شوهرش جایز نیست.(35)

و) در حال اعتکاف

آمیزش، در حال اعتکاف بر مرد و زن حرام است، بلکه، هر گونه لمس و بوسیدن به شهوت نیز حرام است و اعتکاف را نیز باطل می کند.(36)

ز) در حال احرام

• مسأله: مجامعت کردن با همسر در حال احرام جایز نیست.(37)
• مسأله: هر گونه لمس، بوسیدن، نگاه کردن به همسر، در حال احرام از روی شهوت جایز نیست.
***

موسیقی محرِّک

آیا زن و شوهر، به جهت تمایل به یکدیگر و افزایش شهوت، می توانند، به موسیقی لهوی گوش فرا دهند؟

همه ی مراجع: گوش دادن به موسیقی حرام جایز نیست و صرف افزایش تمایل به همسر، مجوّز شرعی، برای گوش دادن به آن محسوب نمی شود.(38)
***

سقط جنین

آیا بعد از انعقاد نطفه از بین بردن آن جایز است؟

بعد از انعقاد نطفه جایز نیست.(39)
***

دیه ی سقط جنین

پرسش: دیه سقط جنین چه مقدار است؟

همه ی مراجع: دیه برای نطفه، 20 مثقال طلای سکه دار؛ برای علقه (خون بسته شده) 40 مثقال طلا و برای مضغه (پاره گوشت) 60 مثقال طلا است. اگر استخوان داشته و بدون گوشت باشد، 80 مثقال و اگر گوشت آن را پوشانده و خلقت کامل شده باشد 100 مثقال است. اگر روح در آن دمیده شده چنانچه پسر باشد 1000 مثقال و اگر دختر باشد 500 مثقال شرعی طلای سکه دار، دیه دارد.
گفتنی است که روح در حدود چهار ماهگی در جنین دمیده می شود.(40)

احکام روابط زن و شوهر

پرداخت نفقه

• مسأله: نفقه را می توان به صورت پول یا عین به زن پرداخت؛ به طور مثال، می توان، غذا را پخته یا نپخته و یا پول آن را به زن داد و زن نیز مالک آن می شود.(41)
به مقدار نفقه به گردن مرد، دین می آید و به زن مقروض می شود، چه زن آن را از مرد طلب کرده باشد یا نه.(42)

آیا مرد، می تواند، پول هایی را که زن با صرفه جویی در مخارج خانه پس انداز کرده، از زن طلب کند؟

اگر از نفقه ی زن بوده و زن با کم گذاشتن از خود در قسمت مخارج زندگی صرفه جویی کرده، خیر، نمی تواند.(43)

اگر خانمی، ماهیانه، از شوهرش، برای مخارج خانه، پول می گیرد، مقداری از آن را پس انداز کند، آیا می تواند، بدون اذن شوهر، برای خود، لباس یا چیزی دیگر بخرد؟

اگر شوهر، ماهیانه را به زن تملیک کرده و اختیار مصرف را به او داده و یا ماهیانه، نفقه ی خود زن است، می تواند، بدون اجازه ی شوهر آن را خرج کند.(44)

چنانچه مردی نفقه همسرش را ندهد و یا از آن کم بگذارد، زن چگونه می تواند نفقه ی خود را از او استیفا نماید؟

امام، بهجت و فاضل: نخست باید به حاکم شرع مراجعه کند و با عدم دسترسی به او، با چند نفر از افراد عادل، در میان بگذارد تا از این طریق، او را بر پرداخت نفقه مجبور کنند و اگر این راه ها ممکن نبود، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
تبریزی، سیستانی، صافی، مکارم و نوری: اگر ممکن است، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
وحید: می تواند از طریق متصدّی امور حِسبّیة، شوهر را بر پرداخت نفقه مجبور کند و اگر ممکن نشد، می تواند خرجی خود را بدون اجازه از مال شوهر بردارد و احتیاط واجب آن است که این کار با اجازه ی حاکم شرع باشد.
تبصره: به فتوای آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم شیرازی، در فرض یاد شده، تصرف در اموال شوهر باید با اجازه ی حاکم شرع باشد.(45)
***

حق سکونت زن

پرسش: آیا زن بعد از عقد ازدواج می تواند از سکونت در شهری خاص امتناع ورزد؟

همه ی مراجع: خیر، چنین حقی ندارد؛ مگر آن که در ضمن عقد شرط کرده باشد، (و یا عقد بر این توافق واقع شده باشد).(46)
***

مطالبه ی مهریه

پرسش: اگر زن بعد از نزدیکی با همسرش مهرش را از شوهر بطلبد ولی او قادر به پرداخت آن نباشد، تکلیف چیست؟

همه ی مراجع: اگر شوهر به جز خانه و اثاث آن چیزهای دیگری که به آن نیاز دارد و یا در شأن او است چیز دیگری نداشته باشد، زن نمی تواند مهر خود را از او مطالبه کند بلکه باید صبر کند تا او بتواند بدهی خود را بپردازد.(47)
***

اطاعت از شوهر

در مقام تعارض بین امر پدر و همسر، اطاعت کدام یک، برای زن مقدم است؟

در امر مشروع، امر شوهر مقدّم است.(48)

اگر شوهر، پوشیدن لباس و یا آرایشی خاص را از همسرش درخواست کند، آیا اطاعت او بر زن واجب است؟

همه ی مراجع: اگر این درخواست، در راستای استمتاعات باشد و یا ترک آن باعث نفرت شوهر گردد، بر زن واجب است، اطاعت کند. در غیر این صورت، واجب نیست.(49)
***

رضایت شوهر

آیا همین اندازه که زن، بداند، شوهرش، برای بیرون رفتن از منزل راضی است، کفایت می کند یا این که باید، از او اجازه بگیرد؟
همه ی مراجع: اگر می داند که شوهرش راضی است، کفایت می کند و اجازه گرفتن لازم نیست.(50)
***

لباس میهمانی

اگر جهت شرکت در یک میهمانی خاص، زن بخواهد، لباس ویژه، بپوشد، ولی، همسر وی راضی نباشد، چه حکمی دارد؟

اگر پوشیدن لباس، موجب اختلاف و مفسده باشد، باید، از پوشیدن آن اجتناب شود و شوهر نیز، نباید، از لباسی که متعارف است، جلوگیری کند.(51)
***

آرایش برای غیر همسر

آرایش نمودن زن، برای غیر همسر، در بعضی مجالس زنانه، مثل عروسی یا میهمانی های زنانه، در صورتی که همسر راضی نباشد، چه حکمی دارد؟
در صورتی که نامحرم او را نبیند، اشکال ندارد؛ ولی، سعی شود، موافقت شوهر حاصل گردد.(52)
***

نذر زن

آیا زن، می تواند، بدون اذن شوهر، از مال خود نذر کند؟

امام و خامنه ای: خیر، نذر زن در اموال خود، بدون اذن شوهر صحیح نیست.
نوری: آری، نذر زن، از مال خودش، بدون اذن شوهر صحیح است.
سیستانی، صافی و وحید: اگر نذر، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و بنابر احتیاط واجب، در اموال خود نیز- غیر از حج، زکات، صله رحم و احسان به پدر و مادر- با اذن شوهر نذر کند.
فاضل: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او(در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط واجب آن است که با اذن او باشد؛ به ویژه، در نذر اموال [هر چند به خود متعلق باشد.]
تبریزی و مکارم: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط مستحب آن است که با اجازه ی او باشد (حتی در اموال خود).
بهجت: نذر زن بدون اذن شوهر (حتی در اموال خودش)، بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.(53)
***

رقص برای همسر

آیا زن، می تواند، برای شوهرش برقصد و همراه با آن، به موسیقی طرب انگیز و شاد گوش کنند؟

همه ی مراجع(به جز بهجت): رقص زن برای شوهر، در صورتی که با موسیقی حرام همراه نشود، جایز است.
بهجت: اگر همراه با موسیقی حرام انجام گیرد، جایز نیست و اگر بدون آن باشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.(54)
***

تصرّف در اموال یکدیگر

تصرّف در اموال شوهر، بدون اذن او جایز نیست، مگر آن که، زن به رضایت او علم داشته باشد و همین طور تصرّف در اموال زن.(55)

اگر زنی، بدون اجازه ی شوهرش، از پول یا مال او بردارد، در صورتی که بداند، شوهرش راضی است، آیا گرفتن اجازه واجب است؟

با احراز رضایت مانعی ندارد.(56)

آیا مرد، می تواند، همسرش را به فروش اموالش مجبور نماید، به طور مثال، زن را وادار کند، خانه یا ملکش را بفروشد؟

حق ندارد.(57)

نشوز زن و مرد

• مسأله: زن، در هر یک از صور زیر ناشزه محسوب می شود و مرد می تواند نفقه ی او را نپردازد:
1. عدم تمکین زن به شوهر، در روابط زناشویی.
2. خارج شدن از خانه، بدون اذن و رضایت شوهر و خودسری در آمد و رفت ها و معاشرت ها.
3. پاک نکردن خود از آنچه باعث دور کردن شوهر از تمتعات و لذّات می گردد.
4. ترک نظافت و یا ترک آرایش، اگر شوهر آن را طلب کند.(58)

زن، با چند بار اطاعت نکردن، در وظایف واجب خود نسبت به شوهر ناشزه می شود؟

اگر زن بدون عذر، وظایف خود را انجام ندهد، حتّی اگر برای یک بار، نشوز محقّق می شود و اگر توبه کرد و از شوهر اطاعت نمود، نشوز برداشته می شود.
• مسأله: اگر مردی، به وظایف واجب خود عمل نکند و نفقه ی زن را نپردازد، گرفتار نشوز شده است.(59)
• مسأله: اگر نشانه های نشوز در مرد پیدا شود، زن، می تواند، مرد را نصیحت کند و اگر نصیحت مؤثر نشد، می تواند، شکایت خود را نزد حاکم ببرد تا مرد را وادار کند، به وظایف خود عمل نماید.(60)

احکام حجاب و پوشش اسلامی

پوشش نامناسب

پرسش: پوشیدن مانتوهایی که برجستگی های بدن (مانند سینه و پشت) را نمایان می سازد چگونه است؟

همه ی مراجع: اگر باعث تهییج شهوت باشد، جایز نیست.(61)
***

پوشش زیر چانه

آیا پوشاندن زیر چانه و کف و روی پا، در مقابل نامحرم واجب است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و مکارم): آری، باید آن ها را از نامحرم بپوشاند.
مکارم: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، بنابر احتیاط، واجب است.(62)

پوشش زیبارویان

زنی که می داند، به جهت چهره ی زیبایی که دارد، مردان نامحرم، به او نگاه می کنند، چه وظیفه ای دارد؟ آیا پوشاندن آن واجب است؟

امام، خامنه ای، سیستانی، فاضل، مکارم و نوری: اگر باعث مفسده نشود، پوشاندن چهره بر او واجب نیست؛ ولی، مردان وظیفه دارند، به او نگاه نکنند.
بهجت، تبریزی و وحید: اگر باعث جلب توجّه مرد نامحرم شود، بنابر احتیاط واجب، باید چهره خود را بپوشاند.
صافی: باید چهره ی خود را در برابر نامحرم بپوشاند.(63)
***

زیورآلات زنان

زیورآلات زن، اگر در معرض دید نامحرم باشد: چه حکمی دارد؟

امام، بهجت، صافی، خامنه ای، فاضل و وحید: باید، از دید مرد نامحرم پوشانده شود.
مکارم و نوری: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند) از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن حلقه ی ازدواج و انگشتر، واجب نیست.
سیستانی: پوشاندن گردن بند، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن النگو، دستبند، حلقه ی ازدواج و انگشتر واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند)، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن انگشتری که پیش زنان بزرگسال، یا کمی پایین تر متعارف است، واجب نیست.(64)
***

آرایش زن

آیا زن باید چهره ی آرایش کرده ی خود را از نامحرم بپوشاند؟

همه ی مراجع: (به جز مکارم): آری، باید از نامحرم بپوشاند.
مکارم: بنابر احتیاط واجب باید از نامحرم بپوشاند.(65)

اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت برای خانم ها چه حکمی دارد؟

امام، سیستانی، مکارم و نوری: اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت بدون آرایش اشکال ندارد.
بهجت و صافی: این کار فی نفسه برای آنان اشکال ندارد ولی باید صورت را از نامحرم بپوشاند.
تبریزی، خامنه ای، وحید و فاضل: اگر زینت محسوب شود پوشاندن آن از مرد نامحرم واجب است.(66)

احکام روابط اجتماعی

مکالمه با نامحرم

آیا خانم ها، می توانند، با نامحرمان صحبت کنند؟

خانم ها، می توانند، با نامحرم صحبت کنند، مشروط به آن که به قصد لذّت نباشد، صدای خود را نازک ننمایند و زمینه گناه هم نباشد.(67)

توصیف نامحرم

آیا بر زن جایز است، زیبایی های زنان نامحرم را برای شوهرش تعریف کند؟

اگر شوهرش آن زن ها را می شناسد، اشکال دارد.
***

پزشک نامحرم

در جایی که پزشک زن در دسترس باشد، آیا لمس بدن زن از روی لباس، به وسیله ی پزشک مرد جایز است؟
همه ی مراجع: اصل لمس بدن زن نامحرم، از روی لباس، حرام نیست؛ ولی، اگر تلذّذ و مفسده ای در بین باشد، جایز نیست.(68)

مراجعه به پزشک نامحرم

شکی نیست که در شرایط اضطراری و ناچاری، مراجعه به پزشک نامحرم مانعی ندارد. سخن، در جایی است که با وجود پزشک محرم، آیا می توان به پزشک نامحرم مراجعه کرد یا نه؟ مراجع تقلید فرموده اند: «اگر، مراجعه، به پزشک نامحرم، بر لمس و نظر حرام متوقف باشد تا به حدّ ضرورت نرسیده، جایز نیست». امّا بسیاری از مردم می گویند، دکتر محرم است.

آیا مراجعه زن به پزشک مرد یا رادیولوژی، سونوگرافی، تزریقات و جراحی زنان، توسط مردان، با وجود پزشک زن و انجام این اعمال توسط زنان چه صورت دارد؟

با وجود زنان متخصّص، مراجعه به نامحرم جایز نیست.(69)

مراجعه مردان به پزشک زن، در صورت وجود پزشک مرد چه صورت دارد؟

اگر ضرورت ندارد و لمس و نظر حرام می شود، جایز نیست.(70)
***

تزریقات نامحرم

حکم آمپول زدن، توسط نامحرم چگونه است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): اگر همجنس در دسترس نباشد و ضرورت اقتضا کند، اشکال ندارد.
تبریزی و سیستانی: اگر همجنس در دسترس نباشد، یا آمپول زن غیر همجنس، مهارتش در تزریق بیشتر باشد، اشکال ندارد.(71)
***

عکس های زنان نامحرم

از منکراتی که در بسیاری از خانه ها، به ویژه، نوعروسان وجود دارد، فضاسازی خانه، با عکس های نیمه عریان و بدحجاب زنان نامحرم آشنا و ناآشناست؛ در حالی که جایز نیست، عکس هایی که دیدن آن ها برای دیگران حرام است، در معرض دید قرار بگیرد.(72)
***

احکام عکس

آیا نگاه کردن به عکس شخص نامحرم که حد واجب پوشش را در عکس رعایت ننموده، جایز است؟
در صورت نشناختن و نبود مفسده جایز است.(73)
***

فیلم مبتذل

نگاه به فیلم های مبتذل که بیش تر زنان غیرمسلمان در آن بازی می کنند؛ در صورتی که موجب تحریک انسان نشود، چه حکمی دارد؟
همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): با توجه به این که دیدن این گونه فلیم ها، شهوت برانگیز و مقدمه ارتکاب گناه است، نگاه به آن ها حرام است.
تبریزی: نگاه به فیلم هایی که موجب تحریک شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه باشد، جایز نیست.
سیستانی: اگر حتی، بدون قصد لذّت و ترس افتادن به گناه باشد، بنابر احتیاط واجب، نگاه به زنان جایز نیست.(74)
***

احکام صله ی رحم

صله ی رحم چیست؟ و چه کسانی جزء ارحام محسوب می شوند؟

صله ی رحم، یعنی پیوند با خویشاوندان، که گاه با دیدار آنان حاصل می شود و گاه با نامه یا تلفن یا دعوت از آن ها؛ یا طرق دیگر. صله رحم شامل خویشاوندان خیلی دور نمی شود.(75)
علی(ع) در این باره می فرماید:
«صِلُوا اَرحامکُم و ان قَطعُوکم»(76)
با خویشاوندان خود صله رحم کنید، هر چند، آنان، با شما قطع رابطه کنند.

آیا خویشاوندان زن از ارحام شوهر محسوب می شوند که صله با آنان واجب باشد یا خیر؟ و همین طور، خویشاوندان شوهر، از ارحام زن محسوب می شوند یا خیر؟

خویشاوندان زن یا شوهر جزء ارحام دیگری محسوب نمی شوند.(77)

زن من همواره مرا مجبور می کند، به خانه مادرش یا خواهر یا بستگانش بروم، آیا بر من واجب است که از او اطاعت کنم؟

اطاعت از او واجب نیست.(78)

آیا شوهر حق دارد، زن را مجبور کند که به منزل فلان فامیل برود؟ در حالی که زن به هیچ وجه راضی نیست به منزل آنان برود. آیا اطاعت از او در این امر واجب است؟

شوهر حق دارد، از خارج شدن زن از خانه ممانعت نماید؛ ولی، در این گونه موارد بهتر است، زن رضایت شوهر را به دست آورد.(79)

آیا برای صله رحم یا دیدن بستگان نزدیک، حتّی دیدن پدر و مادرم، باید از شوهرم اجازه بگیرم یا می توانم، به قدر انجام صله رحم بدون اذن شوهر، از خانه خارج شوم؟

خروج از خانه، حتّی اگر برای صله ی رحم، یا دیدن پدر و مادر و بستگان نزدیک باشد، بدون اجازه ی شوهر حرام است.(80)

اگر شوهری، همسرش را از صله ی رحم، به ویژه دیدار والدین منع کند، تکلیف زن چیست؟ آیا می تواند، بدون اجازه ی او به دیدن آنان برود؟

همه ی مراجع: خیر، نمی تواند، بدون اجازه ی شوهر، به دیدار آنان برود و صله رحم به رفت و آمد منحصر نیست؛ بلکه، با احوال پرسی و پیغام فرستادن از طریق تلفن، نامه و مانند آن نیز محقّق می شود.(81)

احکام وطن و سفر

وطن زن

آیا زن در انتخاب وطن مستقل است یا تابع شوهر؟

خامنه ای، مکارم: مستقل است و باید به وظیفه خود عمل کند.
صافی: زن نسبت به انتخاب وطن، آزاد است در صورتی که در موقع اجرای عقد نکاح برای خود حق انتخاب وطن قرار داده باشد.
تبریزی: زن در انتخاب وطن، مستقل است ولی اگر اطمینان دارد که با شوهرش زندگی می کند وطن شوهر، وطن او هم محسوب می شود.
فاضل: زن در انتخاب وطن تابع شوهر نیست، بلکه در صورتی که بخواهد همراه شوهر و در محل زندگی او، زندگی کند، وطن او هم به حساب می آید وی اگر بخواهد با توافق شوهر یا حتی بدون توافق شوهر در جای دیگری زندگی دائمی داشته باشد، همان جا وطن او محسوب می شود.
بهجت: زن اگر می خواهد با شوهرش زندگی کند در انتخاب وطن قهراً تابع است.
سیستانی: زن اگر تصمیم بر ماندن با شوهر خود داشته باشد در انتخاب وطن طبعاً تابع شوهر خواهد بود.(82)
تبصره: چه زن در انتخاب وطن تابع شوهر باشد و چه نباشد وطن یا وطن هایی که شوهر قبل از ازدواج داشته هیچ ارتباطی به زن ندارد، بلکه تنها وطنی را شامل می شود که شوهر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برمی گزیند همچنین وطن هایی که زن قبل از ازدواج داشته تا وقتی که از آن اعراض نکرده باشد، همچنان وطن او به حساب می آید و هیچ ارتباطی به شوهر ندارد.
زن و شوهر در وطن های ویژه خود هر کدام باید جداگانه به وظیفه ی خود عمل کنند، ولی در وطن مشترک وظیفه ی آنان یکسان می شود.
***

احکام مسافر

نماز و روزه ی زن، بدون اجازه شوهر، در سفر چگونه است؟

باید، از شوهرش اجازه بگیرد و اگر بدون اذن او به سفر برود، باید، نمازش را تمام بخواند و در ماه مبارک رمضان هم باید روزه بگیرد؛ زیرا، سفر او معصیت محسوب می شود، مگر این که سفر واجب باشد در این صورت باید نمازهایش را شکسته بخواند و حق گرفتن روزه هم ندارد.(83)

احکام خمس

خمس درآمد

خمس یکی از عبادات مالی است که ممکن است، بر هر فردی واجب شود؛ از این رو، مناسب است، عروس و داماد، از ابتدای زندگی زناشویی خود، سال مالی، برای خود قرار دهند و آخر هر سال، وضعیت مالی خود را بازنگری کنند.

زن و شوهر، هر دو کار می کنند و درآمد دارند، آیا به پول زن هم خمس تعلّق می گیرد؟

در زاید بر آنچه در بین سال خرج زندگی کرده، خمس واجب است.(84)
***

خمس جهیزیه

آیا به جهیزیه ی زنی که به خانه شوهر آمده و پدرش خمس مالش را نپرداخته، خمس تعلّق می گیرد؟

اگر یقین نداشته باشد که در جهیزیه خمس است، لازم نیست، خمس بدهد و اگر یقین دارد، باید، به مرجع تقلید خود یا یکی از نمایندگان وی، مراجعه کند و در صورت پرداخت خمس یا اجازه، می تواند، در جهیزیه تصرّف نماید.(85)

اگر کسی جهیزیه را فروخت، آیا ترقی قیمت جهیزیه خمس دارد یا نه؟

خمس ندارد، مگر آن که از پولی تهیه باشد که باید خمس آن را بدهد.(86)
***

خمس طلا و زیورآلات

خانمی از حقوق خود طلا و زیورآلاتی که همیشه خود را با آن زینت می کند، خریده است. شوهرش پولی ندارد که وی بتواند در این زمینه صرف کند، آیا دادن این گونه خریدها بر زن لازم است؟

همه ی مراجع: اگر به مقدار متعارف و مناسب شأن او باشد، خمس ندارد.(87)
***

خمس پس انداز

آیا به پولی که برای خرید وسایل زندگی ذخیره می شود، خمس تعلق می گیرد؟

امام، تبریزی، سیستانی، مکارم و وحید: چنانچه یک سال از آن بگذرد، خمس دارد.
صافی: اگر هم اکنون به آن وسیله نیاز و تهیه آن بدون پس انداز در مدت یک سال ممکن نباشد خمس ندارد.
خامنه ای: اگر برای تهیه وسایل مورد نیاز در آینده ی نزدیک(مثلاً تا سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و با پرداخت خمس آن، نتواند آن ها را تهیه کند، خمس ندارد.
نوری: چنانچه بدون پس انداز کردن نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند، خمس ندارد.
بهجت و فاضل: اگر بدون پس انداز کردن، نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند؛ چنانچه پس انداز کوتاه مدت (مثلاً تا سه سال) باشد، خمس ندارد.
تبصره: چنانچه در آینده با پس انداز خود، لوازم مورد نیاز خویش را تهیه نکند، باید خمس آن را بدهد.(88)
***

اجازه ی تصرف

شوهرم، اهل خمس نیست. نماز من با لباس هایی است که از این پول ها تهیه می شود؛ چه حکمی دارد؟

به شما و امثال شما اجازه می دهیم که در این لباس ها تصرف کنید و اگر می توانید، خمس آن را بپردازید و یا خمس آن را به عهده بگیرید و هر زمان موفّق شدید، بپردازید.(89)
تبصره: در این مورد هر کسی باید از مرجع تقلید خودش اجازه بگیرد.

احکام امر به معروف و نهی از منکر

حسّاسیت خانوادگی

آیا مرد، باید، به همسر و سایر زنان وابسته خود حسّاس باشد؟ و چه اندازه حق دارد، در مسائل شخصی آنان دخالت کند؟

از باب امر به معروف و نهی از منکر، هر مسلمانی نسبت به مسلمان دیگر، وظیفه ی ارشاد و هدایت دارد. این وظیفه، درباره ی نزدیکان و اعضای خانواده سنگین تر است؛ بنابراین، اعضای خانواده نسبت به یکدیگر مسؤولیت تربیتی و حفاظتی ویژه دارند. این وظیفه ی مسلّم اعضای خانواده است که از گمراهی و لغزش یکدیگر پیشگیری کرده، در این باره حسّاس باشند. همان طور که افراد خانواده به سلامت جسمانی یکدیگر حسّاسند، باید، به سلامت روحی و ایمانی یکدیگر نیز حسّاس باشند؛ امّا، نخست این که باید توجبه داشت، این وظیفه، درباره ی نقض و ترک احکام الاهی است.
دوم این که، این مسأله، فقط، وظیفه مرد نیست، بلکه زن نیز در برابر مرد و هر فردی نسبت به افراد دیگر خانواده چنین تکلیفی دارد.
سوم این که، در صورت مشاهده لغزش، باید، از شیوه های معقول و درست تربیتی در ارشاد فرد کوشید، نه این که بدون هیچ تدبیری خشونت را تنها راه حل دانست.
***

هدایت همسر

همسرم، فیلم های ویدئویی مبتذل می بیند، برای این که او را از این کار باز دارم، چه راهی را پیشنهاد می کنید؛ بدون این که مشکلی برایم ایجاد شود؟

الف) سعی کنید، در بین فیلم، به اثرات زشت و زیانبار آن اشاره کنید.
ب) فیلم های سالم و جذاب دیگر را در صورت امکان، تهیه و آن ها را در معرض تماشا قرار دهید.
ج) از برخورد تند پرهیز نمایید.
ب) به هر نحو ممکن تلاش کنید، وقت او را به گونه ای پر کنید که مجال دیدن آن فیلم ها را نداشته باشد.
***

بی مبالاتی به مسائل شرعی

زنی که به مسائل شرعی مانند نماز و دیگر مسائل، بی اهمیت باشد، وظیفه ی شرعی شوهرش چیست؟

باید، او را امر به معروف نماید و به خواندن نماز وادارش کند.(90)

حضور در مجلس عروسی

اگر به مجلس عروسی و مانند آن دعوت شدیم؛ ولی، در آن جا موسیقی و ترانه مبتذل پخش کردند، تکلیف چیست؟ آیا باید محل را ترک کنیم؟

همه ی مراجع: اگر احتمال تأثیر می دهید، با فراهم بودن شرایط، نهی از منکر کنید و اگر نمی پذیرند، چنانچه حضور شما باعث استماع موسیقی حرام یا تأیید گناه گردد، باید مجلس را ترک کنید؛ مگر آن که عسر و حرج لازم آید.(91)
***

توصیه های طلایی احکام

1. همان گونه که در هر مسأله مهم به متخصص و کارشناس ویژه مراجعه می کنیم، بکوشیم در مسائل و احکام دینی نیز به متخصص و کارشناس مربوطه- یعنی مرجع تقلید- مراجعه کنیم.
الف: اگر تاکنون در تعیین مرجع تقلید کوتاهی کرده ایم، بکوشیم در آغاز زندگی مشترک این امر مهم را جدی بگیریم و همسرمان را نیز در این باره یاری کنیم.
ب: انتخاب دو مرجع تقلید توسط زن و شوهر، دلیل بر عدم تفاهم در زندگی مشترک نیست.
2. خمس تنها یک وظیفه ی دینی برای مردان نیست بنابراین سعی کنیم از ابتدای زندگی با مراجعه به یک روحانی آگاه به مسائل و یا با مراجعه به دفتر مرجع تقلید خود، برای خود و همسرمان "حساب سال" مشخص کنیم و همه ساله به این تکلیف دینی عمل کنیم.
الف: تاریخ سال خمسی بر اساس ضوابطی تعیین می شود و ممکن است سال خمسی زن و شوهر دو تاریخ متفاوت داشته باشد.
ب: شایسته است هنگام فرا رسیدن سال خمسی با ترتیب دادن مراسم جشنی- هر چند کوتاه و مختصر- در جمع خانواده، خمس را محاسبه کنیم تا هم به این تکلیف دینی اهمیت داده باشیم و هم دیگران را تشویق به این امر مقدس کرده باشیم.
3. اگر زن درآمدی و یا مثلاً مهریه نقدی و ارثیه داشته باشد چون تأمین مخارج زندگی به عهده ی او نیست معمولاً زودتر از مرد، حج بر او واجب می شود، شایسته است از این امر مهم دینی غافل نمانیم.
4. گرچه مهریه حق زن است، ولی سعی کنیم در مطالبه ی آن از شوهرمان عرصه را بر وی تنگ نگیریم و به صفا و صمیمیت حاکم بر زندگی مان لطمه ای وارد نسازیم. شوهر نیز نباید در صورت توان مالی از پرداخت مهریه، طفره رود.
5. اگر دوست داریم در آینده فرزندانی پای بند به احکام اسلام داشته باشیم بکوشیم از هم اکنون به پای بندی خودمان به احکام اسلامی عمق ببخشیم.
فرزندان آینده اگر در این فضایی که ما فراهم آورده ایم قرار بگیرند خود به خود- تا اندازه ی زیادی- به احکام اسلامی اهمیت خواهند داد.

نمودارهای محرم و نامحرم

در این قسمت دو نمودار که اولی از برای خویشاوندان محرم و در نمودار دومی از برای خویشاوندان نامحرم آمده است. در این دو نمودار مقداری که بیشتر مورد نیاز و ابتلای مردم بوده و ظرفیت نمودار اقتضاء داشته آمده است:
نمودار شماره «1» محرم ها:

پدر

پدرپدرت
پدرپدرمادرت و ...

پدر پدرت
پدرشوهرت

پدر پدر پدر و...
پدر پدر شوهرت

پدر مادرت
پدر مادرشوهر و ...

پدر مادر پدر

پدر مادر مادر

 

مادر

مادرت
مادرمادر پدرت و ...

مادر مادرت
مادر زنت

مادر مادر مادرت
مادر مادر زنت

مادر پدرت
مادر پدر زن و هر چه بالا رود

مادر پدر پدرت

مادر پدر مادرت

برادرت

برادرت ( تنی باشد یا ناتنی)

خواهرت

خواهرت (تنی باشد یا ناتنی)

عمو

عمویت

عموی مادرت

عموی پدرت

عموی پدرِ پدر

عموی پدرِ مادر

عموی مادر پدر و ...

 

عمه

عمه ات

عمه ی پدرت

عمه ی مادرت

عمه ی پدرِ پدر

عمه ی مادرِ مادر

عمه ی مادرِ پدر

عمه ی پدر مادر و ...

دایی

دایی ات

دایی پدر

دایی مادرت

دایی مادرِ مادر

دایی مادرِ پدر

دایی پدرِ پدر

 

خاله

خاله ات

خاله ی پدرت

خاله ی مادرت

 

شوهر

شوهرت

شوهر دخترت

شوهر دختر دخترت

شوهر دختر پسر

زن

زنت
زن دایی ای که عمه ات باشد

زن پدرت

زن پسرت
زن عمو و زن دایی ای که مادر زنت باشد

زنِ نوه

زن پدرِ مادر

زن عمویی که خاله باشد

 

داماد

داماد و هر چه پایین رود

داماد دخترت

داماد دختر دخترت

داماد دخترِ پسر

داماد نوه ی دختر

داماد نوه ی پسر

 

عروس

عروست

عروس پسرت

عروس دخترت

عروس دختر پسر

عروس پسر دختر و ...

 

 

پسر

پسرت

پسر پسرت

پسر پسر پسر

پسر دختر

پسر دخترِ پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

دختر

دختر
دختر دختر پسرت

دختر دخترت
دختر زن مدخوله ات

دختر دختر دخترت
دختر پسر ربیبه ات

دختر پسر
دختر ربیبه

دختر پسر پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

نوه و نبیره

نوه ات

نوه ی دخترت

نوه ی پسرت

نبیره

نبیره ی دختر

نبیره ی پسر و هر چه پائین رود

ربیبه (دختر زنت)

دختر زنت ( چه از شوهر قبل از شما باشد چه از شوهر بعد از شما)


نمودار شماره «2» نامحرمها:
 

پدر

پدر زنِ پدر

پدر زن برادر

پدر زن عمو

پدرِ زن دایی

پدر هوویت

پدر داماد

پدر عروس

مادر

مادر زن پدر

مادر زن برادر

پدر زن عمو

مادرِ زن دایی

مادرِ داماد

مادرِ عروس

 

برادر

برادر شوهر

برادرزاده ی شوهر

برادر خوانده

برادرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

خواهر

خواهر زن

خواهرزاده ی زن

خواهر خوانده*

خواهرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

عمو

عموی شوهر

عموی هر یک از خویشان شوهر

عموی مادری عمویت

عموی دامادت

عموی عروست

 

 

عمه

عمه ی مادری عمه

عمه ی زن

عمه ی ربیبه

عمه ی هر یک از خویشان زنت

دایی

دایی پدری دایی

دایی شوهر

دایی پسر شوهر

دایی دختر شوهرت

دایی هر یک از خویشان شوهرت

 

 

خاله

خاله ی زن

خاله ی پدری خاله

خاله ی ربیبه

خاله ی هر یک از بستگان زنت

شوهر

شوهر مادر شوهر

شوهر عمه

شوهر خاله

شوهر عروست که پسرت نباشد

شوهر خواهرت

 

 

زن

زن پدر زنت

زن عمو

زن دایی

زن برادرت

زن برادر زنت

 

 

داماد

داماد شوهرت

داماد خواهر

داماد برادر

 

عروس

عروس زنت

عروس خواهر

عروس برادر

عروس ربیبه ات

پسر

پسر دامادت که نوه ات نباشد

پسر عمو و پسر عمه

پسر خاله و پسر دایی

پسر هوی مادرت

دختر

دختر زن غیر مدخوله ات

دختر هوی مادرت

دختر عمو و عمه و خاله و دایی

دختر برادر زنت

دختر دامادت که نوه ات نباشد

دختر عروست که نوه ات نباشد

نوه ی عروست که نبیره ات نباشد

دختر زنی که با او زنا کرده ای

ربیبه

ربیبه ی پدرت **


* - خواهرخوانده: دختر بیگانه ای که او را به خواهری پذیرفته باشی.
** - دختری که نامادری انسان از شوهر قبلی اش دارد، یعنی خواهری که نه از پدر با انسان یکی می باشد و نه از مادر.

پی نوشت ها :

1. رساله ی دانشجویی، پرسش325، ص216.
2. همان، پرسش 292، ص199.
3. همان، پرسش322، ص215.
4. رساله ی دانشجویی، پرسش323، ص215(پلاتین طلا نیست و فلز دیگری است).
5. همان، پرسش 370، ص236.
6. مردم و برداشت های احکام، ص44. باید قبل از آرایش وضو گرفت؛ زیرا بعضی از مواد آرایشی، از رسیدن آب به اعضای وضو، مانع هستند. مانند لاک و رُژ و...
7. رساله ی دانشجویی، ج2، مسأله4، ص272.
8. رساله ی دانشجویی، پرسش66، ص75.
9. رساله ی دانشجویی، پرسش 67، صص75 و 76.
10. رساله ی دانشجویی، پرسش 68، ص76.
11. رساله ی دانشجویی، پرسش 69، ص77.
12. همان، پرسش 50، ص64.
13. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، صص 220 و 221.
14. همان، ص273.
15. رساله ی دانشجویی، پرسش 387، ص243.
16. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، ص221.
17. استفتائات امام، ج1، سؤال 106، ص54.
18. رساله ی اجویة الاستفتائات، سؤال 1200، ص262.
19. همان، سؤال 1204، ص263؛ صراط النجاة، سؤال 895؛ جامع الاحکام صافی، ج2، مسأله ی 1329، ص33.
20. رساله ی اجوبة الاستفتائات، سؤال 1201، صص 262 و 263.
21. رساله ی دانشجویی، پرسش 389، صص243 و 244.
22. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 45، ص276.
23. همان، مسأله 459، ص279.
24. همان، مسأله ی 451، ص276.
25. همان، ص278.
26. رساله ی دانشجویی، پرسش 388، ص243.
27. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 467، ص281.
28. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 3، ص35.
29. همان.
30. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 428، صص264 و 265.
31. همان، مسأله ی 1584، ص930.
32. همان، مسأله ی 1588، ص933.
33. همان، مسأله ی 1595، ص933.
34. همان، مسأله ی 1587، ص931.
35. احکام روابط زن و شوهر، ص123.
36. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 2، ص264.
37. همان، فی تروک الاحرام، شرط دوم.
38. رساله ی دانشجویی، پرسش 247، ص173.
39. احکام بانوان، وحیدی، ص95.
40. رساله ی دانشجویی، پرسش 462، ص286.
41. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 12 و 13 و 14، ص284.
42. همان، مسأله ی 10، ص283.
43. احکام روابط زن و شوهر، ص41.
44. همان.
45. رساله ی دانشجویی، پرسش 368، صص235 و 236.
46. همان، پرسش 372، ص237.
47. رساله ی دانشجویی، پرسش 373، صص237 و 238.
48. هزار و یک پرسش و پاسخ، آیت الله موسوی، ج2، پرسش 313، ص1055.
49. رساله ی دانشجویی، پرسش 383، ص241.
50. رساله ی دانشجویی، پرسش 380، ص240.
51. همان، ص155.
52. احکام روابط زن و مرد، ص154.
53. رساله ی دانشجویی، پرسش 241، صص166 و 167.
54. رساله ی دانشجویی، پرسش263، ص181.
55. رساله ی دانشجویی، پرسش 385، ص242؛ استفتائات امام خمینی، ج2، سؤال9، ص520.
56. احکام روابط زن و شوهر، ص46.
57. استفتائات امام، ج2، سؤال 27، ص78.
58. تحریر الوسیله، ج2، ص273.
59. همان، ج2، مسأله ی 2، ص274.
60. همان.
61. رساله ی دانشجویی، پرسش 269، ص187.
62. همان، پرسش271، ص188.
63. احکام نگاه و پوشش، پرسش 133، ص100.
64. رساله ی دانشجویی، پرسش 274، صص 189 و 190.
65. احکام ازدواج، پرسش 140، ص98.
66. همان، پرسش 141، ص98.
67. عروة الوثقی، نکاح، ج1، مسأله 39.
68. رساله ی دانشجویی، پرسش 453، ص 282.
69 و 70. مردم و برداشت های احکام، ص69.
71. احکام نگاه و پوشش، پرسش 120، ص 87 و 88.
72. مردم و برداشت های احکام، ص70.
73. احکام خانواده، ص295.
74. احکام نگاه و پوشش، پرسش 55، ص57.
75. استفتائات جدید آیت الله مکارم، ج3، ص610.
76. بحارالأنوار، ج71، ح19، ص92.
77. جامع المسائل فاضل، ج1، سؤال 1773، ص494.
78. احکام روابط زن و شوهر، ص75. (امام، بهجت، تبریزی، فاضل، مکارم).
79. همان، ص76.
80. توضیح المسائل مراجع، ج2، مسأله ی 2412، صص 406 و 407.
81. رساله ی دانشجویی، پرسش 379، ص240.
82. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج2، صص 99 و 100.
83. توضیح المسائل مراجع، ج1، بعد از مسأله ی 1294، ص720 و مسأله ی 1714، ص988.
84. همان، ج1، سؤال 128، ص386.
85. همان، سؤال 26، ص353.
86. همان، سؤال 27.
87. رساله ی دانشجویی، پرسش 221، ص154.
88. رساله ی دانشجویی، پرسش 211، ص148.
89. رساله احکام بانوان، آیت الله مکارم، سؤال 321، ص107.
90. استفتائات امام خمینی، ج1، سؤال16، ص487.
91. همان، پرسش 256، ص177.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 19:2 | نویسنده : مجيد كمالي |

موقت

سوال: آیا ازدواج موقت به مدت 99 ساله، صحیح است و موقت محسوب می شود؟

امام خمینی(ره):

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(استفتائات، 1382، ج3، ص244 و 245، س4 و 10)

(تحریرالوسیله، 1382، ج2، ص 290، م9)

 

آیة الله بهجت(ره):

هر مقدار که به سفاهت نرسد ازدواج موقت صحیح است.

(جامع المسائل، 1385، ج4، ص 10، (مقدار مدت)

(استفتائات، 1386، ج4، ص 151، س 5118)

 

آیة الله تبریزی(ره):

عقد باطل نیست، لکن در ترتیب آثار عقد دائم و عقد موقت باید احتیاط کنند. در صورتی که در عقد شرط ارث یا نفقه نشده، زن مطالبه ارث و نفقه نکند و برای جدا شدن بنابر احتیاط واجب علاوه بر ابراء مدت، مرد او را طلاق هم بدهد.

(استفتائات جدید، 1385، ج2، ص 342، س 1410)

(منهاج الصالحین، ج2، ص 344، (فی عقد المتعه)

 

آیة الله خوئی(ره):

در احکام، ملحق به عقد دائم است.

(استفتائات، ص 292، س989)

 

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

باطل است.

(المسائل المنتخبه، ص 396، م 1015)

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(هدایة العباد، 1416، هـ ق، ج2، ص 445، م9)

 

آیة الله فاضل لنکرانی (ره):

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(الاحکام الواضحه، ص 387، (النکاح المنقطع)

 

آیة الله گلپایگانی (ره):

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(هدایة العباد، 1417، هـ ق، ج2، ص 352، م 1227)

 

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

چنین ازدواج موقتی اشکال دارد، احتیاط آن است که احکام عقد دائم بر آن مترتب کنند. (در مواردی که مقرون به  احتیاط است)

(استفتائات جدید، 1386، ج1، ص226، س 768)

(و ج2، ص 344 و 345، س 1008 و 1010)

 

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

در احکام، ملحق به عقد دائم است.

(متخب المسائل، 1420هـ ق، ص 316، م 1011)

 

آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):

بنابر احتیاط واجب نباید زمان عقد موقت بیش از عمر زوجین یا یکی از آن دو باشد، و صحت عقد موقت، در فرض مذکور و تبدیل آن به عقد دائم محل اشکال است.

(منهاج الصالحین، ج3، ص 306، عقد المتعه، پاورقی 1053)

(جزوه موجود در واحد پاسخ به سوالات، ص 88، س 352)تاريخ : پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | 18:14 | نویسنده : مجيد كمالي |

سوال: ازدواج شیعه با اهل سنت در موارد ذیل چه حکمی دارد؟ الف) ازدواج زن شیعه با مرد سنی ب) ازدواج مرد شیعه با زن سنی

امام خمینی(ره):

الف) مکروه است و احتیاط مستحب ترک ازدواج است.

ب) نکاح مرد شیعه با زن سنی غیر ناصبی جایز است.

(تحریرالوسیله، ج2، 1408هـ ق، ص286، م 8)

 

آیة الله بهجت(ره):

الف) جایز نیست.

ب) ازدواج مرد شیعه با زن سنی اشکال ندارد و بهتر است سعی در شیعه شدن او بینجامد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(احکام ازدواج، ص 61)

 

آیة الله تبریزی(ره):

الف) ازدواج مزبور به جهت اینکه مورد خوف گمراهی نسبت به خود زن یا فرزندان وی می باشد جایز نیست والله العالم.

ب) ازدواج مرد شیعه با زن سنی جایز است مگر خوف گمراهی باشد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(منهاج الصالحین، ج2، 1426هـ ق، ص 344. م 1298)

 

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

الف) اگر خوف انحراف از مذهب نباشد مانعی ندارد.

ب) مانع ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(استفتائات جدید 1، ص 92،س 467)

 

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

الف) اگر بیم انحراف و گمراهی باشد، جایز نیست.

ب) ازدواج مومن (شیعه) با زن سنی غیر ناصبی جایز است مگر خوف گمراهی رود که حرام است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(مسائل المنتخبه، 1425 هـ ق، ص 388، م 988)

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

الف) بنابر قول مشهور جائز نیست. واله العالم

ب) اشکالی در جواز ازدواج مرد شیعه با زن سنی غیر ناصی نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(هدایة العباد، ج 2، 1420هـ ق، ص 441، م 8)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

الف) فی نفسه اشکالی ندارد ولی برای حفظ عقائد زن مناسب است حتی الامکان با مرد شیعه ازدواج کند. بهتر است با مرد سنی ازدواج نکند.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(الاحکام الواضحه، 1422هـ ق، ص 385، م 1705)

 

آیة الله گلپایگانی(ره) :

الف) ازدواج زن شیعه با مرد سنی غیر ناصی مکروه است پس احتیاط مستحب ترک ازدواج است.

ب) اشکالی در جواز ازدواج مرد شیعه با زن سنی غیر ناصبی نیست.

(هدایة العباد، ج2، 1417هـ ق، ص 349، م 1212)

 

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

الف) اشکال دارد

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

 

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

الف) پس از سلام. اگر مطمئن است که هویّت مذهبی خود را حفظ می کند، اشکال ندارد.

ب) اگر مطمئن است هویت مذهبی خود را حفظ می کند جایز است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

(هزار و یک مساله فقهی، ج 1، 1383، ص 194، م 668)

 

آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):

الف) برای زن شیعه جایز است که با مرد سنی ازدواج کند، البته کراهت دارد بلکه بنابر احتیاط مستحب ترک کند مگر زمانی که بترسد از گمراهی پس در این صورت حرام است.

ب) برای مرد شعیه جایز است ازدواج با زن سنی، مگر از گمراهی بترسد.

(منهاج الصالحین، ج3، ص 308، م 1298)

 تاريخ : دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ | 20:51 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

ازدواج اینترنتی

سؤال: اجرای عقد نکاح مکاتبه ای از طریق اینترنت چه حکمی دارد؟

امام خمینی(ره)

در نکاح ایجاب و قبول (خواندن صیغه عقد وگفتن بله) لفظی است و مجرد رضایت قلبی و کتابت کفایت نمی کند.

تحریرالوسیله، 1426 ه.ق، ج2، فصل فی عقد النکاح

 

آیت الله اراکی(ره)

در ایجاب و قبول عقد(خواندن صیغه عقد وگفتن بله) ، کتابت کفایت نمی کند.

المسائل الواضحه، 1414 ه.ق، ص 79، احکام عقد با استفاده از م 2378

 

آیت الله بهجت(ره)

اگر شرایط عقد را رعایت کنند و صدای یکدیگر را بشنوند و بین جملات آنان فاصله طولانی نیفتد اشکالی ندارد و عقد صحیح است ولی چت کردن کلاً اشکال دارد.

احکام ازدواج دائم و موقت 1385، ص 33

آیت الله گلپایگانی(ره) در نکاح چه دائم و چه منقطع(موقت) احتیاج به عقدی است که شامل ایجاب و قبول(خواندن صیغه عقد و گفتن بله) لفظی باشد و کتابت کفایت نمی کند

آیت الله تبریزی(ره)

اجرای عقد به صورت کتابت صحیح نمی باشد در صورتی که شخص قادر به تکلم باشد.

صراط النجاة، 1383، ج 8، ص 171، م 461

 

آیت الله خوئی(ره)

در عقد نکاح کتابت کفایت نمی کند.

تعلیقة عروة الوثقی، 1421 ه.ق، ج 2، ص 632، م 3، (3836)

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

بنابر احتیاط لازم ایجاب و قبول (خواندن صیغه عقد وگفتن بله) به صورت کتابت کفایت نمی کند.

المسائل المنتخبة، 1425 ه.ق، ص 379، م 958

 

آیت الله شبیری زنجانی (دام ظلّه)

در زناشویی چه دائم چه موقت باید صیغه خوانده شود و تنها راضی بودن زن و مرد یا معاطات و کتابت کافی نیست.

توضیح المسائل، ج 2، ص 188، م 2372

 

آیت الله صافی گلپایگانی (دام ظلّه)

در عقد نکاح کتابت کفایت نمی کند.

هدایة العباد، 1420 ه.ق، ج 2، ص 400، (فی عقد النکاح و احکامه)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

مشکل است. عقد نکاح باید با تلفظ باشد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعظ الزهراء(قم)

 

آیت الله گلپایگانی(ره)

در نکاح چه دائم و چه منقطع(موقت) احتیاج به عقدی است که شامل ایجاب و قبول(خواندن صیغه عقد و گفتن بله) لفظی باشد و کتابت کفایت نمی کند.

هدایة العباد، 1417 ه.ق، ج 2، ص 309-310، م 1075

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

کافی نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعظ الزهراء(قم)

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

در عقد نکاح کتابت کفایت نمی کند.

تعلیقة عروة الوثقی، ص 458، م 1

 

آیت الله وحید خراسانی (دام ظلّه)

بنابر احتیاط واجب کتابت کفایت نمی کند.

توضیح المسائل، ج 2، ص 655، م 2434 (شرایط عقد)تاريخ : شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | 19:15 | نویسنده : مجيد كمالي |

حلقه ازدواج

سؤال: شرایط و حکم نظر به وجه و کفین(صورت و دو دست تا مچ)، مو و سایر اعضاء بدن زن، غیر از عورت برای ازدواج چه می باشد؟

امام خمینی(ره)

نظر به صورت و دو دست و مو و محاسن و مچ دست و سایر بدن به جزء عورت جایز است به شرط این که به قصد لذت نباشد، مانع شرعی از ازدواج با او نداشته باشد، احتمال بدهد زن ازدواج با او را قبول می کند، با این نگاه کردن اطلاع تازه ای پیدا می کند، و در صورتی که با نظر اول اطلاع حاصل نشد تکرار مانعی ندارد.

تحریرالوسیله، ج 2، کتاب النکاح، ص 245، م 28، اولین بحث

 

آیت الله بهجت (ره)

نگاه کردن مرد به صورت زنی که می خواهد با او ازدواج کند، جایز است به شرط آنکه بداند، مانع شرعی از ازدواج با او نیست و احتمال هم بدهد که زن ازدواج را قبول می کند و احتمال بدهد که با این نگاه کردن اطلاع تازه ای پیدا می کند و با این شرایط، نگاه کردن فقط برای مرد جایز است اگر چه چند مرتبه باشد، بلکه چنین نگاه کردنی برای جلوگیری از نزاع بعد از عقد مستحب هم هست و اجازه ی زن هم در آن لازم نیست بنابر اظهر نگاه کردن به مو و محاسن و دیگر آن زن هم، با همین شرایط جایز است.

توضیح المسائل، ص 386، م 1944

 

آیت الله تبریزی(دام ظلّه)

نگاه به زنی که قصد ازدواج با او را دارد و قصد التذاذ هم ندارد اشکال ندارد و در صورتی که با نظر اول اطلاع حاصل نشد تکرار مانعی ندارد، نگاه به صورت و دست ها و مو و مقداری از بدن، که گردن و بعضی از سینه است اشکال ندارد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سؤالات

 

آیت الله خوئی(ره)

نگاه به محاسن زنی که قصد ازدواج با او را دارد مثل: صورت، دست ها، مچ دست ها، مو و ساقین، جایز است به شرط این که به قصد تلذذ نباشد و در صورتی که با نظر اول اطلاع حاصل نشد، تکرار جایز است و احتمال اختیار (اجازه) زن را داشته باشد.

منهاج الصالحین، ص 259، ج 2، م 1232، تعلیقه بر العروة الوثقی، ج 2، ص 580، م 26 (3658)

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

نگاه به محاسن زنی که قصد دارد با او ازدواج  کند مثل: صورت، دست ها، مچ دست ها، مو و ساقین و نحو ذلک  جایز است به شرط این که به قصد تلذذ نباشد و احتمال اختیار کردن زن را بدهد و تزویج او فعلاً جایز باشد مثلاً در حال عدّه نباشد.

منهاج الصالحین، ج 3، ص 15، م 28

 

آیت الله صافی گلپایگانی (دام ظلّه)

بنابر احتیاط واجب اکتفا کند به دیدن وجه، کفین، مو، محاسن و اگر با یک مرتبه مقصود حاصل نشود؛ یعنی اطلاع بر حال او پیدا نکند تکرار نظر مانع ندارد و شرط است در جواز نظر به اینکه از حال او قبل از نظر، اطلاع نداشته باشد و احتمال تزویج با او را بدهد والاّ جایز نیست.

هدایة العباد، ج 2، ص 400، م 28 جامع الاحکام، ج 2، ص 171، م 1709

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

نگاه به صورت، دست ها، موها و محاسن زنی که می خواهد با او ازدواج نماید، جایز است، بلکه به سایر بدن زن به غیر از عورت او نیز می تواند نگاه کند، البته به شرط اینکه احتمال دهد او را اختیار می کند و مانعی از ازدواج با او نیز وجود نداشته باشد. (مثلاً در عدّه -مدت زمانی که زن پس ازطلاق و یا فوت شوهر اجازه ازدواج با شخص دیگری را ندارد- نباشد، شوهر نداشته باشد)

احکام الواضحه، ص 374، م 1649

 

آیت الله گلپایگانی (ره)

زن مخصوصی را که قصد دارد ازدواج کند جایز است نگاه کند به مقداری که زشتی و زیبایی او را تشخیص دهد و اما اگر بخواهد زن های متعدد را نگاه کند که هر کدام را پسندید انتخاب کند، جایز نیست. نگاه کردن باید بدون قصد تلذذ باشد و احتیاط واجب اکتفا کردن به صورت و دست هاست به شرط اینکه عارف (آگاه) به حال (وضعیت ظاهری)آ ن زن نباشد.

مجمع المسائل، ج 2، ص 229، س 647 و 648  هدایة العباد، ج 2، ص 309، م 1073

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

نگاه کردن مرد به زنی که می خواهد با او ازدواج کند (به مو و گردن و صورت و دست ها و محاسن او) به منظور آگاه شدن از حسن و عیب او جایز است. حتی اگر با یک بار نگاه کردن این منظور حاصل نشود می تواند چند بار در چند مجلس نگاه کند.

توضیح المسائل، ص 409، م 2091، تعلیقات بر العروة الوثقی، ص 665، م 26

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

نگاه کردن به صورت، دست ها، مو و محاسن زنی که می خواهد با او ازدواج کند جایز است؛ بلکه جواز نظر به سایر بدن او غیر از عورت نیز بعید نیست. بله اگر خصوصیات زن را از روی لباس بتواند تشخیص دهد بدون پوشش نمی تواند نگاه کند.

تعلیقة بر العروة الوثقی، ص 440، م 26

 

آیت الله وحید خراسانی (دام ظلّه)

نگاه کردن به زنی که قصد ازدواج با او را دارد جایز است.

منهاج الصالحین، ج 3، ص 295، م 1232تاريخ : یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ | 20:32 | نویسنده : مجيد كمالي |

«احكام نكاح (ازدواج)»

به واسطه عقد ازدواج زن و مرد به یكدیگر حلال مى شوند، و آن بر دو قسم است: دائم و غیر دائم.

عقد دائم آن است كه در آن مدّتى براى زناشویى نباشد، و زنى را كه به این قسم عقد مى كنند دائمه گویند.

و عقد غیر دائم آن است كه مدّت زناشویى در آن معین شود، مثلا زن را به مدّت یك ساعت یا یك روز یا یك ماه یا یك سال یا بیشتر عقد نمایند، ولى ـ بنابر احتیاط واجب ـ مدّت ازدواج از مقدار عمر زن و شوهر یا یكى از آن دو زیادتر نباشد، و زنى را كه به این قسم عقد كنند متعه مى نامند.

 

احكام عقد

مسأله ۲۴۲۷ ـ در زناشویى ـ چه دائم و چه غیر دائم ـ باید صیغه خوانده شود، و تنها راضى بودن زن و مرد كافى نیست، و صیغه عقد را مى توانند خود زن و مرد بخوانند یا دیگرى را وكیل كنند كه از طرف آنان بخواند.

مسأله ۲۴۲۸ ـ وكیل لازم نیست مرد باشد، و زن هم مى تواند براى خواندن صیغه عقد از طرف دیگرى وكیل شود.

مسأله ۲۴۲۹ ـ زن و مرد تا یقین یا اطمینان پیدا نكنند كه وكیل آنها صیغه را خوانده است نمى توانند ترتیب آثار و احكام نكاح را بدهند، و گمان به این كه وكیل صیغه را خوانده است كفایت نمى كند، و اگر وكیل بگوید صیغه را خوانده در صورتى كه ثقه باشد و ظنّ به خلاف گفته او نباشد، یا از قول او اطمینان حاصل شود كافیست، و در غیر دو صورت ذكر شده اكتفا به اخبار او محلّ اشكال است.

مسأله ۲۴۳۰ ـ اگر زنى كسى را وكیل كند كه مثلا ده روز اورا به عقد مردى در آورد، و ابتداى ده روز را معین نكند، آن وكیل مى تواند هر وقت كه بخواهد اورا ده روز به عقد آن مرد در آورد، ولى اگر معلوم باشد كه زن روز یا ساعت معینى را قصد كرده، باید صیغه را مطابق قصد او بخواند.

مسأله ۲۴۳۱ ـ یك نفر مى تواند براى خواندن صیغه عقد دائم یا غیر دائم از طرف هر دو نفر وكیل شود، و نیز مرد مى تواند از طرف زن وكیل شود و اورا براى خود به طور دائم یا غیر دائم عقد كند، ولى احتیاط مستحبّ آن است كه عقد را دو نفر بخوانند، خصوصاً در صورتى كه وكیل شود كه براى خود عقد كند.

 

دستور خواندن عقد دائم

مسأله ۲۴۳۲ ـ اگر صیغه عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اوّل زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسِی عَلىَ الصِّداقِ الْمَعْلُومِ» یعنى خودرا زن تو نمودم به مهرى كه معین شده، و پس از آن بدون آن كه پى در پى بودن ایجاب و قبول عرفاً بهم بخورد مرد بگوید: «قَبِلْتُ التَزْوِیجَ عَلىَ الصِّداقِ المَعْلُوْمِ» یعنى قبول كردم ازدواج را به مهرى كه معین شده یا بگوید: «قَبِلْتُ التَّزْوِیجَ» و قصد كند قبول همان ازدواج بر مهر معلوم را، عقد صحیح است.

واگر دیگرى را وكیل كنند كه از طرف آنها صیغه عقدرا بخواند، چنانچه مثلا اسم مرد احمد و اسم زن فاطمه باشد و وكیل زن بگوید: «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِی فاطِمَةَ مُوَكِّلَكَ أَحْمَدَ عَلىَ الصَّداقِ الْمَعْلُومِ» و پس از آن بدون آن كه موالات عرفاً به هم بخورد وكیل مرد بگوید: «قَبِلْتُ التَزْوِیجَ لِمُوَكِّلِی أَحْمَدَ عَلَى الصِّداقِ المَعْلُومِ» صحیح مى باشد، و بهتر آن است كه وكیل زن بگوید: «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَكَ أَحْمَدَ مُوَكِّلَتِی فاطِمَةَ عَلَى الصِّداقِ المَعْلُومِ».

و بنابر احتیاط مستحبّ لفظى كه مرد مى گوید با لفظى كه زن مى گوید مطابق باشد، مثلا اگر زن «زَوَّجْتُ» مى گوید مرد هم «قَبِلْتُ التَزْوِیجَ» بگوید، هرچند «قَبِلْتُ النِّكاحَ» هم مانعى ندارد.

دستور خواندن عقد غير دائم

مسأله ۲۴۳۳ ـ اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدّت و مهر را معین كردند، چنانچه زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسِی فِی الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» و بعد بدون این كه موالات عرفاً به هم بخورد مرد بگوید: «قَبِلْتُ هكَذا» صحیح است.

و اگر دیگرى را وكیل كنند و اوّل وكیل زن به وكیل مرد بگوید: «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِی مُوَكِّلَكَ فِی المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» پس بدون این كه موالات عرفاً به هم بخورد وكیل مرد بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَكِّلِی هَكَذا» صحیح مى باشد.

 

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه یکم اسفند ۱۳۹۱ | 20:6 | نویسنده : مجيد كمالي |

احکام نکاح

ازدواج و زناشويي

به واسطه عقد ازدواج، زن به مرد حلال مي‎شود و آن بردو قسم است: دائم و غيردائم. عقد دائم آن است كه مدت زناشويي در آن معين نشود و زني را كه به اين قسم عقد مي‎كنند زوجه دائمه مي‎گويند. و عقد غيردائم آن است كه مدت زناشويي در آن معين شود، مثلاً زن را به مدت يك ساعت يا يك روز يا يك ماه يا يك سال يا بيشتر عقد نمايند و زني را كه به اين قسم عقد كنند متعه و صيغه مي‎نامند.

 احكام عقد

مسأله 2372. در زناشويي ـ چه دائم و چه غيردائم ـ بايد صيغه خوانده شود و تنها راضي‎بودن زن و مرد كافي نيست و صيغه عقد را يا خود زن و مرد مي‎خوانند، يا ديگري را وكيل مي‎كنند كه از طرف آنان بخواند.

مسأله 2373. وكيل لازم نيست مرد باشد، زن هم مي‎تواند براي خواندن صيغه عقد از طرف ديگري وكيل شود.

مسأله 2374. زن و مرد تا يقين نكنند كه وكيل آنان صيغه را خوانده است نمي‎توانند به يكديگر نگاه محرمانه نمايند. و گمان به اين كه وكيل صيغه را خوانده است كفايت نمي‎كند. ولي اگر وكيل بگويد صيغه را خوانده‎ام كافي است.

مسأله 2375. اگر زني، كسي را وكيل كند كه مثلاً ده روزه او را به عقد مردي درآورد و ابتداي ده روز را معين نكند، آن وكيل مي‎تواند هر وقت كه بخواهد او را ده روزه به عقد آن مرد درآورد ولي اگر معلوم باشد كه زن، روز يا ساعت معيني را قصد كرده، بايد صيغه را مطابق قصد او بخواند.

مسأله 2376. يك نفر مي‎تواند براي خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف زن و مرد، وكيل شود. و نيز مرد مي‎تواند از طرف زن وكيل شود و او را براي خود به طور دائم يا غيردائم عقد كند. و هم چنين زن مي‎تواند از طرف مرد وكيل شود كه خود را به عقد او درآورد. ولي احتياط مستحب آن است كه عقد را دو نفر بخوانند.

 دستور خواندن عقد دائم

مسأله 2377. اگر صيغة دائم را خود زن و مرد بخوانند و اول زن بگويد:

زَوَّجْتُكَ نَفْسي عَلي الصِّدَاقِ الْمَعْلوُم

خود را زن تو نمودم به مهري كه معين شده،

پس از آن بدون فاصله مرد بگويد:

قَبِلْتُ التَّزْويجَ

قبول كردم ازدواج را

عقد صحيح است و اگر ديگري را وكيل كنند كه از طرف آنان صيغه عقد را بخواند چنان چه مثلاً اسم مرد احمد و اسم زن فاطمه باشد و وكيل زن بگويد:

زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتي فَاطِمَةَ مُوَكِّلَكَ اَحْمَدَ عَلي الصِّدَاقِ الْمَعْلوُمِ،

پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد:

قَبِلْتُ التَّزْويجَ لِمُوَكِّلي اَحْمَدَ عَلي الصِّدَاقِ الْمَعْلوُمِ

صحيح مي‎باشد. و بهتر آن است لفظي كه مرد مي‎گويد با لفظي كه زن مي‎گويد مطابق باشد، مثلاً اگر زن «زَوَّجْتُ» مي‎گويد مرد هم «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ» بگويد.

 دستور خواندن عقد غير دائم

مسأله 2378. اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غيردائم را بخوانند بعد از آن كه مدت و مهر را معين كردند، چنان چه زن بگويد:

زَوَّجْتُكَ نَفْسي في الْمُدَّةِ الْمَعْلوُمَةِ عَلَي الْمَهْرِ الْمَعْلومِ

بعد بدون فاصله مرد بگويد:«قَبِلْتُ» صحيح است. و اگر ديگري را وكيل كنند و اول، وكيل زن به وكيل مرد بگويد:

مَتَّعْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي الْمُدَّةِ الْمَعْلوُمَةِ عَلَي الْمَهْرِ الْمَعْلومِ

پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد:

قَبِلْتُ لِمُوَكِّلِي هَكَذا

صحيح مي‎باشد.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه دهم بهمن ۱۳۹۱ | 8:50 | نویسنده : مجيد كمالي |

اهميت ازدواج در اسلام 

ازدواج يکي از مستحبّات بسيار موکّد اسلام است و احاديث بسياري از حضرت رسول اکرم و اهل بيت مکرّم آن حضرت(سلام الله عليهم) در رابطه با ترغيب و تشويق به ازدواج و انتقاد و مذمّت از ترک ازدواج صادر شده است.

حضرت رسول اکرم(صلّي الله عليه و آله) فرمودند: « هيچ خانه اي در نزد خداوند، بهتر از خانه اي که به وسيله ازدواج برپا مي شود و آباد مي گردد، نيست ».

و نيز آن حضرت فرمودند: « کسي که ازدواج کرد نصف دين خود را حفظ کرده است و مراقب نصف ديگر دين خود باشد ».

حضرت صادق(عليه السّلام) فرمودند: « دو رکعت نماز يک انسان متأهّل از 70 رکعت نمازي که شخص عَزَبْ بجا مي آورد، با فضيلّت تر است ».

حضرت رسول اکرم(صلّي الله عليه و آله) فرمودند: « پست ترين مُردگان شما افرادي هستند که از از دواج کردن خودداري کرده و عَزَب مانده اند ».

و اگر کسي بترسد که اگر ازدواج نکند در حرام مي افتد، ازدواج بر او واجب مي شود.

بر اساس احاديث اهل بيت(عليهم السّلام) مخصوصاً ترک ازدواج بخاطر ترس از فقر و عدم امکانات اقتصادي، مذموم است.

حضرت پيغمبر(صلي الله عليه و آله) فرمودند: « کسي که به واسطه ترس از فقر ترک ازدواج مي کند نسبت به خداوند سوءظنّ(گمان بد) بکار برده است و خداوند متعال فرموده است: ان يکونوا فقراء يغنهم الله من فضله يعني اگر ازدواج کنندگان در فقر و مضيقه اقتصادي باشند خداوند آنها را از فضل و کرم خود بي نياز خواهد کرد »

طبق احاديث اسلامي و اين آيه از قرآن کريم، ازدواج موجب از بين رفتن فقر و بوجود آمدن وسعت اقتصادي است. شخصي در محضر مبارک حضرت پيغمبر(صلي الله عليه وآله) از مضيقه اقتصادي شکايت کرد، حضرتش فرمودند: « ازدواج کن تا مشکلات اقتصادي تو بر طرف شود » و اين جريانات تا سه مرتبه تکرار شد و در هر دفعه آن حضرت وي را امر به ازدواج کرد و نيز آن حضرت فرمودند: « ازدواج کنيد تا روزي شما وسعت پيدا بکند »

حضرت صادق(عليه السّلام) فرمودند: « افزايش روزي با ازدواج و داشتن اهل و عيال تَو‍أم است ».

در امر ازدواج بايد قبل از هر چيز و بيش از همه به ايمان و تقوا و تعهّد اسلامي توجّه داشت.

رسول اکرم(صلي الله عليه و آله) فرمودند: « هنگامي که افرادي که از جهت اخلاق و تعهّد اسلامي و تدّين شايستگي دارند براي خواستگاري آمدند در ازدواج و وصلت با آنها جواب منفي ندهيد و به ازدواج با آنها اقدام کنيد و گرنه فتنه و فساد بزرگي دامنگير جامعه خواهد شد ».

 

اَحکام نِکاح يا ازدواج

به واسطه عقد ازدواج، زن به مرد حلال مي شود و آن بر دو قسم است: دائم و غير دائم، عقد دائم آنست که مدّت زناشويي در آن معين نشود و زني را که به اين قسم عقد مي کنند دائمه گويند و عقد غير دائم آن است که مدّت زناشويي در آن معيّن شود، مثلاً زن را به مدّت يک ساعت يا يک روز يا يک ماه يا يک سال يا بيشتر عقد نمايند و زني را که به اين قسم عقد کنند مُتْعَه و صيغه نامند.

 

احکام عقد

(مسأله 2359) در زناشوئي چه دائم و چه غير دائم بايد صيغه خوانده شود و تنها راضي بودن زن و مرد کافي نيست و صيغه عقد را يا خود زن و مرد مي خوانند يا ديگري را وکيل مي کنند که از طرف آنان بخوانند.

(مسأله 2360) وکيل لازم نيست مرد باشد، زن مي تواند براي خواندن صيغه عقد از طرف ديگري وکيل شود.

(مسأله 2361) زن و مرد تا يقين نکنند که وکيل آنه، صيغه را خوانده است نمي توانند به يکديگر نگاه محرمانه نمايند و گمان به اينکه وکيل صيغه را خوانده است کفايت نمي کند، ولي اگر وکيل بگويد صيغه را خوانده ام کافي است.

(مسأله 2362) اگر زني کسي را وکيل کند که مثلاً ده روز او را به عقد مردي در آورد و ابتداي ده روز را معيّن نکند در صورتي که از گفته زن معلوم شود که به وکيل اختيار کامل داده آن وکيل مي تواند هر وقت که بخواهد او را ده روز به عقد آن مرد در آورد و اگر معلوم باشد که زن، روز يا ساعت معيّني را قصد کرده، بايد صيغه را مطابق قصد او بخواند.

(مسأله 2363) يک نفر مي تواند براي خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف زن و مرد وکيل شود و نيز مرد مي تواند از طرف زن وکيل شود و او را براي خود به طور دائم يا غير دائم عقد کند و همچنين زن مي تواند از طرف مرد وکيل شود که خود را به عقد او در آورد ولي احتياط مستحب آن است که عقد را دو نفر بخوانند.

 

دستور خواندن عقد دائم 

(مسأله 2364) اگر صيغه عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اوّل زن بگويد: زَوَّجْتُکَ نَفْسي عَلَي الصَّداقٍ الْمَعْلُومٍ(يعني خود را زن تو نمودم به مهري که معيّن شده) پس از آن بدون فاصله مرد بگويد: قَبٍلْتُ التَّز‌ْوٍيجَ(يعني قبول کردم اين ازدواج را) عقد صحيح است و اگر ديگري را وکيل کنند که از طرف آنها صيغه عقد را بخواند، چنانچه مثلاً اسم مرد احمد و اسم زن فاطمه باشد و وکيل زن بگويد: زَوَّجْتُ مُوَکِلَّتي فاطٍمَهَ‌ مُوَکٍلَّکَ اَحْمَدَ عَلَي الصٍداقٍ‌ الْمَعْلُومٍ، پس بدون فاصله وکيل مرد بگويد: قَبٍلْتُ لٍمُوَکٍلي اَحْمَدْ عَلَي الصٍداقٍ صحيح مي باشد. و بهتر آنست لفظي که مرد مي گويد با لفظي که زن مي گويد مطابق باشد، مثلاً اگر زن زَوَجْتُ مي گويد مرد هم قَبٍلْتُ التًّزْويجَ‌ بگويد.

 

دستور خواندن عقد غير دائم 

(مسأله 2365) اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آنکه مدّت و مَهر را معيّن کردند، چنانچه زن بگويد: زَوَجْتُکَ نَفْسي فٍي الْمُدَّهٍ الْمَعْلُومَهٍ عَلَي الْمَهْرٍ الْمَعْلُومٍ‌، بعد بدون فاصله مرد بگويد قَبٍلْتُ صحيح است. و اگر ديگري را وکيل کنند و اوّل وکيل زن به وکيل مرد بگويد: مَتَّعْتُ‌ مُوَکِلَّتي مُوَکِلَّکَ فِي الْمُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَي الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ، پس بدون فاصله وکيل مرد بگويد: قَبِلْتُ لِمُوَکِلي هکَذا صحيح ميباشد. ادامه مطلب
تاريخ : شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ | 19:32 | نویسنده : مجيد كمالي |

ازدواج و زناشوئى

مسأله 2023ـ ازدواج از مستحبّات است و اگر كسى بترسد كه با ترك ازدواج در حرام بيفتد ازدواج بر او واجب است.

مسأله 2024ـ به واسطه عقد ازدواج زن و مرد به هم حلال مى شوند و آن بر دو قسم است: ازدواج دائم كه هميشگى است و زنى را كه به اين عقد در مى آيد «دائمه» گويند و ازدواج موقّت كه براى مدّت معيّنى عقد زناشوئى مى بندند، خواه اين مدّت كوتاه باشد يا طولانى و آن را «متعه» و «صيغه» نيز مى نامند.

مسأله 2025ـ در عقد ازدواج خواه دائم باشد يا موقّت، خواندن صيغه لازم است و رضايت طرفين به تنهايى كافى نيست و صيغه عقد را طرفين يا وكيل آنها مى توانند بخوانند.

مسأله 2026ـ وكالت مرد از طرف زن، يا زن از طرف مرد، براى خواندن صيغه مانعى ندارد.

مسأله 2027ـ هرگاه زن و مردى به كسى وكالت داده اند صيغه عقد آنها را بخواند تا يقين نكنند كه وكيل صيغه را خوانده بر يكديگر حلال نمى شوند، ولى اگر وكيل مورد اعتماد باشد و بگويد خوانده ام كافى است.

مسأله 2028ـ هرگاه زن، كسى را وكيل كند كه او را مثلاً براى ده روز يا دو ماه به عقد مردى درآورد و ابتداى آن را معيّن نكند بايد آغاز آن را از روز و ساعتى كه عقد مى كند قرار دهد.

مسأله 2029ـ احتياط مستحب آن است كه يك نفر از سوى دو همسر صيغه عقد نخواند، يعنى دو طرف عقد دو نفر باشند و نيز احتياط مستحب اين است كه انسان نمى تواند از طرف زن وكيل شود تا او را براى خود بطور دائم و يا موقّت عقد كند.

 

دستور خواندن صيغه عقد دائم

مسأله 2030ـ براى خواندن صيغه عقد دائم كافى است كه زن بگويد:

«زَوَّجْتُكَ نَفْسِي عَلَى الصَّداقِ الْمَعْلُومِ» (يعنى خود را به همسرى تو درآوردم به مهرى كه معيّن شده)

و مرد هم بعد از آن بگويد:

«قَبِلْتُ التَّزْويجَ» (يعنى قبول كردم اين ازدواج را)

و اگر ديگرى را براى اين كار وكيل كنند كافى است كه وكيل زن بگويد:

«زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتي مُوَكِّلَكَ عَلَى الصَّداقِ الْمَعْلُومِ» (موكّله خودم را به همسرى موّكل تو با مهر معلوم درآوردم)

وكيل مرد نيز بگويد:

«قَبِلْتُ لِمُوَكِّلي هَكَذا» (من نيز همين گونه از طرف موكّل خودم قبول كردم).

 

دستور خواندن صيغه عقد موقت

مسأله 2031ـ براى خواندن صيغه عقد موقّت كافى است بعد از آن كه مدّت و مهر معيّن شد، زن بگويد:

«زَوَّجْتُكَ نَفْسِي فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (من خودم را به همسرى تو در مدّت معيّن با مهر معيّن درآوردم)

مرد نيز بگويد:

«قَبِلْتُ» (قبول كردم)

يا اين كه وكيل زن بگويد:

«مَتَّعْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (موكّله خودم را به ازدواج موكّل تو در مدّت معيّن با مهر معيّن درآوردم)

وكيل مرد نيز بگويد:

«قَبِلْتُ لِمُوَكِّلِي هَكَذا» (قبول كردم براى موكّل خودم همين طور).

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۱ | 20:38 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

احکام نکاح يا ازدواج و زناشويى

به واسطه عقد ازدواج، زن به مرد حلال مى‏شود و آن بر دو قسم است: دائم و غير دائم. عقد دائم آن است که مدت زناشويى در آن معين نشود، و زنى را که به‏اين قسم عقد مى‏کنند دائمه گويند. و عقد غير دائم آن است که مدت زناشويى در آن معين شود، مثلا زن را به مدت يک ساعت‏يا يک روز يا يک ماه يا يک سال يا بيشتر عقد نمايند، و زنى را که به اين قسم عقد کنند متعه و صيغه مى‏نامند.

احکام عقد

٢٣٦٣ در زناشويى چه دائم چه غير دائم بايد صيغه خوانده شود و تنها راضى بودن زن و مرد کافى نيست و صيغه عقد را يا خود زن و مرد مى‏خوانند يا ديگرى را وکيل مى‏کنند که از طرف آنان بخواند.

٢٣٦٤ وکيل لازم نيست مرد باشد، زن هم مى‏تواند براى خواندن صيغه عقد از طرف ديگرى وکيل شود.

٢٣٦٥ زن و مرد تا يقين نکنند که وکيل آنها صيغه را خوانده است نمى‏توانند به يکديگر نگاه محرمانه نمايند، و گمان به اين که وکيل صيغه را خوانده است کفايت نمى‏کند ولى اگر وکيل بگويد صيغه را خوانده‏ام کافى است.

٢٣٦٦ اگر زنى کسى را وکيل کند که مثلا ده روز او را به عقد مردى در آورد و ابتداى ده روز را معين نکند در صورتى که از گفته زن معلوم شود که به وکيل اختيار کامل داده، آن وکيل مى‏تواند هر وقت بخواهد او را به عقد آن مرد در آورد واگر معلوم باشد که زن، روز يا ساعت معينى را قصد کرده، بايد صيغه را مطابق قصد او بخواند.

٢٣٦٧ يک نفر مى‏تواند براى خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف دو نفر وکيل شود و نيز انسان مى‏تواند از طرف زن وکيل شود و او را براى خود به طور دائم يا غير دائم عقد کند، ولى احتياط مستحب آن است که عقد را دو نفر بخوانند.

دستور خواندن عقد دائم

٢٣٦٨ اگر صيغه عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اول زن بگويد: "زوجتک نفسى على الصداق المعلوم" يعنى خود را زن تو نمودم به مهرى که معين شده، پس از آن بدون فاصله مرد بگويد: "قبلت التزويج" يعنى قبول کردم ازدواج را عقد صحيح است. و اگر ديگرى را وکيل کنند که از طرف آنها صيغه عقد را بخواند، چنانچه مثلا اسم مرد احمد و اسم زن فاطمه باشد و وکيل بگويد: "زوجت موکلتى فاطمة موکلک احمد على الصداق المعلوم" پس بدون فاصله وکيل مرد بگويد: "قبلت لموکلى احمد على الصداق"، صحيح مى‏باشد.

دستور خواندن عقد غير دائم

٢٣٦٩ اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن که مدت و مهر را معين کردند، چنانچه زن بگويد: "زوجتک نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قبلت" صحيح است. و اگر ديگرى را وکيل کنند و اول وکيل زن به وکيل مرد بگويد: "متعت موکلتى موکلک فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" پس بدون فاصله وکيل مرد بگويد: "قبلت لموکلى هکذا"، صحيح مى‏باشد.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه چهارم بهمن ۱۳۹۱ | 19:6 | نویسنده : مجيد كمالي |
 
آیا برای ازدواج و انتخاب همسر هم می‌شود استخاره کرد؟ این پرسش در شرایطی که استخاره برای ازدواج و انتخاب همسر بین مردم رواج بسیاری دارد، مطرح می‌شود.
 

حضرت امام صادق (ع) می فرمایند: چون یکی از شما در پی کاری برآمد، باید پیش از مشورت با مردم، با پروردگار بزرگ رایزنی کند. رایزنی یعنی اینکه نخست از خداوند طلب خیر می‌کنی، آنگاه به مشورت با مردم می‌‌پردازی. زیرا وقتی کاری با خداوند آغاز شود، پروردگار خیر را بر زبان بندگانش جاری می‌سازد.

استخاره به معنی لغوی طلب خیر کردن است. یعنی از خداوند طلب خیر کنیم و بخواهیم خیر خود را بر زبان شخصی که می‌خواهیم با او مشاوره و راهنمایی بخواهیم، جاری کند.

 استخاره در منابع دینی و گفته‌های ائمه معصوم جایگاه مشخصی دارد و تنها در موارد خاصی توصیه می‌شود. این روز‌ها استخاره به شکل‌های مختلفی رواج دارد که البته در صحت آن‌ها اطمینانی نیست. افراد به شکل‌ها و هدف‌های مختلف بدون آگاهی از شرایط و قوانین استخاره می‌گیرند.

اما آیا برای ازدواج و انتخاب همسر هم می‌شود استخاره کرد؟ در چه شرایطی؟ بعد از استخاره برای ازدواج باید به نتیجه آن عمل کرد؟ این پرسش‌ها در شرایطی که استخاره برای ازدواج و انتخاب همسر بین مردم رواج بسیاری دارد، مطرح می‌شود.

زمانی باید سراغ استخاره برویم که قبل از آن از قوه عقل و تعقل در درجه اول و در درجه دوم از پتانسیل همفکری با دوستان، آشنایان و نزدیکانمان بهره‌مند شده و به نتیجه‌ای نرسیده باشیم. یعنی در درجه اول عقل خود را به کار بگیریم

نگاه اول: عقل و مشورت مقدم بر استخاره است

حجت الاسلام سید علی بنی صدر، محقق، کار‌شناس مذهبی: در روایات به استخاره برای هر امری تصدیق شده است. در روایات آمده که معصومان استخاره را بدون اشکال دانسته‌اند، حتی خود ائمه معصوم در این زمینه دستوراتی داده‌اند.

نکته‌ای که در مورد استخاره مطرح است این است که به نتیجه استخاره باید عمل کرد. یعنی اگر استخاره بد آمد، تا جایی که ممکن است با آن مخالفت نشود. این حرف نشان از این دارد که نتیجه استخاره موهوم و پوچ نیست و امری واقعی است. اما باید نکته‌ای را مد نظر داشته باشیم: زمانی باید سراغ استخاره برویم که قبل از آن از قوه عقل و تعقل در درجه اول و در درجه دوم از پتانسیل همفکری با دوستان، آشنایان و نزدیکانمان بهره‌مند شده و به نتیجه‌ای نرسیده باشیم. یعنی در درجه اول عقل خود را به کار بگیریم.

فکر باطل دیگری درباره استخاره وجود دارد این است که افراد کاری را شروع کرده‌اند و می‌خواهند بدانند کارشان به ثمر می‌رسد یا نه و برای آن استخاره می‌گیرند. وقتی جواب آن خوب آمد با خودشان می‌گویند کارم به نتیجه خوب می‌رسد. استخاره برای این مواقع نیست. استخاره برای زمانی است که نمی‌دانیم انجام دادن کاری درست یا غلط است.

در ازدواج مشورت بر استخاره ارجح است

در مورد استخاره برای ازدواج می‌توانیم بگوییم، مهم‌تر از استخاره، مشورت، تحقیق و تفکر است. باید این موارد را مقدم بر استخاره بدانیم و استخاره را برای آخر کار بگذاریم. یعنی اینطور نباشد که‌‌ همان اول کار بدون اینکه تحقیقی کرده باشیم، استخاره کنیم. اول باید تحقیق کرد. عقل و مشورت در این مورد، مقدم بر استخاره می‌دانیم، یعنی تا جایی که ممکن است از تفکر، تعقل و تحقیق بهره‌مند شوید، بعد سراغ استخاره بروید. در بحث ازدواج تحقیق از دیگر موارد مهم‌تر است. بهترین استخاره، در همه مورد استخاره» ذات الرقاع «است که دستور کامل آن از قول امام معصوم در مفاتیح آمده است.

نگاه دوم: اول عقل، بعد مشورت

حجت السلام علی مختار آبادی، کار‌شناس مذهبی و مشاور خانواده: خداوند به ما عقل و فکر داده است. بزرگان گفته‌اند اگر می‌خواهید کاری انجام بدهید، اول فکر کنید، بعد از مشورت کردن بهره بگیرید، اما اگر همچنان بر سر دوراهی ماندید و نتوانستید تصمیم بگیرید، می‌توانید استخاره کنید و از خداوند نظر و کمک بخواهید، این قوانین در مورد استخاره برای ازدواج هم صدق می‌کند. در بعضی روایات آمده است هر وقت در کاری نیاز به مشورت دارید، یک دور تسبیح بگویید» استخیر الله «بعد با هر کسی که خواستید مشورت کنید، خداوند خیر را بر زبان او جاری می‌سازید. موارد استخاره هم در قرآن هم آمده است. 

نگاه سوم: مسوول عواقب عمل به استخاره خودمان هستیم

حجت السلام ابولقاسم آذرسا، مسوول عقیدتی قرارگاه سازندگی خاتم النبیا (ص)، کار‌شناس مذهبی و مشاور خانواده: استخاره جایگاه خاص و ویژه خودش را در دیدگاه علما دارد. باید گفت بعد از تحقیق، تفحص، تفکر و تعقل می‌شود سراغ استخاره رفت.

رویکرد به استخاره نباید در ابتدای انتخاب باشد. یعنی بعد از تحقیق، تفحص و تعقل در حالت حیرانی و وقتی که شبهه‌ای راجع به مطلبی داریم به سمت استخاره می‌رویم تا از حیرانی بیرون بیاییم.

استخاره جای عقل را نگیرد

استخاره نباید جایگاه تفکر و تعقل را بگیرد. پرسشی که خداوند از تکالیف ما در این دنیا دارد بر اساس میزان تعقل و اندیشه‌ای است که به ما عنایت کرده است. بنابراین در مشکلات دنیا باید از تعقلمان استفاده کنیم. وقتی انسان این مسیر را طی کرد و باز به نتیجه نرسید برای خروج از تحیر و ابهام خداوند متعال دری را برای او باز گذاشته که می‌تواند به قرآن تفال بزند یا با استفاده از تسبیح پشت پرده‌ای را که انسان از آن مطلع نیست بداند و با مشاوره از خداوند در واقع طلب خیر کند.

در امر مهمی مثل بحث ازدواج گرایش افراد باید بر رفتار عقلانی و استفاده از عقل باشد، اختیارهای ما بر اساس میزان عقلی است که به ما داده شده و به‌‌ همان میزان مسوول هستیم. باید در ازدواج ابتدا تحقیق و تفحص کرد، با افراد اهل مشاوره کرده و معیار‌ها را به دست بگیرند. نه اینکه فرد بدون داشتن معیار با استفاده از قرآنی که در دست دارد بخواهد بداند ازدواج با فردی خوب است یا خوب نیست.

باید بعد از تحقیق و مشورت خانواده‌ها با یکدیگر و در میان گذاشتن نظرات و دیدگاه‌های خود با یکدیگر گزینه مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهند. وقتی در حالت تحیر باقی ماندند سراغ استخاره می‌روند و مشاوره‌ای با خدا انجام می‌دهند و تا از پشت پرده‌ای که ممکن است خداوند برای بنده‌اش رو کند باخبر شوند.

عمل به استخاره واجب نیست

عمل به جواب استخاره بر انسان واجب نیست. یعنی واجب نیست که حتما به آن عمل شود. اما وقتی انسان برای مشاوره به سوی کسی رفت که به او اعتماد دارد و آگاه است و طلب خیر می‌کند، شرط ادب این است که (اگر استخاره در شرایط درست گرفته شده باشد) مطابق آن عمل شود، اما عمل به آن واجب نیست.

نتیجه می‌گیریم که فرد بعد از تحقیق و تفحص و طی کردن همه مراحل در ‌‌نهایت می‌تواند سراغ استخاره برود.

 مجموعه این عوامل می‌تواند انتخابی مناسب را رقم بزند. اما عواقب انتخاب بر عهده خود فرد است. یعنی نمی‌شود شخص مسوولیت عواقب انتخاب‌اش را به دیگران واگذار کند. برای مثال شخص استخاره بگیرد و بعد‌ها هر مشکلی پیش آمد آن را به خداوند نسبت دهد. نمی‌شود گفت آن مشکل ثمره مشورت با خداوند است.

 

برگرفته از برناتاريخ : جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ | 10:51 | نویسنده : مجيد كمالي |


 

1 – ازدواج ( نکاح ) را تعريف کنيد ؟

نکاح در لغت به معناي عقد زناشويي بستن است . ازدواج قراردادي ( عقد ) است که به موجب آن زن و مرد به قصد زندگي مشترک و کمک به يکديگر قانونا با هم متحد مي شوند .

 

2 – احوال شخصيه چيست ؟

عبارت است از مجموع صفات انسان که به اعتبار آنها ، يک شخص در اجتماع داراي حقوق شده و آن حقوق را اجرا مي کند مانند : ازدواج ، تابعيت ، اسم ، اقامتگاه و اهليت و غيره .

 

3 – از مفهوم ازدواج چند نتيجه بدست مي آيد ؟

اول : اينکه ازدواج عقد است .

دوم : مقصود از آن يک زندگي مشترک است .

سوم : از اتحاد قانوني زن و مرد حاصل مي شود .

چهارم: احوال شخصيه در مورد کليه اتباع ايران حتي اگر مقيم در خارج باشند قابل اجرا است .

 

4 – هدف از ازدواج چيست ؟

هدف از ازدواج ، وصول به آرامش و دسترسي به مودت و دوستي و توليد و تداوم نسل و پايبند ساختن زن و مرد به کانون خانوادگي و مکلف ساختن آنها به نگاهداري و تربيت فرزندان حاصل از ازدواج است .

 

5 – انواع ازدواج ( نکاح ) را نام ببريد ؟

1 – نکاح دائم                 2 – نکاح منقطع

 

6 – نکاح دائم را تعريف کنيد ؟

قرارداد ازدواجي است هميشگي که پايه تشکيل خانواده است . اساس اين ازدواج بر تعظيم و تکريم موقعيت عقد ازدواج است  .

 

7 – نکاح منقطع را تعريف کنيد ؟

نکاح منقطع يا موقت که آن را صيغه نيز مي گويند در فقه اماميه و قانون مدني معتبر شناخته مي شود . نکاح موقت از بسياري جهات مانند نکاح دائم است . به ويژه از لحاظ اولاد تفاوتي بين نکاح دائم و منقطع نيست و فرزند ناشي از اين نکاح از کليه حقوق فرزند ناشي از نکاح دائم برخوردار است .

 

8 – ازدواج در اسلام را توضيح دهيد ؟

دين مقدس اسلام ، عقد ازدواج را در منتهي درجه اهميت تلقي کرده و با توجه به اينکه ازدواج پايه اساسي اجتماع است ، بنيان آن را بر قواعد و اصول عقلي و اخلاقي استوار ساخته است . اسلام براي اينکه بنيان اجتماعي مسلمانان را تحکيم بخشد و پايه و اساس خانواده هاي امت اسلامي را منظم تر و محکم تر سازد ، روابط آزاد بين را ممنوع کرده و به شدت با آن مخالفت کرده است . اسلام ضمن اصرار بر ازدواج زن و مرد بر موضع همسنگي و کفويت اين دو تاکيد فراوان دارد .

 

9 – شرايط نکاح منقطع را شرح دهيد ؟

در نکاح منقطع بايد مدت آن معين شود و در پايان مدت نکاح خود به خود منحل خواهد شد . همچنين مهريه به زن تعلق مي گيرد . زن نمي تواند تقاضاي نفقه کند مگر اينکه شرط کند و در صورت فوت زن و شوهر از يکديگر ارث مي برند .

 تاريخ : سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۹ | 15:17 | نویسنده : مجيد كمالي |

س: در جبهه اگر پرستار در حین پانسمان مجبور به نظر و لمسی که موجب حرمت است باشد لمس و نظر او چه صورت دارد؟

ج: اگر برای سلامت او [مریض] لزوم دارد و کسی که محرم است نیست مانع ندارد به مقدار ضرورت.

س: در بعضی از مناطق ایران برای عقد ازدواج از طرف مقامات مسئول دستور می دهند که عروس و داماد ورقه آزمایش خون تهیه کنند، چنانچه دکتر زن برای این آزمایش وجود نداشته باشد آیا دکتر مرد می تواند این وظیفه را انجام دهد؟

و نیز اگر دکتر زن وجود دارد ولی در اثر بی توجهی یا غیر آن دکتر مرد آزمایش را انجام می دهد آیا اشکالی دارد؟

ج: اگر آزمایش مستلزم لمس یا نظر حرام باشد جایز نیست.

س: جهت تعیین سن دختر باید پیش رئیس دادگاه بروند (رئیس دادگاه مرد است و جسم دختر را لمس می کند) آیا اشکال دارد؟

ج: جایز نیست مگر آنکه از پشت لباس باشد.

س: با توجه به اینکه روال آموزش پزشکی در بیمارستان ها طوری است که گاهی دانشجویان مجبور به لمس و یا نگاه به بدن نامحرم می باشند، آیا از نظر شرعی روابط دانشجو با بیمار همان رابطه پزشک با بیمار است؟ و آیا برای انجام موارد فوق لازم است بیمار در جریان امر قرار گیرد؟ و آیا رضایت بیمار برای معاینه وی توسط غیر پزشک معالج (دانشجو و دستیار) لازم است؟

ج: از لمس و نظر به جاهای حرام باید اجتناب شود، مگر در مورد اضطرار؛ و گفتن به بیمار لازم نیست.

س: من دانشجوی رشته پزشکی هستم، لازمه آموزش در این رشته، معاینه بیماران مرد به وسیله دانشجویان دختر می باشد. آیا از نظر شرعی اشکالی در این امر وجود دارد؟

ج: ادامه تحصیل بلامانع است، ولی از لمس و نظر حرام باید اجتناب شود.

س: آیا جایز است پزشک زن یا دانشجوی پزشکی دختر (به عنوان آموزشی و یا معالجه) برای بیماران مرد «سوند ادراری» بگذارد؟

ج: جایز نیست. و در مواقع ضرورت باید حتی المقدور برای مردها پزشک مرد و برای زن ها پزشک زن متصدی شود.

س: خواهرانی که دانشجوی کارآموز هستند، آیا برای حمام دادن بیمار مرد و ماساژ دادن پشت بیمار (در صورتی که بهیار مرد در محل می باشد) از نظر شرعی مجاز هستند؟ لازم به تذکر است که دانشجویان کارآموز با اصرار مربی آموزشی مجبورند حتی بیمارانی که قادر به حرکت کامل هستند و تقریبا بهبود یافته اند (به خاطر کسب نمره و مهارت) ماساژ بدهند، آیا این کارها از نظر شرع مقدس جایز است؟

ج: اگر ضرورت نباشد جایز نیست.

س: آیا زنان می توانند در حضور نامحرم سرودهای انقلابی و سخنرانی مذهبی داشته باشند؟

ج: سخنرانی با مراعات وظایف شرعیه و نبود مفسده مانع ندارد.

س: اینجانب مبلّغه ای می باشم که در ایام وفیات و اعیاد ائمه(ع) در اجتماع مخدّرات سخنرانی می کنم، ولی این کار بدون بلندگو ممکن نیست؛ و از طرفی هم ممکن است مرد نامحرمی از کنار محفل بگذرد و بعضی از کلمات اینجانب را به طور واضح یا غیر واضح استماع نماید، در این صورت تبلیغ بنده از نظر جناب عالی چه صورت دارد؟

ج: شنیدن مرد اجنبی صدای زن را در صورتی که بدون مفسده باشد اشکال ندارد.

س: با توجه به اینکه زنان و دختران در پیروزی انقلاب اسلامی سهم عظیمی داشته اند، فعلاً بانوان و دوشیزگان در مجالس و محافل و تظاهرات با مردان همدوش شده و حتی در مجالس مردان صحبت می کنند و بعضی از بانوان یا دوشیزگان با صدای بلند در مجلس مردانه قرآن می خوانند و ترجمه می کنند، آیا کار آنها از نظر شرع اسلام جایز است یا خیر؟

ج: تظاهرات و سخنرانی بانوان در صورت عدم مفسده مانع ندارد، و از خواندن اشعار و غیر آن با لحن، بین مردان اگر موجب مفسده است باید اجتناب نمایند.

س: خواندن سرودهای دسته جمعی خواهران نزد برادران جایز است؟

ج: با مراعات حجاب مانع ندارد، مگر آنکه مفسده داشته باشد.

س: مسابقه قرائت قرآن زن در محفل مردان چه صورت دارد؟ و سخنرانی زن در میان مردان چه صورت دارد؟

ج: حکم، دائرمدار وجود مفسده و عدم آن است.

س: آیا قرآن خواندن خواهران در مراسم صبحگاهی با صوت بلند با توجه به اینکه دبیران مرد هم صدای ایشان را می شنوند اشکال دارد یا نه؟

ج: اشکال ندارد مگر آنکه موجب تحریک و مفسده باشد.

س: استفاده از کفش هایی که با وجود پاشنه کوتاه صدا می دهد برای زنان چگونه است؟ و همین طور کفش های ورنی و برّاق؟

ج: اشکال ندارد مگر آنکه جلب توجه نامحرم نماید و موجب فساد شود.


پیام زن :: مرداد 1384،‌شماره 161تاريخ : شنبه دهم مهر ۱۳۸۹ | 19:12 | نویسنده : مجيد كمالي |