چکیده:
به نظر می‌رسد اکثر قریب به اتفاق جوانان به خاطر آن غیرت و حیایی که دارند از پرسیدن بسیاری از سؤالاتشان خودداری می‌کنند و این یک معضل بزرگی است برای آن‌ها که همیشه دغدغه ذهنی داشته است که از آینده خود ترس بزرگی دارند و اکثراً ازدواج خود را به تأخیر می‌اندازند تا بتوانند معلوماتی کسب کنند و تا وقتی این اطلاعات را کسب نکنند گمان می‌کنند که نمی‌توانند روی پای خود بایستد محقق در این نوشتار سعی کرده که چکیده ای از روایات و سخنان بزرگ و.. را بیان نماید تا بتواند روزنه ای برای جوانان رو به روشنایی باز نماید پس مطالبی راجع به آمیزش زمان و اوقات آمیزش، آنچه هر دختر و پسری برای بهتر شدن زندگی باید بدانند بهداشت روحی، روانی جسمی مورد نیاز و مسائلی را که راجع به فرزند دار شدن باید بدانند بیان کردیم


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۳ | 21:35 | نویسنده : مجيد كمالي |

 

«الزَّانِیَةُ وَ الزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ واحِدٍ مِنْهُما مِائَةَ جَلْدَةٍ وَ لا تَأْخُذْکُمْ بِهِما رَأْفَةٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ لْیَشْهَدْ عَذابَهُما طائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ» (نور-۲)

 هر یک از زن و مرد زناکار را صد تازیانه بزنید. و اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید در اجراى دین خدا نسبت به آن دو گرفتار دلسوزى نشوید و باید هنگام کیفر آن دو، گروهى از مؤمنین حاضر و ناظر باشند.

نکته‏ ها:

احکام زنا بر اساس شرایط افراد متفاوت است، در این آیه فقط به یک صورت اشاره شده که اگر مرد یا زن مجردى زنا کند، صد تازیانه مى ‏خورد، ولى اگر کسى با داشتن همسر، مرتکب زنا شود، رجم و سنگسار مى ‏گردد. چنان که اگر همسر دارد ولى به او دسترسى ندارد (مثلاً همسرش در زندان است،) و در این صورت مرتکب زنا شود، حکم سنگسار به تازیانه و شلاق تبدیل مى ‏شود.

قرآن، زنا را کارى زشت مى ‏داند و از آن نهى مى ‏کند. «وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنى‏» (اسراء، ۳۲)

ترک زنا را نشانه‏ى بندگان راستین خداوند مى ‏شمرد. «وَ عِبادُ الرَّحْمنِ … وَ لا یَزْنُونَ» (فرقان، ۶۳ تا ۶۸)

و دورى از این گناه را شرط بیعت با پیامبر مى ‏داند. «إِذا جاءَکَ … وَ لا یَزْنِینَ»  (ممتحنه، ۱۲)

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۳ | 13:58 | نویسنده : مجيد كمالي |

اعتقاد مشاوران خانواده، راه دستيابي به ازدواجي موفق و يک زندگي خانوادگي سرشار از خوشبختي، بسيار ساده و سرراست است: «بايد بداني چه موقع معذرت‌خواهي کني و هنگامي که همسرت کار مورد علاقه‌ات را انجام نداد به روي خودت نياوري.» مانند بسياري از سخنان موجز و نغز ديگر، سادگي ظاهري اين دستورالعمل، فريبنده است. در حقيقت دانستن اين که چه موقع، چرا و چگونه از همسرتان معذرت‌خواهي کنيد و نيز برخورداري از توانايي‌هايي چون شکيبايي، بردباري و مدارا کردن در هنگام عصبانيت، احتياج به مهارت‌هاي هيجاني پيشرفته و سطح بالايي چون همدلي، کنترل خود و درک عميق نيازها و احساسات ديگران دارد. نکته جالب توجه در مورد اين مهارت‌ها اين است که بدانيم اين‌ها شباهت زيادي به اجزا يا ابعاد تشکيل دهنده سازه هوش هيجاني دارند.

هوش هيجاني ( EI ) توسط ماير و سالووي اين گونه تعريف شده است: «توانايي درک و فهم عواطف به منظور ارزيابي افکار و خلق و خو و تنظيم آن‌ها به گونه‌اي که موجب تعالي و رشد عقلاني-هيجاني گردد». در واقع اين هم‌خواني و تجانس آشکار بين انواع توانايي‌هايي که هوش هيجاني را مي‌سازد و توانايي‌هايي که لازمه گفتگو و تعاملات موفقيت‌آميز زناشويي مي‌باشند، ما را به اين موضوع رهنمون مي‌سازد که هوش هيجاني در زمينه ازدواج موفق و زندگي زناشويي، نقشي مهم و غير قابل انکار دارد. حال سؤال اين است که هوش هيجاني به چه طريقي مي‌تواند زندگي زناشويي را تحت تأثير خود قرار دهد؟ و زوجين به چه نوع مهارت‌هاي هيجاني نياز دارند تا به کمک آن‌ها بتوانند بر مشکلات روز افزون زندگي زناشويي خود و فراز و نشيب‌هاي آن فايق آيند؟ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | 19:43 | نویسنده : مجيد كمالي |
عواقب شیوع زنا سه پيامد در دنيا و سه تا در آخرت

رسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله: يا عليُّ في الزِنا سِتُّ خِصالٍ: ثلاثٌ مِنها في الدنيا و ثلاثٌ في الآخِرَةِ، فأمّا التي في الدنيا فَيَذهَبُ بالبَهاءِ، و يُعَجِّلُ الفَناءَ، و يَقطَعُ الرِّزقَ، و أمّا التي في الآخِرَةِ فَسُوءُ الحِسابِ، و سَخَطُ الرحمنِ، و الخُلُودُ في النارِ.

اى على! زنا شش پيامد دارد: سه پيامد در دنيا و سه ديگر در آخرت؛ پيامدهاى دنيايى‏اش اين است كه آبرو را مى‏برد، مرگ را شتاب مى‏بخشد و روزى را مى‏بُرد؛ و پيامدهاى آخرتش حسابرسى سخت و دقيق، خشم خداى رحمان، و جاودانگى در آتش است.
ميزان الحكمه، ج‏5، ص: 43 حديث: 7846. به نقل از: بحار الأنوار: 79/ 22/ 15.


خرابي و رفتن بركت از خانه

رسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله: أربَعٌ لا تَدخُلُ بَيتا واحِدَةٌ مِنهُنَّ إلّا خَرِبَ و لم يَعمُرْ بالبَرَكَةِ: الخِيانَةُ، و السَّرِقَةُ، و شُربُ الخَمرِ، و الزِّنا.
 چهار چيز است كه اگر يكى از آنها به هر خانه‏اى وارد شود آن را ويران مى‏كند و آباد و با بركت نمى‏شود: خيانت، دزدى، شرابخوارى و زنا.
ميزان الحكمه، ج‏5، ص: 43 حديث: 7847.  به نقل از: بحار الأنوار: 79/ 19/ 4.

فقر و خشكسالي 

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ اللّهِ صلى الله عليه و آله: ‏ الزِّنَا يُورِثُ‏ الْفَقْرَ وَ يَدَعُ‏ الدِّيَارَ بَلَاقِعَ‏ .
زنا فقر را در پی دارد و شهرها و آبادی ها را به بیابان بی آب و علف تبدیل می نماید.
من لا يحضره الفقيه ؛ ج‏4 ؛ ص20 حديث 4978

از بين رفتن روزي

الإمامُ الصّادقُ عليه السلام: الذُّنوبُ التي تَحبِسُ الرِّزقَ، الزنا.
[از جمله‏] گناهانى كه جلو روزى را مى‏گيرد، زناست.
ميزان الحكمه، ج‏5، ص: 43 حديث: 7849. به نقل از: بحار الأنوار: 79/ 23/ 18.

مرگ ناگهاني !

رسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله: إذا ظَهَرَ الزِّنا مِن بَعدِي كَثُرَ مَوتُ الفَجْأةِ.
در كتاب رسول خدا صلى الله عليه و آله يافتيم كه: چون بعد از من زنا آشكار گردد، مرگهاى ناگهانى زياد شود.
ميزان الحكمه، ج‏5، ص: 44 حديث: 7850و7851.   به نقل از: الكافي: 2/ 374/ 2و بحار الأنوار: 79/ 27/ 31.

زلزله

الإمامُ الصّادقُ عليه السلام: إذا فَشا الزِّنا ظَهَرَتِ الزَّلازِلُ.
هرگاه زنا شيوع يابد، زمين لرزه‏ها پديدار شود.
ميزان الحكمه، ج‏5، ص: 44 حديث: 7852. به نقل از: تهذيب الأحكام: 3/ 148/ 318.


تاريخ : سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ | 22:5 | نویسنده : مجيد كمالي |

آیا همسران در روابط شان به مهارت هم دلی نیاز دارند؟

اغلب همسران حین گفت وگوهای روزانه شان، در برخی موارد بیش از حد دچار هیجانات و احساسات ناخوشایند نسبت به یک دیگر می شوند. مثلاً در حین تعامل با هم دیگر به شدت خشمگین، عصبانی یا ناراحت می شوند و به جای ارتباط مؤثر و مناسب درگیر ارتباطی خشن، ناراحت کننده یا نامناسب می شوند که نتیجه ای جز رنجش ندارد، مثل این است که در ابتدای گفت وگو می خواستند صفحات یک کتاب را با هم بخوانند، اما اکنون هر یک می خواهند دو صفحه ی متفاوت یک کتاب را بخوانند و بدیهی است در پایان گفت وگوی شان به این نتیجه می رسند که اصلاً نمی توانند با هم کتاب بخوانند و ترجیح می دهند کتاب را نخوانند و آن را در گوشه ای رها کنند. به عبارتی، اگر اول می خواستند با هم در مورد مسئله ای صحبت کنند، اکنون ترجیح می دهند که اصلاً در مورد آن قضیه با هم صحبت نکنند، چرا که هر یک نظرات و دیدگاه های متفاوتی دارد و نمی تواند نظرات و افکار همسرش را درک کند.
چیزی که تا حد زیادی می تواند این تنش ها و اختلافات را حل کند و به آن ها کمک کند تا هر دو بتوانند هماهنگ با هم صفحات زندگی شان را ورق بزنند و مسائل مختلف را حل و فصل کنند، مهارت هم دلی است. هم دلی باعث می شود همسران، احساسات، نظرات و افکار یک دیگر را به درستی درک کنند و با آن ها به طور مناسب ارتباط و تعامل برقرار کنند. هم دلی به افراد کمک می کند تا در موقعیت های مختلف، هیجانات همسرشان را تشخیص دهند و حتی افکاری را که پشت این احساسات است، دریابند. زن و شوهری که این مهارت را ندارند، همچون افراد دچار نقص بینایی هستند که نمی توانند به درستی اطراف خود را ببینند؛ اما هم دلی، عینکی است که افراد به چشمان خود می زنند تا بتوانند درک درستی از محیط اطراف شان داشته باشند.

همسران برای هم دلی با هم دیگر به چه چیزهایی باید توجه کنند؟

مسئله ی مهم برای هم دلی کردن این است که با هیجانات خود آشنا باشید و بتوانید هیجان و احساسی را که در زمان اختلاف نظر با همسرتان دارید، تشخیص دهید و ابتدا هیجانات ناخوشایند خودتان را کنترل کنید و بر خود مسلط شوید. مثلاً بدانید که از صحبت همسرتان به شدت عصبانی و خشمگین شده اید و سپس سعی کنید با روش های مختلف مهارت کنترل خشم، خودتان را آرام کنید. وقتی فردی هنوز درگیر هیجانات منفی خودش است، نمی تواند نسبت به احساسات دیگران حساس و متوجه باشد؛ به عبارتی در این موقعیت او نسبت به نشانه ها و پیام های هیجانی همسرش نفوذ ناپذیر است. اگر افراد ندانند چه احساسی دارند، نمی توانند هیجانات شان را کنترل کنند تا با آرامش به دنیای همسرشان وارد شوند. بنابراین خودآگاهی، پیش زمینه ی هم دلی است.
مسئله ی مهم دیگر نوع شنیدن همسران است. همه ی افراد انتظار دارند که همسرشان صحبت های آن ها را بهتر بشنود و نه تنها به کلمات، بلکه به مفهومی که پشت کلمات شان نهفته است نیز توجه کند. تنها با شنیدن واقعی است که افراد می توانند از نیازهای ناگفته، علایق و نگرانی های همسرشان باخبر شوند.
بسیاری از افراد، اهمیت واقعی شنیدن مؤثر را در پایداری ازدواج نمی دانند. یکی از شایع ترین شکایات بین زن و شوهرها این است که هر یک احساس می کند همسرش دیگر به او توجهی ندارد و برایش احترام و اهمیت قایل نمی شود. یک دلیل مهم این شکایت این است که آن ها فکر می کنند همسرشان صحبت آن ها را به طور مؤثر نمی شنود و فکر می کنند در حاشیه قرار گرفته اند. بنابراین حتی مسائل بسیار جزئی می تواند منجر به تعارضات و کشمکش های شدید بین آنها شود. آن ها دچار خشم و تنفر نسبت به هم می شوند یا احساسات مطلوب شان را نسبت به هم از دست می دهند. همانند عضلات بدن که باید مرتباً از آن ها استفاده کنیم تا خوب کار کنند و قوی بمانند، مهارت شنیدن به تمرین پیاپی نیاز دارد. این عقیده که شنیدن همیشه در دلِ عشق است و نیازی به تلاش برای دستیابی به آن نیست، اشتباهی رایج است. شنیدن سطوح و انواع مختلفی دارد (پیش تر توضیح داده شد)، که ما در موقعیت های مختلف بسته به اهمیت موضوع نوع خاصی می شنویم و حتی گاه در حین گفت وگو با دیگران از سطحی به سطح دیگر شنیدن حرکت می کنیم.

اهمیت هم دلی در ارتباط زناشویی چیست؟

مطالعات نشان داده اند که وقتی زن و شوهر با هم هم دلی می کنند، حتی فعالیت های فیزیولوژیک بدن شان نیز به هم شبیه می شود و در هنگام گفت وگو و هم دلی، هرگاه ضربان قلب یکی از آن ها تند شود، ضربان قلب دیگری هم شروع به افزایش می کند و برعکس. این مسئله اهمیت هم دلی را در ارتباط زن و شوهر نشان می دهد.
کمبود هم دلی بین همسران، باعث رابطه ی نامطلوب بین آن دو می شود و این رابطه ی نامناسب چرخه ی معیوبی را تشکیل می دهد. برای شکستن این چرخه، هر یک از همسران باید سعی کند عشق و هم دلی را در خودش پیدا و تقویت کند و همسرش را بدون انتظار متقابل از آن بهره مند کند.
وقتی هر یک حتی به تنهایی سعی در شکستن این چرخه کند، ارتباط همسران مناسب تر خواهد شد و این به تقویت هم دلی در طرف مقابل منجر می شود.

چگونه با همسرمان هم دلی کنیم؟

قبل از این که جسم شما از لحاظ فیزیولوژیک با همسرتان هماهنگ شود، نیاز دارید که از لحاظ هیجانی با او ارتباط برقرار کنید.
شنیدن هم دلانه بهترین راه حل بهبود ارتباط زن و شوهر است. این نوع شنیدن به همه ی وجود شما نیاز دارد. وقتی ذهن شما به مسئله ای مشغول است، نمی توانید شنیدن مؤثر و هم دلانه داشته باشید. اگر چه این نوع شنیدن انرژی و تلاش زیادی نیاز دارد، ولی فواید آن در زندگی تان بسیار ارزشمند است و موجب افزایش صمیمیت و عمیق شدن ارتباط تان می شود؛ البته موقعیت های مختلف به انواع مختلف شنیدن نیاز دارد. تشخیص این که در هر ارتباطی به چه نوع شنیدن نیاز دارید، هم یک هنر است و هم یک مهارت، اما به طور خلاصه وقتی همسرتان در مورد مسئله یا موضوعی صحبت می کند که برایش خیلی مهم است، باید با دقت و هم دلی به صحبت او گوش دهید. در این موقعیت طبق موارد زیر عمل کنید:
1. تجارب شخصی و احساسات خود را کنار بگذارید و بی قید و شرط به آن چه همسرتان می گوید توجه کنید.
2. احساسات و هیجانات همسرتان (احساس گناه، ترس، ناامیدی، دلشوره، عصبانیت و...) را تشخیص دهید.
3. احساسات و عقاید همسرتان را همان گونه که بیان می کند بپذیرید و مورد سرزنش و انتقاد یا قضاوت قرار ندهید.
4. به تلاش همسرتان برای سازگاری با وضعیت ناگوار پیش آمده احترام بگذارید.
5. بیان کنید که احساسات و مشکلات همسرتان را درک می کنید.
6. در نهایت سعی کنید با همسرتان برای حل مشکلات همکاری کنید و حامی او باشید.
تلاش برای به دست آوردن مهارت شنیدن هم دلانه، همچون هر مهارت دیگری باید مداوم باشد، حتی اگر همسرتان چنین تلاشی نمی کند. اگر شما از آن دسته زوج هایی بوده اید که در سال های اول زندگی تان با دقت و هم دلانه صحبت یک دیگر را می شنیدید، اما در حال حاضر تقریباً هر مکالمه تان به مشاجره ختم می شود، احتمالاً مهم ترین دلیل این است که اکنون شما فرصت ندارید با حوصله و دقت با همسرتان گفت وگو کنید، یا به قدری در مسائل و مشکلات خودتان غرق شده اید که نمی توانید با تمرکز و گوش دل حرف های او را بشنوید. تمرین لازم برای حل چنین مشکلی این است که یک فرصت و تعطیلی چند روزه به خودتان بدهید. می توانید برنامه ی سفری بریزید و تصور کنید دوباره به ماه عسل می روید. این زمان به شما اجازه می دهد دوباره با هم مأنوس شوید و از لحاظ جسمی، هیجانی و فکری دوباره به یک دیگر نزدیک شوید؛ فارغ از گرفتاری های تان با هم صحبت کنید و برای هم وقت بگذارید.
فراموش نکنید که در حضور فرزندان تان هم با همسرتان هم دلی کنید و به کودکان هم اجازه بدهید تا بدانند که والدین شان هم دیگر را دوست دارند و به هم احترام می گذارند. با این رفتار نه تنها مهارت هم دلی را به آن ها آموزش می دهید، بلکه حس اعتماد و وفاداری به همسر در آینده را در آنان تقویت می کنید.

پیامدهای کمبود هم دلی بین همسران

کمبود هم دلی در ارتباطات بین همسران نقطه ی شروع تنش های خانوادگی است. کمبود هم دلی نه تنها می تواند ارتباط همسران را مخدوش کند، بلکه می تواند باعث شود خود فرد نیز احساس تنش و ناآرامی کند. به عقیده ی برخی، زندگی با همسری که هم دلی نمی کند، حتی بدتر از تنها زندگی کردن است.
کمبود هم دلی بین همسران برای فرزندان هم مشکل آفرین است. کودکانی که والدین شان با هم هم دلی نمی کنند، احترام به دیگران و توجه به احساسات اطرافیان را یاد نمی گیرند؛ آن ها فقط به خودشان فکر می کنند. اگر در خانواده ای، فقط یک والد هم دلی کند، فرزندان با او ارتباط مناسب تری دارند و هم دلی بیش تری نشان می دهند. از طرفی کمبود هم دلی در خانواده باعث می شود که فرزندان از تعهد بترسند و در عشق و ازدواج تعهد و وفاداری را باور نداشته باشند.

نویسندگان:
دکتر مریم رسولیان
دکتر راضیه صالحیان


منبع مقاله:
رسولیان، مریم، صالحیان، راضیه، (1389)، هم دلی، تهران: چاپ اول1390.تاريخ : جمعه ششم دی ۱۳۹۲ | 11:17 | نویسنده : مجيد كمالي |

توجه مرد به همسر

ارزش وجودی همسر

ارزش وجودی همسر (زن) در خانه به اندازه ای است که از عوامل آرامش برای زندگی مرد به شمار آمده ( جعل منها زوجها لیسکن الیها )(سوره اعراف آیه ی 189 ) ، گفت و گوی با وی نیز از کارهای نیک و خوب شمرده می شود ، و نیز دو رکعت نماز شخص همسردار از عبادت شبانه ی بی همسر برتر است.

در حدیثی آمده است که یک رکعت نماز از مرد همسردار برتر است از هفتاد رکعتی که مرد بی همسر بگزارد.

امام صادق سلام الله علیه می فرماید: پدرم از مردی پرسید : آیا همسر داری؟ گفت: نه . پدرم فرمود: برای من خوشایند نیست که دنیا و همه آنچه در آن است برای من باشد و شبی را بدون همسر سپری کنم. سپس فرمود : دو رکعت نمازی که همسردار می گزارد برتر است از عبادت مرد بی همسری که تمام شب خود را به عبادت بگذراند و روزش را روزه بگیرد. سپس پدرم هفت سکه زر به وی داد و فرمود : با این پول ازدواج کن . آنگاه از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چنین روایت کرد که : همسر بگیرید ، به راستی که برای شما سبب روزی بیشتر است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود هر عمل سرگرم کننده ی مؤمن باطل (ناصواب) است ، مگر سرگرمی در سه چیز : پرورش اسب ، تیر اندازی و شوخی با همسر.

منزلت زن در مقام مادری و حقوق او بیان شد.اکنون سخن از حقوق زن در مقام همسری است. زن و شوهر نسبت به هم حقوق فراوانی دارند که با رعایت آن ها زندگی شیرین و با صفا می شود و رعایت نکردن آن تلخکامی می آورد.

خدای سبحان زنان را لباس مردان و مردان را لباس زنان معرفی کرده است.(هُنَّ لِباسٌ لَکُم وَ أَنتُم لِباسٌ لَهُنَّ)

لباس مانع از آسیب و پوشاننده ی عیوب و حافظ از گرما و سرما و زینت بخش و مایه ی آرامش انسان است. زن و شوهر نیز برای همدیگر چنین اند ، به شرط آنکه دو اصل مهمّ مودّت (دوستی) و رحمت (مهربانی) بر زندگی حاکم باشد.

خدای سبحان می فرماید: و از جمله نشانه های او (خدا) این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و میان شما الفت و رحمت برقرار ساخت... . (سوره ی روم آیه ی 21) همچنین در تعامل با همسر ، مکرر سفارش کرده که : با آنان به نیکی معاشرت کنید . در پرداخت مهریه ، حقوق متقابل ، هزینه های جاری زندگی حتی هنگام جدایی و طلاق همسر ، خدا به نیکی با وی سفارش فرموده است، پس در هیچ حالی مرد نباید به همسر خود ستم کند و حقوق و منزلت او را نادیده بگیرد، گرچه وی مرتکب اشتباهی شده باشد.

پاداش نیکی به همسر (زن)

امیر مؤمنان سلام الله علیه در وصیت به محمد حنفیه فرمود : به راستی زن ریحانه (شاخه گلی) است و قهرمان نیست ، پس در هر حال با وی مدارا کن و همراهی نیکو داشته باش تا زندگیت باصفا گردد.

امام صادق سلام الله علیه فرمود : بر شوهر در تعامل با همسرش سه چیز ضروری است : موافقت با وی تا موافقت و محبت و میل او را به خود جلب کند، خوش اخلاقی با وی و دلبری از او با آراستگی ظاهر در نگاهش و گشایش در زندگی برای او.

امام کاظم سلام الله علیه نیز فرمود: آرایش مرد برای همسرش از عوامل افزایش عفت زن است.

پاداش صبر مرد در برابر بد اخلاقی همسر

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر مردی که بر بداخلاقی همسرش برای خدا شکیبایی کند خدا برای صبر وی در هر بار ، پاداشی همانند پاداش صبر ایوب سلام الله علیه در برابر بلای او به وی می دهد.

مرز نیکی مرد به همسر

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : ای علی! هر مردی که از همسرش پیروی کند خدا وی را به چهره در آتش می افکند. علی سلام الله علیه پرسید: این پیروی چیست؟ آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: به همسرش جهت رفتن(بدون پوشش) به حمام های عمومی و عروسی ها و سوگواری ها و پوشیدن لباس نازک اجازه دهد.

به فرموده ی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هرگاه زنی در حالی که آرایش کرده و معطّر است از خانه اش خارج شود و همسرش از این عمل او خوشنود باشد برای آن همسر در برابر هر قدمی که آن زن بر می دارد خانه ای از آتش ساخته میشود. پس بالهای زنانتهان را کوتاه کنید (وبه آنان قدرت جولان ندهید) . در بلندی بالهایشان پشیمانی است و کیفر آن آتش است و در کوتاهی بالهای آنان خوشنودی و سرور و بی حساب وارد بهشت شدن است. وصیت مرا درباره ی زنانتهات حفظ کنید تا از دشواری حساب (روز قیامت) نجات یابید و هر کس وصیت مرا حفظ نکند نزد خدا چه حال بدی خواهد داشت!همچنین از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده که هرگاه امت من به چند خصلت عمل کنند بلا بر آنان فرود آید [از جمله اینکه] مرد از همسر خود پیروی و از مادرش نافرمانی کند.

کیفر خشونت مرد با همسر

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هرکس زنی را از روی ستم بزند من در روز قیامت دشمن او خواهم بود. زنانتان را نزنید. هرکس آنان را از روی ستم بزند خدا و پیامبرش را نافرمانی کرده است.

برگرفته از مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملیتاريخ : جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | 10:17 | نویسنده : مجيد كمالي |

رعایت بهداشت خانواده، از مهمترین مسائل زندگی است که در دو بخش مطرح می شود: بهداشت جسمی و بهداشت روانی.

الف) بهداشت جسمی

1. برطرف ساختن بوی نامطبوع

بوی خوش بدن، در ایجاد جاذبه ی جنسی، تهییج و تشدید علاقه ی زن و مرد به یکدیگر بسیار مؤثّر است و برعکس، بوی بد، زننده و نامطبوع، در گریزان ساختن همسران از یکدیگر و ایجاد تنفر و سردمزاجی بسیار مؤثّر خواهد بود؛ از این رو، متخصّصان امر زناشویی هشدار داده اند که بوی زننده ی دهان که ناشی از دندان های عفونی، لوزه های ملتهب و چرکی، یا عفونت ریه هاست، برای هیچ کس مطبوع نیست؛ بنابراین، پیش از آمیزش، باید به این نکته توجه داشت.
برای برطرف ساختن بوی نامطبوع، باید دندن ها را مسواک زد و بدن را با آب گرم و صابون خوش بو شست و شو داد، یا از عطرهای مناسب بهره گرفت.(1)

2. خالی کردن مثانه پیش از آمیزش

از جمله توصیه های پزشکی این است که باید، پیش از آمیزش و پس از آن، مثانه را از ادرار خالی کرد. متخصّصان، ادرار نمودن پیش از آمیزش را برای زنان ضروری تر می دانند و معتقدند، رعایت نکردن این امر، زمینه را برای عفونت اعضای تناسلی فراهم می سازد.(2)

3. آمیزش نکردن با شکم پُر

هنگام پر بودن شکم- زمانی که معده به هضم غذا مشغول است- بخش عمده خون بدن، متوجّه دستگاه گوارش می شود و هر یک از اعضای وابسته به این دستگاه، با صرف انرژی زیاد در تلاشند تا با انجام وظیفه ی خود، زمینه ی هضم غذا را فراهم سازند؛ از طرفی، آلت تناسلی مرد نیز، توسط خون برای آمیزش آماده می شود و با پر شدن رگ های خونی اطراف آن، متورّم می گردد؛ بنابراین، اگر هنگام پر بودن معده آمیزش انجام گیرد، به علّت پر مصرف بودن دستگاه گوارش و مشغول بودن بخشی از خون، در آلت تناسلی، دیگر اعضای بدن، دچار کم خونی می شوند و همین امر، انسان را با خطرهایی روبه رو می سازد.
شهید دکتر پاک نژاد، در این باره می نویسد:
«در موقع هضم غذا، قسمت مهمی از خون، متوجّه دستگاه گوارش می شود؛ در آمیزش نیز، مقداری از خون، به دستگاه تناسلی منتقل می گردد، در نتیجه، عضله ی قلب، با کم خونی مواجه شده و دچار حملات قلبی می شود؛ بنابراین، باید، آمیزش، با شکم خالی انجام گیرد».(3)

4. ترک آمیزش، هنگام عادت ماهانه

در هر ماه به طور معمول رحم زن، یک تخمک تولید می کند و مقارن آن، رگ های داخلی رحم، برای تغذیه ی نطفه آماده شده و پر از خون می گردد. اگر تخمک، از لوله هایی که شیپور نامیده می شود، عبور کرد و وارد رحم شد و به اسپرماتوزئید که در نطفه ی مرد است، برخورد کرده، جنین انسان تشکیل می شود و خون های جمع شده در رگ های داخل رحم، صرف تغذیه آن می گردد؛ امّا، در غیر این صورت خون های موجود، بر اثر پوسته پوسته شدن مخاط رحم و شکافته شدن جداره ی رگ های حرم، به صورت خون حیض از رحم خارج می شود.
آمیزش جنسی، در چنین حالتی، افزون بر تنفّرآور بودن، زیان های بسیاری نیز به بار می آورد که عقیم شدن مرد و زن، ایجاد یک محیط مناسب برای رشد میکروب، شیوع بیماری های آمیزشی، همچون سفلیس و سوزاک و نیز التهاب اعضای تناسلی زن از آن جمله است.(4)
دکتر پاک نژاد می گوید:
«مردی که در زمان قاعدگی، با زن خود آمیزش می کند، دستگاه تناسلی مجروح زن را که مستعد پذیرش عفونت است، مبتلا می سازد. از طرفی احتمال دارد، خود او نیز به بیماری های التهابی آمیزشی و... دچار شود».(5)
او می گوید:
«زن، در زمان قاعدگی عصبانی است، کم خون است و ناراحتی های دیگر دارد که قرآن، آن را در کلمه ی «اذی» خلاصه کرده است و زن در اذیت است».(6)

تأثیر آمیزش در حال حیض

نزدیکی کردن در حال حیض، در موجودیت نسل و جنس اثر سوء می گذارد که غیر قابل جبران است؛ چون کروموزوم آلوده می شود و وضع ژن ها دگرگون می شود.
آمیزش، در حال قاعدگی، دستگاه تناسلی زن را مجروح می سازد که مستعد پذیرش عفونت می شود و سبب بیماری های التهابی می گردد.
آمیزش، در حال حیض، موجب بی میلی به مسائل جنسی و تنفّر از عمل زناشویی و سردمزاجی و در نهایت، انحرافات جنسی می شود.(7)
آمیزش، در زمان حیض، موجب احتقان خون و افزایش خونریزی در زن می شود.(8)

5. اعتدال در آمیزش

یکی از نکات مهم و قابل توجّه در امر آمیزش، رعایت اعتدال است. برای حفظ سلامت و برخورداری از عمر طبیعی، باید، به دور از افراط و تفریط، در حد نیاز و با رعایت مصلحت، غریزه ی جنسی را ارضا کرد؛ زیرا، همان طور که بی توجّهی به این غریزه، ناملایمت های روحی و روانی مختلف را به همراه دارد، زیاده روی یا تندروی، در ارضای آن نیز می تواند، منشأ بیماری های مختلف و مشکلات فراوان باشد، مانند: ضعف اعصاب، فرسودگی قوا، آسیب دیدن اجزای اصلی بدن و پیری زودرس.
پیامبر(ص) در این باره می فرماید:
«مَن أَرَادَ البَقَاءَ وَ لَا بَقَاءَ فَلیُبَاکِرِ الغَدَاءَ وَ لیُجَوِّدِ الحِذَاءَ وَ لیُخَفِّفِ الرِّدَاءَ وَ لیُقِلَّ مُجَامَعَةَ النِّسَاء»(9)
«هر کس، بخواهد، در این جهان ناپایدار، باقی بماند، باید، هر روز صبح، به قدر کافی غذا بخورد و کفش خوب بر پا کند و لباس سبک بپوشد و کم تر با زنان بیامیزد».
بوعلی سینا، درباره ی آمیزش جنسی می گوید:
«اَقلل جَماعَکَ مَا استَطَعتَ فَإِنَّهُ
ماءُ الحَیاةِ تُصَبُّ فِی الأَرحامِ»(10)
«تا می توانی، آمیزش با زنان را کم کن، چرا که منی، آب زندگانی است که در رحم های زنان ریخته می شود».
البته، نمی توان، حدّی مشخّص، برای دفعات آمیزش مشخّص نمود؛ زیرا، این موضوع، به قدرت جسمی و شرایط و مقتضیات و میل جنسی افراد بستگی دارد. صاحب نظران می گویند:
«بهترین روش، در این باره این است که اجازه بدهیم، قدرت و میل طبیعی، تعداد مقاربت را تحت کنترل درآورد.»
واکنش جسمی که متعاقب مقاربت دست می دهد، بهترین راهنما خواهد بود. اگر کسی پس از مقاربت یا روز بعد از آن احساس خستگی کرد، بهتر است، دفعات مقاربت را کم کند؛ ولی، اگر مقاربت سبب آرامش او شد، باید، بداند که ارتباط های جنسی او زیاد نبوده است.(11)
نکته ی دیگر این که نباید، دفعات مقاربت فقط به میل شوهر باشد؛ بلکه، باید، با آمادگی و عکس العمل زن نیز مطابقت داشته باشد. شوهر، به هیچ وجه نباید، هنگامی که زنش به علل مختلف از مقاربت امتناع می ورزد، او را به این کار مجبور کند؛ بلکه باید کوشش کند، موقعی را انتخاب کند که همسرش از این عمل لذت بیش تری می برد.

6. ارضای جنسی

اسلام، با محدود کردن لذّت جویی های جنسی، به محیط خانه، ضمن برآوردن خواسته های مشروع جنسی زن و مرد، جامعه را از تنش های روحی و مفاسد اجتماعی دور می دارد؛ از این رو مسؤولیت هایی مهمّ بر دوش زن و مرد نهاده است که مهم ترین آن ها ارضای غریزه جنسی است.
صاحب نظران در این باره گفته اند: «مرد و زنی که به اقناع جنسی نمی رسند و همدیگر را تأمین نمی کنند، تحت فشارهای بیش تر قرار دارند و به دردهای بیش تر گرفتارند؛ برای مثال، زود رنج و عصبانی می شوند؛ امّا، این حالات پس از انجام آمیزش و رسیدن به اوج لذّت جنسی پایان می پذیرد و رضایت روحی حاصل می شود».(12)
از این رو، پیامبر گرامی اسلام(ص) آمیزش بدون عشقبازی و فراهم کردن شرایطِ مناسب بدن برای رسیدن به اوج لذت جنسی را نکوهش کرده و می فرماید:
«لا یَقَعُ اَحَدُکُم عَلی اَهلِهِ کَما یَقَعُ البَهِیمَةَ، لِیَکُن بَینَهُما رَسُولٌ فَقیلَ: مَا الرَّسُولُ یا رَسُولُ اللهِ؟ فَقالَ القُبلَةُ وَ الکَلامُ»(13)
هیچ یک از شما، نباید، با همسر خود همانند چهارپایان آمیزش کند، بلکه، باید، واسطه ای بین آن ها باشد. پرسیدند: واسطه چیست؟ فرمود: بوسیدن و گفت و گو (عشقبازی).
این نکته به طور دقیق، همان چیزی است که امروزه، کارشناسان به آن توصیه کرده و بی توجّهی به آن را بیماری دانسته اند؛ زیرا، هنگام آمیزش، آلت تناسلی زن و نیز لب های مهبل او پر خون و متورم می شود، این پرخونی در تمام دستگاه تناسلی او وجود دارد؛ از اینرو، اگر زن، به اوج لذّت جنسی نرسد و انزال صورت نگرید، این احتقان و تورم در دستگاه تناسلی باقی می ماند و در اثر پرخونی، درد کمر عارض می شود؛ بنابراین، لازم است، ‌علاوه بر مرد، زن نیز در هر آمیزش به اوج لذّت جنسی برسد.
دکتر پاک نژاد می نویسد:
«لذّت بخش ترین آمیزش ها این است که مرد مقاومت کند تا اوج لذّت زن با وی همزمان شود...».(14)
ایشان درباره ی این که، اگر مردی، زود انزال باشد، برای رساندن زن به اوج لذّت جنسی چه باید بکند؟ می نویسد:
«راه صحیح این است که در متوسّط مدّت آمیزش زن و مرد که در حدود پنج تا ده دقیقه طول می کشد، به مدّت هشت دقیقه، دخولی صورت نگیرد تا بلکه، مرد با نوازش و بازی، زن را آماده سازد تا زمانی که دخول صورت می گیرد، زن و مرد همزمان به اوج لذّت جنسی برسند؛(15) از این رو، حضرت علی(ع) می فرماید:
«إذَا أَرَادَ أَحَدُکُم اَن یَأتِیَ زَوجَتَهُ فَلَا یُعَجِّلهَا فَإِنَّ لِلنِّسَاءِ حَوَائِج(16)»
«هنگامی که یکی از شما خواست، با همسر خود بیامیزد، عجله نکند، چرا که زن ها نیازهایی دارند که باید، برآورده شود.
نکته دیگر این است که مرد، از انجام حرکات ناگهانی و با فشار زیاد هنگام نزدیک خودداری کند؛ رعایت این نکته از بروز بسیاری جراحات وارده به مجرای تناسلی زن جلوگیری خواهد کرد.
اگر نکات فوق رعایت نشود، نزدیکی، برای زن دردناک خواهد بود و در خاطره او نقش خواهد بست، به گونه ای که آمیزش، برای او ناگوار و تلخ خواهد بود.
عمل مقاربت نباید، بی درنگ انجام شود. پیامبر(ص) فرمود:
«إذَا جَامَعَ أَحَدُکُم فَلَا یَأتِیهِنَّ کَمَا یَأتِی الطَّیرُ لَیمِکُث وَ لیَلبَث»(17)
هرگاه یکی از شما خواست با همسرش همبستر گردد، نباید، مانند پرنده سریع و با شتاب آمیزش کند، باید درنگ کند.

7. جلوگیری نکردن از خروج منی

پس از رسیدن به اوج لذّت جنسی، منی از جای خود حرکت کرده، با شتاب بیرون می ریزد. جلوگیری از خروج منی، در این هنگام، برای انسان بسیار زیان آور است؛ زیرا، جلوگیری از خروج منی، هنگام انزال، موجب بزرگی پروستات، حبس بول و سنگ مثانه می شود.(18)

8. استراحت پس از آمیزش

در امور آمیزشی، باید، به این نکته توجّه کرد که پس از انجام عمل نزدیکی، حتّی، بدن ورزیده ترین اشخاص به استراحت کامل نیاز دارد؛ به همین دلیل، لازم است، همیشه، پس از انجام عمل جنسی به مدّت نیم ساعت استراحت کرد.

ب) بهداشت روان

بخش عظیمی از عوامل تأثیرگذار، در موفقیت یا ناکامی زندگی مشترک، به مسائل روانی یا روحیات و رفتار زن و شوهر مربوط می شود.
روان شناسان، بر این باورند که عوامل درونی و مسائل روانی، اساسی ترین نقش را در تحکیم پیوند زناشویی یا تخریب آن ایفا می کند.
زن و شوهر، هر چند، از زیبایی های ظاهری، امکانات مادّی، موقعیّت اجتماعی و رفاه در زندگی برخوردار باشند، تا زمانی که به بهداشت روان و اصلاح رفتار خود نپردازند و از نظر روحی، به نقطه مطلوب و مورد پسند نرسند، نمی توانند، به ثبات و دوام زندگی مشترک خود مطمئن باشند.
برای درک این حقیقت کافی است، به پرونده های زوج های جوانی که پس از مدّتی کوتاه، به جدایی روی آورده اند، سری بزنیم.
با مرور اجمالی در این قبیل پرونده ها، به این واقعیت تلخ می رسیم که مشکل بیش تر آنان بی توجّهی به مسائل روحی و امور مربوط به بهداشت روانی بوده است که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

1. اظهار محبّت و دوستی

درست است که دختر و پسر، بر اساس عشق و علاقه با یکدیگر ازدواج می کنند و تداوم زندگی مشترک و تحمّل سختی ها و مشکلات آن با توجّه به همین عشق و علاقه است که انجام می پذیرد، امّا، باید، توجّه داشت که اظهار دوستی و به زبان آوردن عشق و علاقه، از عوامل مهم در کاهش ناهنجاری های روحی و افزایش شیرینی زندگی و صمیمیت در روابط زن و شوهر به شمار می رود.
استاد مطهری در بخش تفاوت های زن و مرد، از نظر احساس، به نکته های بسیار مهمی اشاره کرده و می فرماید:
1. مرد، بنده ی شهوت است و زن در بند محبّت مرد است.
2. مرد، زنی را دوست دارد که او را پسندیده و انتخاب کرده باشد و زن، مردی را دوست می دارد که ارزش او را درک و دوستی خود را اعلام کرده باشد.
3. مرد، می خواهد، شخص زن را تصاحب کند و در اختیار بگیرد و زن، می خواهد، مرد را مُسخّر کند و از راه دل بر او مسلّط شود.
4. مرد، می خواهد، از بالای سر زن بر او مسلّط شود و زن می خواهد، از دورن قلب مرد، در او نفوذ کند.
5. مرد، می خواهد، زن را بگیرد. زن می خواهد او را بگیرند.
6. زن، از مرد شجاعت و دلیری می خواهد و مرد از زن، زیبایی و دلبری.
7. زن حمایت مرد را گران بهاترین چیزها برای خود می شمارد.(19)
8. مرد، دلش می خواهد، هر روز به همان حالت همیشگی باقی بماند، اما، یک زن همیشه می خواهد، موجودی تازه باشد و هر صبح با قیافه ای تازه تر از بستر برخیزد.
9. بهترین جمله ای که یک مرد می تواند، به زن بگوید جمله ی «عزیزم تو را دوست دارم» است و زیباترین جمله ای که یک زن به مرد مورد علاقه اش می گوید جمله ی «من به تو افتخار می کنم» است.
10. خوشبختی، از نظر مردها، به دست آوردن مقام و شخصیت قابل احترام در میان اجتماع است و خوشبختی، برای یک زن، به دست آوردن قلب یک مرد و نگهداری او برای تمام عمر است.(20)
با توجّه به نکات یاد شده به خوبی، می توان، بر تأثیر عمیق اظهار دوستی و عشق در زندگی مشترک و بهداشت روانی واقف شد. پیامبر(ص) در این باره می فرماید:
«قَولُ الرَّجُلِ لِلمَرأَةِ إِنِّی أُحِبُّکِ لَا یَذهَبُ مِن قَلبِهَا أَبَداً»(21)
سخن مرد به زن: [تو را دوست دارم] هرگز از دل او بیرون نمی رود.

2. رضایت از روابط جنسی

یکی از عوامل بسیار مهم، در رضایت زن و شوهرها، از زندگی خانوادگی، احساس رضایت آنان از روابط جنسی است. تأمین خواهش های جنسی افراد در خانواده، از اهمیت بسیار برخوردار است. می توان گفت، نخستین انگیزه ای که آدمیان را به سوی ازدواج و زندگی مشترک فرامی خواند، همین نیاز غریزی و زیستی است. در میان لذت های غریزی، هیچ لذتی، از ارضای جنسی برتر نیست؛ از این رو، در اسلام، ارضای مشروع میل جنسی، نه تنها نکوهش نشده، بلکه، به آن توصیه نیز شده است. اگر زن و شوهر، از رابطه ی جنسی خود رضایت داشته باشند، از زندگی خانوادگی خود نیز راضی هستند. بررسی ها، نشان می دهد که رضایتمندی خانوادگی با رضایتمندی جنسی رابطه دارد.
در بسیاری از خانواده ها، وجود شرم و حیا موجب می شود، زن و شوهر، نتوانند، نارضایتی خود را از نحوه یا میزان رابطه ی جنسی ابراز کنند؛ امّا، این نارضایتی را در رفتارها و برخوردهای دیگر خود بروز می دهند. در بسیاری از موارد، تندخویی و پرخاشگری مرد، ریشه در عدم رضایت او از رابطه ی جنسی با همسر دارد.

3. چشم چرانی نکردن

یکی از عواملی که امنیت خاطر زن را پیوسته به خطر می اندازد توجّه و نگاه شوهر به زنان دیگر است. این پدیده، این فکر را در زن تقویت می کند که نتوانسته توجّه و علاقه ی همسرش را به خود جلب کند؛ بنابراین، چشم او پیوسته به دنبال این و آن است.
نگاه های شهوت آلود و خیره شدن به زیبایی های این و آن، انسان را به مقایسه ی همسر خود با دیگران وادار می سازد و او را نسبت به همسر خود دلسرد می کند.
یکی از هدف های اسلام، از ممنوع کردن نگاه شهوت آلود به دیگران، مراقبت از کانون گرم خانوده، ثبات پایه های زندگی خانوادگی و حفظ اخلاق جامعه است. زن و شوهری که می خواهند، همیشه، به یکدیگر وفادار بمانند و خانواده آنان بر پایه ی عشقی خالص و محبّتی عمیق استوار گردد، باید، از چشم چرانی و نگاه های شهوت آلود، خودداری کنند. آنان، باید، به این نکته توجه کنند که هر جا چشم برود، دل نیز به دنبالش خواهد رفت و چون تأمین تمامی آروزهای دل مقدور نیست، به تدریج این محرومیت، سبب بیماری های روانی، اختلال روحی، پشیمانی ها، جدایی ها، بزهکاری ها و فجایع بی شمار دیگر خواهد شد.
امام صادق(ع) در این باره می فرماید:
«النَّظرَةُ سَهمٌ مِن سِهَامِ إِبلِیسَ مَسمُومٌ وَ کَم مِن نَظرَةٍ أَورَثَت حَسرَةً طَوِیلَةً»(22)
نگاه شهوت آلود، تیری زهرآگین، از تیرهای ابلیس است و چه بسا، نگاه هایی که سبب اندوه و حسرت طولانی می شود.
علی(ع) می فرماید:
«مَن غَضَّ طَرفَهُ أَرَاحَ قَلبَه»(23)
هر کس، چشم خود را فرو بست، دل خود را آسوده ساخت.

بهداشت آمیزش

آنچه، باید، عروس را در نخستین هفته از آن باز داشت.
در کتاب من لا یحضره الفقیه، به نقل از ابوسعید خُدْری آمده است: پیامبر خدا(ص)، به علی ابن ابی طالب(ع) سفارش کرد و به او فرمود: «ای علی! عروس را در نخستین هفته از شیر، سرکه، گشنیز و سیب تُرش باز بدار».
علی(ع) پرسید: «ای پیامبر خدا! برای چه، او را از این چیزها باز بدارم؟»
پیامبر(ص) فرمود: «زیرا، از این چهار چیز، زهدان سِتَروَن و سرد می شود...».
علی(ع) [دیگر بار] پرسید: «ای پیامبر خدا، امّا از این میان، از سرکه چرا باز داشته می شود؟»
فرمود: «اگر، در حالی که سرکه خورده است، عادت ماهانه شود، هرگز کامل پاک نگردد، گشنیز هم حیض را در شکم وی برمی انگیزانَد و زادن را بر او سخت می سازد. سیب تُرش نیز حیض شدن او را قطع می کند و این عارضه، برای وی یک بیماری می شود.»(24)

حرمت آمیزش با زن حائض

(وَ یَسئَلُونَکَ عَنِ المَحیضِ قُل هُوَ أَذیً فَاعتَزِلُوا النِّساءَ فِی المَحِیضِ وَ لا تَقرَبُوهُنَّ حَتّی یَطهُرنَ فَإذا تَطَهَّرنَ فَأتُوهُنَّ مِن حَیثُ أَمَرَکُمُ اللهُ إنَّ اللهَ یُحِبُّ التَّوّابِینَ وَ یُحِبُّ المُتَطَهِّرِینَ)(25)
از تو درباره ی حیض می پرسند، بگو: آن آزردگی است. پس، در دوره ی عادت ماهانه، از زنان کناره گزینید و نزدیکشان مشوید تا پاک شوند. چون پاک شدند، از همان سویی که خداوند فرمانتان داده است، به سراغشان بروید. خداوند، توبه کنندگان را دوست دارد و طهارت جویان را دوست دارد.
در الفقه المنسوب الإمام الرضا(ع) آمده است: مبادا با زنی حائض، آمیزش کنی!
امام صادق(ع) می فرماید: زن که حائض شود، بر همسرش حرام گردد که با او از شرمگاه، کاری کند؛ زیرا خداوند متعال فرموده است: (وَ لا تَقرَبُوهُنَّ حَتّی یَطهُرنَ)؛ نزدیکشان مشوید تا پاک شوند.(26)

زیان های آمیزش با زن حائض

از پیامبر خدا(ص) نقل شده است: هر کس با زن خود، در حالی که حائض است، آمیزش کند و فرزند جذامی یا پیس، زاده شود، مبادا، جز خود را نکوهش کند!(27)
همچنین پیامبر خدا(ص) فرموده است: ای امّت! خداوند- تبارک و تعالی- برای شما امّت، 24 چیز را دوست ندارد و شما را از آن ها نهی می کند: ... برای مرد، این را خوش نمی دارد که با زن خویش در حالی که حائض است، آمیزش کند. پس، اگر، چنین کند و فرزند جذامی یا پیسی زاده شود، مبادا، جز خویش را نکوهش کند.(28)

آمیزش های مکروه

از پیامبر خدا(ص) نقل شده است: مبادا کسی، در حالی که از قضای حاجت خودداری می ورزد، نزدیکی کند؛ زیرا، این کار، بواسیر می آورد؛ و مبدا کسی در حالی که پیشاب خود را نگه می دارد، نزدیکی کند؛ زیرا، این کار، ناسور(29) می آورد.
امام صادق(ع) فرموده است: سه چیز، بدن را فرسوده می کند و شاید هم [افراد را] بکشد: حمّام رفتن با شکم پُر، آمیزش کردن با شکم پُر و همبستری با پیر زنان.(30)
امام رضا(ع) فرموده است: آمیزش پس از آمیزش، بی آن که میان آن ها غسلی صورت پذیرفته باشد، دیوانگی فرزند را در پی می آورد.(31)
چون درباره ی آمیزش جنسی از امام علی(ع) پرسیدند، فرمود: شرمی است که از میان می رود و شرمگاه هایی که در برِ هم می آیند. همانندترین چیز به دیوانگی است. اصرار بر آن، مایه ی فرسودگی و پیری، و بیرون آمدن از آن، حال پشیمانی است. میوه ی حلال آن، فرزند است که اگر زنده بماند، فتنه باشد و اگر بمیرد، اندوهگین سازد».(32)
پیامبر خدا(ص) در سفارش به امام علی(ع) فرمود:
ای علی! در آغاز، میان و پایان ماه، با همسرت نزدیکی مکن، که دیوانگی، جذام و تباهْ مغزی، بسیار زود به سراغ وی و فرزندش می آید.
ای علی! بعد از ظهر، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر، در آن هنگام، میانتان فرزندی تقدیر شود، کژْچشم خواهد بود و شیطان، از کژْچشمی انسان، شادمان می شود.
ای علی! در هنگام آمیزش، سخن مگوی؛ زیرا، اگر، میانتان، فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که لال نباشد، هم مبادا، کسی از شما بر شرمگاه زن خویش بنگرد، بلکه، باید، به هنگام آمیزش، دیده فروبندد؛ چرا که نگریستن به شرمگاه، کوری را در فرزند بر جای می نهد.
ای علی! با هوس زنی غیرِ همسر خود، با زن خویش آمیزش مکن؛ زیرا، از این بیم دارم که اگر برایتان فرزندی تقدیر شود، زنْ صفت، یا ماده و تباهْ مغز گردد.
ای علی! هر کس جنب با همسر خویش در بستر باشد، نباید، قرآن بخواند؛ چه، از این بیم دارم که از آسمان، آتشی بر آنان فرود آید و آنان را بسوزانَد.(33)
ای علی! با همسرت آمیزش مکن، مگر آن که هر کدامتان، دستمالی داشته باشید؛ خود را با پارچه ای مشترک، پاک نکنید که شهوت بر شهوت واقع می شود و این کار، میان شما دشمنی به بار می آورد و کارتان را به جدایی و طلاق می کشانَد.
ای علی! با همسرت ایستاده نزدیکی مکن؛ زیرا، این کار، کارِ خران است؛ و اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، ادرارکننده ی در بستر باشد، چنان که خران در هر مکانی پیشاب می ریزند.
ای علی! در شب عید قربان با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی، تقدیر شود، شش انگشت یا چهار انگشت خواهد داشت.
ای علی! در زیر درخت میوه دِه با همسرت آمیزش مکن؛ چرا که اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، جلّاد، قاتل یا عریف(34) خواهد بود.
ای علی! در زیر نور خورشید و تابش آن با همسرت نزدیکی مکن، مگر این که پرده ای آویخته باشی که شما را می پوشاند؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود تا پایان عمر، در تیره بختی و تهی دستی خواهد بود.
ای علی! میان اذان و اقامه با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، به خونریزی علاقه مند خواهد بود.
ای علی! اگر همسرت باردار شد، با او آمیزش مکن، مگر، آن که با وضو باشی؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، کورْدل و ناخنْ خشک خواهد بود.
ای علی! در نیمه ی شعبان با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، بدْشگون خواهد بود و نشانی سیاه بر چهره خواهد داشت.
ای علی! با همسرت، در آخرین روزهای پاکی و در حالی که تنها دو روز از او مانده باشد، نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، عشّار یا یاورِ ستمگران خواهد بود و توده هایی از مردم به دست او به کام مرگ خواهند رفت.
ای علی! بر پشتِ بام خانه، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، منافق، ریاکار و بدعتگذار خواهد بود.
ای علی! چون آهنگ سفر کردی، آن شب، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، دارایی خویش را در غیر حق خرج خواهد کرد. [آن گاه، پیامبر(ص) این آیه را خواند:] (إنَّ لمُبَذِّرِینَ کانُوا إِخوانَ الشَّیاطِینِ)؛ ولخرج ها، برادران شیاطینند.(35)
ای علی! چون روانه سفری شدی، تا مسافت سه شبانه روز ره پیمودن، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، یار هر ستمگری خواهد بود که بخواهد، به تو ستمی برساند.
ای علی! در نخستین ساعت شب، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که ساحر و از آنان که دنیا را بر آخرت بر می گزیند، نباشد.(36)
در الکافی به نقل از عبدالرحمان بن سالم، از پدرش نقل شده است: به امام باقر(ع) گفتم: «آیا وقتی از اوقات هست که در آن، آمیزش در حالی که حلال است، مکروه باشد؟»
فرمود: «آری! میان طلوع سپیده تا طلوع خورشید، از غروب خورشید تا پنهان شدن سرخی افق، در روزی که خورشید می گیرد، در شبی که ماه می گیرد، در شب و روزی که باد سیاه، سرخ و زرد می ورزد، و در روز و شبی که در آن، زلزله رخ می دهد».(37)
آنگاه که دستانتان بر اندام همسران مهربانتان می لغزد، به یاد آن می افتید که خداوند، این نعمت را به بهایی دیگر در اختیارتان گذاشته است؛ و آن این که باید، دل و جان ناموس های دیگران از حیوانیت آدمیان در امان باشند. و توجه می کنید که نگاه زیبای همسرانتان وقتی زیباتر جلوه می کنند که از میان همه نگاه های دیگر، به همان نگاه پاک و معصومی دل ببندید که خدایتان ارزانی داشته است. خواهش و میل خود را با این نعمت بزرگ به تربیتی فرا می خوانید که ثمره ی آن تکامل است. فقط توسن شهوت خود را به سمت همسرتان می برید، تا در کنار یکدیگر حکمت و دانایی خداوندی تحقق پذیرد و این تمرکزگرایی، به ابزاری تبدیل می گردد و به کمک می شتابد تا هرگز از صفات انسانی عدول نکنید و مراتب صعود رحمانی را پیوسته با نعمات خداوندی فراهم آورید.
آری اگر این روابط را با نگاهی برتر بسنجید، خواهید توانست آغاز معنویت زندگی مشترک خود را در اموری بدانید که تاکنون به آن اندیشه نکرده اید؟ حتی تصور نمی کنید، که روزی آغوش گرم یک همسر به مأمن و پناهگاهی تبدیل گردد که شما را تا آن سو ترکان، تا سرزمین های صمیمی و جغرافیای آرام زندگی معنوی پیش ببرد. در آن اقلیمی که جز فلسفه زیبای این رابطه حکمت هایی را ببینید که خداوند با هوشمندی تمام در لحظه های جنسی دو زوج قرار داده است. لحظه هایی که تمرکز در یک همسر را به شما می آموزد! که سهم شما همان است که تحت نظارت و قوانین منطقی شرعی در اختیارتان درآمده است. از این پس، ناموس دیگران در سایه امنیت همگان خواهند بود. این آغازی است که آسایش روحی شما، خانواده و اجتماعتان را به ارمغان می آورد، بالهای احساساتتان را پهن تر و عواطف و محبّت های پراکنده شما را شعوری دیگر می بخشد.
البته به کامروایی در این روابط نخواهید رسید، مگر این که چند و چون عشق ورزی روحی و جنسی را فرابخوانید.

پی نوشت ها :

1. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص182 و 183.
2. همان، ص186.
3. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص209.
4. تفسیر نمونه، ج2، ص92.
5. اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، ج12، ص23.
6. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص171.
7. بهداشت اسلامی، ج1، ص224.
8. طب در قرآن، ص50؛ تفسیر نمونه، ج2، ص92.
9. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص179.
10. گفتار فلسفی، جوان، ج2، ص299.
11. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص298.
12. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص193.
13. محجه البیضاء، ج3، ص110.
14. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص91.
15. همان، ص92.
16. وسایل الشیعه، ج14، ح4، ص83.
17. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص82.
18. بهداشت ازدواج از نظر اسلام، ص133.
19. نظام حقوق زن در اسلام، ص207.
20. همان، ص209 و 210.
21. وسایل الشیعه، ج14، ح9، ص10.
22. همان، ح، ص138.
23. مستدرک الوسائل، ج14، ح12، ص271.
24. من لا یحضره الفقیه، ج3، ح1712، ص358.
25. بقره: 222.
26. بحارالأنوار، ج100، ح43، ص293.
27. همان، ح3، ص283.
28. تفسیر نورالثقلین، ج1، ح811، ص260.
29. ناسور، بیماریی است که در محاق چشم، اطراف مقعد و بُن دندان، ظاهر می شود و موجب جراحتی چرکین در موضع بیماری می گردد (ر.ک: لغت نامه ی دهخدا: ج13 ص 19576، ذیل «ناسور» و «ناصور»).
30. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص191.
31. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
32. غررالحکم، ج3، ص417.
33. شیخ صدوق می گوید: مقصود از این نهی، خواندن سوره های دارای سجده است، نه غیر آن.
34. عریف، به معانی مختلف آمده است، از جمله: کارگزار قوم، و آن که پایین تر از رییس است و یا رییس قوم- به هر حال، این واژه در عصر صدور روایت، منصبی دولتی بوده که مذموم شمرده شده است و در روایتی آمده است: «العرفاء فی النار» (ر.ک: لغت نامه ی دهخدا: ج10، ص1398).
35. اسراء: 27.
36. بحارالأنوار، ج100، ح1، صص281 تا 283.
37. فروع کافی، ج5، ح1، صص497 و 498.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:55 | نویسنده : مجيد كمالي |

 
ناتوانی جنسی
 
یکی از مشکلاتی که برخی زوج های جوان و چه بسا افرادی که چندین سال از زندگی آنان می گذرد، با آن روبه رو می شوند، ناتوانی جنسی است. از آنجا که اطفای غریزه جنسی، یکی از انگیزه های ازدواج انسان و شاید، مهم ترین انگیزه ی اوست؛ گاه ناتوانی جنسی در یکی از طرفین یا هر دو طرف، علاوه بر سرکوب شدن این میل در شخص و بروز مشکلات روحی و جسمی متعدد، باعث متزلزل شدن پایه های زندگی مشترک می شود.
همان طور که کارشناسان مسائل خانواده معتقدند که زوج هایی که از هم جدا می شوند، در بیان علت جدایی خود، مسائل و دلائل مختلف را بیان می کنند؛ اما، اگر عمیق تر و دقیق تر به بررسی علت این جدایی بپردازیم، متوجّه می شویم که علت بسیاری از جدایی ها ناکامی جنسی و عدم ارضای کامل غریزه ی جنسی است. شاید، در نظر شما خواننده ی محترم، پرداختن به این مسأله، با قداست و پاکی امر ازدواج منافات داشته باشد؛ یا شاید بگویید که طرح این مسائل در یک کتاب، برای عموم، جایز نباشد؛ امّا، اگر، به چند نکته زیر توجّه کنید، نظرتان برمی گردد:
یکم. طرح چنین مسائلی، به هیچ وجه با قداست و پاکی پیوند زناشویی منافات ندارد؛ زیرا، این میل جنسی از طرف خداوند متعال، در وجود انسان قرار داده شده و همان خداوند نیز انسان را به ارضای این غریزه از راه صحیح و مشروع امر نموده تا نسل آدمی تداوم پیدا کند.
دوم. مقدس ترین انسان هایی که ما می شناسیم، یعنی رسول خدا(ص) و حضرات ائمه(ع) نسبت به بیان این مطالب بی تفاوت نبوده اند و در روایات متعدّد، آداب زناشویی و نسخه ها و دستورهای تقویت نیروی جنسی را برای افراد مختلف بیان نموده اند.
سوم. با توجّه به خطر بزرگی که خانواده ها و زوج ها را (در اثر بی اطلاعی) تهدید می کند، مناسب است که این اطلاعات را در دسترس زوج های جوان قرار دهیم. از جمله، اطلاعات این کتاب را که برای عروس و داماد نگارش شده است.

اختلالات جنسی مردان

اختلالات جنسی مردان عبارتند از:

1. انزال زودرس

بسیاری از مردان، از انزال زودرس رنج می برند. یعنی، در هنگام انجام مقدمات آمیزش و پیش از آن که همسر و حتّی خودشان، بهره ای از آمیزش برده باشند، منی آنان خارج می شود و آمیزش آنان در نیمه ی راه خاتمه می یابد. این اختلال در طولانی مدت، باعث آزرده شدن همسر نیز می شود؛ زیرا، به ندرت می تواند در فرآیند آمیزش، خود را ارضا کند.

2. اختلال در نعوظ

این اختلال بدین شکل است که آلت برخی از مردان یا بلند نمی شود یا در صورت بلند شدن، آن قدر ضعیف و کوتاه است که مقاربت صحیح، وجود ندارد. از این بیماری گاه به «عَنَن» نیز تعبیر می شود.

3. فقدان یا کاهش میل جنسی

یک مرد سالم و قوی، مردی است که دارای غریزه و میل جنسی و هر از چند گاه در پاسخ به ندای غریزه ی جنسی خود، به همسر خود گرایش پیدا کرده و به ملاعبه، عشقبازی و آمیزش بپردازد.
فقدان و یا کمبود این انگیزه و میل جنسی در مردان، یک بیماری به شمار می آید که باید به درمان آن پرداخت.

عوامل اختلالات جنسی مردان

اختلالات جنسی مردان علل و عوامل بسیار دارد. مهم ترین آن ها عبارتند از:
1. ناآرامی و اضطراب
2. روزه گیری پیوسته
3. بلند گذاشتن موهای زائد بدن
4. فقر غذایی
5. زیاده روی در آمیزش
6. مصرف نوشابه های الکلی
7. مصرف خوراکی ها با طبیعت سرد
8. مصرف داروهای مُخلّ فعالیت جنسی
9. عوامل روحی، همچون ناراحتی های عاطفی، شرم و حیا
10. انحراف جنسی، همچون خود ارضایی
11. خستگی از کار زیاد
12. ناراحتی های عصبی
13. افسردگی
14. شکست در نخستین آمیزش

ناآرامی و اضطراب

یکی از مؤثرترین و قوی ترین عوامل کاهش میل جنسی، ناآرامی و اضطراب در یکی از طرفین یا هر دو است، بستر اصلی روابط جنسی، آرامش و امنیت خاطر است. تا زمانی که زن و شوهر، آرامش خاطر نداشته باشند، بستر و زمینه ایجاد یک رابطه ی جنسی خوشایند فراهم نشده و هیچ دارویی هم چاره ساز آن ها نخواهد بود.
فردی که استرس ها و فشارهای روحی محیط کار و فضای بیرون از خانه را به داخل منزل و محیط خانواده می آورد، نمی تواند، از روابط جنسی خود لذّت ببرد. اگر غذای خانم خانه روی اجاق گاز است، یا به عنوان مثال، حال مادرش خوب نیست و او از مادرش بی اطلاع است، نمی تواند، ارتباط جنسی خوب با شوهر خود برقرار کند.
نقل شده است که مردان عرب، هرگاه می خواستند که فرزندشان به خودشان شبیه بشود، در شبی که قرار بود، کوچ کنند، با زنان خود همبستر می شده اند. علت این کار این است که زن ها، در هنگام کوچ کردن در جنب و جوش برای جمع کردن اثاث سفر بوده و آرامش فکری لازم را برای همبستری نداشتند؛ از این رو، در رابطه ی جنسی هیچ مشارکتی نکرده، و فقط بدن خود را در اختیار مردان می گذاشتند؛ در چنین حالت، نطفه ای که منعقد می شد، بیش تر به مرد شباهت پیدا می کرد.
البته، این کاری پسندیده نیست؛ زیرا، در روایات ما، نزدیکی، در شبی که فردای آن قصد مسافرت وجود دارد، مکروه، و ناپسند است.
شاید، یکی از حکمت های این کراهت، این باشد که در شب مسافرت، زن و شوهر آرامش کافی برای همبستری و آمیزش ندارند.
پیامبر(ص) در وصیت خود به امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «ای علی! چون آهنگ سفر کردی، در آن شب، با همسرت نزدیکی مکن که اگر میان شما فرزندی مقدّر شود، دارایی خویش را در غیر حقّ، خرج خواهد کرد». آنگاه پیامبر(ص) این آیه را تلاوت فرمود:
(إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ )(1)
«همانا اسراف کاران، برادران شیاطین هستند».(2)

روزه گیری پیوسته

روزه از اموری است که باعث کاهش میل جنسی در انسان می شود. البته، بحث ما درباره ی روزه ی واجب ماه مبارک رمضان نیست؛ زیرا، خواص سرشار و فضیلت فراوان روزه در این ماه مبارک و فواید جسمی و روحی آن فراتر از آن است که به شمار آید. این مسأله، در روایات اهل بیت(ع) از دیدگاه دیگری، در کانون توجه قرار گرفته و آن این است که اگر، کسی، میل جنسی زیاد دارد و راه حلالی برای ارضای آن پیدا نمی کند، می تواند، روزه بگیرد تا میلش کاهش یابد.
در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است: «هر کس، توانایی ازدواج کردن را دارد، ازدواج کند که این کار برای پاکی چشم و دامن بهتر است. و هر کس نمی تواند، ازدواج کند، روزه بگیرد که روزه شهوت او را از بین می برد».(3)

بلند گذاشتن موهای زائد

یکی دیگر از عواملی که در کاهش میل جنسی مؤثر است، واگذاردن موهای بدن به ویژه، موهای اطراف آلت است. هر چه موهای بدن بلندتر شود، به همان اندازه از میل جنسی کاسته می شود. از حضرت علی(ع) روایت شده که فرمود: «موی هیچ مردی زیاد نمی شود، مگر این که شهوتش کاسته شود».(4) درست، مانند درختی که هر چه علف هرز اطراف آن رشد کند، از قدرت و نشاط آن کاسته می شود، پس برای به دست آوردن نشاط جنسی، یکی از عواملی که باید به آن توجّه شود، کوتاه کردن موهای بدن و به ویژه، موهای اطراف آلت است.
البته این عامل، مانند روزه، به کسانی که امکان ازدواج و ارضای میل جنسی ندارند، کمک می کند. پیامبر(ص) به مردی که از عدم توانایی مالی برای ازدواج نزد وی شکایت آورده بود، فرمود: «موی بدن خود را واگذار و پیوسته روزه بگیر».(5)

فقر غذایی

یکی از مهم ترین عوامل کاهش و کم بودن میل جنسی، تغذیه ی نادرست و عدم استفاده از غذاها و میوه های مفید و لازم برای بدن است. امروزه، غذاها و میوه های مفید قدیم، جای خود را به سوسیس، کالباس و نوشابه های گازدار و... داده است. بدیهی است، وقتی، از غذاهای مفید و پر کالری و انواع میوه ها، سبزی ها و مواد معدنی لازم استفاده نشود، نباید، انتظار یک نیروی جنسی قوی و حتّی متعادل را از شخص داشت؛ زیرا، که نیروی جنسی، به عضوی خاص مربوط نیست، بلکه، نیرو و قوای آن از تمام بدن گرفته می شود و عصاره ی قوای بدن در این فرآیند مصرف می شود. اگر بدن، از نظر میزان کالری، مواد معدنی و ویتامین ها و به ویژه، کلسیم و فسفر، دارای ذخیره کافی نباشد، در این معرکه، شکست خواهد خورد.

زیاده روی در آمیزش

در روایت است که هر کس می خواهد، جاودانه باشد [که ممکن نیست] کم تر با زنان آمیزش کند.(6) همان طور که گفته شد، عصاره قوای بدن در عملیات جنسی از دست می رود. علاوه بر انرژی از دست رفته، منی نیز که عصاره ی خون انسان است، از دست می رود. اگر، مقاربت و نزدیکی، به اندازه و طبق نیاز بدن باشد، بسیار مفید، لذّت بخش و موجب سلامت بدن و آرامش روح خواهد بود؛ اما، مثل همه ی کارهای دیگر، اگر از حد بگذرد، اثر معکوس خواهد داشت.
مقاربت زیاد و بیش از حد، موجب کاهش کارآیی مغز، حافظه، کاهش و تار شدن قوه بینایی و همچنین، تضعیف نطفه و سرعت انزال منی خواهد شد. پس بهتر است، به سفارش حکما عمل کنیم و آب حیات خود را بیهوده مصرف نکنیم.

مصرف نوشابه های الکلی

یکی از تصورات غلط رایج بین برخی مردم، به ویژه، افرادی که شیفته و خودباخته فرهنگ غربی هستند و به طور معمول، کاسه ی داغ تر از آش می شوند، این است که گمان می کنند، مصرف الکل، موجب تقویت و افزایش نیروی جنسی می شود؛ غافل از این که مصرف الکل، موجب وارد شدن ضررهای جبران ناپذیر به کبد، لوزالمعده، گردش خون و دستگاه تناسلی می شود. شاید مصرف الکل موجب ایجاد خواهش جنسی در شخص بشود؛ اما، مصرف آن در بلند مدت، هورمون های جنسی را کاهش داده، در نتیجه لذّت جنسی را مختل می کند. علاوه بر این، مصرف الکل، بیضه ها را کوچک، و رشد پستان های زنان را کم می کند، و موجب علیل شدن نطفه و ناقص الخلقه شدن جنین و نوزاد می شود. پس اگر فرزند سالم می خواهید، در هنگام مصرف الکل، به فکر تولید مثل نباشید.

مصرف خوراکی ها با طبیعت سرد

زیاده روی در مصرف آب جو، برای مردها، موجب عقیم شدن و کاهش میل جنسی می شود؛ زیرا، در این خوراکی، هورمون زنانه وجود دارد. همچنین، شیرخشت، قهوه، عدس، سنجد، ترشی ها، میوه های نارس و قابض و کافور در کم کردن قوای شهوانی مؤثر است.

مصرف داروهای مخلّ فعالیت جنسی

اکثر داروهای شیمیایی که برای پایین آوردن فشار خون مصرف می شوند، میل جنسی را کم و نعوذ را مختل و انزال را غیرطبیعی می کنند.
داروهایی که در افراد، افسردگی ایجاد می کند.
داروهایی که هیجانات روحی و عصبی ایجاد می کند.
داروهای رخوت زا، مانند آنتی هیستامین ها.
کلیه ی داروهایی که روی سلسله عصبی سمپاتیک اثر منفی دارد؛ (داروهای ضد سمپاتیکی محیطی) مانند: سایمتیدین، گوانتیدین، متیل دوپا، فنوکسی بنزامین، پروپانولول، رزرپین، و هیدرآلازین.
داروهای ضد اضطراب و ترکیباتی مانند الکل، حشیش، متادون و هروئین.
اکثر ترکیبات شیمیای مدر. امّا داروهای گیاهی و طبیعی و بعضی اغذیه ها که به عنوان مدر به کار برده می شود، اثر ضدسمپاتیک نداشته و سبب ضعف فعالیت های جنسی نمی شود و همچنین داروهای کم کننده فشار خون گیاهی مانند مسهل های گیاهی، در عین حال که بهترین و بی ضررترین داروی پایین آورنده ی فشار خون است، در فعالیت های جنسی اثر سوء ندارد.
داروهای ضد سرطان، میل جنسی را کم و بیش تر، باعث توقّف کار غدد و دستگاه جنسی می شود.
داروهایی که در ترکیب آن ها کافور باشد.
داروهای فوق، بیش تر، در مردان آزمایش شده، امّا در هر دو جنس مؤثّر است.

درمان اختلالات جنسی مردان

در صورت مواجه شدن با اختلال جنسی باید به فکر درمان باشیم. برای این کار، نخست، باید، به درستی، عامل و یا عوامل به وجود آورنده ی مشکل را شناسایی کنیم. چنانچه، کیفیت تغذیه ی ما بهبود یابد و برخی از نقایص عضوی و فاکتورهای وابسته برطرف شوند می توان به رفع مشکل، امیدوار بود.
باید توجه داشت که اهمیت مسائل روانی به مراتب بیش تر از فاکتورهای فیزیکی است. پس باید بر روی مسائل روانی نیز کار شود.
البته خود ما باید، مشکل را جدی بگیریم و برای برطرف کردن آن، از هیچ کوششی دریغ نکنیم، برای مثال، برای درمان انزال زودرس، می توان، با توسل به تمرینات و تدابیر لازم، این مشکل را تا حدی برطرف کرد.
مردانی که از این مشکل رنج می برند، نباید آلت را به حرکات سریع در داخل واژن وادارند و در صورت اوج گیری تحریکات، کنترل جنسی و روحی خود را حفظ کنند.
امروزه، اختلال جنسی انزال زودرس، چندان مشکل ساز نیست و مرد، از این بابت چندان نگرانی ندارد؛ زیرا، با در دسترس بودن فرآورده های پزشکی به تأخیر اندازنده ی انزال در بازار، به راحتی می توان، دست کم به مدّت نیم ساعت عمل آمیزش را طول داد، بدون آنکه تخلیه اسپرم، صورت پذیرد. خوشبختانه برخی از این محصولات هیچ گونه عوارضی ندارند.

تقویت نیروی جنسی

برای تقویت نیروی جنسی، باید در درجه ی نخست، به تقویت عمومی بدن پرداخت؛ زیرا، بدن های ضعیف و افرادی که تغذیه ی سالم و کامل ندارند، به طور طبیعی، قوای جنسی ضعیفی خواهند داشت و در مرحله دوم، باید، به خوردن چند دسته از مواد غذایی اهمیت داد.

1. مواد غذایی فسفردار

فسفر، عامل اصلی تولید مثل است. مقدار این ماده، در بدن پستانداران، کم است؛ از این رو، تولید مثل کمی دارند؛ ولی، این ماده، در بدن ماهی ها بیش تر وجود دارد؛ بنابراین، تولید بیش تر انجام می دهند. این ماده، در نخود، لوبیا، گوجه، کنگر، ریواس، کلم، کرفس، کاهو، توت، شلغم، سیر، پیاز، سیب، ذرت، جو، چغندر، اسفناج، باقلا، موز، خرما، بلوط، بادام، گندم، قلوه ی حیوانات، ماهی ها، خاویار و تخم مرغ تازه و... وجود دارد.

2. ویتامین A

کمبود این ویتامین در بدن، تخمدان و بیضه ها را ضعیف می کند. مصرف آن، در تقویت نیروی جنسی مفید است. این ویتامین، در جوانه غلات و به ویژه، جوانه گندم، در دانه ها، مغز و برگ کاهو، روغن زیتون، کنجد، پسته شام، کره، کوهان شتر، جعفری، اسفناج، کاسنی، نخود سبز، زردآلو، انبه و گوجه فرنگی وجود دارد. ویتامین A در تقویت نطفه نیز بسیار مؤثر است. بهترین راه به دست آوردن این ویتامین، خوردن جوانه گندم مخلوط شده در شیر است.

3. ویتامینE

این ویتامین، با سلسله ی اعصاب و نیروی جنسی ارتباط دارد. عقیم شدن مردان و نازایی زنان، تا اندازه ای به میزان مصرف این ویتامین مربوط است. کمبود این ویتامین در مردان، موجب عنن (عدم نعوظ) می شود و زنان را هم به آمیزش بی رغبت می کند. این ویتامین، در روغن های نباتی، به ویژه، روغن جوانه گندم، برگ کاهو، زرده ی تخم مرغ، جگر، روغن زیتون، روغن کنجد، پسته شام، و کره وجود دارد.

4. ادویه جات

ادویه جات، مثل فلفل سیاه، فلفل سبز، زنجبیل، جوزبویا و عنبر بر نیروی جنسی بسیار تأثیرگذار است؛ ولی، افراط در مصرف آنها نه تنها مفید نیست، بلکه زیان آور است.
لازم به یادآوری است که چهار دسته از مواد غذایی که در بالا ذکر شد، شکل کلّی دارد که اکنون، به برخی دستورات جزئی و اجرایی آن اشاره می کنیم:

1. تخم مرغ و پیاز و روغن

شخصی، نزد امام صادق(ع) رفت و عرض کرد: «من کنیزی دارم و دوست دارم، به من چیزی بیاموزی که قدرت آمیزشم با او افزون گردد»؛ حضرت به او فرمود:‌ «پیاز را خرد و در روغن زیتون سرخ کن و تخم مرغی را در ظرفی بشکن و روی آن نمک بپاش و سپس آن را به پیاز و روغن اضافه و قدری سرخ کن و از آن بخور». آن مرد می گوید: «همین کار را کردم و از آن پس، توانایی آمیزش با کنیزان را پیدا کردم».
همان طور که در صفحات پیشین، یادآوری شد، تخم مرغ، یکی از منابع فسفر و ویتامینA؛ پیاز، یکی از منابع فسفر؛ روغن زیتون نیز، یکی از منابع ویتامین A و E است. همه این ها در تقویت نیروی جنسی مؤثر است. البته، ممکن است، مطالب دیگر نیز در این روایت، لحاظ شده باشد که از آن اطلاعی نداریم. مصرف زرده تخم مرغ، برای تقویت نیروی جنسی مؤثرتر است. تخم پرندگان دیگر مانند کبوتر، گنجشک و مرغابی نیز برای تقویت نیروی جنسی مؤثر است. البته مصرف زیاد تخم مرغ توصیه نمی شود؛ زیرا، کلسترول بالای آن برای سالخوردگان و افراد مبتلا به حملات قلبی زیان آور است.

2. میگو و آبزیان

خوردن میگو، به خاطر فسفر زیادش، شهوت را چندین برابر می کند. البته، خوردن سایر آبزیان دریایی نیز از این جهت مفید است؛ به شرط آن که در آب دریا رشد کرده باشند. صد گرم میگو حدود 287 میلی گرم فسفر و 87 کالری انرژی دارد؛ از این رو، مصرف مداوم آن به ویژه، با سیر و سالادهای مقوی، در تقویت بدن و نیروی جنسی تأثیری مطلوب دارد.

3. تخم مرغ و گوشت

یکی دیگر از دستورهای غذایی که در تقویت قوای جنسی مؤثر است، مصرف تخم مرغ با گوشت است. تخم مرغ، به خاطر داشتن فسفر و ویتامین E و گوشت، به خاطر کالری فراوان و مواد معدنی بسیار بر نیروی جنسی اثری مطلوب دارد.
روایتی از امام صادق(ع) آمده است که یکی از پیامبران الاهی، از کمی فرزندان به درگاه خدا شکایت کرد؛ خداوند، به او وحی کرد: «گوشت با تخم مرغ بخور» برای تهیه این غذا بهتر است، از گوشت گوسفند استفاده شود.

4. حلیم

یکی از دستورها و نسخه های دینی، برای تقویت نیروی جنسی خوردن حلیم است.
حلیم، به خاطر داشتن گوشت، گندم، حاوی مقادیری قابل توجه از موادّ معدنی به ویژه، ویتامین های A و E است و غذایی انرژی زا و پرکالری به شمار می آید. در روایت آمده است که یکی از پیامبران از ضعف و کم بودن نیروی جنسی، به درگاه خداوند، شکایت کرد؛ خداوند، او را به خوردن حلیم امر نمود.(7)
روایتی دیگر از پیامبر(ص) نقل شده است: «روزی، توان من برای خواندن نماز و آمیزش اندک شده بود که ظرف غذایی از آسمان بر من نازل شد؛ از آن خوردم و نیروی من در جنگ آوری و آمیزش، به اندازه ی چهل مرد فزون شد و آن غذا حلیم بود».

5. گنجشک

مغز سر گنجشک و گوشت آن، به خاطر طبع گرم و مواد معدنی که دارد، برای نیروی جنسی مقوّی است. گنجشک را باید، پس از ذبح کردن و کندن پرها و خالی کردن شکم، همراه با سر آن به طور کامل، چرخ کرده، بپزید و سپس صاف کرده و‌ آب آن را میل کنید، اگر این عمل را تا ده روز انجام دهید، به شما قدرت کافی خواهد داد.
همچنین، اگر گوشت گنجشک را با زرده ی تخم مرغ، به صورت سرخ شده، در روغن زیتون در چند نوبت متوالی به جای غذا میل کنید، بر نیروی جنسی اثر مطلوب خواهد گذاشت. همچنین، خوردن گنجشک کباب شده با پودر زنجبیل و کندر در چند روز متوالی، نیروی جنسی را دو چندان می کند.
گوشت کبوتر، به ویژه، کبوتر جوان، مانند گنجشک، به دلیل طبیعت گرم و منابع معدنی فراوان، قوای جنسی را تقویت کرده و ضعف عمومی بدن را برطرف می سازد.

6. قلوه ی حیوانات

قلوه ی حیواناتی مثل گوسفند و خروس، به دلیل داشتن کالری زیاد و غنی بودن از موادی، همچون: فسفر، سدیم و پتاسیم، در افزایش میل جنسی و منی نقشی مؤثر دارد، قلوه را می توان، به صورت کباب شده مصرف کرد. همچنین، می توان، از پخته و یا چرخ شده آن به همراه سبزیجات و ادویه گرم، غذاهای لذیذ تهیه و میل نمود.

7. مصرف مغزهای خوراکی

خوردن مغزهایی، مانند مغز بادام، پسته، پسته شام، گردو و فندق، در افزایش منی و میل جنسی تأثیر بسیار دارد.
وجود کلسیم و فسفر بسیار در بادام شیرین، تأثیری به سزا در افزایش منی و میل جنسی خواهد داشت. خوردن پوره ی مغز بادام به همراه پسته، فندق، نارگیل و کنجد، برای درمان ضعف جنسی نافع است.
پسته، در تقویت میل جنسی، بسیار تأثیرگذار است. صد گرم مغز پسته، به طور تقریبی حاوی هشت میلی گرم کلسیم و 430 میلی گرم فسفر است و حدود 620 کالری انرژی دارد. پسته خام نیز، برای تقویت نیروی جنسی، سودمند است.
فندق، یکی از مغزهای روغنی است که به دلیل سرشار بودن از مواد معدنی و آلی، برای تقویت عمومی بدن مفید و در حفظ تعادل بدن مؤثر است.
اکنون که با خواص برخی از مغزها آشنا شدید، برای نمونه، چند نسخه مقوی از مغزها را برای شما ذکر می کنیم:
الف) مغز بادام شیرین، مغز گردو، فندق و پسته (بادام و گردو دو برابر و فندق و پسته یک برابر) را خوب کوبیده، با عسل طبیعی مخلوط کنید و صبح ها همراه صبحانه یا قبل از آن میل کنید.(8)
ب) معجون هفت مغز و ادویه ی گرم
ترکیبات: بیست گرم مغز فندق، ده گرم مصطکی، بیست گرم مغز پسته، بیست گرم تخم کرفس، بیست گرم مغز گردو، ده گرم رازیان، بیست گرم مغز بادام، ده گرم میخک، بیست گرم مغز نارگیل، پنج گرم خولنجان، بیست گرم کنجد، ده بوزیدان، بیست گرم مغز دانه میوه کاج، ده گرم شقاقل، یک کیلوگرم عسل طبیعی، ده گرم جوز هندی، پنج گرم دارچین، پنج گرم انغوزه، پنج گرم زنجبیل، ده گرم بهمن سفید و سرخ.
کلیه ی مواد فوق را به جز عسل، مخلوط کرده، بسابید، سپس عسل را همراه کمی گلاب به آن ها اضافه نموده، خوب به هم بزنید و از این معجون، روزی سه قاشق مرباخوری در سه وعده، روزانه 2/5 ساعت بعد از غذا میل کنید.
وجود هفت مغز مقوی و پرکالری و همچنین، وجود میخک در این معجون سبب شده که علاوه بر درمان سردی و تقویت نیروی جنسی، در خوشبو کردن دهان و مجاری گوارشی هم مؤثر باشد.(9)
در روایات معصومین(ع) نیز به استفاده از مغزهای مقوی، برای تقویت نیروی جنسی توصیه شده است. از این نسخه، در روایات، با عنوان سویق یاد شده است. سویق، طبق آنچه که در برخی کتب ذکر شده، عبارتست است از: مغز بوداده ی گندم، پسته، فندق، بادام، کنجد، سنجد و... که به صورت پودر درآمده است؛ در فارسی به آن قاووت گفته می شود.

میوه های مقوّی جنسی

1. انگور

بی شک، انگور یکی از مفیدترین میوه هاست. انگور، از مواد معدنی و انرژی سرشار است. انگور حرارت بدن را تأمین می کند و از نظر تولید حرارت، هر کیلو انگور معامل دو کیلوگرم گوشت است. انگور، به علت داشتن آهن و منگنز و منیزیم، برای خون مفید بوده و داروی کم خونی است. علاوه بر موراد یاد شده، دارای فسفر و کلسیم بسیار و ویتامین های A و B است؛ از این رو، ضعف عمومی بدن را برطرف می کند. در تقویت نیروی جنسی تأثیری مطلوب خواهد داشت و مصرف آن برای همه افراد به جز مبتلایان به مرض قند مفید است.
بهتر است، انگور را در صبح، ناشتا میل کنید؛ زیرا، جذب ویتامین ها در معده ی خالی، بهتر صورت می پذیرد. برای برخوردار شدن از خواصّ این میوه ی مفید، در تمام فصول، شیره ی انگور، یک خوراک خوب و مفید است که می توان آن را به تنهایی یا به صورت مخلوط کرده، میل نمود که در این صورت انرژی روزافزون، بر نیروی جنسی خواهد داشت.

2. انجیر

انجیر که در قرآن کریم از آن یاد شده و خداوند، به آن سوگند یاد کرده(10)، میوه ای مغذّی و پرکالری است. این میوه، از ویتامین های B و A سرشار است و آهن، پتاسیم و کلسیم بسیار غنی دارد. انجیر، به درمان کم خونی کمک می کند و به دلیل دارا بودن مواد معدنی فراوان، اختلالات منی را برطرف می کند. این میوه، نیروی جنسی را نیز زیاد می کند. از رسول خدا(ص) روایت شده که فرمود: «انجیر تازه و خشک بخورید که نیروی آمیزش را زیاد می کند و...».
انجیر، برای افرادی که بنیه ای ضعیف دارند، بسیار سودمند است. انجیر را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف نمود. همچنین، می توان، به صورت مربا، کمپوت، شربت و پرورده ی انجیر خشک در عسل میل نمود.

3. موز

موز، دارای آهن، فسفر، منیزیم، پتاسیم و روی بسیار و ویتامین C، B و A و هشتاد درصد قند است. مواد قندی موجود در موز، به سرعت جذب می شود؛ می توان، از آن، به عنوان یک منبع تأمین انرژی بدن استفاده کرد. موز، به علت دارا بودن مواد فوق، شهوت را تحریک می کند؛ اما، نباید، در مصرف آن زیاده روی شود. هنگام استفاده از موز باید صبر کنید تا خوب برسد؛ زیرا، خوردن میوه ی نارس موز، زیان آور است. موز، میوه ای خون ساز است و افراد ضعیف را چاق می کند، اما خوردن آن به افراد مبتلا به یبوست و مرض قند توصیه نمی شود.

4. انبه

انبه، یکی از میوه های گرمسیری است که از ویتامین های A و C میوه ای پرکالری و انرژی زاست؛ هم، روی درخت می رسد و هم، در سبد، ولی انبه ای که روی درخت می رسد، مفیدتر است؛ اگر چه، انبه ای که در سبد رسیده باشد، شیرین تر است.
این میوه، به علت داشتن موادآلی و معدنی و ویتامین های مفید، در افزایش میل جنسی و میزان منی، بسیار مؤثر است. همچنین، در افزایش وزن افراد لاغر و ضعیف نقش مهم ایفا می کند. از آن جا که قند موجود در انبه، با پروتئین موجود در شیر تکمیل می شود، بهتر است، آن را به همراه شیر مصرف کنید. التبه، مصرف انبه، برای افراد گرم مزاج، ضرر دارد و در هر صورت، خوردن آن با شکم خالی توصیه نمی شود؛ زیرا، نفخ تولید می کند. مواظب باشید، در خوردن آن زیاده روی نکنید.

5. زردک

زردک، هویج است به رنگ زرد. این میوه، از ویتامین های D و A سرشار بوده و دارای فسفر وآهن است. زردک، نور چشم را زیاد می کند. همچنین، این میوه، تعداد نطفه را ازدیاد می بخشد. خوردن آن برای افراد مبتلا به کم خونی، مرض قند، چربی خون و صفرای مزاج توصیه می شود. مادرانی که می خواهند، شیرشان زیاد شود، از زردک استفاده کنند. اگر می خواهید، خون کهنه ی بدن شما، جای خود را به خون تازه بدهد، زردک بخورید.
از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود:
«زردک، موجب ایمنی از قولنج و بواسیر است و به آمیزش کمک می کند».(11)

6. نخود

نخود، دارای پروتئین، چربی، کلسیم، آهن، فسفر و ویتامین های A و B1 و B2 و C است و به همین دلیل، یکی از مواد مقوی و انرژی زا به شمار می آید. نخود پخته، برای بدن و خون سازی و افزایش میل جنسی بسیار مطلوب است. همچنین، نخود پخته، چنانچه، با قدری نمک خورده شود، برای درد سینه مفید است. اگر آب نخود، با سیر گرم نوشیده شود؛ برای گرفتگی صدا مفید خواهد بود. جهت تقویت میل جنسی می توان، نخود را در آب خیساند و به صورت خام میل نمود. آب نخود خیسانده شده نیز، به همراه عسل، برای تقویت نیروی جنسی شربتی مناسب، به شمار می آید.

7. باقلا

باقلا، دارای فسفر، کلسیم، آهن، فسفر و ویتامین های A، B و C و از غذاهای معروف مصریان است و یکی از خوراکی های مقوی و خون ساز به شمار می آید؛ به شرط آن که در خوردن آن زیاده روی نشود. در روایات نیز، به خوردن باقلا، برای محکم شدن استخوان ها توصیه شده است. باقلا، در افزایش میل جنسی نقشی مؤثر داشته، مصرف آن برای تقویت بدن و برطرف شدن لاغری مفید است. از این خوراکی مفید، می توان، به همراه ادویه گرم و گلبه، خوراکی خوشمزه تهیه و میل نمود.

8. زنجبیل

زنجبیل، ادویه ای است که در بسیاری از نسخه های قدیمی، برای افزایش نیروی جنسی مؤثر است. طبیعت گرم این گیاه، باعث شده، در برطرف کردن سردی مزاج تأثیرگذار باشد. زنحبیل، سرعت جریان خون را به شکل چشمگیری افزایش می دهد. خوردن زنجبیل، برای تقویت حافظه و تقویت نیروی جنسی و تسکین درد عضلات مفید است. پودر آن را می توان، همراه غذا یا عسل مخلوط کرد. از روغن ماساژ زنجبیل نیز می توان، به صورت استعمال خارجی، برای تحریک نیروی جنسی استفاده کرد.

9. دانه ها

تخم کرفس، تخم هویج یا زردک، تخم کلم، تخم پونه، تخم ترب، تخم خربزه، تخم کنجد و دانه بادرنجبویه، محرّک و مقوّی قوای جنسی هستند.

چند نسخه برای افزایش میل جنسی

1. دارچین، دار فلفل، گل سرخ، عود قماری، مصطکی، قرنفل، جوزبوا، زنجفیل، نشاسته، تخم شلغم، مشک؛ زعفران، عنبر را حل کرده و لسان العصافیر را هر کدام به مقدار مساوی با دو برابر وزن همه با عسل مخلوط کرده و یک مثقال و نیم آن را یک ساعت و نیم قبل از غذا یا یک ساعت و نیم بعد از غذا میل کنید.
این معجون، میل جنسی را افزایش داده، معده را تقویت و اشتها را زیاد می کند.
2. سنبل الطیب، خرفه، قرنفل، دارچین، قاقله، انیسون، تخم کرفس، زیره کرمانی، مصطکی، نعناعِ خشک، از هر کدام به قدر مساوی، خوب ساییده با سه برابر وزن همگی با عسل مخلوط کنید و هر روز دو مثقال از معجون به دست آمده را میل نمایید. این معجون نیز، میل جنسی را افزوده، معده را تقویت می کند و اشتهاآور است.
3. سه مثقال، مغز نارگیل، سه مثقال شقاقل، یک مثقال زنجفیل، یک مثقال بهمن سفید، دو مثقال دانه مارچوبه و نیم مثقال دارچین را خوب بسایید تا به طور کامل پودر شود، سپس، آن را با روغن پسته مخلوط کنید تا چرب نشود و دو برابر وزنش به آن عسل اضافه کنید و هر روز به مقدار دو مثقال از آن را با آب گرم میل کنید.
این معجون، قوای جنسی را تقویت کرده، و منی را غلیظ می کند.
4. جوزبوا، دار فلفل، قاقله، تخم تره تیزک، قرنفل، خولنجان، تخم گل سرخ، زنجفیل، بسباسه، از هر کدام چهار مثقال تهیه کرده و همه را خوب بکوبید و با عسل طبیعی مخلوط کنید تا به صورت معجون درآید و هر روز دو مثقال از آن را با شیر تازه ی گاو میل کنید.
5. آب پیاز سفید را گرفته و دو برابر آن عسل اضافه کنید و بجوشانید تا قوام آید و هر روز صبح، سی و پنج گرم از آن را میل نمایید. این معجون، قدرت جنسی را افزایش می دهد.(12)

نسخه ای برای تقویت نطفه

تخم شاهی، تخم پیاز، تخم هویج و کنجد، از هر کدام صد گرم، و تخم کلم، تخم تره، سیاهدانه و زیره، از هر کدام پنجاه گرم تهیه کرده و همه را خوب کوبیده و نرم نمایید. صبح ناشتا، ظهر و شب، پس از هر غذا، یک قاشق غذاخوری، با شیر یا آب هویج میل نمایید.(13)

شرایط جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری با شرایط زیر اشکال ندارد.
1. موجب عقیم شدن دائمی نشود.
2. این کار، موجب فعل حرام نشود.
3. شوهر، رضایت داشته باشد.(14)
• مسأله: جلوگیری از ریختن منی در رحم زن جایز است؛ در صورتی که همسر دائمی مرد اجازه بدهد؛ ولی، بدون اجازه ی همسر دائمی مکروه است.(15)
• مسأله: اگر استفاده از آی یو دی مستلزم لمس یا نظر حرام باشد، جایز نیست.(16)
• مسأله: جایز نیست، زن بدون اجازه ی شوهر، از حامله شدن جلوگیری کند.(17)
• مسأله: حرام است، زن، بدون رضایت شوهر، از انزال مرد، در رحم خود ممانعت به عمل آورد.

شیوه های جلوگیری از حاملگی

زن و شوهر، باید، با توجّه به وضع خاص خود، بهترین روش سازگار را انتخاب و عمل کنند، برخی از روش های جلوگیری از حاملگی متداول، به شرح زیر است:

1. نزدیکی منقطع:

این روش، ساده ترین راه جلوگیری از حاملگی است. در این روش، مرد، پیش از فوران منی، از زن جدا می شود و بدین ترتیب از ریختن منی، در داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری می کند.
این روش، وقتی، مؤثّر است که مرد، بتواند، چنین عملی را انجام دهد. اگر حتی مقدار مختصری از منی داخل دستگاه تناسلی زن ریخته شود، احتمال حاملگی وجود دارد. امکان حامله شدن با این روش در حدود 20 تا 25 درصد است.

2. روش ادواری:

در این روش، زن و شوهر، در مدّتی که تخمک زن آزاد می شود (از روز یازدهم تا هجدهم پس از شروع قاعدگی) نزدیکی انجام نمی دهند. نزدیکی پیش و پس از این زمان، کم تر به حاملگی منجر می شود.

3. دیافراگم یا کلاهک رحمی:

این وسیله، حلقه ای لاستیکی به شکل یک نعلبکی کوچک است که پیش از نزدیکی، باید، زن در مجرای تناسلی خود قرار دهد و هشت ساعت، پس از نزدیکی خارج نماید و پس از تمیز کردن برای مصرف دفعات بعدی نگهداری کند.
این حلقه ی لاستیکی، دهانه ی گلوی رحم را می پوشاند، به طوری که از ورود اسپرم، به داخل رحم جلوگیری می کند.

4. پوشش لاستیکی:

این نوع وسیله ی جلوگیری، به شکل پوشش لاستیکی بسیار نازکی است که مرد، آلت تناسلی خود را با آن می پوشاند و هنگام نزدیکی، منی در داخل آن می ریزد. این نوع، وسیله ی جلوگیری ممکن است، سوراخ باشد، یا هنگام آمیزش پاره شود و یا هنگام جدا شدن مرد، در دستگاه تناسلی زن بماند و حاملگی رخ دهد. اگر این وسیله سوراخ نباشد و هنگام نزدیکی پاره نشود و همچنین در هنگامی که مرد می خواهد، جدا شود، کاپوت را با دست خود نگه دارد، امکان حامله شدن با این روش به حداقل خواهد رسید.

5. استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی داخل رحمی (آی یو دی):

قرار دادن جسم پلاستیکی یا فلزی، در داخل رحم که به شکل های گوناگون ساخته شده است، سبب می شود، حاملگی انجام نگیرد.

6. قرص های جلوگیری از حاملگی:

این قرص ها، مخلوطی از هورمون های تخمدان زن است. این هورمون ها، از رها شدن تخمک از تخمدان جلوگیری می کند و جدار داخلی رحم را برای لانه گزینی، نامساعد می سازد. اگر خانمی، این قرص ها را به طور مرتّب و منظم مصرف کند، امکان حامله شدن وجود نخواهد داشت.
طرز مصرف این قرص ها چنین است: به طور معمول، هر بسته دارای 21 عدد قرص که باید، از روز پنجم قاعدگی، هر شب و به طور مرتّب برای21 روز مصرف گردد؛ سپس، قرص، قطع شود. به طور معمول، سه روز، پس از قطع مصرف قرص، قاعدگی شروع می شود.
این قرص ها را باید، پیش از خواب خورد تا از عوارضِ دل به هم خوردگی و یا استفراغ جلوگیری شود. انتخاب و مصرف این قرص ها باید، با تجویز پزشک باشد.(18)

فرزندخواهی

زوج های جوان، در نخستین سال های ازدواج، از بچه دار شدن خودداری می کنند تا از لحاظ روانی و مالی که هر دو در این امر، اهمیت فراوان دارد، بتوانند، وضع خود را با زندگی مشترک منطبق سازند.
آنان، پیش از آن که صاحب فرزند شوند، باید فرصت کافی داشته باشند که فقط شریک زندگی یکدیگر باشند، تا زمانی که نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کرده، افکارشان از جانب یکدیگر آسوده شود و تضادی در زندگی زناشویی نداشته باشند. زمانی که با مطالعه و کسب آگاهی های لازم، بتوانند، فرزندی لایق تربیت نمایند و زمانی که صلاحیت های اخلاقی و تربیتی لازم را کسب کرده باشند.(19)
دلِ من، که به اندازه ی یک عشق است
به بهانه های ساده ی خوشبختی خود می نگرد
رسم دیرین آن است که مردان، با عرق جبین و کار و تلاش بسیار، در خارج از کلبه ی مهراگین، روزی را به شما برسانند، تا در این روزگار سخت و خشن، شرمنده ی اهل و عیال خویش نباشند؛ بنابراین، مدیریت، در دارایی خانواده، گذشته از این که امری انسان دوستانه است، واجب نیز خواهد بود.
رعایت حال یکدیگر، در این کارزار، روابط را آبستن عواطفی پایدار می کند که سالیان سال، به آن محتاجید! قناعت، صرفه جویی، تدبّر و تأمل در مخارج زندگی و سامان بخشی به نیازهای روزمره، آسایش جمعی به دنبال می آورد. پس، بکوشید، مشکلات کوچکِ مدیریتی، شیرینی روابط شما را به تلخی نکشاند و خدنگ و نیرنگ دشمن دیرینه انسان، شادی و شادکامی را از لبان مسرورتان نرباید!
بانوان، کانون گرم خانه را با نظم و ترتیب و قناعت و... گرم کنند که مدیریتِ این مجموعه، زیبنده و برازنده ی آنان است؛ هر چند، باید، دستان یاری رسان مردان نیز، در این سامانه، به همکاری و یاوری بشتابد.

پی نوشت ها :

1. اسراء: 27.
2. بحارالأنوار، ج100، ح1، ص282.
3. دانشنامه احادیث پزشکی، روایت 1095.
4. بحارالأنوار، ج101، ح53، ص87.
5. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص178.
6. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص179.
7. محاسن، ج2، ص169.
8. طب سنتی سینا، ص144.
9. تقویت نیروی جنسی، با گیاهان دارویی، ص116.
10. تین: 1.
11. فروع کافی، ج6، ح2، ص375.
12. طب سنّتی سینا، ص240.
13. رژیم تندرستی، ص79.
14. رساله ی نوین، ج3، صص97 و 100.
15. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 14، ص220.
16. رساله ی نوین، ج3، ص100.
17. عروة الوثقی، ج2، فی احکام الدخول، مسأله 6، ص809.
18. من و کودک، ص80.
19. یادآوری این نکته ضرور است که انگیزه فرزندخواهی، می تواند، چند چیز، باشد:
1. نیاز غریزی 2. ثبات خانواده 3. تنوع و سرگرمی 4. تقاضای اطرافیان 5. بقای نسل 6. تربیت فرزند صالح.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

 

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:51 | نویسنده : مجيد كمالي |رابطه جنسی، نگهدارنده ی زوجین از پریشانی ها و نمک زندگی است و نقش بسزایی در پایداری محبت و بقاء نسل دارد. در این مقاله سعی داریم اندکی از نکات لازمه جهت کامجویی بیشتر همسران را بیان کنیم.

عوامل ایجاد و تشدید میل جنسی

برای تشدید میل جنسی زن، عوامل مختلف وجود دارد که در این جا، به چند نمونه اشاره می شود:

1. ارضای عاطفی:

میل جنسی زن، با برانگیختگی عاطفی او ارتباط دارد. اگر زن، از نظر عاطفی ارضا نشود و از سوی شوهر، بی توجّهی و بی محبّتی دیده باشد، تماس جسمانی و تلاش های مرد، به منظور تحریک جنسی همسرش، نه تنها برای زن خوشایند نخواهد بود، بلکه، در عمل، موجب ناراحتی بیشتر او خواهد گشت. قلب زن، باید، از محبّت و توجّه سیر باشد تا بدنش تشنه بدن شما بشود.

2. لمس نقاط تحریک پذیر زن:

نقاط تحریک پذیر زن که لمس آن، سبب آمادگی و تحریک فیزیکی زن می شود، چند چیز است:
الف) لمس آرام پستان ها
ب) لمس کلیتوریس زن
یکی از مسائل قابل توجه در امر آمیزش این است که، ممکن است دخول به تنهایی باعث ارضای جنسی زن نشود. در سیستم تناسلی زنان، بخشی به نام کلیتوریس وجود دارد؛ این بخش، مملو از گیرنده های حسی و بسیار حسّاس به لمس است؛ کلیتوریس، در بالاترین بخش دستگاه تناسل خارجی زنان قرار گرفته و بیش ترین نقش را در ارضای جنسی زن ایفا می کند. باید، آمیزش، به صورتی باشد که علاوه بر انجام دخول، کلیتوریس نیز تحریک گردد. برای این امر، بهترین روش نزدیکی، حالت خوابیده است.
ج) لمس سطح داخلی ران و لب های مهبل، بوسه، مکیدن زبان زن، و لمس موهای همسر.(1)
نکته قابل ذکر این است که میل جنسی را می توان، به دو قسمت تقسیم کرد: یکی میل به تماس بدنی: مثل لمس و بوسیدن. دیگری میل رابطه جنسی؛ یعنی تخلیه ی کشش جنسی. در دختران، ابتدا، میل به تماس بدنی بیش تر است تا میل به تماس اعضای تناسلی؛ بنابراین، از نوازش، بوسه و در آغوش گرفتن بیش تر احساس لذّت می کنند.

3. ملاطفت در آمیزش نخستین:

نخستین نزدیکی، در موفق بودن آمیزش های بعدی بسیار مؤثر است و اگر، در آن نزدیکی موفق نباشد، خاطره ای ناگوار در ذهن نوعروس باقی خواهد ماند؛ بنابراین، دامادها، باید، توجه داشته باشند که نخستین آمیزش را با کمال دقت و ملایمت، محبّت و شرایط لازم دیگر انجام دهند، حتی، در شب زفاف، برای پاره شدن پرده بکارت، نه تنها نباید، به زور متوسل شد، بلکه، باید، با معاشقه و نوازش همراه باشد تا عروس تمایل پیدا کند وگرنه آثاری نامطلوب خواهد داشت؛ بنابراین، اگر حُجب و حیای عروس، یا هر علت ناشناخته دیگر، مانع شود که به میل شوهر تسلیم گردد، بهتر است، زفاف را یک شب یا حتی شب های متعدد به عقب بیندازد تا عروس به تماس جسمانی خو بگیرد و به ارتباط جنسی مایل تر شود.

آداب آمیزش

- مستحب است، وضو داشته باشند.
- در مکانی پوشیده آمیزش کنند.
- مرد، پیش از آمیزش و پس از آن ادرار کند.(2)
- آمیزش، در شب های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه و جمعه و در زمانی که زن میل به آمیزش دارد، باشد.
- هنگام نزدیکی، با پارچه و یا رواندازی، خود را بپوشانند.
- رابطه جنسی، باید، با آرامش فکری و آسودگی خاطر همراه باشد؛ زیرا، ناراحتی فکری و هراس، تمتّع کامل را ناممکن می سازد.
- آمیزش، باید، در محلّی مناسب به دور از چشم دیگران صورت گیرد.
- از نظر روان شناسی بهتر است، در هنگام آمیزش، طرفین، لباس بر تن داشته باشند و در آوردن لباس از تن زن توسط مرد، می تواند، علاقه ی مرد به زن را ثابت کند و از طرفی از لذّت جنسی و روحی بالا بهره مند گردد.(3)
- در آغاز نزدیکی، بسم الله بگویند.
در روایات آمده است، هرگاه، همسران، می خواهند، با هم همبستر شوند، بسم الله الرحمن الرحیم بگویند. مراقب باشند، در آن هنگام، احتمال انعقاد نطفه، برای فرزند آینده وجود دارد، از هر گونه گناه، دور باشند؛ حتی فکر گناه نکنند تا به اصطلاح، شیطان در نطفه ی آنان شریک نگردد.(4) علی(ع) در این باره می فرماید:
«هرگاه کسی قصد همبستری دارد، بگوید: بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ اللَّهُمَّ جَنِّبنِی الشَّیطَانَ وَ جَنِّبِ الشَّیطَانَ مَا رَزَقتَنِی؛ به نام خدا و برای خدا، خدایا، من را از شیطان و، شیطان را زا آنچه به من روزی می دهی دور ساز».(5)
بنابراین، آنان که در این هنگام فیلم های مستهجن تماشا می کنند و یا موسیقی حرام گوش می دهند، به طور قطع، شیطان در نطفه ی آنان شرکت می کند و اگر فرزندشان منحرف شد، باید، خود را ملامت کنند.

مکان آمیزش

همان طوری که زمان آمیزش را مردان تعیین می کنند و حق تقدّم با آنان است، مکان آمیزش با زنان است. از نظر روان شناسی، بهتر است که هر جا زن خوابید، مرد بیش تر همان جا بخوابد.

زمان آمیزش

زمان آمیزش، از اهمیتی خاصّ برخوردار است. به طور معمول، زنان، بر اساس شرم و حیا، بهترین زمان آمیزش را تاریکی شب، یا محل تاریک می دانند و لذّت بیش تر را در آرامش شب و تاریکی و به دور از هرگونه سر و صدا می دانند. بهترین زمان، جهت آمیزش، پس از یک خواب و از نیمه های شب است و پس از آمیزش، اگر طرفین به اوج لذّت جنسی رسیده باشند، خواب رضایت بخشی خواهند داشت.
آمیزش، باید، به گونه ای باشد که طرفین، در طی زمان آمیزش، از لذت کافی بهره مند شوند.

نکته

پس از نزدیکی، تمایل زن به مرد، بیشتر از تمایل مرد به زن می شود. مرد، باید، خود را موظف بداند که با عشقبازی پس از آمیزش، جوابگوی مناسب، برای امیال همسرش باشد، چنان رفتار کند که زن فکر نکند، شوهرش، فقط، او را برای برطرف کردن میل جنسی خود می خواهد.

آداب و دعاهای شب زفاف

در حدیث صحیح، از حضرت امام محمّد باقر(ع) منقول است که چون خواستند عروس را به نزد تو بیاورند، بگو که پیش از آن، وضو بسازد و تو هم وضو بساز و دو رکعت نماز بخوان و پس از آن خدا را شکر کن و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرست؛ وقتی عروس و همراهانش آمدند دعا کن و آن زنان را که با او آمده اند، امر کن، آمین بگویند، و این دعا را بخوان:
«اللَّهُمَّ ارزُقنِی إِلفَهَا وَ وُدَّهَا وَ رِضَاهَا وَ أَرضِنِی بِهَا وَ اجمَع بَینَنَا بِأَحسَنِ اجتِمَاعٍ وَ آنَسِ ائتِلاَفٍ فَإنَّکَ تُحِبُّ الحَلاَلَ وَ تَکرَةُ الحَرَام»(6)
بار خدایا، اُلفت، دوستی و خشنودی او را روزی من گردان و من را به او خشنود ساز و ما را به زیباترین شکل و پر انس ترین پیوند در کنار هم قرار ده، چرا که تو حلال را می پسندی و حرام را ناپسند می دانی.
بعد از آن فرمود که: بدان، الفت از جانب خداست و دشمنی از جانب شیطان و می خواهد، آنچه را که خدا حلال گردانیده، مکروه طبع مردم گرداند.
در حدیث حسن، از حضرت صادق(ع) منقول است که چون، در شب زفاف، به نزد عروس بروی، موی پیشانیش را بگیر و رو به قبله آور و بگو: «اَللّهُمَّ بِاَمانَتِکَ اَخَذتُها وَ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُها، فَاِن قَضَیتَ لی مِنها وَلَداً فَاجعَلهُ مُبارکاً تَقِیّاً مِن شیعَةِ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ لا تَجعَل لِلشَّیطانِ فیهِ شَرَکاً وَ لا نَصیباً».(7)
خدایا، به امانت تو او را به همسری برگزیدم و به کلمات تو او را بر خود حلال کردم اگر از او فرزندی برایم مقدّر گردانیده ای او را پربرکت و پاکیزه، از شیعیان آل محمّد(ص) قرار ده و شیطان را از او بی بهره گردان.
در حدیث معتبر دیگر از آن حضرت منقول است که دست بر بالای پیشانیش بگذار و بگو:
«اَللّهُمَّ عَلی کِتابِکَ تَزَوَّجتُها وَ فی اَمانَتِکَ اَخَذتُها وَ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُ فَرجَها، فَاِن قَضَیتَ فی رَحِمِها شَیئاً فَاجعَلهُ مُسلِماً سَوِیّاً وَلا تَجعَلهُ شِرَکَ شَیطانٍ».
خدایا بر اساس کتاب تو با او ازدواج کردم و در امانت تو، او را بر خود حلال گردانیدم پس اگر در رحم او فرزندی مقدّر کرده ای او را مسلمان کامل قرار ده و او را شریک شیطان مگردان.
راوی پرسید: فرزند، چگونه شریک شیطان می شود؟ فرمود: «اگر در وقت جماع، نام خدا ببرد، شیطان دور می شود و اگر نبرند، شیطان ذَکَر خود را با ذَکَر آن شخص داخل می کند، پس جماع از هر دو می باشد و نطفه یکی است. پرسید که به چه چیز می توان دانست که شیطان، در کسی شریک شده است؟ فرمود: هر که ما را دوست دارد. شیطان در او شریک نشده است و هر که دشمن ماست، شیطان او را شریک شده است».(8)
از حضرت علی(ع) منقول است که در وقت زفاف این دعا را بخواند:
«اَللّهمَّ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُها وَ بِاَمانَتِکَ اَخَذتُها، اَللّهُمَّ اجعَلها وَلُوداً وَدُوداً لا تَفرَک، تَأکُلُ مِمّا راحَ وَ لا تَسئَل عَمّا سَرَحَ»(9)
بار خدایا به کلمات تو او را بر خود حلال کردم و به امانت تو، او را به همسری برگزیدم. بار خدایا او را بسیار بچه آور، بسیار مهربان و سازگار قرار ده به گونه ای که از آنچه به آسانی به دست می آید، استفاده کند و آنچه را که نیاز به زحمت دارد، نخواهد.
در روایت معتبر دیگر از حضرت صادق(ع) منقول است که این دعا را بخواند:
«بِکَلِماتِ اللهِ استَحلَلتُ فَرجَها وَفی اَمانَةِ اللهِ أَخَذتُها، اَللّهُمَّ لی فی رَحِمِها شَیئاً فَاجعَلهُ بارّاً تقیّاً وَاجعَلهُ مُسلِماً سَوِیّاً ولا تَجعَل فیهِ شَرَکاً لِلشَّیطانِ»(10)
به کلمات خداوند او را بر خود حلال کردم و در امانت خدا، او را به همسری برگزیدم. بار خدایا، اگر در رَحِم او فرزندی مقدّر کرده ای او را نیکوکار، پاکیزه، مسلمان و سالم قرار بده و شیطان را شریک او مگردان.
در حدیث دیگر از آن حضرت منقول است که حضرت، شریک شدن شیطان را در نطفه ی آدمی بیان نمودند و بسیار عظیم شمردند. راوی گفت که چه باید نمود که چنین نشود؟ فرمود که هرگاه اراده ی جماع داشته باشی بگو:
«بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُوَ بَدیعُ السَّمواتِ وَالاَرضِ. اَللّهُمَّ اِن قَضَیتَ مِنّی فی هذِهِ اللَّیلَةِ خَلیفَةًً فَلا تَجعَل لِلشَّیطانِ فیهِ شِرَکاً وَلا نَصیباً وَلا حَظّاً وَاجعَلهُ مُؤمِناً مُخلِصاً مُصَفّیً مِنَ الشَّیطانِ وَرِجزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ»(11)
به نام خداوند رحمتگر مهربان، آنکه خدایی جز او نیست، پدیدآورنده ی آسمان ها و زمین.
بار خدایا اگر در این شب جانشینی برای من مقدّر کرده ای هیچ گونه بهره و نصیبی برای شیطان در او قرار مده و او را فردی مؤمن و با اخلاص و پاک از شیطان و پلیدی های او قرار ده ثنای تو به من با عظمت است.
در حدیث دیگر فرمود: چون خواهد که شیطان شریک نشود، بگوید: بِسمِ اللهِ، و پناه ببرد از شرّ شیطان، به خدا.(12)
از حضرت امام محمّد باقر(ع) منقول است که چون اراده ی جماع کنی، این دعا را بخوان:
«اَللّهُمَّ ارزُقنی وَلَداً وَاجعَلهُ تَقِّیاً زَکِیّاً لَیسَ فی خَلقِهِ زِیادَةٌ وَلا نُقصانٌ وَاجعَل عاقِبَتَهُ اِلی خَیرٍ»(13)
بار خدایا، به من فرزندی عطا کن، و او را، پاک و پاکیزه، سالم و تندرست قرار ده و فرجام او را خیر بگردان!

بایسته های پیش از آمیزش

الف) چیرگی شهوت

امام صادق(ع) فرمود: جز از سرِ چیرگی شهوت، آمیزش مکن.

ب) انتخاب زمان مناسب

از سفارش های پیامبرخدا(ص) به امام علی(ع) این است: «ای علی! بر تو باد آمیزش، در شب دوشنبه؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، حافظ کتاب خدا و به تقدیر خداوند- عزّوجلّ- خرسند خواهد بود.
ای علی! اگر در شب سه شنبه با همسرت نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، پس از گواهی دادن به این که خدایی جز او نیست و محمّد، پیامبر خداست، شهادت، روزی او خواهد شد، خداوند، او را همراه با مشرکان، کیفر نخواهد داد و خوشْ بو دهان، دلْ مهربان، گشاده دست و پیراسته زبان از غیبت، دروغ و تهمت، خواهد بود.
ای علی! اگر، در شب پنج شنبه، با همسرت نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، حکمرانی از حکمرانان، یا عالمی از عالمان خواهد بود؛ و اگر در روز پنج شنبه، به هنگام برگشتن خورشید از میانه ی آسمان با او نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، تا زمان، پیری اش، شیطان به او نزدیک نخواهد شد و انسانی راست کردار و درست کار خواهد بود و خداوند-ع‍زّوجلّ-، سلامت دین و دنیا را روزی او خواهد ساخت.
ای علی! اگر شب جمعه، با او نزدیکی کردی و میانتان فرزندی بود، سخنوری خوشْ گوی و پُر زبان خواهد بود. اگر در روز جمعه، پس از عصرگاهان با او نزدیکی کردی و میانتان فرزند تقدیر شد، ناموَری سرشناس و آگاه خواهد بود. اگر هم در جمعه شب، پس از نماز عشا با او نزدیکی کردی، امید است، به خواست خداوند متعال، یکی از ابدال باشد».(14)
امام رضا(ع) نیز فرموده است: «در آغاز شب، نه در زمستان و نه در تابستان، با زنان نزدیکی مکن؛ زیرا، [در آن هنگام]، معده پُر و این کار، ناستوده است و از آن بیم قولنج(باد کُنج)، سستْ اندامی و کژدهانی، نقرِس، سنگ، ریزش غیرارادی ادرار، فتق و ضعف بینایی و هشیاری وجود دارد. اگر چنین کاری را بخواهند، باید در آخر شب باشد؛ چرا که بیش تر، موجب سلامتِ بدن و تولد فرزند می شود و برای فرزندی که میان زن و مرد تقدیر می شود، هوشی بیش تر از سبب می شود».
امام علی(ع) فرموده است: «مستحب است، مرد در نخستین شب از ماه رمضان به سراغ همسر خویش برود؛ زیرا، خداوند- عزّوجلّ- فرموده است: (أُحِلَّ لَکُم لَیلَةَ الصِّیامِ الرَّفَثُ إِلی نِسائِکُم)(15)؛ در شب روزه (ماه رمضان)، همخوابگی با زنان، برایتان حلال شده است و در این آیه، واژه ی رفث به معنای آمیزش است.(16)

ج) خلوتگاه مناسب

امام علی(ع) فرموده است: «پیامبرخدا، نهی فرمود، از این که مرد، با همسرش آمیزش کند، در حالی که کودکی در گهواره، آنان را می نگرد».(17)
امام صادق(ع) فرموده است: «انسان، نباید، با وجود بچّه ای در خانه، با همسرش یا کنیزش آمیزش کند؛ زیرا، این کار، پیامدِ زنا دارد».(18)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «سه چیز را از کلاغ بیاموزید: پنهان داشتن آمیزش، سحرخیزی در طلب روزی و احتیاط ورزی او را».(19)

د) دعا

پیامبرخدا(ص) فرموده است: «ای علی(ع) هرگاه خواستی با همسرت آمیزش کنی، بگو: «خداوندا! من را از شیطان و شیطان را از آنچه روزی من کرده ای، دور ساز!» پس اگر میانتان در این آمیزش یا به هر ترتیب، فرزندی تقدیر شود، هرگز شیطان، به او زیانی نخواهد رساند».(20)
امام علی(ع) فرموده است: «اگر کسی، از شما بخواهد، با همسر خویش به هم آید، بگوید: «خداوندا! من به فرمان تو شرمگاه او را بر خویش حلال دانستم و به عنوان امانت تو، او را پذیرفتم. اکنون، اگر از او برایم فرزندی تقدیر کردی، وی را پسری سالم و کامل قرار ده و در او برای شیطان، بهره و سهمی مگذار».(21)
امام باقر(ع) فرموده است: «اگر فرزند خواستی، در هنگام آمیزش بگو: «خداوندا! مرا فرزندی روزی کن و او را پرهیزگاری کن که در خلقت وی فزونی و کاستی ای نیست، و عاقبت او را به خیر گردان».(22)
امام صادق(ع) فرموده است: «هر کس بخواهد، زنش بچّه دار شود، پس از نماز جمعه، دو رکعت نماز بگزارد در آن، رکوع و سجده را طولانی سازد؛ سپس بگوید: «خداوندا! به حرمت آنچه زکریّا بدان از تو درخواست کرد، از تو فرزند می خواهم! پروردگارا! مرا، تنها مگذار که تو خود، برترینِ وارثانی! خداوندا! از نزد خویش، مرا فرزندانی پاک ببخش که تو شنوای دعایی! خداوندا! به نام تو او را بر خویش حلال ساختم و به امانت تو، او را در اختیار گرفتم. اکنون، اگر در رَحِم او، برای من فرزندی تقدیر کرده ای، او را خجسته و پیراسته قرار ده و در او برای شیطان، بهره و سهمی قرار مده».(23)

هـ) آرامش

در مناقب آل أبی طالب آمده است: «مردی، در این باره از امیرمؤمنان پرسید که چرا فرزند، گاه همانند پدر و مادر خویش، و گاه همانند دایی و عموست؟»
اما علِ(ع) به امام حسن(ع) فرمود: «به او پاسخ بده»
امام حسن(ع) فرمود: «امّا درباره ی فرزند؛ اگر مردی، با دلی آرام و اندامی بدون اضطراب، به سراغ همسر خویش برود، دو نطفه با استواری و چنان که دو جنگاور به هم در می آویزند، با یکدیگر گلاویز می شوند. پس چنانچه نطفه ی مرد، بر نطفه ی زن چیرگی یابد، فرزند، همانند پدر می شود و چنانچه نطفه ی زن بر نطفه ی مرد، چیرگی یابد، فرزند، با مادر، همانند می شود. امّا اگر مرد، با دلی ناآرام و اندامی آشفته به سراغ زن برود، دو نطفه، آشفته و لرزان می شود و به سمت راست یا چپ زِهدان می افتند. چنانچه، نطفه، به سمت راست زِهدان بیفتد، بر رگ های عموها و عمّه ها افتد و به عموها و عمّه ها همانند می شود و چنانچه، به سمت چپ زهدان افتد، بر رگ های دایی و خاله ها می افتد و به دایی ها و خاله همانند می شود».
آن مرد برخاست، در حالی که می گفت: «خداوند، خود می داند، رسالت خویش را کجا قرار دهد».
روایت شده است که آن مرد، خضر(ع) بود.

بایسته های زمان آمیزش

الف) بازی

پیامبر خدا(ص) فرموده است: سه چیز، از نامهربانی است: این که کسی، با کسی، همراه شود و از نام و کنیه وی نپرسد؛ این که مردی به غذایی دعوت شود و نپذیرد و یا بپذیرد و نخورد؛ و این که مردی، پیش از بازی، با همسر خویش نزدیکی کند.(24)
امام رضا(ع) فرموده است: با همسرت نزدیکی مکن؛ مگر، آن که با او بازی کنی و بازی را اوج بدهی و پستان های او را بمالی؛ زیرا، اگر چنین کنی، شهوت او تحریک گردد، آب او و آب تو در هم آید و همانند آنچه تو از او می خواهی، از تو بخواهد و این، در چهره و چشمانش هویدا شود.(25)

ب) پرهیز از شتاب ورزی

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما خواست، به سراغ زن خویش برود، او را به شتاب نیفکند».(26)
پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما آمیزش کند، مانند پرندگان، با زنان رفتار نکند، بلکه درنگ ورزد، و لَختی بمانَد».(27)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما [خواست] با همسر خویش آمیزش کند، حقّ او را ادا کند و سپس، اگر پیش از برآوردنِ نیازِ او نیاز خویش را برآورد، با او شتاب نورزد تا نیاز او را نیز برآورَد».
پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما، با همسر خویش آمیزش کند، کناره نگزیند تا هنگامی که نیاز زن را هم برآورد، چنان که خود دوست دارد، نیازش برآورده شود».

ج) خودداری از سخن گفتن

پیامبرخدا(ص) در سفارش به امام علی(ع) فرمود: «ای علی! در هنگام آمیزش، سخن مگوی؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که لال نباشد».(28)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «خداوند- تبارک و تعالی- برایتان این را ناخوشایند می دارد که... در هنگام آمیزش، سخن بگویید».
همچنین فرمود: «این کار، گُنگی می آورد».(29)
امام صادق(ع) فرموده است: «به گاه به هم رسیدنِ ختنه گاه ها، از سخن گفتن بپرهیزید؛ زیرا، گُنگی می آورد».(30)

د) وضو برای بازگشتن

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما به سراغ زن خویش برود و آن گاه بخواهد، دیگر بار هم این کار ار انجام دهد، وضویی بسازد؛ زیرا، این کار، نشاطی بیش تر برای بازگشتن، ایجاد می کند».(31)

هـ) غسل پس از احتلام

پیامبرخدا(ص) فرموده است: «برای مرد مکروه است، پس از احتلام، با زن همبستری کند، مگر آن که از احتلام، غسل کرده باشد؛ چه، اگر چنین کند و فرزندش دیوانه زاده شود، جز خویش را نکوهش نکند».

بایسته های پس از آمیزش

الف) پیشاب کردن

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر مردی، با همسر خویش نزدیکی کرد، تا پیشاب نکرده است، غسل نکند؛ از این بیم که مبادا باقی مانده ی منی در آمد و شد باشد و از آن، دردی بی درمان خیزد».
امام رضا(ع) درباره ی آمیزش و آداب آن فرموده است: «پس، چون، آن کار را کردی، راست نایست و کامل هم منشین؛ بکه بر پهلوی راست لَم بده و سپس، زمانی، پس از آن که کار خویش را به پایان برده ای، برای پیشاب کردن برخیز! در این صورت، به اذن خداوند-عزّوجلّ- از سنگ [مثانه] در امان خواهی بود».(32)

ب) شستن شرمگاه

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما به سراغ زن خویش رفت و آن گاه خواست، دیگر بار بازگردد، شرمگاه خویش را بشوید».

ج) غسل

امام صادق(ع) در پاسخ زندیقی که پرسید: «علّت غسل جنابت چیست؟ همانا آمیزش کننده، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه ی آلودگی نیست» فرمود: «جنابت، همانند حیض است؛ زیرا، نطفه، خونی است، استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره. پس، چون به پایان رسانَد، بدن، نفس می کشد و مرد از نفس آن، در خود بویی بد احساس می کند.
غسل، برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت، افزون بر این، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر، آنان را بیازماید».(33)
امام رضا(ع) فرموده است: «علّت غسل جنابت، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است، تطهیر شود و همه ی تن او پاک گردد؛ زیرا جنابت، از همه ی بدن شخص برخاسته و از همین رو، تطهیر همه ی بدن بر او واجب شده است.
امّا، علّت آسان تر گرفتن درباره ی پیشاب و مدفوع، آن است که از جنابت بیش تر و همیشگی ترند و از همین رو، به سبب فراوانی، مشقت آوری و بیرون آمدن آن ها بدون خواست و شهوت، خداوند، در این باره به وضو بسنده داشته است، در حالی که جنابت، تنها از لذّت جویی و لذّت یابی و واداشتن خود به این کار از انسان برمی خیزد».(34)

د) خوردن عسل

امام رضا(ع)- درباره ی آمیزش و آداب آن فرموده است: «پس، غسل کن و همان دم، قدری مومیایی با شربت عسل یا با عسلی که کف آن را برداشته باشند، بخور؛ زیرا، این کار، هماندم آن آبی را که از تو بیرون رفته است، به تو باز می گردانَد».(35)

تکرار آمیزش

آمیزش در زناشویی، همواره، در کانون بحث و گفت و گو قرار گرفته است و بسیار کوشش شده، برای آن نظم و قانونی گذارده شود. واضح است که نمی توان، تعداد تکرار آمیزش را به طور قطعی تعیین نمود و نظم و ترتبی معیّن برای آن قائل شد.
بهترین روش، در این باره این است که اجازه بدهیم، قدرت و میل طبیعی، تعداد آمیزش را تحت کنترل درآورد. اگر کسی، پس از آمیزش و یا روز بعد از آن به شدت، احساس خستگی می کند، بهتر است، دفعات نزدیکی را تقلیل دهد؛ ولی، اگر چنانچه، نزدیکی، سبب آرامش و رخوت شود، می تواند تعداد آمیزش را بیشتر کند. باید، دانست، در ابتدای ازدواج، به ندرت ممکن است، زن نقش شروع کننده را به عهده بگیرد؛ بنابراین، دفعات نزدیکی، به میل شوهر بستگی خواهد داشت. پس از برقراری ازدواج، به تدریج میل جنسی زن بیدار شده و تکامل پیدا می کند.
تکرار آمیزش تا اندازه ی زیاد، به مرد مربوط است؛ زیرا، زن، باید، با بی میلی، به روابط جنسی تسلیم شود؛ ولی، مرد تا از لحاظ جنسی تحریک نشود و نعوظ پیدا نکند، نمی تواند، آمیزش کند؛ بنابراین، هنگامی که مردی، میل جنسی نداشته باشد، داشتن روابط جنسی با او غیرممکن است؛ از این رو، قدرت مرد، در دفعات نزدیکی به طور کامل روشن می گردد.
از روی دیگر، نباید، دفعات نزدیکی فقط، به میل شوهر باشد، بلکه، باید، با آمادگی و عکس العمل زن نیز مطابقت داشته باشد. شوهر، به هیچ وجه نباید، در هنگامی که زنش به عللی از نزدیکی امتناع می ورزد، او را مجبور کند؛ بلکه، باید، وقتی را انتخاب نماید که همسرش نیز از آن لذّت ببرد.(36)

نکات جنسی ویژه مردان

1. اقتدار و تدبیر یک مرد در قبال همسرش، نقش مهمی در میزان سلامت و سعادت یک رابطه مطلوب زناشویی دارد.
2. در میان روز نیز همسر خویش را نوازش و لمس کنید.
3. در هنگام آمیزش عجله نکنید، بلکه پیش از آن با همسر خویش بازی و این کار را تا آنجا ادامه دهید که شهوت در رخسار و چشمانش آشکار گردد و او نیز به شما تمایل پیدا کند، همان طور که تو بسوی او عشق می ورزی.
4. در هنگام آمیزش از انزال جلوگیری نکنید که این عمل سبب سنگ مثانه و بیماری می گردد.
5. در هنگام آمیزش به یاد و شهوت زن دیگر نباشید.
6. هیچ گاه بویژه در نخستین بار از جبر و قدرت مردانگی استفاده نکنید بلکه همراه با نوازشی صبورانه و معاشقه ای جانانه تا آنجا پیش روید که او نیز عاشقانه در تصرف روح و جسم شما بکوشد.
7. آقا داماد اگر عیبی در بدن همسر خود مشاهده کرد، هرگز نباید آن را آشکار کند یا اظهار تعجب نماید؛ زیرا این عمل زن را اندوهگین می سازد و آن را مایه حقارت می پندارد.

نکات جنسی ویژه زنان

1. هنگامی که همسرتان از شما عمل زناشویی را طلب می کند او را منتظر نگذارید.
2. به گونه ای رفتار کنید، که همیشه در اختیار شوهر خویش باشید و او را از آنچه که در شریعت مجاز است، منع نکنید.
3. هر زنی حق دارد بداند چگونه می تواند از رابطه ی جنسی لذّت ببرد، بنابراین سعی کنید متوجه شوید که در چه موقعیت هایی از رابطه با همسرتان لذّت بیشتری می برید؛ گرمی، وقت مناسب، شادمانی، چه مکانی و چگونگی رابطه و...، برای خود حق قائل باشید که شما هم اجازه دارید از همسرتان لذّت ببرید؛ زیرا شما هم شایسته آن هستید که وقتی برایتان صرف شود و با لذّت جنسی آرامش یابید.
4. رابطه ای دوستانه بلکه عاشقانه با همسرتان داشته باشید، اگر چنین رابطه ای نباشد از رابطه ی جنسی بهره ی لازم را نخواهید برد.
5. به ویژگی های فردی، ظاهری، آرایش، تنوع لباس، راه های دلربایی از همسر و حتی توجه به تناسب اندام، بهداشت و... می تواند شما را جذاب تر نشان دهد؛ زیرا جذابیت ظاهر، نرمی رفتار و پاکیزگی در جنبه های مختلف در کشش جنسی همسرتان بسیار مهم و تعیین کننده است.
6. می توانید گفته ی خود را با لبخند محبّت آمیز بر لب همراه کنید، و با پرهیز از شرم زدگی بی مورد همراه با ظرافتی پنهانی در رفتار و حرکات، یا با سخنان نرم و مکرر و ارادی جمله های پرکشش بر جان و روان همسرتان تأثیر بگذارید.
7. مناسب است هنگامی به فعالیت جنسی بپردازید که تحریک پذیری بیشتری وجود دارد، اگر در روزهای بخصوصی از دوره ی ماهانه میل جنسی تشدید می شود، در همان روزها همسر خود را به همخوابی دعوت کنید و همواره پیش از آن استراحت کافی کرده باشید.

نکات جنسی مشترک

1. همسرتان را به آرامی و با اشتیاق فراوان ببوسید.
2. اتاق خوابتان را بسیار جذاب و متفاوت از سایر اتاق های منزل تزئین کنید.
3. هر مرد و زنی باید سعی کنند که نقطه ی تحریک طرف مقابل را شناسایی کنند تا یکدیگر را به ارگاسم برسانند، در نتیجه از فشارهای عصبی، عضلانی، درد زیردل و دردکمر در امان باشند و از جهت فکری و روحی نیز آرامش وصف نشدنی پیدا کنند.
4. بدون وجود عشق عمیق روابط زناشویی مطلوب میان زن و مرد به وجود نخواهد آمد.
5. تطابق جنسی رضایت بخش، سبب می شود مرد و زن، حداکثر لذّت را از عمل جنسی ببرند و آرامش دست یابند، از این رو هر یک از زوجین باید سعی در تطابق با دیگری داشته باشد. وضعیت مطلوب آمیزش را بشناسید تا به اورگاسم دو جانبه دست یابید و هر یک نقش فعالی را در دستیابی به آن بر عهده بگیرید.
6. همسر خود را در بستر مورد انتقاد یا سرزنش قرار ندهید، این خطر وجود دارد که او موضع دفاعی بگیرد و در همان حال هیجان او کاهش یابد و سرانجام شما را مقصر قلمداد کند.
7. یکنواختی ظاهر زن و مرد سبب خستگی می شود، هر از گاه ظاهر و لباس خویش و حتی عطر خود را عوض کنید تا با تنوع در امور زناشویی از خستگی جنسی دوری کنید.
8. رابطه جنسی و نزدیکی باید با آرامش فکری و آسودگی خاطر همراه باشد از این رو در هنگام خستگی جسمی و روحی از این کار صرف نظر کنید؛ زیرا تمتع کامل در این حالت ناممکن است.
9. در هنگام گرسنگی و سیری نزدیکی مناسب نیست؛ زیرا علاوه بر ضرر داشتن برای بدن، باعث می شود که لذّت کامل را نبرید.
10. از افراط در جماع بپرهیزید؛ زیرا سبب افسردگی و پژمردگی می گردد، با توجه به جسم و قدرت روحی و زمان های مناسب برای این عمل برنامه ریزی کنید.
11. اگر عشق و علاقه میان زن و مرد حاکم باشد به طور معمول پس از عمل نزدیکی بوسه ها و نوازش های بسیار مختصر و لطیفی با هم انجام می دهند که آن نشانه و شاهد رضایت ظاهر و کامروایی درونی است.
12. نکات بهداشتی قبل و پس از آمیزش همچون شستشو پس از آن را رعایت کنید تا دچار بیماری نشوید.

سردمزاجی بانوان

فقدان و یا کاهش میل جنسی یکی از اختلالاتی است که بیش تر بانوان به آن مبتلا هستند که از آن به سردمزاجی یا بی میلی جنسی یاد شود.
سردمزاجی ممکن است دائمی و یا موقت و گذرا باشد. علل سرد مزاجی بانوان گاه به خود آنان، گاه به شوهرانشان و گاه به هر دو آنان بر می گردد. با شناخت آن علت ها و تلاش برای رفع آن ها می توان این اختلال جنسی را درمان کرد.
عللی که به خود زن مربوط است عبارتند از:
1. ترس از درد و آسیب اجتماعی
2. ترس از حاملگی
3. اضطراب، نگرانی و عدم آمادگی روحی برای آمیزش
4. عدم ترشح فوکیلولین توسط تخمدان ها
عللی که به شوهر مربوط است عبارتند از:
1. آشنا نبودن به مسائل جنسی و بهره نبردن از رفتارهای روانشناسانه برای فراهم سازی بستری مناسب جهت تحریک جنسی
2. نگذاشتن وقت کافی برای عشقبازی و تحریک جنسی زن
3. عدم علاقه ی کافی به همسر یا عدم اظهار آن
4. فراهم نیاوردن خاطرات و ذهینات شیرین و مثبت از آمیزش برای همسر
5. برطرف نکردن بوهای نامطبوع از بدن خود
6. زن را برای اطفای غریزه جنسی خواستن نه برای همدلی در تمام عرصه های زندگی.
علل و عوامل روحی و روانی و تربیتی فراوان دیگر نیز وجود دارد که مشترک بین زن و شوهر است. همسران واقع نگر و حقیقت یاب با شناختی که از یکدیگر پیدا می کنند می توانند آن علل و عوامل را کشف کرده و برای رفع آن ها چاره جویی کنند.

راه های درمان سردمزاجی بانوان

مراعات تمام مطالبی که تاکنون درباره آمیزش گفته شد برای رفع سردمزاجی بانوان می تواند راهگشا باشد.(37) در این جا تنها به دو راه حل مهم بسنده می کنیم:

1. ایجاد میل جنسی در زن:

به ندرت میل جنسی در زن، خود به خود، به وجود می آید. وظیفه ی شوهر است که این را در زن به وجود آورد.
زن برای آمیزش به مدتی عشقبازی و نازش و تماس بدنی احتیاج دارد. میل جنسی در زنان با شفقت و مهربانی و عشق آمیخته است. در حالی که احساس مرد از نظر جنسی، سطحی است و تنها به لذّت آن فکر می کند.(38)
بنابراین مرد باید مدتی به عشقبازی بپردازد تا زن به اوج تحریک برسد آن گاه با او آمیزش کند. مرد می تواند علائم جسمی و روحی شدت تحریک را در زن بفهمد. هنگامی که ما بین زن و مرد قیودات و محدودیت هایی نباشد، بسیار ساده است که عکس العمل جنسی یکدیگر را درک کنند.
زن آمادگی خود را برای نزدیکی، با روش های مختلف نشان می دهد. از علائم جسمی که دلیل آمادگی زن است، وجود ترشح در اطراف فرج است و بهتر است قدری صبر کرد تا دستگاه تناسلی خارجی به طور کامل با این رطوبت آغشته شود. سپس نزدیکی انجام گیرد. این ترشّح، سبب می شود که ناحیه ی فرج مرطوب شده و افزون بر این که دخول را آسان تر می سازد، باعث می شود، احساس جنسی نیز لذّت بخش تر و مطلوب تر شود.(39)

2. به کار بستن توصیه های تغذیه ای و درمان های گیاهی.

برخی از این توصیه ها و درمان ها عبارتند از:
- استفاده از غذاها با طبیعت گرم(40)
- تناول دَم شده ی برگ مریم گُلی(41)
- استفاده از سبزی به ویژه شاهی- در غذاهای روزانه(42)
- ساییدن پنجاه گرم تخم شاهی در نیم کیلو عسل و تناول دو قاشق مرباخوری از آن هر بار.(43)

پی نوشت ها :

1. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، صص106 تا 108.
2. همان، مسأله82؛ عروة الوثقی، مسأله 10، 11، 18و 20.
3. زناشویی موفق، ص38.
4. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 8، ص218.
5. وسائل الشیعه، ج14، ح3، ص96.
6. فروع کافی، ج5، ح2، ص501
7. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص81.
8. همان، ح1، ص79.
9. فروع کافی، ج5، ح4، صص500 و 501.
10. همان، ح2، ص501.
11. همان، ح4، ص502.
12. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص96.
13. همان، ح5، ص82.
14. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص190.
15. بقره: 187.
16. وسائل الشیعه، ج14، ح4، ص91.
17. مستدرک الوسائل، ج14، ح1، ص228.
18. وسائل الشیعه، ج14، ح6، ص95.
19. بحارالأنوار، ج100، ح30، ص290.
20. مستدرک الوسائل، ج14، ح5، ص230.
21. بحارالأنوار، ج100، ح19، ص287.
22. فروع کافی، ج6، ح12، ص14.
23. همان، ح3، ص11.
24. بحارالأنوار، ج100، ح9، ص285.
25. مستدرک الوسائل، ج14، ح2، ص221.
26. همان، ح1، ص221.
27. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص82.
28. وسائل الشیعه، ج14، ح3، ص87.
29. همان، ح7، ص86.
30. همان، ح1، ص86.
31. همان، ح1 و3، ص99.
32. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
33. وسائل الشیعه، ج1، ح14، ص465.
34. همان، ح1، ص466.
35. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
36. دکتر محمد نامدار، راهنمای روابط جنسی و زناشویی موفق، ص47.
37. برخی از راه ها نیز در ضمن بررسی ناتوانی جنسی خواهد بود.
38. راهنمای روابط جنسی زناشویی موفق، ص52.
39. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص234.
40. رژیم تندرستی، ص134.
41. همان.
42. گلها و گیاهان شفا بخش، ص22.
43. همان.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)


 تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:44 | نویسنده : مجيد كمالي |

قلب شکسته

اگر شما هم یکی از قربانیان بی وفایی هستید، اکنون در سراشیبی مسیر زندگی تان قرار گرفته اید. اغلب زوجهایی که چنین مشکلی دارند، معتقدند که تا به حال هیچ گاه چنین هیجانات شدیدی را تجربه نکرده بودند. آنها احساس خشم، افسردگی، ترس، گناه، تنهایی و شرمساری می کنند.

همسری که مورد بی وفایی قرار گرفته است، همیشه از خودش می پرسد: چطور توانست چنین کاری با من بکند؟ چطور توانست به من خیانت کند و بارها و بارها به من دروغ بگوید؟ هرگز دیگر نمی توانم به او اعتماد کنم.

چنین فردی، دچار احساس خشم و انزجار شدیدی می شود و احساس می کند به قدری آسیب دیده است که حتی قادر به بیان آن در قالب کلمات نیست.

اگر به شدت احساس خشم و عصبانیت کردید، با همسرتان صحبت نکنید اما به نقشهای زناشویی خود مانند رسیدگی به امور خانه و فرزندان و.. عمل کنید.

وقتی زوجین چنین هیجانات شدیدی را تجربه می کنند، پرسش اساسی این است که آیا بهبود اوضاع و رفع اختلالات زناشویی امکانپذیر است یا خیر؟ چطور می توان این بحران را پشت سر گذاشت؟ حتی در صورت بهبود، آیا قادریم با خاطره این خیانت و بی وفایی به زندگی مشترک ادامه دهیم؟

متخصصان و مشاوران ازدواج با اطمینان پاسخ می دهند که بله و به شما اطمینان می دهند که در صورت در نظر گرفتن این پیشنهادات و البته دریافت کمکهای تخصصی، آینده خوبی در انتظار زندگی مشترک تان خواهد بود.

فرآیند بی وفایی دردی غیرقابل تحمل را به افراد وارد می کند. اگر خودتان را برای آنچه پیش خواهد آمد آماده کنید، نه تنها عذاب کمتری می کشید، بلکه به ازدواجتان فرصت بیشتری برای بهبود و دوام می دهید

گام اول: آیا می خواهید زندگی زناشویی تان را نجات دهید؟

ظهور بی وفایی نشان دهنده این است که ازدواجتان برای مدت طولانی دچار مشکل جدی بوده است، خواه آن را تشخیص داده باشید یا نه. یکی یا هر دوی شما نیازهای اساسی یکدیگر را بر طرف نکرده اید  به همین دلیل بی وفایی فرصت رشد پیدا کرده است. شاید آزار دهنده باشد اما علت اصلی بی وفایی در زندگی زناشویی، کمرنگ شدن ردپای عشق است. قربانی بی وفایی باید از خودش بپرسد: چه بلایی بر سر عشق مان آمد؟ در برطرف کردن کدام نیاز او شکست خوردم؟

گام دوم: به هیچ وجه این وضعیت را تحمل نکنید.

ازدواج ارتباطی اختصاصی است که در آن دو نفر یکی می شوند و باید با هم بمانند. سه نفر در این میان نمی گنجد. ظهور بی وفایی به معنای این است که زندگی مشترک قبل از این از هم پاشیده است. بنابراین بویژه به زنان توصیه می شود که مسیری مستقل و سختگیرانه را در پیش بگیرند و درصدد باشند که برای همسر بی وفا روشن کنند که به هیچ عنوان این وضعیت را تحمل نمی کنند.

اشتباه نکنید، منظور ما این نیست که با فهمیدن این مساله، داد و فریاد به راه اندازید، همه دوستان و آشنایان را مطلع سازید و یا حتی خانه را ترک کنید بلکه منظور ما این است که به سرعت میدان را برای نفر سوم خالی نکنید. در اکثر مواقع زنان با مشاهده این وضعیت به شدت سرخورده شده و بعد از مدتی کشمکش و درگیری با همسر، زندگی زناشویی را ترک می کنند و به راحتی اجازه می دهند نفر سوم از این فرصت استفاده کرده و در دل همسر شان جا باز کند. شما علی رغم شکست عاطفی که دیده اید باید بمانید، مشکلات را شناسایی و حل کنید و شخص ثالث را کم کم از زندگی خویش بیرون کنید. اجازه ندهید به همین راحتی زندگی چند ساله تان را از دست داده و همه چیز را رها کنید. اگر لازم دیدید و یا به شدت احساس خشم و عصبانیت کردید، با همسرتان صحبت نکنید اما به نقشهای زناشویی خود مانند رسیدگی به امور خانه و فرزندان، آشپزی و.. عمل کنید.

گام سوم: بدانید چه انتظاری داشته باشید.

اغلب بی وفایی ها می تواند به طلاق منجر نشود و در نهایت به رفع اختلاف بینجامد. فرآیند بی وفایی دردی غیرقابل تحمل را به افراد وارد می کند. اگر خودتان را برای آنچه پیش خواهد آمد آماده کنید، نه تنها عذاب کمتری می کشید، بلکه به ازدواجتان فرصت بیشتری برای بهبود و دوام می دهید. یکی از بهترین راهها برای افزایش آمادگی این است که بدانید چه انتظاری داشته باشید؟

برای مثال بعد از چند روز از وقوع این حادثه، وقتی به اندازه کافی توانستید بر اعصاب خود مسلط شوید، مهر سکوت را بشکنید و در فضای مناسب و در غیاب فرزندان(البته اگر صاحب فرزند هستید) به طور مفصل با همسرتان صحبت کنید و ببینید چه انگیزه ای باعث بروز این رفتار ناشایست شده است؟ چه کمبودی در زندگی داشته است؟ از شما چه توقعی داشته است که نتوانسته اید آن را اجابت کنید؟ فرد جدید چه خلایی از همسر شما را پر می کند ؟و...

در برخی از موارد زندگی زناشویی دارای کاستیهایی است که اگر شناسایی و اصلاح شود، مشکلات تا حد زیادی بر طرف می شود اما در برخی دیگر از موارد، زن و مرد مشکل خاصی با هم ندارند و تنها مرد در یک موقعیت وسوسه انگیز قرار گرفته و دچار لغزش شده است. اینجاست که نقش شما پر رنگ تر می شود. شما باید به عنوان یک زن ثابت کنید که هنوز هم مرکز عاطفی خانواده تان هستید و می توانید دوباره همسرتان را به خانواده بازگردانید.

بازگشت به شرایط عادی نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو طرف است

گام چهارم: شروع به رفع نیازهای یکدیگر کنید

در این مرحله همسر خیانت دیده باید سعی کند نیازهای عاطفی را که فردی دیگر برای همسرش برطرف می کند، به شکل بهتری برطرف کند. زن و مرد می توانند ازدواجشان را بازسازی کنند و با برطرف کردن نیازهای یکدیگر، فصل تازه ای از عشق را در زندگی خود برنامه ریزی کنند.

وقتی در نهایت می آموزید مهم ترین نیازهای عاطفی یکدیگر را برطرف کنید، عشق و ازدواجتان نیرومندتر از همیشه می شود. بازگشت به شرایط عادی نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو همسر است. آنها با عبور از این شرایط سخت به همراه یکدیگر متوجه می شوند که بیشتر از همیشه یکدیگر را دوست دارند. بی وفایی را به عنوان محرکی اصلاح کننده ببینید که در نهایت موجب می شود زوج ها در مورد نیازهای مهم شان کار کنند. وقتی شروع به کار کردن در مورد این نیازها کنید، زندگی مشترک تان همان می شود که همیشه خواهانش بوده اید از طریق ارتباط کلامی شما می توانید اولین گامهای اصلاح رابطه تخریب شده تان را بردارید. توجه داشته باشید که ارتباط کلامی ویژگی اختصاصی انسانهاست. زوجین در قالب کلام، نگرشهای خود را درباره خویشتن، مخاطب خود، مسائل کلی و مسائل مشترک به یکدیگر انتقال می دهند. با توجه به اهمیت این مساله در یادداشتهای آتی به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه از این طریق، رابطه زناشویی تان را بهبود بخشید.

نکته آخر و بسیار مهم این است که اگر شما جز آن دسته از زنانی هستید که مورد بی وفایی قرار گرفته اید انجام اقدامات پیشنهاد شده را به شما توصیه می کنیم از طرف دیگر مراجعه نزد مشاور خانواده به همراه همسرتان را اکیدا توصیه می کنیم. گاهی اوقات برخی مطالب از دید افراد نادیده گرفته می شود و تنها چشمان تیز بین یک متخصص است که می تواند مشکلات اصلی را شناخته و اصلاح نماید.

 

منابع تکمیلی

هارلی، ویلارد، چالمرز، جنیفر، رهایی از خیانت های زناشویی. حسینی و آرام نیا (ترجمان). انتشارات نسل نو اندیش 1388.

هارلی، ویلارد، چالمرز، جنیفر، رهایی از خیانت های زناشویی. حسینی و آرام نیا (ترجمان). انتشارات نسل نو اندیش 1387.

میلر، شراد و همکاران، آموزش مهارتهای ارتباط زناشویی، فرشاد بهاری (مترجم)، انتشارات رشد 1388.

مریم عطاریان – بخش خانواده و زندگی

منبع:تبیانتاريخ : پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | 18:10 | نویسنده : مجيد كمالي |

با نام خداوند منّان

قرآن کریم درباره خطر اشاعه زشتی ها در جامعه اسلامی هشدار می دهد و می فرماید:

إِنَّ الَّذینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشیعَ الْفاحِشَةُ فِی الَّذینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ فِی الدُّنْیا وَ اْلآخِرَةِ وَ اللّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.          

(نور: 19)

کسانی که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنها در دنیا و آخرت است و خداوند می داند و شما نمی  دانید.

یا ایها الذین آمنوا قوا انفسکم و اهلیکم نارا وقودها الناس والحجاره(تحريم :6)

(اي كساني كه ايمان آورده ايد خود وخانواده خويش را از آتشي كه هيزم آنها انسانها وسنگهاست نگه داريد)

حضرت پيامبر  گرامی اسلام صلی الله علیه و آله چهزیبا فرموده است:

«کیف بکم اذا رأیتم المنکر معروفا»

«چه می شود شما را، آن گاه که ناپسند را پسندیده می شمارید و بد را خوب می بینید»

ازنظرات مراجع:

استفاده از برنامه‏هاى مفید و مشروع (مانند برنامه‏هاى علمى و قرآنى) هر چند فى نفسه مانعى ندارد؛ ولى با توجه به اینکه برنامه‏هایى که از طریق این دستگاه پخش مى‏شود غالباً در بردارنده آموزش افکار گمراه کننده و تحریف حقایق و برنامه‏هاى لهو و فساد هستند، استفاده از ماهواره جایز نیست. آیت اللّه مکارم، استفتاءات، ج 1، س 1609 و 829

ماهواره:

ماهواره، يكي از رسانه هاي قدرتمند ارتباط جمعي به شمار مي آيد .

 اين ابزار، به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود، قادر است پيام‌هاي تصويري را به دورترين نقاط منتقل كند و تعداد بي‌شماري از افراد را در سراسر دنيا مورد خطاب قرار دهد. همچنين ماهواره مي تواند در هشيار كردن، اطلاع‌رساني و درحوزه پژوهش، سياست و ... نقش مهمي داشته باشد؛

امّاماهواره برنامه هاي تخريبي و نابهنجاري نيز دارد؛ تا جايي كه برخي از جامعه شناسان و كارشناسان فرهنگي را برآن داشته تا براي مصونيت جامعه انساني، بويژه نهاد خانواده چاره انديشي كنند. بدين ترتيب، تاثير برنامه‌هاي اين ابزار قدرتمند برافكار عمومي و عملكرد آن را بويژه از نظر تربيتي و جامعه پذيري نبايد از نظر دور داشت.گذراندن وقت بيش‌تر براي تماشاي ماهواره، نشان دهنده علاقه كمتر به مطالعه است و به احتمال زياد، فرد را تنبل و از نظر رواني، منفعل بار مي آورد، فعاليت ذهني را كند و روح انسان را مسخ مي كند. ماهواره، مبلّغ پرخاش‌گري و ستيزه‌جويي است و گاه انسان را به ترس از خشونت واقعي مبتلا مي سازد؛ بدين معنا كه فرد از جنگ و مبارزه واقعي مي‌هراسد.
تماشاي تصويرها و فيلمهاي مبتذل، كم كم انسان را معتاد ميكند؛ به گونه اي كه اگر فرد روزي به سراغ ماهواره و عكس‌هاي مبتذل آن نرود، در زندگي خود احساس كمبود مي‌كند و حالت كسالت به او دست ميدهد. تماشاي صحنه‌هاي مبتذل، ذهن و انديشه انسان را تسخير ميكند. فردي كه خود را به ديدن اينگونه تصويرها عادت داده است، به كار و فعاليت سازنده اقتصادي بي‌رغبت ميشود.

بايد بدانيم :

امروز ما با غول پرنده افسانه‌ای ۱۷ هزار سر و دست و پایی روبه‌رو هستیم که همه دنیا را به هم می‌دوزد و مرتبط می‌کند، غولی که چنگال‌های نحس خود را در بدنه خانواده فرو می‌کند و نگوییم در یک آن بلکه با چند پرده نمایش سفره، خانه و خانواده را بر می‌چیند که اگر برای قدیمی‌ها از این غول می‌گفتی دهانشان از تعجب باز می‌ماند که مگر می‌شود؟!

ورود ماهواره به ایران ودر محاصره قرار گرفتن زبان وفرهنگ وبينش خانواده ها:

از زمانی که ماهواره وارد خانه های ایرانیان شد، طیف گسترده ای از شبکه های ماهواره ای مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت.در ابتدا به دلیل محدود بودن شبکه های فارسی زبان، شبکه های خارجی مورد توجه بییندگان برنامه های ماهواره ای قرارداشت اما پس از مدتی با گسترش شبکه های فارسی زبان و کاهش سختگیریها نسبت به استفاده از ماهواره، این پدیده به صورت گسترده ای به خانه های ایرانیان راه یافت.هم اینک تخمین زده می شود که تعداد قابل ملاحظه ای گیرنده و دیش ماهواره ای در کشور وجود داشته باشد.تعداد شبکه های ماهواره ای فعال در جهان 17000 و ۶۶۶شبکه است که از این تعداد حدود 3000شبکه در داخل ایران با همین دیش ها و آنتن های معمولی قابل دریافت هستند.از این تعداد شبکه حدود380 شبكه موسيقي و273شبكه تبليغ اديان ساختگي و235 شبكه مبتذل و74شبکه مخصوص تبلیغات مد لباس و لوازم آرایش است كه هر سال بر شمار اين شبكه ها اضافه ميشود.

با توجه به جوان بودن جمعیت کشور، علاوه بر تاثیر شبکه های ماهواره ای بر نحوه نگرش جوانان به مسایل سیاسی، ما شاهد تغییر در الگوهای فرهنگی جوانان کشور نسبت به بسیاری مسائل از جمله مدل لباس و آرایش نیزهستیم.نکته قابل توجه در زمینه تغییر دیدگاه جوانان نسبت به نوع پوشش و آرایش آنها این است که الگوهای جمعی در جامعه بشدت درحال تضعیف و فردگرایی و توجه به خود، در حال رشد است.آراستگی و زیبایی ظاهرجوان امروز که مورد پسند اوست، بگونه ای متفاوت از الگوهای جمعی است که فرهنگ سنتی جامعه برای او ترسیم می کند.در جامعه به دلیل بهبود اوضاع اقتصادی مردم، ابراز وجود دربین جوانان به مثابه یک ارزش اجتماعی بسرعت درحال رشد است.یکی از دلایل پررنگ شدن این موضوع علاوه بر رفاه اقتصادی، گسترش روز افزون استفاده از ماهواره در خانواده ها می باشد.از این نکته نیز نباید غافل شد که جامعه ما یک جامعه در حال گذار است و در این میان موجی که برطبقه بالا و متوسط تاثیر می گذارد، طبقات پایین جامعه را هم متاثر می کند. مثلا ما در جوانان طبقات پایین جامعه هم میل به تغییر در نوع لباس و آرایش را مشاهده می کنیم، هر چند مسائل مالی، آنها را در ابراز این نوع کنش اجتماعی دچار محدودیت می کند.در جامعه جوانی مثل ایران، انتخاب نوع پوشش و سبک آرایش، بی تاثیر از برنامه های ماهواره نیست.با نگاهی کوتاه به این مساله متوجه می شویم که نفوذ فرهنگ غرب آرام آرام وارد کلیه اندامهای درخت کهنسال فرهنگ ایران می شود وخود را بسرعت ناباورانه ای به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه به جوانان عرضه می کند.

در چنین شرایطی، مدیران فرهنگی جامعه باید حرکت خلاقانه و آگاهانه ای را برای کاهش اثرات منفی برنامه های شبکه های ماهواره آغاز کنند.از نظر کارشناسان، در عصر جهش ارتباطات، ما نمی توانیم جلوی ارسال امواج ماهواره و رسوخ آموزه ها و هنجارهای غیرخودی را در درون کانون خانواده هایمان سد کنیم اما می توانیم درپرتو ارائه مبانی هنجاری خود در رسانه های خاص مقابله با شبیخون فرهنگی بیگانه بپردازیم به عنوان مثال می توانیم با ایجاد شبکه هایی مخصوص نمایش لباس و مد و ارائه الگوهای ایرانی اسلامی و با نظارت اهل فن، بخش عمده ای از تاثیر منفی(صرف نظر از آثار و برنامه های مثبت این فناوری) برخی از شبکه های ماهواره ای را تعدیل کنیم.وقتی جوانان بدانند برنامه های مورد علاقه خود را با کیفیت عالی و متنوع می توانند در شبکه های تلویزیون ملی تماشا کنند یقینا عده بینندگان شبکه های ماهواره ای غیرخودی به حداقل ممکن خواهد رسید و جوانان ایرانی به جای آنکه مصرف کننده قهار برنامه های ماهواره ای بیگانه باشند، به شهروندان فرهیخته و با سواد رسانه ای بالا در چارچوب مرزهای ملی کشورمان تبدیل می شوند.مادر عصر تكنولوژي  به سر مي بريم  . كه در آن ماهواره نقشي  پر رنگي در انتقال  اطلاعات و پيام ها دارد  هر چند ماهواره را مي توان دجال گمراهي نام نهاد زيرا رويكردي كه در اين شبكه هاي ماهواره اي   به چشم مي خورد  نشان از تلاش آن ها براي هويت زايي  فرهنگي و ايجاد سستي در باورهاي ديني دارد.شبكه هاي ماهواره اي علمدار جنگ نرم عليه نظام جمهوري اسلامي ايران  است  هر چند به طور دقيق نمي توان حجم استفاده از ماهواره را در ايران به طور دقيق مشخص كرد ولي مي توان با توجه به قراين و شواهد  موجود مي توان حدس زد كه ميزان استفاده از شبكه هاي ماهوارهاي در ايران افزايش قابل توجه اي پيدا كرده است .

به لحاظ فنی در۱۵۹ مدار تلویزیونی در کل جهان،۲۰۳ ماهواره تلویزیونی فعال است که از این تعداد در۸۰مدار قالب دریافت در ایران، 100 ماهواره تلویزیونی  يعنی نیمی از ماهواره های جهان قرار دارد. این تعداد ماهواره ها، امکان تماشای حدود۱۸۰۰۰ شبکه تلویزیونی را در ایران فراهم می آورد با رسیورها و دیش های معمولی می توان تا نزدیک۲۰۰۰ کانال ماهواره ای را در ایران با کیفیت بالا دریافت کرد.در بين شبكه هاي ماهواره اي كه به سهولت در ايران قابل دريافت است، بيش از 380 كانال خاص موسيقي وجود دارد كه شبانه روز در حال پخش موسيقي، كليپ، رقص، آهنگ هاي درخواستي و كنسرت هستند. عموم اين برنامه ها آكنده از حركات ضداخلاقي و اروتيكال است. در حاليكه علاوه بر اين شبكه هاي اختصاصي موزيكال، حدود 1200 شبكه هم در خلال برنامه هاي خود كليپ ها و شوهاي موزيكال پخش مي كنند.در حوزه كودك و نوجوان بيش از 250 كانال ماهواره اي قابل دريافت در ايران است؛ ضمن آنكه بخش مهمي از برنامه هاي كانال هاي عمومي نيز ، به پخش برنامه هاي كودك و نوجوان اختصاص دارد. اين شبكه ها علاوه بر پخش كارتون هايي كه عموماً در تضاد با مباني اخلاقي ماست، به فرهنگ سازي ارزش هاي ليبرالي و امانيستي غرب در ذهنيت اطفال ايراني  مي كند و آنان را شيفته زندگي آمريكايي و غربي مي نمايد.

یکى از کارکردهاى رسانه هاى جمعى به ویژه ماهواره مفهوم سازى و به تبع آن، شکل دادن به هنجارهاى متناسب با آن مفهوم است كه با توجه به اين نكته مي توان گفت شبكه هايي كه ضديت با كشورهاي مستقل  به خصوص جمهوري اسلامي ايران دارند با چند رويكرد متفاوت به برنامه سازي مي پردازند   تعدادي از شبكه ها به  ترويج فرهنگ برهنگي و اشاعه بي بند باري در سطح جامعه مي پردازند تا بنياد خانواده را سست كنند تعدادي ديگر رويكردي ضد دين دارند و به شبه افكني مي پردازند و تعدادي نيز به سياه نمايي دست آورد هاي انقلاب ايران مي پردازند و به ايجاد ياس در بين مخاطبانشان مي پردازند و مسائل را به صورت وارونه جلوه  مي دهند به نظر مي رسد با افزايش كمي شبكه هاي ماهواره اي و جذب مخاطبان ايراني، ترويج انگاره هاي ليبرالي به سهولت انجام مي گيرد و اين همان بخشي ازجنگ نرمي است كه امپرياليسم رسانه اي غرب دنبال پيروزي در آن است.

در اين بين  نقش شبكه هايي چون BBC، CNN، VOA در حوادث بعد از انتخابات ايران را نمي توان ناديده گرفت كه با فضا سازي هاي كاذب سعي در القاي تقلب ساختگي  بوده ا ند . البته در بين اين شبكه ها نقش بي بي سي فارسي از همه پر رنگ تر بوده است اين شبكه هشت ماه قبل از انتخابات رياست جمهوري ايران شروع به كار كرده است هرچند خبر، قلب تلویزیون فارسی بی بی سی است، اما این شبکه برنامه هاي متنوع  موسیقی، هنری و فرهنگی، علمی، فن آوری، مستند و ورزشی، همچنین برنامه های بحث و مناظره چند رسانه ای  نیز پخش می کند. اين شبكه 100 ميليون نفر فارسي زبان دنيا را مخاطب بالقوه خود مي‌داند.BBC فارسي به ورود در حوزه‌ها و زمينه‌هايي كه رسانه ملي بدلايل ديني و فرهنگي و يا سياسي امكان ورود ندارد توجه دارد و اين باز به مزيت رقابتي ديگر اين شبكه در نزد مردمي كه چندان مذهبي و يا وفادار به نظام نيستند تبديل مي‌شود. عبور از خطوط قرمز در عرصه موسيقي، سينما، مسائل زنان، جوانان نيز به جذب مخاطب كمك فراوان كرده است

حمله به دین به بهانه مبارزه با بدعت و خرافات:

تمدن عصر جدید که شکوفایی آن را پیوسته ناشی از حذف دین از صحنه زندگی فرد و اجتماع می شمارند و عامل عقب افتادگی جوامع وامانده یا عقب نگه داشته شده را پای بندی به دین و ضوابط مذهبی قلمداد می کنند، حربه خطرناکی است که بر روح حساس و پرشور جوان اثر نامطلوبی بر جای می گذارد. یکی از روش های دیرین دشمن برای گسترش سلطه خویش، استفاده از باورهای انحرافی در برابر عقاید و ارزش های اسلام اصیل است. آنان می کوشند مذهب را که عامل بیداری، پویایی، ستم ستیزی، عدالت گستری و فراهم آورنده سعادت دنیا و آخرت است، به عامل تخد یر، انزواطلبی، واپس گرایی، رهبانیت و امری شخصی تبدیل کنند و با این شگرد، بیشترین سعی شان در درست کردن عقاید نسل جوان بر طبق خواسته ها و اهداف خودشان است. به تعبیر امام خمینی رحمه الله : «می خواهند اسلام ناب محمدی (ص) را به اسلام امریکایی مبدل سازند.» تأکید بر اختلاف های مذهبی، تکیه کردن افراطی بر تفاوت های شیعه و سنی، ترویج خرافه گرایی، ترویج مذهب های دروغین، تحریف مفاهیم والایی همچون: انتظار، توکل، دعا، قضا و قدر و تعبد و نیز ارائه نظریه های ویرانگر گوناگون علیه مذهب، همه برای رسیدن به این هدف شوم سازمان دهی و اجرا می شود. در واقع این شبکه های ماهواره ای با روش های به ظاهر علمی، دینی و حتی طنز، در سست کردن عقاید مردم می کوشند و این برنامه ها نسل جوان را به ابتذال می کشاند.

اشاعه فحشا و بی بند و باری با ماهواره:

یکی از کارکردهای رسانه های جمعی به ویژه ماهواره، مفهوم سازی و به تبع آن، شکل دادن به هنجارهای مناسب با آن مفهوم است. بر این اساس، ارائه تصویرهای مستهجن و مبتذل و خلاف عفت عمومی از طریق ماهواره و نمایش آنها، یکی از عوامل گسترش بی بند و باری و به فحشا کشاندن جوانان از نوع جرایم جنسی است.دشمن که همواره اشاعه فرهنگ دینی و اعتقاد به خداوند و معنویات را مانع اصلی هدف های خود می بیند، برای کم رنگ کردن این اعتقادات، با ایجاد خلل در اعتقادات قشر جوان، در به انحراف کشاندن و بی هویت کردن آنان می کوشد.در واقع از دیدگاه و منطق قرآن، بازگو کردن زشتی ها و ارائه و ترویج آنها، نهی شده است؛ زیرا موجب آشکارسازی زشتی ها و برملا شدن آنها می شود. امام رضا علیه السلام می فرماید: «آن کسی که گناه را نشر دهد، رانده است و آن کس که گناه را پنهان می دارد، مشمول آمرزش الهی است».شبکه های ماهواره ای در قالب میان برنامه ها و آگهی ها، مظاهر ضداخلاقی را تبلیغ می کنند و این رسانه، همچون دیگر ابزار بشری می تواند به آرمان های تعالی بخش انسان ها و جوامع خدمت یا خیانت کند که در حال حاضر، بیشترین خدمت ماهواره در ایجاد و رواج فسا د و فحشا در میان جوانان است.

تأثیر ماهواره بر جوانان:

 

الف)اعتقادی

از آن جا که هر انسان به لحاظ ایدئولوژیک دارای یک سری مبانی واعتقاداتی می باشد ورفتار او نیز مطابق با نوع تفکر او به جهان وخداوند هست پس باید از این مرزهای اعتقادی دفاع کرده وآن ها را به نحو احسن بشناسد ومهمترین دشمن در عرصه ی اعتقادات ،شبهات وتلقین ها ی نا درست بوده ودر زمان فعلی این شبهات با رنگ ولعاب زیباتر خود را بروز می دهند .متاسفانه ماهواره در شمار ابزارهایی قرار گرفته که به مرزهای عقیدتی انسان ها خصوصا اسلام وبه ویژه مکتب تشیع حمله ور شده و قصد دارد اساس این مکتب را در هم بریزد البته نا گفته نماند اغراض سیاسی در این مساله بی تاثیر نیست.

ب) فرهنگی واخلاقی

همان طور که می دانید هویت انسانی به فرهنگ وتمدن او بر می گردد وانسانی که دارای فرهنگ وتمدن نباشد دچار بحران هویت گشته واز او یک شخصیت کاملا وابسته ومتکی به دیگران می سازد ودائما چشمش به دیگران بوده تا خود را موبه مو همانند آن ها قرار دهد واین مطلب به ویژه در مورد ملت ایران که دارای فرهنگ کهن واصیل می باشد بسیار خطرناک بوده وتهدیدی بسیاری جدی به شمار می آید واز طرفی قوام جامعه به اخلاق ورعایت اخلاقیت افراد جامعه می باشد و زمانی که انسانیت ،حریم های شخصی ،خانواده و...از بین برود چنین جامعه ای از درون خالی شده وبا تلنگری در هم می ریزد واین مساله در مورد جوانان ونوجوانان مهم تر است ماهواره از طریق پخش فیلم های سکس وغیر اخلاقی که نتیجه ای جز بی بند وباری ،بی حیایی،مشوش شدن ذهن جوان و... ندارد به این مقصد پلید دست پیدا می کند.وبر همین اساس استفاده از برنامه های ماهواره در نظر مراجع حرام اعلام شده است.

ج)سیاسی

از آن جا که دشمنان ما با مساله ی نظامی موفق به پیشبرد اهداف خود مبنی بر تصرف وتسخیر ایران نشدند بر همین اساس از ابزارهایی مانند ماهواره،اینترنت و... کمک گرفته اند ومردم یک کشور را از طریق القا ی شبهات وحرف های غیر واقعی نسبت به نظام دلسرد کرده وانها رابه نوعی به دشمنی با نظام دعوت می کنند واین اقدام از طریق راه های مختلف و در ظاهری بسیار زیبا با اظهار کمک به مردم یک کشور صورت می پذیرد .

مضرّات ماهواره:


ماهواره، موجب از بين رفتن حجاب‌هاي اخلاقي و ديني از بسياري مسائل، بويژه در زمينه هاي جنسي و خشونت مي شود. در گذشته، دنياي ناشناخته و اسرارآميز زندگي بزرگسالان، آن‌ها را از كودكان و نوجوانان متمايز مي‌ساخت. و به عبارت ساده تر، اين تفكيك، بر پايه شرم استوار بود. كودكان و نوجوانان، درباره مسائل جنسي، پول، خشونت، بيماري، مرگ ونظاير آن، لب فرو مي بستند؛ اما به‌تدريج و با كسب آگاهي هاي جديد از راه ماهواره، همه آن نوع رازداري ها به فراموشي سپرده مي‌شود.


 نقش ماهواره در تغيير ماهيت افكار عمومي پيرامون مسائل سياسي و اقتصادي، قابل توجه است. تصميم گيري و اظهار نظر افراد در اين زمينه ها، برخاسته از احساسات ناشي از تبليغات است؛ زيرا تماشاي تصاوير، قدرت تفكر و تعمق آنها را تحت تاثير قرار مي دهد.


 ماهواره، واقعيت‌ها را آن‌طور كه بايد و شايد به تصوير نمي كشاند. گاهي، بنگاه‌هاي استعماري و....هستند كه مسائل را بزرگ و كوچك مي نمايند و به افراد، مجال تامل و تفكر و آزادي بيان جزئيات را نمي دهند؛ زيرا رابطه ميان ماهواره و مخاطب، رابطه‌اي يك سويه است و در اين فرآيند پيام رساني، تعيين نوع پيام‌ها و آگاهي ها، در اختيار فرستنده است و گيرنده پيام، به گونه اي خنثي و منفعل آن‌را دريافت مي كند.


 همانگونه كه اعتياد به مواد مخدر، ويرانگر بنيادهاي اخلاقي و خانوادگي و اجتماعي است، استفاده و اعتياد به برنامه‌هاي مخرب ماهواره‌اي نيز ارزش‌هاي اخلاقي و خانوادگي و اجتماعي را به شدت تهديد مي‌كند و بسياري از افرادي كه زمان زيادي از شبانه روز را به تماشاي برنامه‌هاي ضد اخلاقي ماهواره و اينترنت اختصاص مي‌دهند، به يقين، از همين راه، به انحراف‌هاي گوناگون، آلوده مي‌شوند.

نشانه‌گیری حریم خانواده در شبكه‌های ماهواره‌ای:

هدف شبكه‌های ماهواره‌ای تغییر الگوی نگرشی و رفتاری خانواده‌ها می‌ باشد این برنامه‌ها قصد دارند نوع تفكر و بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را تغییر دهند و مصرف‌گرایی را میان تماشاگرانشان نهادینه كنند.
این نوع شبكه‌ها ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخیر و در ادامه آنچه خود دوستدارند را به آنها القا می‌كنند.
شبكه‌های ماهواره‌ای به دنبال كانالیزه كردن جریان‌های فرهنگی هستند به این معنی كه تمام جویبارهای كوچك فرهنگی به رودخانه اصلی كه جهان‌بینی آنهاست منتقل شوند. اینها پیروان مكتب مك لوهان هستندكه قصد دارند زبان، گفتار بینش‌های خرده‌فرهنگ‌ها را تغییر دهند و به سمت فرهنگآنگلا ساكسون غرب ببرند.
القائات شبكه‌های ماهواره به مخاطبان خود تا حدی زیاد تأثیرگذار است كه به هیچ عنوان نمی‌توان ادعا كرد بزرگسالان از آسیب‌های آن مصون هستند و تنهاباید نوجوانان و جوانان را در این خصوص واكسینه كرد.
البته خطربرنامه‌های شبكه‌های ماهواره‌ای برای كودكان و نوجوانان به مراتب بیشتر است، چرا كه آنان با تفكرات احساساتی و دور از تعقل، به تماشای برنامه‌ها می‌پردازند، لذا تصاویر ارائه شده توسط این شبكه‌ها در ذهن كودكان نقش بسته و برای آنها الگو می‌شودو این گونه است كه صاحبان برنامه‌های ماهواره‌ای به هدف خودشان كه همان تأثیرگذاشتن در دیدگاه و تفكر كودكان است دست می‌یابند.

سریال‌های ماهواره‌ای عاملی در تحول بسیاری ازخانواده‌های ایرانی مي باشد : زمانی كه اعضای خانواده ساعت‌ها به مشاهده برنامه‌های مختلف ماهواره از جمله سریال‌های خانوادگی می‌پردازند،‌ رعایت بسیاری ازارزش‌ها از جمله حریم میان زن و مرد برای آنها كمرنگ می‌شود؛ هم‌اكنون دختران وپسران جوان تحت تأثیر شبكه‌های ماهواره‌ای خیلی راحت با یكدیگر ارتباط برقرارمی‌كنند، به گونه‌ای كه شاهد افزایش ارتباطات نامشروع خانوادگی هستیم و ارزش‌های خانوادگی كه در پناه آن ارتباطات میان زن و مرد نامحرم محدود می‌شد، كنار گذاشته شده است.
وبا توجه به اينكه نخستین پایه‌های تربیتی یك جامعه در خانواده شكل می‌گیرد، وقتی نخستین نهاد تربیتی جامعه دچار تحول شد، تبعات منفی بسیاری را با خود به همراهخواهد داشت؛ تشكیل خانواده و زندگی زن و مرد در كنار هم بدون ازدواج یكی ازآسیب‌های شبكه‌های ماهواره‌ای در جامعه است.

ماهواره يا چاهواره:

 یک سوال!

 اگر همین حالا یک لیوان نوشیدنی به شما تعارف کنند و بگویند این نوشیدنی بسیار خوش مزه است قدری سم در آن ریخته شده است، آیا آن را می نوشید؟

شاید در دلِ خود بگویید: این چه سوالِ خنده داری است... خوب معلومه...  ما هر غذا یا هر نوشیدنی را نمی خوریم... بله ما مراقب غذای خود هستیم که مریض نشویم... ولی خیلی عجیب است... خیلی خیلی عجیب... ما مراقب خوراك خودهستیم تا جسمِ سالمی داشته باشیم... امّا مراقبِ چشمانِ خود نیستیم... مراقبِ چشمانی که هر چه ببیند بر روح و روحیه ما تاثیر می گذارند... چشمانی که هر چه ببیند بر افکار و اعتقادات ما تاثیر می گذارند... چشمانی که هر چه ببیند بر اعمال ما

تاثیر  می گذارد... چشمانی که... بله آنچه می بینیم، در واقع بر روی سرنوشت ما تاثیر می گذارد.

گفتیم و گفتیم تا برسیم به این برنامه های ماهواره... این سریال هایی که خواب و خوراک را از جوانان گرفته است... این

فیلم های سینمایی... این سایت های اینترنتی... و... و... و

 توجيه وباز هم توجيه:

ای بابا! باز هم شروع کردید... یعنی ما فیلم نبینیم...

 ای بابا! مگه ماهواره چی داره... اصلا ما می خواهیم برنامه های علمی را ببینیم...

 تازه اگر برنامه های غیر اخلاقی را هم ببینیم رو ما تاثیر نمیذاره...

 خوب با بچه ها نگاه نمی کنیم..

 اصلا به کسی چه ارتباطی داره، من دلم می خواد هر چی دوست دارم نگاه کنم... دلم می خواهد..

 آخه تلویزیونِ خودمون که چیزی نشون نمیده...

 بابا ول کنید این حرفارو، الآن دنیا داره این همه پیشرفت می کنه و ما هنوز گیر میدیم به ماهواره و فیلم... حالا دیگه همه چیز درست شده، مونده همین چند تا فیلم و سریال...

نه بابا، منم از ماهواره بدم می آد، ولی می خوام بدونم که دیگران چه می بینند.

آدم بايد از اخبار اطلاع داشته باشد، شبكه هاي ...

 

امّا وامّا و ........  عشق های مثلثی، روابط نامشروع و دوستی های نامتعارف از پیامدهای ماهواره برای جامعه ایران ماست:

ماهواره در جامعه ما باعث فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است. به طور کلی خیانت، دوستی های نادرست

 و نامتعارف بین زنان و مردان حتی بین متاهلان، ایجاد عشق های مثلثی، روابط نامشروع و … از تبعات ورود ماهواره

 به جامعه ایرانی است.

تزریق فرهنگ غربی از طریق ماهواره به جوانان :

 این روزها شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و به ویژه سریال هایی که این شبکه ها پخش می کنند بین خانواده های ایرانی جا باز کرده و این شبکه ها علاقمندان خاص خود را پیدا کرده اند؛ این در حالی است که نمی توان نسبت به مخاطراتی که چنین برنامه هایی برای جامعه ما دارند بی تفاوت بود و به سادگی از کنار چنین آسیب هایی گذشت.  اگرچه ممکن است به این برنامه ها در نگاه اول به عنوان برنامه هایی برای گذراندن وقت نگاه شود و خانواده ها ممکن است فکر کنند فقط این برنامه ها را می بینند و می گذرند و در فرهنگ خانواده ها تاثیری بر جای نمیگذارد، اما اینطور نیست و در گذر زمان جوامع غربی الگوهایشان را به جامعه و جوانان ما تزریق می کنند. نوجوان و جوان با دیدن این برنامه ها خودش را به جای قهرمان آن داستان گذاشته و میخواهد آنچه را دیده تجربه کند و می پندارد چون آن برنامه را همراه خانواده دیده به منزله تایید آنهاست.نکته ای که مهم به نظر می رسد این است که باید به دلایل علاقه مند شدن خانواده ها و افراد به این شبکه ها توجه نشان داد. مهم ترین مساله در این میان جنبه شادی ای است که چنین برنامه هایی در خود نهفته دارند. وقتی افراد خسته از سر کار برگشته و یا فارغ از کار روزانه خانگی می خواهند بخشی از وقتشان را به برنامه های تلویزیونی اختصاص دهند، ترجیح می دهند به جای دیدن برنامه ها یا سریال هایی که مشکلات روزمره و مسایلی که در طول روز با آنها دست و پنجه نرم می کردند در آنها دوباره مطرح شده است، برنامه های مفرح و یا سریال های خانوادگی ای را ببینند که در آنهاجنبه های شاد زندگی مطرح شده است.مسؤلان و مخصوصا دست اندر کاران تولید برنامه های صدا و سیما باید به این نکته توجه کنند که اگر این شبکه ها برای مردم جذابیتی داشته اند به این دلیل است که مردم نیاز به تنوع دارند و در شبکه های مختلف به دنبال برآورده شدن این نیاز هستند. برای مقابله با این کانالها و برنامه هایشان به جای نهی کردن و صرفا مضرات آنها را نشان دادن، باید به فکر تولید برنامه هایی که توان رقابت با آنها را داشته باشند و فیلمها، سریال ها و برنامه های خانوادگی و شاد تهیه كنند و در کنار آن از طرق مختلف به مردم روشهای حل مساله و مقابله با مشکلاتی که برایشان پیش می آید را نیز آموزش داده چنانچه مشاهده هم کرده ایم که وقتی برنامه طنز موفقی از شبکه های خودمان پخش شده و یا فیلم سینمایی بوده که طنز بوده و در کنار آن مسایل ديگريرابه مردم نشان داده و مطرح کرده، مردم استقبال نشان داده اند و این میتواند گویای واقعیتهای بسیار از جمله نیاز مردم و جامعه کنونی به شادی باشد.   دانلود

 

 

رواج خیانت در میان زوجین نتیجه مشاهده فیلم‌های نامناسب ماهواره:

هنگامی كه اعضای خانواده در روزهای متوالی سریال‌های نامناسب ماهواره را كه هدف آنهاعادی‌سازی روابط با نامحرم است، مشاهده می‌كنند، خیانت به همسر برای آنها عادی می‌شود.

یكی از برنامه‌های جامعه سرمایه‌داری، سلطه فرهنگی بر كشورها و تغییر سبك زندگی ملت‌های جهان سوم و مسلمان به ویژه زنان و دختراناست.

جامعه سرمایه‌داری زمانی كه متوجه شد از طریق جنگ و سلطه سیاسی نمی‌تواند بر كشورهای مسلمان سلطه پیدا كرد، از طریق جنگ نرم و سلطه فرهنگی وارد عمل شد.

ابزار فرهنگی و وسایل ارتباط جمعی همچون رسانه،ماهواره و اینترنت در جنگ نرم مورد استفاده قرار می‌گیرند ودشمن بانشانه‌گیری ذهن و اندیشه نسل جوان به ‌خصوص زنان و دختران از طریق تولید فیلم‌های مستهجن و مبتذل سعی می‌كند تا سبك زندگی، نوع تفكر، بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشورهارا دچار استحاله كند و سبك زندگی ونمودهای جامعه غربی را جایگزین آن كند.

زدودن اخلاق در میان زنان از پیامدهای فیلم‌های نامناسب ماهواره:

ماهواره یكی از ابزارهای قوی برای تغییر و دگرگونی فرهنگ یك جامعه است،این كالای فرهنگی در كنار مزیت‌ها، مضرات فراوانی نیز دارد و ابزار مهم دشمن در جنگ نرم و یكی از عوامل تشدید كننده بحران در میان خانواده‌هاست.
تغییرات فرهنگی، ارزشی و كمرنگ كردن الگوهای دینی در میان زنان و دختران ازتأثیرات و پیامدهای منفی ماهواره بر جامعه و خانواده است و از این طریق زنان را دركشورهای اسلامی از معارف الهی، فضائل و ارزش‌های اخلاقی تهی كرده و از این راه به اهداف خود دست پیدا می‌كنند.ازدیگر پیامدهای ماهواره نابودی مرزهای اخلاقی، تضعیف غیرت دینی مردان و عفت زنان است،مي توان عنوان كرد: مجله انگلیسی اكونومیك اعتراف دارد كه برداشتن مرزهای اخلاقی یكی از راه‌های یكسان سازی فرهنگی و اهداف دشمن است.

نابودی ارزش‌های خانوادگی در كشورهای مسلمان از جمله اهداف غرب:

فیلم‌هاي ماهواره اي بیانگرالگوی خانواده‌های غربی بوده و با القای فرهنگ غرب ارزش‌های اخلاقی مانند حیا، غیرت و عفاف را در جامعه از میان می‌برند و درصدد تثبیت روابط موازی در بیرون از خانواده هستند كه این اقدامات موجب فروپاشی بنیان خانواده می‌شود.كمرنگ شدن ارزش‌های خانوادگی و گسست نهاد خانواده ازدیگر نتایج فیلم‌های نامناسب شبكه‌های ماهواره‌ای است؛ رشد طلاق در جامعه از نشانه‌های این گسست خانوادگی است كه به دنبال خود مسائل متعدد دیگری از جمله فقر، اعتیاد و افزایش فرزندان بی‌سرپرست رابه همراه دارد؛ از سوی دیگر مشاهده می‌كنیم كه فیلم‌های غیر اخلاقی ماهواره روابط عاطفی و جنسی میان زن و مرد را در خارج از چارچوب ازدواج عادی نشان می‌دهند.
وی ادامه داد: هنگامی كه اعضای خانواده در روزهای متوالی سریال‌های نامناسب ماهواره را كه هدف آنها عادی سازی روابط با نامحرم است، مشاهده می‌كنند،خیانت به همسر برای آنها عادی شده و مشاهده این فیلم‌ها و عدم كنترل افراد بر رفتارخود نوعی بی‌مهری، دلسردی و اختلاف میان زن و شوهر را ایجاد می‌كند.

فیلم‌های ماهواره و رواج خانواده‌‌های تك والدی در جوامع:

در سریال‌های نامناسب شبكه‌های ماهواره‌ای سنت‌های اجتماعی وفرهنگی كشورها مورد تحقیر قرار می‌گیرند، نقش‌های خانه‌داری، همسری ومادری در این فیلم‌ها زیر سؤال رفته و بیشترین تأكید آنها نشان دادن ارزش كار زن دربیرون از خانه است.
عدم اعتماد زوجین به یكدیگر، آسیب‌ برخی از برنامه‌های ماهواره‌ای است، در فیلم‌های نامناسب ماهواره‌ای امیال جنسی در خارج از حریم خانواده ارضا شده و این ارضای عاطفی میان زن و شوهر از عرصه خصوصی به عرصه عمومی منتقل می‌شود؛ در حالی كه اسلام این امیال را پشتوانه حفظ خانواده و وسیله استحكام آن می‌داند.
این فیلم‌ها تلاش می‌كنند تا خانواده‌های تك والدی را در جامعه رواج دهند و الگویی برای زنان و دختران در كشورهای جهان سوم وبه ویژه كشورهای مسلمان ایجاد كنند همچنین با تغییر تصویر ذهنی زنان و مردان الگوهایی را كه خود می‌خواهند برای آنها مطرح می‌كنند.

پوشش نامناسب زنان در این فیلم‌ها، سبك زندگی و نوع پوشش زنان ایرانی را تغییر می‌‌دهد و امروز بخش وسیعی از بدحجابی‌های كشور به دلیل تأثیرپذیری افرادبدحجاب از ماهواره است، تمام پوشش‌ها و آرایش‌های نامناسب از طریق ماهواره ساماندهی می‌شود.

امروز امواج ماهواره بدون كنترل وارد خانه‌های ایرانیان شده وبسیاری از ارزش‌های ایرانی و اسلامی را حذف كرده و ناهنجاری‌های مد نظر غرب را درخانواده‌های ایرانی جایگزین می‌كند كه مدیران فرهنگی باید با راهكارهای اصولی دراین عرصه وارد عمل شوند.

درخصوص تأثیر ماهواره و اینترنت روی خانواده‌هایی كه به این ابزار دسترسی دارند،‌هشدار می‌دهند ‌استفاده از ماهواره می تواند باعث بروز آسیب‌های جدی در خانواده‌ها ‌شود.
اما به طور كلی،رواج بی‌بند و باری در خانواده‌ها از جمله عوارض استفاده نادرست ازماهواره است. مدگرایی و اعتقاد پیدا كردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشكل‌ساز، از دیگر مضرات استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است.
استفاده از ماهواره بدون كنترل والدین بخصوص برای دختران جوان كه در سن رشد هستند،موجب بروز مشكلات شخصیتی كردهوحریم‌های بین افراد خانواده را از بین می‌برد.

شبكه‌های ماهواره‌ای، زبان‌، فرهنگ و بینش خانواده‌ها را درمحاصره خود قرار داده اند:

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر حدود 30 درصد ازخانواده‌های ایرانی از ماهواره استفاده می‌كنند و 90 درصد از آنها فقط تماشاچی فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای هستند. در حال حاضر 5‌/‌4 میلیون گیرنده و دیش ماهواره‌های غیرمجاز در كشورمان فعال است  .
برخی معتقدند میزان استفاده وضریب نفوذ این مهمان ناخوانده در نظام رسانه‌ای كشور بیش از آمارهای رسمی است، چون هنوز بسیاری از مردم از بیان این كه در خانه خود دیش گیرنده شبكه‌های ماهواره‌ای دارند، خودداری می‌كنند.

مراقب بچه‌ها باشیم:
خانمي می‌گوید از صبح كودك 3ساله‌اش را مقابل شبكه كارتون ماهواره می‌نشاند تا به كارهایش برسد، رنگ و لعاب كارتون‌ها آنقدر زیاد است كه كودكش پلك نمی‌زند، اما یك‌روز كه از آشپزخانه كودك راتماشا می‌كرد دید كه سكوت و بی‌تحركی فرزندش مشكوك است. وقتی از آشپزخانه بیرون آمدو صفحه تلویزیون را نگاه كرد برای چند لحظه خشكش زد. از انیمیشن، صحنه‌های مستهجن پخش می‌شد.

بايد بدانيم كه كودكان 20 برابر بیش از بزرگسالان از تلویزیون اثرپذیری دارند، يعني بیست برابر مادر، كودكش از آن اثر می‌پذیرد.

 

 

 آسیب‌های ماهواره:


1. افزایش جرایم :

توسط نمایش تصاویر خشونت بار وسهل و آسان نشان دادن کشتار و قتل و هر گونه جنایت با سلاح سرد و گرم ترس بیننده را فرو می‌ریزد و موجبات بالا رفتن آمار جرم و جنایت در جامعه را پدید می‌آورد.


۲. ترویج مد گرایی و ارائه مد های آرایشی و پوشش زننده:


امام صادق (علیه‌السلام)فرمودند :اوحی الله عزّ و جلالی النبی من الانبیاء قل للمؤمنین: لا تلبسوا لبس اعدائیو لا تطمعوا طعام اعدائی ولا تسلکوا مسالک اعدایی، فتکونوا اعدائی کما هم اعدائی : خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی نمود که به مؤمنین بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌شوید، همان طور که آنان دشمنان من هستند.                                                          (علل شرایع ج ۲ ص ۳۴۸)


۳. از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی در بین مردم:


قال الله تبارک وتعالی : ان الذین یحبّون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم : برای کسانی که دوست دارند در باره مؤمنان تهمت زنا شایع شود ، در دنیاو آخرت عذابی دردآور مهیاست خدا می داند و شما نمی دانید . (نور آیه ۱۹)


۴.پایین آمدن سطح رضایتمندی همسران:
مرد و یا زنی که همواره صحنه های مستهجن به واسطه فیلم‌های ماهواره برای او عادی شده باشد دیگر به واسطه همسر راضی نمی‌گردد. و این اولین قدم فساد زن و مرد در خانواده می‌باشد.
حضرت علی (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه از زنی خوشتان آمد نزد همسر خود بروید (وبا او رابطه زناشویی برقرار کنید). زیرا همسر شما هم مثل اوست و برای شیطان در قلب خود راهی قرار ندهید، تا اینکه آن زن از خاطر شما برود.


5- بلوغ زودرس:

اگر نوجوان يا جواني صحنه‌هايي رادر ماهواره مي بيند،كه نبايد ببيند اگر شرايط ازدواج و تشكيل زندگي زناشويي را نداشته باشد، خواهد كوشيد عطش كاذب خود را از راههاي ديگر فرو نشاند. اين‌جاست كه مشكلات اخلاقي ديگري مانند روابط نادرست و... پديد مي‌آيد.


6- رفتار نامطلوب كودكان و نوجوانان:

كودكان ونوجوانان وقت زيادي براي تماشاي برنامه هاي تلويزيوني و ماهواره‌اي كه تا پاسي از شب ادامه مي يابد،هزينه مي كنند لذاصبح‌ها با تاخير به كلاس درس مي روندو خواب آلود هستند؛ در نتيجه، بيش‌تر اين افراد، رفتارنامطلوبي در مدرسه دارند.

راهكارهاي اصلاحي:


الف:رسالت اصلي مسئولان فرهنگي:

 ايمن‌سازي افراد، بويژه جوانان و نوجوانان در برابر هجوم بيگانگان و افزايش قدرت مقاومت آنان.

ايمن سازي نيز تنها با برنامه ريزي همآهنگ و درازمدت، براي فرهنگسازي ديني، گسترش شناخت معارف الهي و تنومند ساختن باورهاي اصيل مذهبي در جامعه، ميسر است كه مي‌تواند با گذشت زمان افرادجامعه را به خودآگاهي و خودباوري برساند.
وهم چنين، نوجوانان بايد به گونه ‌اي تربيت شوند كه آگاهانه و با اختيار كامل، از آلودگي و گناه بپرهيزند.

ب :خوداري نمودن ازبرخوردهاي فيزيكي و محدوديت آفريني در استفاده از ماهواره و اينترنت و.....

جمع آوری خانه به خانه بشقاب ماهواره هاراه چاره این مشكل نیست. در حال حاضرراه‌های دیگری جایگزین ماهواره شده است و نمی‌توان با این روش‌های فیزیكی درمقابل این هجوم ایستاد.اگرمحدوديت آفريني در استفاده از برنامه‌هاي ماهواره، بدون جايگزين كردن برنامه‌هاي سازنده و مورد علاقه جوانان باشد، به نتيجه نخواهد رسيد و جوانان به انحراف‌ها و مشكلات ديگري دچار خواهند شد. بنابراين، با انتخاب برنامه‌هاي مناسب يا جايگزين كردن فعاليت‌هاي ديگر به جاي تماشاي برنامه هاي ويرانگر ماهواره‌اي، مي‌توان از پيآمدهاي منفي آن‌ها پيش‌گيري كرد.


جتلاش براي رشد فرهنگ اسلامي در جامعه: (در اين راه، از روش‌هاي زير مي‌توان بهره گرفت)

* 1- عمل به ارزش‌هاي مكتبي و ملّي از جانب مسئولان نظام:

ما مراكز تصميم گيرنده داريم؛ كميسيون هاي مجلس ،صدا سيما، وزارت ارشاد، مطبوعات اسلامي، حوزه هاي علميه، اين همه مؤسسه هاي فكري و فرهنگي،و...... واقعاً براي حل چنين مشكلاتي بايد راه كار بدهند. كه چگونه مي توانيم هم گام با دنيا پيش برويم.واز مزاياي آن بهره مند شويم واز آفات آن در امان بمانيم؟امّاچرا به مسائل اخلاقي، اهميت داده نميشود.در سالهاي اخيربا اطلاع رساني چقدر  بهداشت رافعال كرديم !مثلا براي بيماري وبا،دادوبيدادآقا، راه جلوگيري آن اين است، راه مقابله با آن، اين. تلويزيون اين كار را بكند؛ راديو آن كار را. باغ هاي سبزي را زير و رو كنيد؛وبا،درپيش است.ما درباره مشكلات فرهنگي مان كه اين قدر فرياد مي زنيم از غذاي فاسد بدتر است، واقعاً چند كميسيون و كميته علمي و فكري و تخصصي گذاشته ايم؟

*2-  برداشتن محدوديت‌هاي غيرضروري در زمينه‌هاي گوناگون، تا آن‌جا كه به رواج ضد ارزشها نيانجامد.

*3-  تهيه فيلم‌هايي با موضوع‌هاي متناسب با تعليم و تربيت اسلام.

*4-  ارايه برنامه‌هاي مناسب از تلويزيون.

*5-  تهيه نوارهاي ويديويي مجاز و...

*6- تقویت باورهای دینی در میان افراد جامعه به ویژه زنان و دختران،

يكي از وظايف مبلّغان كه مرزداران اندیشه های دینی و فرهنگی جامعه هستند.بیدارگری نسل های امروز و فرداهاست زيرا در کلام و قلم و هنر این عزيزان سعادت موج می زند، واينان با تبلیغات ديني نقش عظيمي بر عهده دارند.ميدانيم اسلام، کامل ترین شریعت آسمانی، با تبلیغ متولد شد و بقاء و جاودانگی آن نیز در سایه سار تبلیغ مبلغان و هدایت گران مذهبی به وجود خواهد آمد از این رو آشنایی مبلّغان فرهیخته و وارسته ی عرصه ی دین باوری با شیوه های گوناگون تبلیغی در سراسرايران امری ضروری است. آگاهی از ابزارهای تبلیغ و جدید ترین شیوه ها و روش ها به مبلّغان این امکان را خواهد داد که افزون بر هدایت جامعه ی اسلامی به سوی سعادت و سلامت دینی، از ورود افکار و اندیشه هایی که بر مبنای دین گریزی و یا دین ستیزی است ممانعت به عمل آورند.در جامعه ی کنونی بشری به علت گسترش ارتباطات و سهولت دست یابی به اندیشه های به ظاهر منطقی غرب و پیشرفت سریع تکنولوژی در جوامع گوناگون و در نتیجه مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفتن کشورهای جهان سوم و در حال توسعه؛ تبلیغ های دینی نیز باید تحوّلی ژرف یافته و در شیوه ها و ابزارهای تبلیغی تجدید نظر گردد. ماهواره ها چشم های ناپاک قرن بیستم هستند که به عنوان خطری نابود کننده، فرهنگ و مبانی دینی ما را مورد حمله قرار داده اند و تبلیغات ما باید علاوه بر تعلیم مفاهیم و تعالیم مذهبی و دینی در پی خنثی کردن آثار شوم این پدیده ی فرهنگ برانداز باشند.

*7- تحكیم پیوندهای عاطفی میان اعضای خانواده:

آشنایی کودک با آداب و ارزش ها و قواعد زندگی اجتماعی از طرق مختلفی صورت می گیرد که بهترین و اولین کانون نهادینه کردن این امر خانواده است.در خانواده مادران به عنوان محور کانون خانواده، نقش مؤثرتری در تفهیم این ارزش ها و قواعد برای کودکان وجوانان دارند. حضرت امام (ره) فرموده اند: مربی انسان ها زن است، سعادت و شقاوت کشورها بسته به وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش، انسان درست می کند و با تربیت صحیح خودش، کشور را آباد می کند  و هم چنين می فرمایند: مادران مسئول اعمال فرزندان خود هستند و اگر یک بچه را خوب تربیت کنند، ممکن است سعادت یک ملت را همان بچه تأمین کند(در جای دیگری سهم بزرگی از آینده ملت ها و سعادت و هلاکت جوامع را در گرو کیفیت ایفای نقش تربیتی مادران بیان می فرمودند. ایشان زن را یکتا موجود تربیت کننده انسان هایی که سبب برکت برای جامعه ها می شوند، می دانستند.پس مادران بايد بيشتر با فرزندان ارتباط دوستانه ومنطقي داشته باشند.وفرزندان خود را رها ننمايند.

*8- حركت آگاهانه و صحیح مدیران فرهنگی جامعه برای كاهش اثرات منفی برنامه‌های ماهواره:

مديران فرهنگي بايد بدانند كه شبكه ها به طور جدي بر اين جنبه تمركز كرده اند كه ضروريات دين اسلام را مورد هجمه قرار دهند. تبليغ مسيحيت جدي است. تبليغ افكار الحادي و مسايلي چون شيطان پرستي جدي است. هدف دشمن، هجمه به انقلاب و ارزش هاي انقلاب است؛ در نتيجه، در سه بعد اخلاقي، اعتقادي و سياسي، ما مورد هجوم گسترده دشمنان هستيم. بايد ابزار و روش هاي مقابله موثر و مفيد امروزي را شناسايي كنند. ما منكر فايده برخي شبكه ها نيستيم؛ اما دفع ضرري كه ضروري است، مهم تر است، يا استفاده مفيدي كه ضروري هم نيست؟ شما قضاوت كنيد!

*9- حركت مقابله‌ای صدا و سیما برای ساختن و بازنمایی مجدد ارزش‌های جامعه وصیانت از حریم خانواده به منظور مقابله با اثرات منفی فیلم‌های نامناسب ماهواره‌اي:

صدا وسيما بايددر ساخت فيلم ها مديريت كند تا از آموزه هاي ديني وفرهنگي استفاده شود واز سوق دادن محتواي فيلم ها به دوستي هاي قبل از ازدواج دختر ها وپسرها وانواع واقسام دزديها وجنايات وآرايش ومدهاي بي رويه وخانه هاي آن چناني و.... پرهيز گردد.


*10- آگاهی دادن مردم به آسیب‌های ماهواره و اهداف آن:

بايد شيوه هاي مبارزه بااهداف غرب و امريكا را به مردم آموزش بدهيم و بايد مردم را آگاه كنيم؛ اولين شيوه مبارزه آگاهي دادن به مردم است. بگوييم خواهر برادر! اگر امريكا مي آيد انواع مفاهيم به ظاهر قشنگ مثل آزادي و دموكراسي را واردمي كند، دلش براي آزادي و دموكراسي ما نسوخته است. اگر آن جوان اين را بداند، اگر آن شناخت رابدهيم،واگربه جوان تفهيم كنيم،كه دارند انسانيتت را از تو مي گيرند، دارند تبديلت مي كنند به يك حيوان انسان نما؛ جوان به صورت خودكار تصميم صحيح را اتخاذ مي كند. با توهين و دعوا نمي شود به مردم فهماند؛ كرامت انسان ها بايد حفظ شود.

*11- فرهنگ سازي:

ما بايد توليد نرم افزار كنيم، توليد هنر كنيم؛ يعني اگر تكي است ، پاتك داشته باشيم؛ يعني ما هم بياييم انواع شيوه هاي دشمن را استفاده كنيم. اگر شبكه هاي ماهواره اي است، ما هم بياييم ماهواره بفرستيم. ، اگر اينترنت وجود دارد، سايت هاي خوب را راه اندازي كنيم.

* 12-شناخت اهداف دشمن در تهاجم فرهنگي:

‌شناختن اهداف مهاجمان فرهنگي كه تلاش مي كنند:‌با دنيا گرايي، رفاه‌ طلبي و مصرف گرايي،و آزادي بي‌قيد وبندوهمچنين با گسترش فساد و فحشا از طريق تلويزيون، ماهواره و مجلات و نظاير آن عملا" اخلاق را از جوامع بزداينداگر نتوانيم نيازهاي فكري و فرهنگي‌افراد جامعه به ويژه نسل جوان و تحصيل كرده و تشنه حقيقت و انسانيت را پاسخ دهيم، ميدان براي هجوم فكري و‌تبليغي غرب باز مي‌شودومي توانند اهداف پليد خودرا به كرسي بنشانند.


* 13-تقويت بينش دينى و سياسى:

اعتقاد به خداوند وپيامبران وقيامت نوعي تعهد در انسان بوجود مي آورد ومصونيت انسان را در برابر يورش فرهنگي دشمن محافظت مي نمايد وسود جويان غرب را از كژروي وناهنجاريها ناكام ونااميد مي سازد چنين ايماني جامعه را به جهت گيري صحيح رفتاري سوق مي دهد قران كريم هم در اين باره مي فرمايد:........يهديهم ربهم بايمانهم....... (پروردگارشان به سبب ايمانشان هدايتشان مي كند)

*14-دقت در برنامه هاىآموزش و پرورش كودكان ، نوجوانان و جوانان:


كودكان با دلهاى پاك و انديشه هاى شفاف براىپذيرش پيامهاى آموزشى و پرورشى از آمادگى ويژه اى برخوردارند. به گونه اى كه آثارپيامدهاى دريافت شده در روزگار خردسالى تا پايان زندگى در رفتار و كردار آنان باقي مى ماند. با توجه بدين حقيقت بزرگ دست اندركاران مسائل فرهنگى بايد از فرصت طلايىخردسالى سود برند و به يارى هنر، ورزش و انواع سرگرميها ارزشهاى والاى اسلامى را درژرفاى وجود فرزندان اسلام جاى دهند.
البته روزگار نوجوانى و جوانى نيز ويژگيهاىخود را داراست و دولت اسلامى بايد به برنامه هاى مناسب و استفاده از كارشناسان مؤمن ، اين دو قشر را از كژ روى باز دارند و به سوى نيكبختى و سعادت هدايت كنند.
نكته اى كه در اين نوشتار بايد ياد آورى شود آن است كه چنانچه برانديشمندان پوشيده نيست همه باورها را بر دوش دست اندركاران و دولتمردان نهادن وتنها ديگران را مسئول شناختن ، شيوه خردمندان نيست . زيرا بى ترديد همه در برابرآفريدگار مسئولند و بايد هر كس به فرا خور حال خويش با سازماندهى واحد پرورشى ويژه و به كار گيرى شيوه هاى گيرا، كودكان ، نوجوانان و جوانان را چون گوهرى گرانبها زيرنظر بگيرد و از دستبرد دزدان چراغ به دست غرب حفظ كند.


* 15- زدودن فقر اقتصادى:


تنگدستى را شايد بتوان ازپليدترين پديده هاى جامعه به شمار آورد. حقيقت ناگوارى كه پيشوايان دين آن را به كفر نزديك دانسته اندو دانشمندان از آن به عاملى براى آغاز انحراف وبزهكارى ياد كرده اند.
بى ترديد بسيارىاز ناهنجاريهاى اجتماعى چون سرقت ، ولگردى ، گدايى ، خود فروشى و... به علت تنگدستي و بى چيزى به وجود مى آيد. نگاهى گذرا به بزهكاران و ساكنان ندامتگاهها، ما را بدين حقيقت دردآور رهنمون مى شود كه شمار بسيارى از آنان در اثر تهيدستى ، پاى در اينراه شوم و بدفرجام نهاده اند. پديده فقر در هر جامعه اى كه چهره كريه خود را به نمايش بگذارد، مانند سيلى بنيان كن زير بناى تمامى ارزشهاى انسانى را از بن ويران مى كند و كاخهاى كرامت و شرافت آدمى را در بيغوله هاى ننگ و بدنامى تبديل مى كند ودر برابر پديده هاى اجتماعى خطرناكى همچون رشوه دهى و رشوه گيرى فريب و روباه صفتي و دزدى ، حرص و طمع ، دست اندازى به اموال ديگران ، كم فروشى و... ارزشهاى فرهنگي جامعه را در كام شعله هاى سركش خود خواهد سوزاند.

.
* 16-احياى عزت نفس:

 
از جمله راههاى مبارزه با تهاجم فرهنگى ، احياى روحيه عزت نفس در بين اقشار مختلف جامعه مى باشد. بنابراين لازم است با تقويت اين روحيه و زدودن احساس خود كم بينى مردم جامعه اسلامى را از تقليد كوركورانه از روشهاى زندگى بيگانگان بازداشت امام صادق (ع) مي فرمايند:
خداوند به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرموده كه به مؤ منان بگو:
(لا تلبسوا لباس اعدائى ، و لاتطعموا مطاعم اعدائى ، و لا تسلكوا مسالك اعدائى ، فتكونوا اعدائى كما هم اعدائى)
لباس دشمنان مرا نپوشيد و غذاى دشمنان مرانخوريد و به شيوه دشمنان من رفتار نكنيد كه شما نيز همانند آنان جزو دشمنان من خواهيد شد!
بنابراين لازم است روحيه عزت نفس و ترويج و تقويت شود تا زمينه پذيرشبرنامه هاى فرهنگى دشمن از بين برود.


*17-مبارزه با روحيه تجمل گرايى :


امروزه اثر مستقيم روحيه تجمل گرايى بر واردات كالاهاى مصرفى لوكس وپيروى از مدهاى گوناگونى كه حجم انبوهى از فرهنگ و ارزشهاى غربى را يدك مى كشند، بركسى پوشيده نيست نگاهى به زندگى روزانه مرفهين بى درد نشانگر اين واقعيت است كه پيروى از مد، حتى در شيوه خوراك آنان نيز دگرگونى پديد آورده است . البته زيان روحيه رفاه جويى و تجمل گرايى تنها در تغيير شيوه پوشش ، خوراك و رفتارهاى اجتماعي و شخصى آشكار نمى شود بلكه در بالا رفتن ميزان بزهكاريها و زير پا نهادن اصول اخلاقى نيز اثرى شگرف دارد. افزايش خواسته هاى افراد كه در سايه چنين روحيه اى پديدمى آيد انگيزه اى نيرومند براى سرقت ، كلاهبردارى ، رشوه و... به شمار مى آيند.
از اين رو، در مبارزه فرهنگى ، زدودن روحيه تجمل گرايى از دلهاى مردم بايد به گونه اى جدى مورد توجه قرار گيرد. و اثرات منفي آن براى جامعه تبيين شود تا جامعه با نگرشى آگاهانه به مسائل بينديشند و از روىآوردن و تسليم بى چون و چرا در برابر امواج ويرانگر اين شبيخون مخرب در امان باشند.


* 18-اشباع نيازهاى طبيعى انسان از راههاى مشروع:

 
انسان مجموعه اى در هم پيچيده از غرايز گوناگون است . غرايزى كه پيوسته او را به جنبش دركوچه هاى پر پيچ و خم زندگى فرا مى خواند. اين خواستها به گونه اى نيرومندند كه مي توانند انسان را در پى خويش به بيغوله هاى تاريك وظلماني وناشناخته بكشانند باتوجه بدين حقيقت برآورده نشدن اين غرايز در حد معقول و يا زياده روى در كامروايي غريزى مى تواند خطر ساز باشد. رها ساختن نامعقول مردم در بهره گيرى هر چه بيشتر وبه هر شكل ممكن از اين نيروهاى مقدس ، آنان را از تلاش در سازندگى خويش و جامعه بازمى دارد و جلوگيرى از ارضاى غرايز در حد مشروع ، يا ناتوانى در برآوردن نيازهاىطبيعى نيز زمينه را براى روى آوردن همه جانبه به سوى برنامه هاى مخرب دشمن فراهم ميآورد.


* 19- پيشگيرى از نفوذعوامل فرهنگى دشمن:

 
 مطبوعات و مجله هاى گمراه كننده ، فيلمهاىمبتذل و... نمونه هايى از عوامل فرهنگى دشمن به شمار مى آيند.
نگاهبانى ازارزشهاى الهى ، بينشى ژرف مي طلبد مطبوعات را بايدواداشت تا در چارچوب قانون فعاليت كنند و هرگز فرصت سمپاشى را به غربزدگان خودباخته ندهند.

امام امت (ره ) در اين باره مى فرمايند:

اكنون وصيت من ... آن است كه نگذارند اين دستگاههاى خبرى و مطبوعات و مجله ها، از اسلام و مصالح كشور منحرف شوند و بايد همه بدانيم كه آزادى به شكل غربى آن كه موجب تباهى جوانان و دختران وپسران مى شود، از نظر اسلام و عقل محكوم است.


* 20-استفاده از همه ابزارهاى ممكن براى دفاع فرهنگى:


اگر دشمن براى شكست ما به هروسيله ممكن چنگ مى زند، ما نيز بايد به حكم دستور قرآنىواعدّوا لهم ما استطعتم من قوّةاز هر وسيله مشروع سلاحى بسازيم و ازفرهنگ اسلامى خويش پاسدارى كنيم . در اين راه بايد يك سري ازامكانات فرهنگي و هنرى وورزشى توسعه يابد؛ تا جوانان به تفريحات سالم روى آورند. رهبر فقيد انقلاب اسلامي امام خمينى (ره ) در اين باره مى فرمايند:در رژيم سابق تمام چيزها، خصوصا فرهنگ و هنر محتوايش عوض شده بود. يعنى كسى كه نام سينما را مى شنيد، خيال مى كرد كه آنجا بايد مركز فساد و سوء اخلاق و مركز مخالفت با همه چيز باشد. و يا كلمه تئاتر درذهن انسان چيز مبتذلى بود كه از آن بهره فساد برده شود؛ هكذا همه چيز ديگر. و عمده اين است كه ما ذهن اين جوانها و حتى پيرها و روشنفكرها نماها را آماده كنيم كه ماخودمان آدم هستيم و اين طور نيست كه در همه چيز دستمان را پيش ديگران دراز كنيم ... بنابراين مدتها بايد زحمت بكشيم و باور كنيم كه خودمان داراى يك فرهنگ بزرگ انساني با ارزشهاى اسلامى هستيم . و اگر امروز كمبود نيروى انسانى هست ، به خاطر همين است كه افكار به آن طرز تفكر عادت كرده است ؛ لذا ساختن تئاترى كه مطابق با اخلاق انسانى - اسلامى باشد، زحمت دارد. و سينما هم اگر بخواهد چنين باشد، نيازمند به صرف مدتها وقت است و هرگز در متن سينما و تئاتر نوشته نشده است كه بايد مركز فسادباشند.


*21-تدوين معيارهاى نوين ارزيابى آثار فرهنگى:

 
بى ترديد هدايت كوششهاى جامعه درمسير فرهنگ الهى ، تلاشى همه جانبه و دير پا مى طلبد. دست اندركاران امور فرهنگي براى دستيابى بدين هدف ، بايد از يك سو به تدوين معيارهاى نوين ارزيابى آثار فرهنگى - هنرى بپردازند. زيرا هرگز معيارهاى دشمن با معيارهاى برآمده از فرهنگ ما يكسان نيست . و از سوى ديگر، بايد از نيروى جوانان مؤ من در پاسدارى از ارزشهاى الهى سودبرد، و از منزوى ساختن آنان تنها به دليل تازه كار بودن و دست نيافتن به تشويقها و جوايز غربيان بر حذر بود. رهبر بيدار انقلاب اسلامى ، حضرت آية الله خامنه اى در اين باره مى فرمايند:
ميدان بدهيد به همه و هر كس كه مى خواهد براى اين ملت كار كند. ما مى گوييم اجازه منزوى شدن عناصرخودى را ندهيد... من مى گويم اگر مى خواهيد هنر اين كشور رشد و اعتلا پيدا كند، به هنرمند جوان مؤ من تكيه بكنيد. او مى تواند از اسلام و انقلاب و كشور دفاع كند.


* 22- گسترش امر به معروف و نهى از منكر:


پيشگيرى از سقوط سنگرهاى فرهنگى در برابر يورش دشمنان ، علاوه برموارد ياد شده ، بيدارى فراگير امت اسلامى را مى طلبد. پروردگار بزرگ در قرآن كريم مى فرمايد:
(و لتكن منكم امّة يدعون الى الخير و ياءمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون)
بى ترديد اگر همه مردم به اين اصل مهم پايبندباشند و هر كس در محدوده زندگى خويش زشتكاران را از زشتى باز دارد و به كردار نيكفرمان دهد، دشمن هرگز روزنه اى براى نفوذ نخواهد يافت .

رهبر هميشه بيدار انقلاب اسلامى حضرت آية الله خامنه اى در بخشى از سخنان خويش به اهميت اين حقيقت اشاره كرده مى فرمايند:مساله امر به معروف ، تكليف هميشگى مسلمانهاست . جامعه اسلامى به امر به معروف و نهى از منكرزنده ميماند. قوام حكومت اسلامى به امر به معروف و نهى از منكر... منكرات هم اخلاقى ، هم سياسى و هم اقتصادى است ؛ همه جا هم جاى نهى از منكر است ؛يك دانشجو هم مى تواند در محيط درس و علم ، نهى از منكر كند. يك كارمند شريف هم درحيط كار خود مى تواند نهى از منكر كند؛ يك كاسب مؤ من هم در محيط كار خود مى تواند  نهى از منكر كند.

به اميد آن روز انشاالله

منبع:تبیان زنجان


برچسب‌ها: اثرات مخرب ماهواره

تاريخ : چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۲ | 20:33 | نویسنده : مجيد كمالي |
 
پاسخ: 

پرسشگر محترم با سلام و تشکر از ارتباطتان با اين مرکز؛
از آموزه هاي ديني به دست مي آيد آميزش و همبستري براي بچه دار شدن در زمان ‏هاى ذيل مستحب است:
شب دوشنبه: که در پي آن فرزند حافظ کتاب خدا و راضي به آنچه خداوند برايش مقدر کرده ، مي شود، (1)
شب سه شنبه : که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزي اومي شود ، خداوند او را با مشرکان عذاب نمي کند ، دهانش خوشبو، دلش رحيم و جوانمرد خواهد بود ، زبانش از دروغ ، غيبت وتهمت و پاک باک مي ماند.(2)
شب پنج شنبه : که در پي آن حاکمي از حکما و با عالمي از علما خواهد شد.(3)
روز پنج شنبه هنگام زوال : که در پي آن شيطان به او نزديک نخواهد شد تا پير گردد و سلامتي دين و دنيا روزي اش خواهد بود.(4)
شب جمعه : که در پي آن بچه خطيب و سخنگو خواهد شد.(4)
روز جمعه موقع عصر : که آن فرزند از دانايان مشهور خواهد شد.(5)
شب جمعه بعد از نماز عشا : اميد است آن فرزند از ابدال ( شبيه به والدين ) باشد.(6)
نيز توصيه شده از نزديكي كردن در شب هاي چهارشنبه و شب اول، وسط و آخر ماه قمري و نيز شب هاي ماه گرفتگي و طوفان هاي شديد پرهيز كنند.
موارد مكروهي نيز وجود دارد كه بهتر است از آن ها پرهيز گردد:
1- جماع در شب و روزي كه ماه و خورشيد گرفته است.
2- هنگام غروب خورشيد.
3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
4- شب اول ماه غير از ماه رمضان.
5- در شب آخر ماه.
6- جماع بعد از احتلام در خواب.
7- جماع در اتاقي كه بچه‏اي وجود داشته باشد.
8- نگاه كردن به عورت زن هنگام جماع.
9- جماع به صورت عريان.
10- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
11- جماع بدون وضو يا غسل.
12- هنگامي كه شكم پر است.
13- جماع در جايي كه كودكي باشد كه به آن ها نگاه كند يا سر و صداي آن ها را بشنود، هر چند چيزي متوجه نشود.
14- جماع در فرصت بين اذان و اقامه نماز كه مخصوص اعمال عبادي است.
15- جماع در شب عيد فطر.
16- جماع در شب عيد قربان.
توصيه مي کنيم به كتاب‏هاي زير مراجعه و مطالعه فرماييد:
- ازدواج مكتب انسان سازي، شهيد دكتر پاك‏نژاد، ج 3
- آيين همسرداري، ابراهيم اميني
- بهشت خانواده ،دكتر مصطفوي
- بهداشت ازدواج از نظر اسلام ،دكتر صفدر صانعي
-ازدواج و مسائل جنسي، گروهي از نويسندگان
- مشاوره جنسي و زناشويي، علي اسلامي نسب

پي نوشت ها :
1. وسائل الشيعه ؛ ج7 ، باب 190.
2.همان .
3.همان .
4. همان.
5. همان.
6. همان.

منبع:سایت پاسخگوتاريخ : سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 20:36 | نویسنده : مجيد كمالي |

موقت

 

ازدواج، در عرف و شرع، پیمان زناشویى است و بر اساس آن، براى مرد و زن نسبت به یكدیگر، تعهّداتى اخلاقى و حقوقى پدید مى‏آید كه سرپیچى (از بسیارى) از آن‏ها، عقوبت و كیفر را در پى خواهد داشت. (1)

ازدواج در هر آیینى، با قوانین و مقرّرات ویژه‏اى صورت مى‏گیرد و اسلام به آداب و رسوم دیگر اقوام احترام گذاشته و ازدواج آنها با یکدیگر را صحیح می‌داند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به کسانی که پیوند زناشویی غیر مسلمانان را به بهانه اینکه عقد اسلامی بینشان جاری نشده باطل دانسته و ارتباط آنها با یکدیگر را نامشروع می پنداشتند فرمودند: لِكُلِّ قَوْمٍ نِكَاحٌ [2]؛ در هر آیینی قوانین و مقررات ویژه ای برای پیوند زناشویی وجود دارد که همان باعث جدایی ارتباط مشروع از نامشروع می شود. حال اگر زن و مردی (در هر دین و آیینی) بر اساس آن مقررات، زندگی مشترکی را آغاز کردند رابطه شان مشروع خواهد بود و جایز و در غیر اینصورت ارتباطشان نامشروع و به لحاظ همان آیین خودشان غیر قانونی خواهد بود.

با این توضیحات فرق بین ازدواج (نکاح) با زنا (سفاح) روشن می شود: یکی ارتباط و پیوند مشروع و قانونمند است و دیگری ارتباطی غیر مشروع و بی ضابطه؛ چه در اسلام باشد و چه در غیر اسلام.

از اینجا بی اساسی این سخن که: « صیغه زنای شرعی است » روشن می شود؛ زیرا صیغه یا همان ازدواج موقت یک نکاح شرعی است ولی زنا یک ارتباط غیر شرعی و اصولا در اسلام چیزی به نام حرام شرعی وجود ندارد؛ کار یا شرعی است یا غیر شرعی.

این هم که برخی «ازدواج موقت» را «هرزگی شرعی» می نامند نشانگر بی خبری ایشان از معنای «ازدواج» و «هرزگی» است. اگر کسی بداند که ازدواج یک پیوند قانونمند و بر اساس مقررات ویژه است و هرزگی روابط بی ضابطه و خارج از چهارچوب بین زنان و مردان است؛ دیگر این دو مقوله کاملا از هم جدا را به هم نیامیخته و عادل را فاسق نمی خواند.

شرع یعنی قانون؛ قانونی برای زندگی با سعادت و هرزگی یعنی فرار از این قانون برای زندگی با نکبت. بر این اساس چگونه می توان هرزگی را بخشی از شرع دانست و یک کار کاملا شرعی را هرزگی نامید؟!

فرقهای اساسی بین ازدواج موقت و روابط نامشروع وجود دارد و هرگز نباید رابطه نامشروعی که مورد نفرت خداوند متعال است را به بهانه شباهت در مورد یا مواردی، همانند ازدواجی دانست که مورد عنایت قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) است و احکام و قوانین مشخص و الزام آور خاصی دارد

فرق بین ازدواج موقت و زنا

فرق اول

ازدواج موقت مانند ازدواج دائم، پیوندی است که قرآن [3] و روایات اهل بیت علیهم السلام [4] بر جواز، صحت و درستی آن تاکید دارند. اما زنا رابطه ایست غیر قانونی و خلاف شرع که قرآن[5] و روایات اهل بیت علیهم السلام [6] به شدت از آن نهی کرده اند و نیز در هر مکتب و آیینی که فطرت در آن دفن نشده باشد کاری است غیر انسانی و خلاف قانون.

اینکه امیرالمومنین(علیه السلام) می فرماید: ما زَنا غیورٌ قَطُّ [7] ؛ هرگز انسان غیرتمند زنا نمی کند یا ما زَنا عَفیفٌ [8] ؛ هیچ انسان پاکدامنی زنا نمی کند. گویای همین مطلب است. امام علیه السلام نفرمود هیچ مومن یا مسلمانی خود را به این کار آلوده نمی کند؛ بلکه حضرت این سخن را درباره تمام کسانی فرمود که هنوز فطرت الهی شان فعال است و نفس می کشد.

فرق دوم

ازدواج موقت به مانند ازدواج دائم نیازمند اجرای صیغه است [9] که این صیغه بر خلاف تصور برخی، «دعا» نیست؛ بلکه عبارتهایی است که مفاد آن ابراز از سوی زوجه و قبول از سوی زوج برای شروع یک زندگی مشترک است و در اصطلاح به آن ایجاب و قبول گفته می شود که باید به قصد انشاء بیان شود. [10] این ایجاب و قبول گاهی به واسطه وکیل یا وکلای دو طرف صورت می گیرد که احکام خاص خود را دارد.

در حالی که در زنا، هیچ یک از این احکام وجود ندارد نه صیغه ای (تا چه رسد به قصد انشاء) نه ایجابی و نه قبولی.

قبل از بیان ادامه فرقها پاسخ به یک سوال ضروری است:

شروط ضمن عقد یا مهریه سنگین؟!

اجرای صیغه چه اهمیتی دارد؟!

آسانی «اجرای صیغه» و کمی زمانی که این کار می برد سبب شده تا عده‌ای اصل آن را ناچیز دانسته و از اهمیت آن غفلت کنند تا جایی که برخی نوشته اند «چه فرقی می کند که برای برقراری رابطه، اولش چیزی خوانده شود یا نه؟!»

از این عده می پرسیم: آیا واقعا فرقی بین رعایت یک قانون و رعایت نکردن آن نیست؟ برای مثال، شما رئیس بانک هستید. کسی به شما مراجعه کرده و تقاضای چند میلیون وام می کند. شما هم با تقاضای او موافقت می کنید به شرط آنکه او شرایط و تعهداتی را که بانک از او می خواهد در عرض چند دقیقه امضاء کرده و بپذیرد؛ اما او از شما می‌خواهد تا بدون گذراندن مراحل قانونی، خواسته او را اجابت کرده و پول را به او تحویل دهید. او این جمله را به شما می گوید:

«چه فرقی می کند من این چهار تا برگه را امضاء کنم یا نه؟ اصل آن نقل و انتقال پول است.»

شما چه جوابی به او می دهید؟ حق را به او می دهید و فورا پول را در اختیارش می گذارید؟ یا به او می گویید درست است که چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد؛ اما کار باید طبق قانون باشد؛ اگر قانون اجرا نشد این نقل و انتقال دیگر نامش پرداخت وام نیست؛ اختلاس است. با همین چند دقیقه، کار به آن خوبی، به کاری به این بدی تبدیل می شود بی آنکه تغییری در ظاهر آن پدید آمده باشد.

گذشته از این که در این مثال، قانون، قانون اعتباری انسانی است؛ ولی اجرای عقد برای ازدواج، قانون واقعی الهی است.

فرق سوم

تمام احکام محرم و نامحرمی که در ازدواج دائم وجود دارد در ازدواج موقت نیز لحاظ می شود. برای مثال مرد به محض اینکه زنی را صیغه کرد دیگر حق ازدواج با مادر او را نخواهد داشت؛ آن زن هم دیگر حق ازدواج با پدر این مرد را ندارد و بسیاری از احکام دیگر.

ولی در زنا که سراسر بی بند و باری و عدم رعایت قوانین شرع است؛ این احکام از اساس معنا ندارد.

فرق چهارم

در ازدواج موقت پس از آنکه دو طرف از هم جدا شدند زن باید «عده» نگه دارد. نگه داشتن عده به این معناست که زن تا پایان مدت مشخص که «عده» نام دارد، حق ازدواج و ارتباط زناشویی با مرد دیگری را ندارد. [11]

با نگاهی گذرا بر این قوانین و احکام، بر هر مُنصِف متدینی پوشیده نخواهد ماند که فرق و فاصله بین ازدواج موقت و زنا از بهشت تا جهنم است. چگونه می توان ازدواج موقت را عین و یا حتی شبیه به کاری دانست که در آن نه خبری از صیغه است نه صحبت از محرم و نامحرم؛ نه زنی عده نگه می دارد و نه مردی عده آن زن را محترم می شمرد؟!

این هم که برخی «ازدواج موقت» را «هرزگی شرعی» می نامند نشانگر بی خبری ایشان از معنای «ازدواج» و «هرزگی» است. اگر کسی بداند که ازدواج یک پیوند قانونمند و بر اساس مقررات ویژه است و هرزگی روابط بی ضابطه و خارج از چهارچوب بین زنان و مردان است؛ دیگر این دو مقوله کاملا از هم جدا را به هم نیامیخته و عادل را فاسق نمی خواند

یکی محبوب خدا و دیگری مغبوض خدا

ناخرسندی قرآن کریم از تشبیه حلال خدا به حرام خدا

عده ای به بهانه اینکه «نزول» (ربا) مانند «خرید و فروش» (بیع) ، سودآوری دارد این دو را مثل هم گرفتند و در برابر نهی از ربا گفتند: إِنَّمَا الْبَیْعُ مِثْلُ الرِّبا ؛ بی تردید بیع هم مثل رباست؛ درست مانند حرفی که امروز می زنند: صیغه هم مثل زناست؛ اما خداوند متعال پاسخ می دهد که کجا این مثل آن است؟ یکی مطابق قوانین شرع است و ما آن را حلال کرده ایم و دیگری خلاف شرع است و ما آن را حرام کرده ایم : أَحَلَّ اللَّهُ الْبَیْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا [12] پس نگویید این هم مثل آن است.

جالب تر اینکه شبیه همان حرفی را که طرفداران «ربا» به طرفداران «بیع» می زدند و می زنند؛ طرفداران «زنا» به طرفداران «نکاح» می زدند و می زنند. که امید است مومنین در اظهار نظر و استفاده از تعابیر به این اصل قرآنی توجه نمایند و از تعابیری مانند «زنا» و «هرزگی» و «هوس رانی» و مانند اینها برای کاری که خداوند متعال آن را حلال کرده است استفاده نکنند.

 

نتیجه اینکه

فرقهای اساسی بین ازدواج موقت و روابط نامشروع وجود دارد و هرگز نباید رابطه نامشروعی که مورد نفرت خداوند متعال است را به بهانه شباهت در مورد یا مواردی، همانند ازدواجی دانست که مورد عنایت قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) است و احکام و قوانین مشخص و الزام آور خاصی دارد.

در مقاله بعد دلایل دیگر هجمه به این حکم الهی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

پی نوشت:

1.       تشكیل خانواده در اسلام، ص 19؛ التحقیق 12/234

2.       تهذیب الاحکام 7/472

3.       24/ نساء: فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنهُْنَّ فََاتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً.

4.       نک به وسایل الشیعه، کتاب النکاح، ج20

5.       32/ اسراء: وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنى‏ إِنَّهُ كانَ فاحِشَةً وَ ساءَ سَبیلاً.

6.       کافی 5/541 و 543

7.       غررالحکم ص684

8.       غررالحکم ص690

9.       تحریرالوسیله 2/220و 266

10.   تحریر الوسیله 2/242

11.   این مدت، از لحظه جدایی شروع شده و تا پایان دومین عادت ماهیانه او پس از جدایی ادامه خواهد داشت. این حکم فروعات دیگری هم دارد. ر.ک به تحریرالوسیله 2/337

12.   275/ بقره

امید پیشگر  

منبع:تبیانتاريخ : یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ | 20:42 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

مراجع تقلید

 
سؤال: اگر مردی از همسرش نزدیکی های مکرر (چندین بار در شبانه روز) تقاضا کند، به طوری که کثرت این عمل موجب آسیب زن و اذیت او شود، آیا این زن می تواند شوهر را تمکین نکند(ازاواطاعت نکند) و یا برای تعدیل شهوت در غذای او دارو بریزد؟

آیت الله بهجت (ره)

نمی تواند تمکین (اطاعت در امورجنسی)نکند مادام که به عسر و حرج منفی نرسیده است و اما دارو در غذا نمی تواند بریزد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله تبریزی(دام ظلّه)

در فرض سؤال، تمکین (اطاعت در امورجنسی)غیرمتعارف بر زن واجب نیست و زن می تواند از تمکین غیرمتعارف امتناع کند ولی نمی تواند بدون اطلاع شوهر در غذای او دارویی بریزد که موجب تقلیل شهوت شود مگر اینکه برای دفع ضرر از شوهر اینکار را انجام بدهد به اینکه اگر اینکار را نکند شوهر مریض می شود و به سلامت او مضر است که در اینصورت ریختن داو مانعی ندارد والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله خامنه ای(دام ظلّه)

اگر به حدّ عسر و حرج و یا ضرر معتدبه برسد، تمکین(اطاعت در امورجنسی) واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

می تواند تمکین نکند مگر به مقداری که موجب ضرر نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

اگر برای زن ضرر داشته باشد می تواند تمکین (اطاعت در امورجنسی)نکند. بلکه برای حفظ سلامتی خود عدم تمکین لازم است. اما بمقداری که ضرر ندارد باید تمکین کند و خوراندن دارو به او که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند جایز نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

تمکین (اطاعت در امورجنسی)در فرض سؤال واجب نیست ولی بدون اطلاع شوهر نمی تواند در غذای او دارو بریزد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)تاريخ : چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:30 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

مراجع تقلید

سؤال: با توجه به بعضی فیلم های ماهواره ای که بعضی افراد می بینند و سپس از همسران خود، هر گونه استمتاع (لذت بردن) غیرمتعارف (غیرمعمول) را مطالبه می کنند، آیا تمکین (اطاعت درامور جنسی) زوجه در مورد هر گونه تقاضا واجب می شود؟

 

آیت الله بهجت (ره)

هر نوع تمکینی که شوهر بخواهد، بر زن واجب است مگر اینکه استمتاعی باشد که ضررآور باشد البته دیدن آن فیلم ها بر همگان حرام است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله تبریزی(ره)

بر زن لازم است نسبت به شوهر تمکین متعارف بنماید و تمکین غیرمتعارف بر او واجب نیست والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله خامنه ای(دام ظلّه)

تمکین از غیر طریق متعارف واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

آیت الله بهجت (ره) هر نوع تمکینی که شوهر بخواهد، بر زن واجب است مگر اینکه استمتاعی باشد که ضررآور باشد البته دیدن آن فیلم ها بر همگان حرام است

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

تمکین همسر نسبت به استمتاعات غیرمتعارف واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله صافی گلپایگانی (دام ظلّه)

 واجب نیست و استمتاع از زوجه و لزوم تمکین او منصرف به نحوه ی متعارف است والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

خیر. چنین مواردی در صورتی که زن راضی نباشد جایز نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

زوجه موظف به تمکین های متعارف است و در برابر غیرمتعارف الزامی ندارد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

در فرض سؤال تمکین واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)تاريخ : سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:46 | نویسنده : مجيد كمالي |