X
تبلیغات
آداب ازدواج - ازدواج

خانواده، عشق، استوارى

 
برادر و خواهر گرانقدر، ازدواج و تشكيل زندگى مشترك، براى شما تكاليف و مسئوليت‏هاى متعددى ايجاد مى‏كند. قبل از ازدواج، هر كدام از شما جزو عائله و افراد تحت تكفّل پدر و مادر خود بوديد و هزينه زندگى‏تان كم و بيش تأمين مى‏شد. هر كدام آزاد بوديد و مى‏توانستيد مطابق ميل خود براى گذران اوقات خويش برنامه‏ريزى كنيد.
 
رابطه‏هاى دوستانه‏تان با رفقايتان با هيچ محذورى مواجه نبود و ... . با ازدواج، اما، هر كدام از شما مسئوليت‏هايى را پذيرفته كه بايد انجام دهد و سستى در انجام آن وظايف مشكل‏زا خواهد بود. زندگى جديد ايجاد شده، هزينه دارد كه مرد بايد تأمين كند. خانه جديد بنيان نهاده شده، رفت و آمد دارد و زن خانه بايد در نظافت و اداره آن بكوشد. زن خانه در انتظار است تا ساعت كارى مرد تمام شود و با دست پر به منزل برگردد و او از ديدنش مسرور و شادمان شود و با او به گفتگو بنشيند و مرد هم انتظار مى‏كشد تا بعد از تمام شدن ساعت كار، به خانه برگشته و در خانه‏اى تميز و مرتب با همسرى آراسته مواجه گردد و با ديدن او خستگى كار روزانه از تنش خارج شود.

عروس و داماد جديد هر كدام علاوه بر حفظ حرمت و احترام پدر، مادر، برادر، خواهر و اقوام خويش، بستگان و اقوام جديدى يافته‏اند كه بايد در حفظ حرمت و احترام آنها هم بكوشند و در رفتار خود دقت كنند تا خداى ناكرده به كسى از آنها نيز بى‏احترامى نشود و همسرش رنجه نگردد و در زندگى چالش ايجاد نشود.
 

نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

شيرين مثل شكلات

 
 
چرا زوجهاي جوان كه به تازگي ازدواج كرده اند بيشتر به يكديگر عشق مي ورزند؟
 
يك استاد انسان شناسي كه درباره عشق تحقيق مي كند مي گويد: «عشق يك نوع اعتياد شيميايي است.» عاشق شدن مركز لذت بخشي مغز را فعال مي كند و باعث افزايش توليد آنزيم «دوپامين» و به تبع آن باعث بروز احساس لذت در انسان مي شود. «دوپامين» آنزيمي است كه در افراد معتاد پس از مصرف ماده مخدر احساس سرخوشي پديد مي آورد. پس از مصرف شكلات نيز همين منطقه از مغز تحت تاثير قرار مي گيرد به همين دليل است كه به سختي مي توان از خوردن شكلات صرف نظر كرد! با آزادشدن دوپامين در جريان خون انرژي بدن و قدرت تمركز «بخصوص برروي همسرتان» افزايش مي يابد به همين دليل در دوران اوليه پس از ازدواج ميل بيشتري براي گذراندن وقت خود با همسرتان داريد. آيا امكان تداوم اين احساس در سالهاي متمادي پس از ازدواج نيز وجود دارد؟ بي ترديد امكان پذير است. پزشكان در اين مورد مي گويند: «دوپامين» در برخورد انسان با چيزهاي نو و تازه نيز آزاد مي شود. بنابراين با جلوگيري از يكنواختي در زندگي مي توان اين احساس علاقه مشترك را حفظ كرد.

همسري مناسب براي زندگي

اگر در ازدواج انتخاب مناسبي كرده ايد از بيني خود ممنون باشيد. يك محقق و نويسنده كتاب اسرار رايحه ها در زندگي زناشويي بر اين باور است كه زنان با كمك حس بويايي خود مي توانند زوج مناسب براي بچه دارشدن را از نظر ژنتيكي تشخيص دهند! او و ديگر محققان كشف كرده اند كه زنان به طور غريزي به سمت مرداني كشيده مي شوند كه از نظر ژنتيكي با آنها متفاوت هستند و براي بچه دارشدن زوج مناسبي محسوب مي شوند. وي در اين خصوص اذعان دارد: «اگر شما شخصي را براي ازدواج انتخاب كنيد كه ژنهايي مشابه شما داشته باشد خطر به دنيا آوردن كودكان با بيماريهايي مادرزادي بالا مي رود. آنچه كه شما را به سمت زوج مناسب مي كشاند آنزيم «فرومون» است كه در زمان آزادشدن هورمونهاي جنسي در بدن ساخته مي شود. زنان بخصوص در زمان تخمك گذاري قابليت تشخيص «فرومون» را به وسيله بيني خود دارند. هنگامي كه بوي مورد نظر خود را استنشاق مي كنيد ميزان استروژن خون بالا مي رود و احساس علاقه در شما جرقه مي زند!

اگر ازدواج كرده اي عاقلي

بهتر است آنچه از بيشتر زوجها مي شنويد كه ازدواج چيزي جز حماقت نيست را فراموش كنيد! يك روانشناس مي گويد: «تحقيقات نشان داده اند كه ازدواج تضمين كننده سلامت عقل و روح است و از ابتلا به بيماريهاي رواني نظير افسردگي جلوگيري مي كند و كساني كه به ازدواج تن نمي دهند بيشتر به روانشناس مراجعه مي كنند.بيشتر زنان با ازدواج احساس امنيت مي كنند، احساس تعلق خاطر باعث تقويت اعتماد به نفس مي شود.

خداحافظي با تجرد

ازدواج تنها به سلامت روح و روان شما نمي انجامد. آمارها نشان داده اند كه متأهلين حتي آنهايي كه داراي مشكلات خانوادگي هستند، از سلامت بدني بيشتري برخوردارند. آنها داراي سيستم ايمني قويتري بوده و در برابر ويروس هاي عامل سرماخوردگي و آنفلوآنزا مقاومت بيشتري نشان مي دهند، كمتر دچار بيماريهاي مزمن شده، كمتر در بيمارستان بستري مي شوند و در صورت ابتلا به بيماري سريعتر بهبود يافته و طول عمر آنها از افراد مجرد حدود 5سال بيشتر است! اما در مورد بيماريهايي چون افسردگي و سكته قلبي آمار ابتلا تنها در ميان افرادي كه زندگي زناشوئي بهتري دارند كاهش مي يابد، گويا قلب شما مي داند كه ازدواج موفقي داشته ايد يا خير!

تأهل يا ثروت

چه چيز بيش از همه شما را خوشحال مي كند؟ بي نيازي مالي ممكن است رضايت بخش باشد اما تحقيقات نشان داده اند: يك زندگي زناشوئي مستحكم و موفق مهم ترين نقش را در رضايت و شادي افراد داراست. برپايه همين تحقيقات احساس رضايت از يك ازدواج موفق با خرسندي ناشي از دريافت سالانه يكصد ميليون تومان برابري مي كند. بنابراين عشق ثروت را نيز به همراه دارد.

مهر پدري

بي شك تماشاي پدري كه فرزند نوزادش را در آغوش گرفته و يا دست در دست فرزندش پياده روي مي كند، بسيار لذت بخش است. اما اين احساس لذت براي خود پدر عميق تر است. «هنگامي كه مردي فرزندش را در آغوش مي گيرد دچار تغيير ناگهاني هورموني مي شود.»

«تستسترون» «يعني هرمون عامل پرخاشگري» پائين آمده و هرمون هاي «اكسيتوسين» و «سپرسين» كه در زمان برقراري ارتباط با عزيزان فرد ترشح مي شوند بالا مي رود. اين افزايش هرموني باعث تحريك حس وابستگي و اشتياق وي به نزديك ترشدن به فرزندش مي شود.» اين تغييرات فيزيولوژيكي از ابتداي زندگي بشر در مردان وجود داشته است اما پدران امروز به علت نوع زندگي، ارتباطات عميق تري با فرزندانشان برقرار مي كنند. آخرين تحقيقات به عمل آمده نشان داده اند كه 93درصد پدران، فرزندان مدرسه اي خود را حداقل يكبار در هفته در آغوش مي گيرند. اين رقم نسبت به دهه قبل 3درصد افزايش يافته است. برپايه همين تحقيقات 60 درصد پدران هر روز فرزندان خود را در آغوش مي گيرند. فوايد بيولوژيكي اين عمل در پدر و فرزند كاهش فشارخون، پائين آمدن ميزان ترشح هرمون هاي عامل اضطراب و تقويت سيستم ايمني بدن است.تحقيقات نشان داده شوهراني كه به همسر خود عشق مي ورزند و احساس خود را بيان مي كنند 10سال جوانتر از كساني به نظر مي رسند كه احساس خود را بيان نمي كنند.

نويسنده:آتوسا بابك
منبع:روزنامه کیهان

نویسنده: مجيد كمالي

موارد همتايى زوجين در ازدواج

همتايى دينى و ايماني

زن متدين و پايبند به قوانين و اصول و فروع اسلام، بايد با انسانى مانند خود ازدواج کند. البته تناسب صددرصد امکان ندارد، اما هرچه به هم نزديک‌تر باشند و فاصله کمتر باشد، بهتر است.مى‌بينيم که پيغمبر اکرم(ص) معيار و زيربناى اصلى کفايت را “ايمان” بيان فرمودند. انسان مومن، اگر با همسر بى‌ايمان ازدواج کند و نتواند او را متدين نمايد، يا بايد همرنگ او شده و بى‌دين شود و يا در برابر او مقاومت کند و دائما نزاع و زد و خورد داشته باشند که هر دو خسارت بزرگى است و فرزندان هم که محصول چنين زندگانى‌هاى آشوب‌زده‌اى باشند به سعادت نمى‌رسند.

همتايى و هماهنگى فرهنگى و فکري

تفاهم و توافق فکرى و فرهنگى ميان دو همسر در زندگى مشترک، نقش اساسى دارد. براى ايجاد يک زندگى پويا و پربار و سعادتمندانه، بايد معماران اين کانون بتوانند يکديگر را درک نموده و مکنونات و محتويات خود را به هم تفهيم کنند و در بسيارى از مسائل، تصميم مشترک گرفته و بر مبناى آن عمل کنند و در فراز و نشيب‌هاى زندگى ياور هم باشند و فرزندانشان را براساس يک طرح هماهنگ تربيت کنند.امام صادق(ع) مى‌فرمايند: “العارفه لاتوضع الا عند العارف”. زن عارفه (فهميده فرزانه) در کنار مرد عارف (فهميده و اهل معرفت) قرار گيرد، نه غير آن.
 

نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

پيامدهاى پيوند پايدار زندگي

پيوند خانوادگي، پوشش از گناه

لباس، عيب را مى‌پوشاند، حسن را ظاهر مى‌کند و انسان را از سرما و گرما در امان نگه مى‌دارد. يکى از نعمت‌هايى که خدا نازل کرده است، لباس است. لباس‌ها هم البته متفاوتند؛ يک نوع لباس است که افراد مى‌پوشند و زود ضايع مى‌شود. يک نوع لباس‌هايى هم هست که خيلى گران است، اما زود از بين مى‌رود و نمى‌شود از آن زياد استفاده کرد. بعضى لباس‌ها هم وجود دارد که هم مطابق اندام است و هم پردوام. اين مربوط مى‌شود به تار و پود لباس که تار و پود بادوام داشته باشد يا نه؟
 

نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

زماني براي خوشبختي

 
اگر قصد ازدواج داريد به اين نكات توجه كنيددر انتخاب همسر، تشابهات خانوادگي را مراعات كنيد. بهتر است فرزندان اشخاص ثروتمند با يكديگر ازدواج كنند و خانواده هاي متوسط نيز با يكديگر پيوند زناشويي ببندند. براي ازدواج، سلامت و دوام هر چه بيشتر كانون خانواده را معيار و موردنظر قرار دهيد. بهترين توصيه اين است كه سطح اقتصادي و رفاه خانوادگي يك زوج نزديك به يكديگر باشد.

شرايط سني

هرگز نبايد سن دختر بيشتر از سن پسر باشد. روان شناسان معتقدند خانمها بايد سن كمتري داشته باشند، زيرا زنها زودتر از مردها به سن فرسودگي مي رسند ضمن اينكه زودتر از آقايان مراحل بلوغ را آغاز مي كنند و به پايان مي رسانند. فاصله سني 15 تا 29 سال بين زن و مرد هم مجاز نيست. گرچه امروز براي زنان و مردان تحصيلات دانشگاهي لازم شناخته مي شود اما در كشور ما بهتر است سطح تحصيلات آقايان بالاتر از خانمها باشد.

تشابه فرهنگي

دو خانواده از ديدگاه فرهنگي بايد با يكديگر مشابه باشند. يك خانواده اصيل با آداب و رسوم نمي تواند با خانواده اي بي قيد و داراي حداقل سطح آداب و رسوم، زندگي خوبي داشته باشد.

اشتراك مذهبي

دو خانواده مذهبي به راحتي با هم معاشرت مي كنند. بهتر است كه اشتراك مذهبي خانواده ها در امر ازدواج در نظر گرفته شود. در نگاه اول شايد مذهب يك امر فردي به نظر برسد و شايد جوانان ما نتوانند لزوم مراعات يگانگي مذهبي را بپذيرند، اما حقيقت اين است كه مذهب، فرهنگ خاصي به مؤمن خود مي دهد كه او را از ديگران متمايز مي كند.

تناسب جغرافيايي

نكته ديگري كه بايد در انتخاب همسر موردنظر قرار بگيرد، تشابه و تناسب جغرافيايي است.در دنيا چهار منطقه مديترانه اي، گرمسيري، سردسيري و معتدل شناخته شده است. مردمي كه در آب و هواي مديترانه اي و در كنار درياها زندگي مي كنند چنان آرام هستند كه به نظر مي رسد دلشان درياست. آنها همه چيز را به فال نيك مي گيرند. خوش بين و خوش خوراكند. مردم سواحل درياي خزر مثال خوبي از مردم مديترانه اي هستند.مردم نقاط گرمسير براي همه چيز قوانين ويژه دارند. نظم و انضباط حساب شده و دقيقي دارند. زندگي آنها در همه ابعاد از يك حرارت واقعي برخوردار است. اين مردم عواطف گرم و خروشاني دارند. پر جنب و جوش و فعالند. اگر در يك جمع لازم باشد كسي كاري بكند اين همان گرمسيري است كه بر مي خيزد و در يك چشم برهم زدن كار را به پايان مي رساند.
يك مديترانه اي آن قدر راحت طلب و بي خيال است كه شايد به نظرش چندان لازم نباشد كه برخيزد و كار را شروع كند.يك سردسيري نيز مي پرسد چرا من؟ مردم منطقه سردسير عموماً افسرده اند. بيش از حد احساس نارضايتي از زندگي دارند.مردم مناطق معتدل در همه صفات به حدود اعتدال رسيده اند لذا زندگي خوبي دارند. نه چندان سخت گيرند، نه چندان آرام و بي خيال و نه چندان افسرده و زودرنج و نه چندان شاد و گرم و پر خروش. بنابراين بهتر است در انتخاب خود دقت كنيد كه از مناطق جغرافيايي كه در تضاد شما هستند، حتي الامكان همسر انتخاب نكنيد. البته در اين خصوص استثنا هم وجود دارد كه نبايد آن را از نظر دور داشت.

زيبايي همسر آينده

به خاطر داشته باشيد آنچه در امر ازدواج ارزش كمي دارد زيبايي ظاهري همسر است.
در يك محاسبه دقيق مشاوره ازدواج كه هزار امتياز دارد زيبايي چهره فقط 25 امتياز مي گيرد زيرا در درازمدت حتي زيبايي ونوس هم عادي مي شود. در عين حال در انتخاب همسر بايد به رشته تحصيلي همسر نيز ارزش داد به عنوان مثال يك تحصيلكرده رشته هنر هيچ تشابهي با يك تحصيلكرده رشته فني ندارد پس بهتر است افق انديشه و تحصيل همسران به يكديگر نزديك باشد.

نويسنده:خجسته ناطق
منبع:روزنامه قدس

نویسنده: مجيد كمالي

نگاهي به اهداف و آثار ازدواج در قرآن

 
اشاره

يكي از بناهاي پراهميت اجتماع، ازدواج و تشكيل خانواده است در اين واحد اوليه اجتماعي سنگ بناي تعليم و تربيت نهاده مي شود و انسان در عرصه ازدواج به آرامش و تكامل مي رسد.
در اين مقاله سعي شده است كه با نگاهي اجمالي به اهداف و آثار ازدواج ازنظر قرآن كريم به تبيين اهميت اين سنت حسنه پرداخته شود. مطلب را با هم ازنظر مي گذرانيم:

مفهوم ازدواج

ازدواج، در عرف و شرع، پيمان زناشويي است كه براساس آن، براي مرد و زن در برابر هم، تعهدات اخلاقي و حقوقي پديد مي آيد كه سرپيچي (از بسياري) از آن ها، عقوبت و كيفر درپي خواهد داشت.در هر آييني، ازدواج با قوانين و مقررات ويژه اي صورت مي گيرد و اسلام به آداب و رسوم ديگر اقوام احترام گذاشته است: «لكل قوم نكاح» از پيمان زناشويي در قرآن به «نكاح» نيز تعبير شده، و به دو معنا به كار رفته است: .1 آميزش جنسي (بقره/ 230؛ نساء/6).2 عقد ازدواج (نور/32)
 

نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

50 نکته برای ازدواج موفق


ویژه زوج های جوان

از نشانه های او این است که برای شما از جنس خودتان جفت هایی آفرید تا به وسیله آنان آرامش پیدا کنید و دوستی و محبت میان شما (زوج) قرار داد. همانا در این، نشانه هایی است برای کسانی که اندیشه کنند.


قرآن کریم - سوره روم - آیه 25


نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

با چه مردان و زنانی ازدواج نکنیم؟

با مردان هوس باز، بیکار، لاف زن، دائم الخمر، خسیس، وابسته به مادر یا خانواده، دمدمی مزاج و بی اراده، حقه باز، گوشه گیر، بی خاصیت، بدبین و شکاک، سلطه جو و صاحب مشاغل حساس و پراهمیت نباید ازدواج کرد.
با زنانی که فقط متکی به زیبایی خود یا متکی به مال و منال پدر خود هستند و زنان مُدپرست، لوس و از خودراضی، ‌وابسته به خانواده و جاه طلب نباید ازدواج کرد.


برخورداری از صداقت، استقلال مالی و عاطفی، خوش قول بودن، هدفمند بودن، مسئولیت پذیری، اخلاق مناسب و ایمان کافی، داشتن توانایی و خلاقیت در کارهای مفید از جمله خصلت هایی است که باید در همسر آینده جست و جو کرد.
در هر صورت تصمیم نهایی انتخاب با دختر خواهد بود و به رغم توضیحات، بایدها و نبایدهای اطرافیان، سرانجام او با عقل و منطق مناسب سن خود، این تصمیم را خواهد گرفت. البته باید تا میزان زیادی آینده ی این انتخاب خود را بررسی کرده باشد، شخصیت دختر از نظر تفکر و تعقل دارای ویژگی های خاصی است. در صورتی که این شخصیت چنین مردی را ترجیح دهد، حتماً صفات مثبت دیگر او را نیز بررسی کرده است، چون ویژگی های شخصیت همسر فقط به این دو خصوصیت محدود نمی شود. حتماً در سایر عناصر شخصیتی او جذابیت های پنهانی وجود دارد و شما فقط این دو را در ظاهر می بینید. حتماً دختر جوان توضیحات قانع کننده ای برای جذابیت این نوع صفات یا مشاغل در ذهن خواهد داشت.
به رغم این که میزان این گونه صفات مانند هوس بازی در زنان به خصوص در فرهنگ ما کمتر دیده می شود و درصد بسیار پایینی در زنان وجود دارد، اما نمی توان آنان را عاری از این گونه خصوصیات دانست.« ولی مراجعه و اعتراض به زنانی با این صفات محدود، دیده می شود، مگر این که زن از بیماری دو قطبی، یکی از شخصیت های ضد اجتماعی یا مرضی در رنج باشد».


نویسنده: دکتر ماهیار آذر

منبع مقاله :
آذر، ماهیار؛ (1385)، ازدواج: حل مشکلات زناشویی، تهران: نشر قطره، چاپ سوم.


نویسنده: مجيد كمالي

چهل حدیث درباره ازدواج


پیشگفتار

هر پسر و دختری که پا به دوران جوانی می‏گذارد، بزرگترین آرزویش ازدواج و ایجاد کانون گرم و پر مهر خانواده است، تا یار و مونس و محرم راز پیدا کند و از نعمت زندگی مشترک زناشویی، استقلال و آزادی بیشتری بهره‏مند گردد. پسران و دختران جوان سعادت خود را در سایه زندگی مشترک جستجو می‏کنند.
 
 

نویسنده: مجيد كمالي
ادامه مطلب ...

نقش هم دلی در زندگی زناشویی


آیا همسران در روابط شان به مهارت هم دلی نیاز دارند؟

اغلب همسران حین گفت وگوهای روزانه شان، در برخی موارد بیش از حد دچار هیجانات و احساسات ناخوشایند نسبت به یک دیگر می شوند. مثلاً در حین تعامل با هم دیگر به شدت خشمگین، عصبانی یا ناراحت می شوند و به جای ارتباط مؤثر و مناسب درگیر ارتباطی خشن، ناراحت کننده یا نامناسب می شوند که نتیجه ای جز رنجش ندارد، مثل این است که در ابتدای گفت وگو می خواستند صفحات یک کتاب را با هم بخوانند، اما اکنون هر یک می خواهند دو صفحه ی متفاوت یک کتاب را بخوانند و بدیهی است در پایان گفت وگوی شان به این نتیجه می رسند که اصلاً نمی توانند با هم کتاب بخوانند و ترجیح می دهند کتاب را نخوانند و آن را در گوشه ای رها کنند. به عبارتی، اگر اول می خواستند با هم در مورد مسئله ای صحبت کنند، اکنون ترجیح می دهند که اصلاً در مورد آن قضیه با هم صحبت نکنند، چرا که هر یک نظرات و دیدگاه های متفاوتی دارد و نمی تواند نظرات و افکار همسرش را درک کند.
چیزی که تا حد زیادی می تواند این تنش ها و اختلافات را حل کند و به آن ها کمک کند تا هر دو بتوانند هماهنگ با هم صفحات زندگی شان را ورق بزنند و مسائل مختلف را حل و فصل کنند، مهارت هم دلی است. هم دلی باعث می شود همسران، احساسات، نظرات و افکار یک دیگر را به درستی درک کنند و با آن ها به طور مناسب ارتباط و تعامل برقرار کنند. هم دلی به افراد کمک می کند تا در موقعیت های مختلف، هیجانات همسرشان را تشخیص دهند و حتی افکاری را که پشت این احساسات است، دریابند. زن و شوهری که این مهارت را ندارند، همچون افراد دچار نقص بینایی هستند که نمی توانند به درستی اطراف خود را ببینند؛ اما هم دلی، عینکی است که افراد به چشمان خود می زنند تا بتوانند درک درستی از محیط اطراف شان داشته باشند.

همسران برای هم دلی با هم دیگر به چه چیزهایی باید توجه کنند؟

مسئله ی مهم برای هم دلی کردن این است که با هیجانات خود آشنا باشید و بتوانید هیجان و احساسی را که در زمان اختلاف نظر با همسرتان دارید، تشخیص دهید و ابتدا هیجانات ناخوشایند خودتان را کنترل کنید و بر خود مسلط شوید. مثلاً بدانید که از صحبت همسرتان به شدت عصبانی و خشمگین شده اید و سپس سعی کنید با روش های مختلف مهارت کنترل خشم، خودتان را آرام کنید. وقتی فردی هنوز درگیر هیجانات منفی خودش است، نمی تواند نسبت به احساسات دیگران حساس و متوجه باشد؛ به عبارتی در این موقعیت او نسبت به نشانه ها و پیام های هیجانی همسرش نفوذ ناپذیر است. اگر افراد ندانند چه احساسی دارند، نمی توانند هیجانات شان را کنترل کنند تا با آرامش به دنیای همسرشان وارد شوند. بنابراین خودآگاهی، پیش زمینه ی هم دلی است.
مسئله ی مهم دیگر نوع شنیدن همسران است. همه ی افراد انتظار دارند که همسرشان صحبت های آن ها را بهتر بشنود و نه تنها به کلمات، بلکه به مفهومی که پشت کلمات شان نهفته است نیز توجه کند. تنها با شنیدن واقعی است که افراد می توانند از نیازهای ناگفته، علایق و نگرانی های همسرشان باخبر شوند.
بسیاری از افراد، اهمیت واقعی شنیدن مؤثر را در پایداری ازدواج نمی دانند. یکی از شایع ترین شکایات بین زن و شوهرها این است که هر یک احساس می کند همسرش دیگر به او توجهی ندارد و برایش احترام و اهمیت قایل نمی شود. یک دلیل مهم این شکایت این است که آن ها فکر می کنند همسرشان صحبت آن ها را به طور مؤثر نمی شنود و فکر می کنند در حاشیه قرار گرفته اند. بنابراین حتی مسائل بسیار جزئی می تواند منجر به تعارضات و کشمکش های شدید بین آنها شود. آن ها دچار خشم و تنفر نسبت به هم می شوند یا احساسات مطلوب شان را نسبت به هم از دست می دهند. همانند عضلات بدن که باید مرتباً از آن ها استفاده کنیم تا خوب کار کنند و قوی بمانند، مهارت شنیدن به تمرین پیاپی نیاز دارد. این عقیده که شنیدن همیشه در دلِ عشق است و نیازی به تلاش برای دستیابی به آن نیست، اشتباهی رایج است. شنیدن سطوح و انواع مختلفی دارد (پیش تر توضیح داده شد)، که ما در موقعیت های مختلف بسته به اهمیت موضوع نوع خاصی می شنویم و حتی گاه در حین گفت وگو با دیگران از سطحی به سطح دیگر شنیدن حرکت می کنیم.

اهمیت هم دلی در ارتباط زناشویی چیست؟

مطالعات نشان داده اند که وقتی زن و شوهر با هم هم دلی می کنند، حتی فعالیت های فیزیولوژیک بدن شان نیز به هم شبیه می شود و در هنگام گفت وگو و هم دلی، هرگاه ضربان قلب یکی از آن ها تند شود، ضربان قلب دیگری هم شروع به افزایش می کند و برعکس. این مسئله اهمیت هم دلی را در ارتباط زن و شوهر نشان می دهد.
کمبود هم دلی بین همسران، باعث رابطه ی نامطلوب بین آن دو می شود و این رابطه ی نامناسب چرخه ی معیوبی را تشکیل می دهد. برای شکستن این چرخه، هر یک از همسران باید سعی کند عشق و هم دلی را در خودش پیدا و تقویت کند و همسرش را بدون انتظار متقابل از آن بهره مند کند.
وقتی هر یک حتی به تنهایی سعی در شکستن این چرخه کند، ارتباط همسران مناسب تر خواهد شد و این به تقویت هم دلی در طرف مقابل منجر می شود.

چگونه با همسرمان هم دلی کنیم؟

قبل از این که جسم شما از لحاظ فیزیولوژیک با همسرتان هماهنگ شود، نیاز دارید که از لحاظ هیجانی با او ارتباط برقرار کنید.
شنیدن هم دلانه بهترین راه حل بهبود ارتباط زن و شوهر است. این نوع شنیدن به همه ی وجود شما نیاز دارد. وقتی ذهن شما به مسئله ای مشغول است، نمی توانید شنیدن مؤثر و هم دلانه داشته باشید. اگر چه این نوع شنیدن انرژی و تلاش زیادی نیاز دارد، ولی فواید آن در زندگی تان بسیار ارزشمند است و موجب افزایش صمیمیت و عمیق شدن ارتباط تان می شود؛ البته موقعیت های مختلف به انواع مختلف شنیدن نیاز دارد. تشخیص این که در هر ارتباطی به چه نوع شنیدن نیاز دارید، هم یک هنر است و هم یک مهارت، اما به طور خلاصه وقتی همسرتان در مورد مسئله یا موضوعی صحبت می کند که برایش خیلی مهم است، باید با دقت و هم دلی به صحبت او گوش دهید. در این موقعیت طبق موارد زیر عمل کنید:
1. تجارب شخصی و احساسات خود را کنار بگذارید و بی قید و شرط به آن چه همسرتان می گوید توجه کنید.
2. احساسات و هیجانات همسرتان (احساس گناه، ترس، ناامیدی، دلشوره، عصبانیت و...) را تشخیص دهید.
3. احساسات و عقاید همسرتان را همان گونه که بیان می کند بپذیرید و مورد سرزنش و انتقاد یا قضاوت قرار ندهید.
4. به تلاش همسرتان برای سازگاری با وضعیت ناگوار پیش آمده احترام بگذارید.
5. بیان کنید که احساسات و مشکلات همسرتان را درک می کنید.
6. در نهایت سعی کنید با همسرتان برای حل مشکلات همکاری کنید و حامی او باشید.
تلاش برای به دست آوردن مهارت شنیدن هم دلانه، همچون هر مهارت دیگری باید مداوم باشد، حتی اگر همسرتان چنین تلاشی نمی کند. اگر شما از آن دسته زوج هایی بوده اید که در سال های اول زندگی تان با دقت و هم دلانه صحبت یک دیگر را می شنیدید، اما در حال حاضر تقریباً هر مکالمه تان به مشاجره ختم می شود، احتمالاً مهم ترین دلیل این است که اکنون شما فرصت ندارید با حوصله و دقت با همسرتان گفت وگو کنید، یا به قدری در مسائل و مشکلات خودتان غرق شده اید که نمی توانید با تمرکز و گوش دل حرف های او را بشنوید. تمرین لازم برای حل چنین مشکلی این است که یک فرصت و تعطیلی چند روزه به خودتان بدهید. می توانید برنامه ی سفری بریزید و تصور کنید دوباره به ماه عسل می روید. این زمان به شما اجازه می دهد دوباره با هم مأنوس شوید و از لحاظ جسمی، هیجانی و فکری دوباره به یک دیگر نزدیک شوید؛ فارغ از گرفتاری های تان با هم صحبت کنید و برای هم وقت بگذارید.
فراموش نکنید که در حضور فرزندان تان هم با همسرتان هم دلی کنید و به کودکان هم اجازه بدهید تا بدانند که والدین شان هم دیگر را دوست دارند و به هم احترام می گذارند. با این رفتار نه تنها مهارت هم دلی را به آن ها آموزش می دهید، بلکه حس اعتماد و وفاداری به همسر در آینده را در آنان تقویت می کنید.

پیامدهای کمبود هم دلی بین همسران

کمبود هم دلی در ارتباطات بین همسران نقطه ی شروع تنش های خانوادگی است. کمبود هم دلی نه تنها می تواند ارتباط همسران را مخدوش کند، بلکه می تواند باعث شود خود فرد نیز احساس تنش و ناآرامی کند. به عقیده ی برخی، زندگی با همسری که هم دلی نمی کند، حتی بدتر از تنها زندگی کردن است.
کمبود هم دلی بین همسران برای فرزندان هم مشکل آفرین است. کودکانی که والدین شان با هم هم دلی نمی کنند، احترام به دیگران و توجه به احساسات اطرافیان را یاد نمی گیرند؛ آن ها فقط به خودشان فکر می کنند. اگر در خانواده ای، فقط یک والد هم دلی کند، فرزندان با او ارتباط مناسب تری دارند و هم دلی بیش تری نشان می دهند. از طرفی کمبود هم دلی در خانواده باعث می شود که فرزندان از تعهد بترسند و در عشق و ازدواج تعهد و وفاداری را باور نداشته باشند.

نویسندگان:
دکتر مریم رسولیان
دکتر راضیه صالحیان


منبع مقاله:
رسولیان، مریم، صالحیان، راضیه، (1389)، هم دلی، تهران: چاپ اول1390.


نویسنده: مجيد كمالي

چرا پدرم با عاشق شدن من مخالف است؟

 

انتخاب همسر، مهمترین انتخاب هر فردی در زندگی است و به دلیل حساسیت فوق العاده ی آن، مستلزم بیش ترین دقت، تأمل، بررسی، مشورت، و شناخت متقابل است.
مطمئناً ایجاد فرصت های لازم، و چند جلسه گفت وگو برای شناخت بیش تر طرف مقابل، لازم و ضروری است؛ البته به شرطی که این ارتباطات در فضایی سالم و بدون سوءاستفاده ی طرفین باشد.
در غیر این صورت در همین جلسات نیز ممکن است به دلیل غلبه ی احساسات و عواطف بر حقیقت جویی، واقعیات (از جمله، عیوب طرفین) آن طور که هست، درک نشود.
در حقیقت، هیجان ها و احساسات مانعی مستحکم در برابر شناخت عمیق ویژگی های اخلاقی، رفتاری و شخصیتی نسبتاً پایدار طرف مقابل به شمار می روند.
در این صورت، عشق قبل از ازدواج، معمولاً ناشی از شناخت ویژگی های مثبت و انسانی طرف مقابل نیست، بلکه حاصل احساسات گذرا و تمایلات هیجانی است.
 
چنین عشقی اگر به ازدواج بینجامد، پس از مدتی، با فروکش کردن احساسات و هیجانات تند و در نتیجه، آشکار شدن عیوب و ویژگی های واقعی طرفین، زندگی مشترک شیرینی خود را از دست می دهد و مشکلات و ناسازگاری ها کم کم ظاهر می شوند.
به همین دلیل می گویند: با عقل انتخاب و با عشق زندگی کنید، زیرا اگر صرفاً با عشق انتخاب کنید، بعد از افول احساسات و بیداری بیش تر عقل، ممکن است عشق و علاقه کاهش یابد.
به همین دلیل نیز گفته اند: «عشق هرگز کافی نیست».
البته انتخاب صرفاً عقلانی و بدون عشق و علاقه (آن گونه که برخی می گویند: صرفاً با عقل انتخاب کنید، محبت بعداً ایجاد می شود) نیز درست نیست؛ بلکه، انتخاب عاقلانه ای که همراه با عشق و محبت باشد، بهترین نوع انتخاب است.
 
منبع: ایمانی، محسن؛ وجدانی، فاطمه؛ چالش های من و پدرم،(پاسخ به سؤالات نوجوانان)، تهران: نشر قطره، چاپ اول (1389)

نویسنده: مجيد كمالي

چطور با سختی های مالی در ازدواج کنار بیاییم

از قدیم می گویند «نابرده رنج، گنج میسر نمی شود» اما هیچ دلیلی هم ندارد که با خراب کردن زندگی زناشویی تان اوضاع را بدتر کنید. با مشکلات و بحران های اقتصادی کنونی، شاید بد نباشد چند نکته مطرح کنیم که بدانید چطور اجازه ندهید مشکلات مالی بر ازدواجتان تاثیر بگذارد.

۱. سوگند ازدواجتان را به خاطر بیاورید.
در لحظه ازدواج، وقتی به هم قول می دهید که در زمان خوشی ها و سختی ها کنار هم باشید، مطمئناً به ذهنتان نمی رسد که در طول مسیر چه اتفاقاتی ممکن است برایتان بیفتد اما با این وجود برای نشان دادن حسن نیت خود، برای هم سوگند یاد می کنید. در زمان سختی های مالی این سوگندها اهمیت بیشتری پیدا می کنند. به آنها وفادار باشید، نه فقط به خاطر قولی که داده اید، بلکه بخاطر کسی که به او قول داده اید.

۲. به خاطر بیاورید که این هم مثل بقیه چیزهای زندگی موقتی است.
بدشانسی تبدیل به خوش شانسی و فقر تبدیل به ثروت می شود. همیشه این ضرب المثل قدیمی را به خاطر داشته باشید که می گوید، «گهی زین به پشت و گهی پشت به زین». بااینکه سختی ها برای مدتی در زندگی اتفاق می افتد، اما دائمی نیستند و خیلی زود جای خود را به خوشی می دهند.

۳. دیگران را متهم نکنید.
مقصر دانستن دیگران خیلی راحت است، مخصوصاً وقتی خسته شده ایم و استرس زیادی داریم. این جزء ذات انسان است و به دلایلی فکر می کنیم که حالمان را بهتر می کند و در آخر هیچ نفعی به کسی نمی رساند، حتی خودتان. از نقطه نظر همسرتان، باید فکر کنید که متهم کردن آنها بدترین چبزی است که بخواهند در زندگی بشنوند. همه ما از درون خودمان را مقصر می دانیم، حتی اگر بدانیم درست نیست. بنابراین قبل از اینکه کسی را متهم کنید، لحظه فکر کنید، «اگر او الان این حرفها را به من می گفت چه حسی داشتم؟»

۴. متحد باشید.
یکی از بهترین توصیه ها برای هر ازدواجی این است که با هم متحد باشید و در کنار هم، هیچ چیزی نیست که قدرت مقابله با آن را نداشته باشید. شاید خیلی کلیشه ای به نظر برسد و بخاطر همین است که خیلی از ما آن را بلند به زبان نمی آوریم اما با همه اینها حقیقت دارد. ایده اصلی ازدواج این است که شما دو نفر به یک واحد تبدیل شوید و به این ترتیب قوی تر شوید. اگر از این نکته استفاده کرده اید و بخاطر شرایط مالی کنونی همدیگر را متهم نکرده اید یعنی با هم متهد بوده اید.

۵. خنده.
در هر نقطه ای از زندگی که با سختی مواجه شویم، احتمال اینکه دچار غصه و ناراحتی شویم بسیار زیاد است. استفاده از خنده روحیه تان را بهتر کرده، شما را به هم نزدیکتر کرده و به یادتان می آورد که زندگی بخش ها مهمتری از مشکلات مالی هم دارد. کمی احمقانه رفتار کنید، جوک بسازید و سختی ها را به خنده بگیرید، هر کاری که فشاری که احساس می کنید را کمتر کند.

۶. راه حل پیدا کنید.
بااینکه ممکن است پیدا کردن یک راه حل کلی برای مشکل مالی تان امکان پذیر نباشد، اما قدم ها کوچک تری بردارید و با همسرتان در این رابطه صحبت کنید تا برای مشکلات کوچک تر راه حل پیدا کنید. پس با جای اینکه سرتان را در دست هایتان گرفته بنشینید و از خودتان بپرسید، «چطور از پس این مشکل برخواهید آمد؟» با سوال هایی کوچکتر شروع کنید، «قبض برق ماه بعد را چطور پرداخت کنم؟»

۷. کنترل.
در همه رابطه ها یکی از شخصیت ها همیشه نافذتر است و یکی همیشه مطیع تر. در زمان سختی ها، نباید سعی کنید همه کنترل را به دست گیرید یا همه کنترل را از دست بدهید. باید سعی کنید کنترل امور زندگی را به تساوی بین خودتان و همسرتان تقسیم کنید.

۸. به خاطر داشته باشید.
همیشه به خاطر داشته باشید که هر اتفاقی هم که افتاده باشد یا بخواهد بیفتد، تازمانیکه همدیگر را دارید (و سلامتی تان را) چیز دیگری مهم نیست. و اگر توانستید در کنار همدیگر از پس این مشکل برآیید، دیگر مطمئن باشید که هیچ چیزی نیست که نتوانید با آن مقابله کنید.

منبع : پورتال مردمان


نویسنده: مجيد كمالي

چه چیز ممکن است بعد از عقد شما را پشیمان کند؟!

ازدواج فقط حلقه به دست کردن و تعیین مراسم روز ازدواج نیست. درست زمانی که حتی فکرش را هم نمی کنید، بروز بعضی مشکلات ممکن است عرصه زندگی را حتی در دوران عقدو زمانی که کارت های عروسی تان را بین اقوام پخش کرده اید، چنان به شما تنگ کند که عطای بودن با همسرتان را به لقایش ببخشید. به همین علت روانشناسان به دخترها و پسرها توصیه می کنند که با شناخت کامل همسر خود را انتخاب کنند تا دوران نامزدی و عقد را به سلامت طی کنندو به خانه بخت بروند.

با اینحال جلوی ضرر را هر وقت بگیریم منفعت است و حتی در دوران نامزدی و عقد هم اگر با بعضی نقایص جدی شخصیتی و رفتاری در طرف مقابلتان روبرو شدید، باید برای ازدواج و ادامه رابطه با چنین فردی، تردید کنید.

با این حال این نسخه ای برای همگان نیست و شاید زوج هایی هم باشند که با وجود چنین مسائلی ازدواج می کنندو یک عمر هم با تمام مشکلات ناشی از چنین نقایصی می سازند. پس تصمیم با خودتان است. در این گزارش روانشناسان در مورد خطراتی که زندگی یک زوج را تهدید می کنند توضیح می دهند.

چراغ های قرمز: شاید لازم باشد جدا شوید


اگر در دوران عقد متوجه شدید که همسرتان درگیر یکی از بیماری های جسمی یا روانی است، قبل از جدا شدن یا ادامه زندگی با همسرتان، حتما با پزشک یا یک مشاور و روانشناس در مورد نوع بیماری و علائم آن، نحوه زندگی با او، اقداماتی که می توان برای بهبودش رایط انجام داد و عوارضی که در آینده با آن روبرو خواهید شد و ... صحبت کنید.

۱ ابتدا به بیماری های سخت
بعضی از بیماری ها بسیار هشدار دهنده اند و برای زندگی با مبتلایان به این بیماری ها باید همه چیز را در نظر بگیرید. برخی از ابین بیماری ها عبارتند از: ایدز، هپاتیت C، تومور و سرطان های کشنده پیشرونده. کسی که قرار است با یک فرد مبتلا به بیماری های سخت ازدواج کند، باید بداند که زندگی زناشویی اش ممکن است چندان طولانی نباشد و همسرش بعد از مدتی فوت کند.

وقتی طرف مقابل قرار نیست مدت زیادی زنده بماند، همسرش قبل از اینکه وارد فاز سوگواری شود، باید مرحله پیش سوگواری را بگذراند که اصلا کار ساده ای نیست. ضمن اینکه بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت C به شدت مسری اند و فرد باید احتمال آلوده شدن خودش را به این بیماری ها بدهد.

۲ تشخیص اسکیزوفرنی
اسکیزوفرنی از جمله بیماری های عصبی روانی مزمن و جدی است که روی کل شخصیت فرد تاثیر می گذارد و شایع ترین سن ابتلا بین ۱۵ تا ۳۰ سالگی است. ساختمان مغز این بیماران طبیعی است ولی بعضی از مواد شیمیایی آن عملکرد طبیعی ندارند، به طوری که افزایش و یا کاهش ترشح این مواد اختلالاتی در رفتار، تفکر و هیجان های بیمار ایجاد می کند و در مرحله حاد فعالیت های هیجانی، رفتاری، فکری و به طور کلی عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد.

نشانه های بیماری در افراد مختلف متفاوت است ولی اغلب شامل افسردگی، رفتار عجیب و غریب، تحریک پذیری، خواب زیاد یا عدم توانایی در خوابیدن، گوشه گیری، خصومت بی دلیل، فراموشی نشان دادن واکنش شدید در بحران ها، عدم توانایی در گریه کردن یا گریه های شدید، استفاده از الکل و مواد مخدر، تراشیدن موهای سر و بدن و خودکشی می شود. آنها معمولا چیزهایی را می بینند و می شنوند که برای بقیه قابل رؤیت و شنیدن نیست.

برخی از مبتلایان به اسکیزوفرنی برای کنترل علائم بیماری خود باید همیشه دارو مصرف کنند، برخی دیگر مدت زمان مصرف دارویشان کوتاه است و بالاخره عده ای که بیماری آنها در پی استرس حاد نظیر بیماری جسمی با زایمان شروع شده ممکن است طی مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کنند.

۳ اطمینان از اعتیاد به مواد مخدر
معتادان به مواد مخدر و محرک، حتی اگر سم زدایی کنند، بدنشان هرگز مثل سابق و قبل از مصرف مواد مخدر نمی شود. اینها تا زمانی که یک مقدار مشخص مواد مخدر به بدنشان نرسد، نمی توانند عملکرد طبیعی داشته باشند اما باید به این نکته توجه داشته باشیم؛

 چون زوج ها در دوران عقد ارتباط مستمری با هم ندارند، اگر یکی از دو طرف اعتیاد داشت، دیگری به راحتی متوجه آن نمی شود؛ مگر اینکه با هم به سفر بروند یا ارتباطشان نزدیکتر شود اما در هر صورت و در شرایط عادی که دو طرف با هم معاشرت عادی دارند، نمی توان به راحتی تشخیص داد که فرد مصرف کننده مواد مخدر است یا نه.

۴ فاش شدن بزهکاری
انجام رفتارهای خلاف شأن مثل اینکه خانم بهمد درآمد شوهرش از راه کسب حرام است یا در کار قاچاق است هم از جمله مسائلی است که خانم می تواند در همان دوران عقد رابطه را تمام کند.

چه چیز ممکن است بعد از عقد شما را پشیمان کند؟!

چراغ های نارنجی: حتما باید مشاوره کنید

افراد مبتلا به برخی بیماری های جسمی مانند تالاسمی ماژور. هموفیلی، صرع و ام.اس: این دسته از بیماری ها به سختی خوب می شوند و همین مسئله باعث می شود تا زندگی برای کسی که با فرد مبتلا به یکی از این بیماری ها زندگی می کند، خسته کننده شود.

 اینها با یکسری محدودیت ها در زندگی مواجه هستند و اگر قرار است وارد زندگی مشترک با فردی شوند، شخص مقابلشان باید به این نکته آگاه باشد که عملکرد افراد مبتلا به صرع یا ام. اس ممکن است در طول زندگی و مراودات اجتماعی کاهش پیدا کند. این کاهش عملکرد مشکلاتی را برای دو طرف این زندگی در پی دارد.

۱ پارانویا


ویژگی اصلی مبتلایان به این اختلال روانی، عدم اعتماد آنها به دیگران، بدگمانی و بدبینی است. این اختلال بین آقایان شایع تر است و فرد مبتلا، سوءظن بیمارگونه دارد و مدام به همسر خود شک می کند. زندگی با چنین فردی هم سخت است. چرا؟ چون فرد مقابل مدام به این فکر می کند که تا کی باید او را توجیه کنم؟ اینها اهل جر و بحث هستندو خشک و عصبی اند. ضمن اینکه بدبینی بیش از حد ممکن است منجر به خشونت یا اختلالات رفتاری دیگر هم شود.

۲ اختلال شخصیت مرزی


این دسته از افراد به قدری بی ثبات هستند که اگر اتفاقی بیفتد دنیا را یا سیاه می بینند یا سفید و نگاهشان خاکستری نیست. نشانه هایی همچون روابط بین فردی بسیار بی ثبات، خشم شدید و نزاع های مکرر بدنی، بی ثباتی عاطفی، خرج کردن افراطی، سوء مصرف مواد، رابطه جنسی نابهنجار، رانندنگی بی مهابا، زیاد خوردن و اقدام مکرر به خودکشی کردن که شکل فریبکارانه دارد، از ویژگی های مهم این اختلال است.

اگر پنج علامت از علائم گفته شده را فردی داشته باشد او یک بیمار مرزی یا بوردرلاین است. این دسته از افراد به محض اینکه بحث کوچکی بین آنها و همسرشان در می گیرد یا اتفاق جزیی می افتد؛ بلافاصله دست به خودکشی می زنند تا دیده شوند.

۳ اختلال شخصیت هیستیریونیک (نمایشی)


اینها هم جزو تهدیدکننده ها محسوب می شوند. رفتار آنها نمایشی است. شخصیت های نمایشی. هم در مردان و هم زنان دیده می شود ولی در خانم ها به مراتب بیشتر است. پوشش ظاهری و حتی آرایششان با بقیه زنان فرق دارد و با این کار دوست دارند خودشان را بیش از پیش مطرح کنند.

در مرحله بعدی بیمار از واقعیت های ذهنی و بیرونی دور می شودو اصلا هویت خود را فراموش می کند یا موقتا برای آرامش خود موضوعی را که بار سنگین عاطفی داشته باشد از یاد برده و دست به دامن انکار می شودو با این کار در قالب شخصیت دیگری قرار می گیرد و خود را چیز دیگری نشان می دهد.

۴ دست بزن


هر چند تنش ها و بحران های موجود در دوران عقد به ندرت به برخوردهای فیزیکی و کتک منتهی می شود، با اینحال اگر جر و بحث در مورد مسائل جزیی و کوچک منجر به کتک زدن شود و یا موضوع کتک زدن چندین بار تکرار شود، حتما باید به این رابطه خاتمه داد، چون چنین شخصی نمی تواند خشمش را کنترل کند. چه بسا این کتک زدن در آینده به قتل هم منجر شود.

۵ اختلاف دو قطبی


پر بودن خانه از انبوه کارهای نیمه تمام یکی از ویژگی های اختلال دو قطبی است. این افراد معمولا قادر به تمرکز روی یک کار نیستند و میلیون ها کار را شروع می کنند بدون اینکه بتوانند آنها را تمام کنند. آنها یا در فاز افسردگی هستند و یا در فاز هیجان که در هر دو فاز رفتارهای غیرعادیدارند. اینها معمولا مشکل خواب دارند. در فاز افسردگی زیاد می خوابند و همیشه احساس خستگی می کنند اما در فاز جنون و هیجان به اندازه کافی نمی خوابند اما هیچ وقت احساس خستگی نمی کنند.

۶ وسواس


وسواس یک فکر، تصور، احساس یا حرکت مکرر مضر و اعصاب خردکنی است که با نوعی احساس اجبار و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه اوست. وسواس، تعادل روانی و رفتاری را از بیمار گرفته و باعث می شود تا او در سازگاری با محیط دچار مشکل شود.

در بیمار مبتلا به وسواس نشانه هایی همچون شک و تردید، ترس، دقت و نظم افراطی، اجبار، احساس بن بست، لجبازی دیده می شود و در مواردی این علائم خود را به شکل دله دزدی، آتش زدن جایی، درآوردن لباس، بیقراری، بهانهگیری، بی خوابی، بدخوابی، بی اشتهایی، و ... نشان می دهد. مشاهده این علائم در فرد وسواسی به قدری عجیب است که این احساس به اطرافیانش داده می شود که نکند او دیوانه شده باشد.

به گفته احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میزان طلاق در سال نود و یک، ۱۵۱ هزار و ۷۶۳ مورد بوده است و رشد طلاق نسبت به گذشته نگران کننده است.

منبع : مجله تندرستی


نویسنده: مجيد كمالي

ازداوج با فرق مختلف

ازدواج

سوال: الف) ازدواج با فرق مختلف صوفی، علی اللهی و دراویش چه حکمی دارد؟ ب) ازدواج با اعضاء گروهک منافقین چه حکمی دارد؟

امام خمینی(ره):

ازدواج با کسانی که اعتقاد به الوهیت امیرمومنان دارند جایز نیست.

 (تحریرالوسیله، 1424، هـ ق، ج2، التاسع، ص 286، م 7)

(استفتائات، ج3، ص 129، س 134)

 

آیة الله اراکی(ره):

ازدواج با علی اللهی باطل است چه مرتد فطری باشد چه ملّی.

(توضیح المسائل، ص 581)

(استفتائات آخر کتاب، س 5)

 

آیة الله بهجت(ره):

جایز نیست.

اگر مسلمان باشند، جایز است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله تبریزی(ره):

ازدواج با فرق مذکوره و مانند آن جایز نیست و عقدش باطل است. والله العالم

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

در ازدواج با سایر مذاهب و فرق مسلمان اگر از اسلام خارج نشده باشند چنانچه بیم تغییر در عقیده باشد جایز نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

هر نوع ارتباطی که موجب ترویج و تقویت فرق ضاله (بهاییت- صوفیه) باشد جایز نیست و ترک مجالست و مصاحبت با آن ها لازم است.

به مومنین توصیه می کنم، از معاشرت و مجالست مخصوصاً مزاوجت و رفاقت با آن ها جداً پرهیز و احتراز نمایید که معرض خطرات و مفاسد بزرگ است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

(جامع الاحکام، 1382، ج2، ص 95، س 1499 و 1498)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

الف) آنان اگر منکر یکی از ضروریات دین باشند تا نعوذ بالله حضرت علی (علیه السلام) را خدا بدانند مشرک و نجس هستند و ازدواج با آنان جایز نیست.

ب) به طور کلی ازدواج با هر فرقه و گروهی که احتمال تاثیر منفی و ایجاد انحراف در اخلاق و رفتار انسان با فرزندان را داشته باشد مناسب نیست. بلکه در برخی روایات اشعار به عدم جواز دارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله گلپایگانی(ره):

الف) ازدواج با کسانی که اعتقاد به الوهیت امیرمومنان دارند جایز نیست.

ب) ـــ

(هدایة العباد، ج 2، ص 348، م 1211)

 

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

در تمام این موارد اشکال دارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

الف و ب: در هر صورت از ازدواج با آنان خودداری شود.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)


نویسنده: مجيد كمالي

احکام همسران

فلسفه خلقت بشر در این دنیا کسب فضیلت و عبودیت و نیز رنگین کردن زندگی به اخلاق و اعمال خداوند است. برای این منظور ربّ جلیل و متعال، توسط برگزیدگانش کاتالوگی را تحت عنوان " فقه " بیان کرده است که در سایه آموزه های آن می توان سعادت را در هر دو سرا تضمین نمود.


در این مقاله می خواهیم نگاهی از پنجره احکام شرعیه به ازدواج و روابط بین زوجین بیندازیم.

دوران نامزدی

تفریح و رفتن به گردش با نامزد خود- که هنوز عقد نکرده است- چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: تا زمانی که عقد شرعی خوانده نشده، جایز نیست.(1)
***

نگاه به نامزد

آیا نگاه مرد به بدن نامزد خود- که هنوز نامحرم است؛ ولی ازدواج با او قطعی است- جایز است؟

همه ی مراجع: خیر، نامزد نامحرم، با سایر زنان تفاوتی ندارد.(2)
***

طلای سفید

طلای سفید، برای مردان چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: اگر از جنس طلا باشد، جایز نیست؛ هر چند به رنگ سفید باشد.(3)
***

حکم پلاتین

آیا در دست کردن و استفاده از پلاتین برای مرد اشکال دارد؟

همه ی مراجع: استفاده از پلاتین اشکال ندارد.(4)
***

نفقه دوران عقد تا عروسی

در دوران عقد تا عروسی- که دختر در خانه پدر به سر می برد- آیا تأمین نفقه او بر عهده ی شوهر است؟

همه ی مراجع: (به جز تبریزی، وحید و سیستانی): در فرض یاد شده اگر زن تمکین داشته باشد، نفقه ی او بر شوهر واجب است.
وحید و تبریزی: خیر، در این فرض بر عهده ی شوهر نیست.
سیستانی: اگر در شهری که زندگی می کنند، متعارف این است که نفقه ی دختر را خانواده اش می دهد، بر عهده ی شوهر چیزی نیست. در غیر اینصورت، پرداخت نفقه، وظیفه ی شوهر است.(5)
***

نماز با صورت آرایش کرده

برخی از خانم ها فکر می کنند، نماز خواندن با صورت آرایش کرده صحیح نیست. در حالی که اگر آرایش مانع از رسیدن پوست پیشانی بر مهر نباشد، اشکال ندارد.(6)
***

هفته اول عروسی

• مسأله: چنانچه، دختر باکره باشد، مرد باید در هفت شب نخست، نزد عروس باشد و اگر باکره نباشد، در سه شب نخست باید نزد او باشد، مگر آن که زن از حق خود صرف نظر کند.(7)

احکام جنسی

راه های تشخیص جنابت چیست؟

همه ی مراجع: به دو چیز انسان جنب می شود:
1. آمیزش جنسی به مقدار دخول نسبت به مرد و زن (اگر چه منی بیرون نیاید).
2. بیرون آمدن منی، در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار.(8)

وذی، مذی، و ودی را توضیح دهید؟

همه ی مراجع:
مذی، به آبی گویند که گاه بعد از ملاعبه و بازی کردن با همسر، بیرون می آید.
وذی، به آبی گویند که گاه بعد از منی بیرون آید.
ودی، به آبی گویند که گاه بعد از بول آمدن بیرون می آید و کمی سفید و چسبنده است.
همه این آب ها، در صورتی که مجرا به بول و منی آلوده نباشد، پاک است.
تبصره: فایده استبرا از بول این است که، اگر آب مشکوکی، بعد از آن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمی کند، اما اگر استبرا نکرده، باید، وضو را اعاده کند و محل را بشوید.
فایده ی استبرا از منی این است که اگر رطوبت مشکوکی از او خارج شود و نداند، منی است یا یکی از آب های پاک، غسل ندارد و اگر استبرا نکند و احتمال دهد ذرات منی در مجرا باقی بوده و همراه بول یا رطوبتی دیگر خارج شده، باید دوباره غسل کند.(9)
***

تشخیص منی

راه تشخیص منی و احتلام در مرد چیست؟
همه ی مراجع (به جز بهجت، مکارم و صافی): خروج منی در مرد دارای سه نشانه است: 1. همراه شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید. 3. بدن سست شود. اگر هیچ یک از نشانه های سه گانه و یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
بهجت و مکارم: خروج منی در مرد دارای دو نشانه است: 1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون ‌آید. اگر هیچ یک از این دو نشانه یا یکی از آن دو را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
صافی: اگر با شهوت و جستن بیرون آید و یا با جستن بیرون‌آید و بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این دو نشانه را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر اطمینان پیدا کند که منی است.(10)
***

جنابت در زن

راه تشخیص منی و احتلام در زن چیست؟

همه ی مراجع(به جز بهجت، تبریزی، و نوری): خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد، به جنابت آن ها حکم می شود و لازم نیست، با جستن بیرون بیاید و بدن سست شود و اگر بدون شهوت باشد، به منی حکم نمی شود، مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
بهجت: خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد و با جستن بیرون آید، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو علامت، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
تبریزی و نوری: خروج ترشّحات زن، اگر با شهوت خاص (اوج لذّت جنسی) همراه باشد و بدن پس از آن سست شود، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو نشانه، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.(11)
***

ترشحات زنانه

پرسش: آیا ترشحات معمولی خانم ها، وضو را باطل می کند؟

همه ی مراجع: خیر، مگر آن که به منی یا بول بودن آن یقین کند.(12)

روابط زناشویی

• مسأله: زن و شوهر می توانند، به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند، چه با قصد شهوت و چه بدون قصد آن.(13)

آیا زن، می تواند، از نگاه کردن شوهر به بدن خود ممانعت به عمل آورد؟

زن، باید، برای کلیه ی بهره های جنسی شوهر مطیع او باشد، مگر این که عذر شرعی داشته باشد.(14)

تمکین، زن نسبت به روابط زناشویی، چه مقدار باید باشد؟

همه ی مراجع: اگر عذر شرعی(مانند حیض، ضرر برای سلامت بدن و...) نداشته باشد و شوهر بخواهد، باید تمکین کند.(15)
• مسأله: هرگونه تماس بدنی بین زن و شوهر، با هر عضوی باشد، جایز است.(16)

اگر انسان، در شب، بداند که صبح برای غسل کردن آب پیدا نمی کند، آیا با این حال می تواند، با همسر خود نزدیکی کند؟

جواب: مانع ندارد.(17)
***

تحریک جنسی

آیا انسان، می تواند، با نگاه به عکس همسرش، حسّ جنسی خود را تحریک کند و لذّت ببرد؟

نگاه کردن به عکس همسر اشکال ندارد، چه با قصد لذّت و چه بدون آن و تصور کردن او هم در ذهن در صورتی که به کار حرام استمنا منجر نشود، اشکال ندارد.

آیا دیدن فیلم های شهوت انگیز، برای فرد متأهل جایز است؟

اگر دیدن آن ها به قصد تحریک شهوت باشد و یا موجب تحریک آن شود، جایز نیست.(18)

آیا بر زن و شوهر جایز است، در حالی که تنها هستند، فیلم های سکسی ببینند و سپس عمل زناشویی انجام دهند؟

نگاه کردن به این گونه فیلم ها، برای همه حرام است.(19)

دیدن فیلم هایی که راه صحیح نزدیکی با زن باردار را آموزش می دهد، برای مردان متأهل چه حکمی دارد؟

دیدن این فیلم ها که همیشه با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست.(20)
***

نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت در زمانی که زن حائض است، چیست؟

امام، خامنه ای، صافی، مکارم و نوری: کراهت شدید دارد.
سیستانی و فاضل: اگر زن راضی باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنابر احتیاط واجب جائز نیست.
بهجت، تبریزی و وحید: بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.(21)
***

زمان آمیزش

آمیزش در برخی زمان ها و حالت ها ممکن است حرام باشد. با مواردزو احکام آن آشنا می شویم:

الف) در حال حیض

• مسأله: آمیزش، در فرج، در زمان حیض هم برای مرد و هم برای زن حرام است، اگر چه به مقدار ختنه گاه باشد و منی هم بیرون نیاید، بلکه احتیاط واجب آن است که به مقدار کم تر از ختنه گاه نیز آمیزش صورت نگیرد.(22)
• مسأله: اگر، در هنگام آمیزش زن حائض شود، مرد باید بلافاصله از او کناره بگیرد و اگر از او فاصله نگرفت، بنابر احتیاط واجب، باید، کفّاره بدهد.(23)
• مسأله: آمیزش، در روزهایی که حیض زن قطعی نیست، ولی شرعاً باید، برای خود حیض قرار دهد، هم بر مرد هم بر زن حرام است.(24)
• مسأله: زن و شوهر می توانند، در زمان حیض زن، به استثنای دخول، سایر استمتاعات را از یکدیگر داشته باشند. اگر چه به انزال منی منجر گردد.(25)
• مسأله: کامیابی و لذّت بردن از ناف تا زانوی حائض، بر مرد مکروه است، مگر آن که از روی لباس باشد.(26)

اگر خانمی از خون حیض پاک شده است، لیکن، هنوز، غسل به جا نیاورده آیا می تواند، با شوهرش نزدیکی کند؟

پیش از غسل همبستر شدن با زن جایز است، اگر چه کراهت دارد.(27)

ب) بعد از داخل شدن وقت نماز

• مسأله: کسی که نمی تواند، غسل و تیمم کند، بعد از داخل شدن وقت نماز، نباید، با همسر خود نزدیکی کند، مگر آن که بترسد که به گناه بیفتد.(28)
• مسأله: اگر کسی نمی تواند، غسل کند، امّا، می تواند تیمم نماید، حتی بعد از داخل شدن وقت نماز می تواند، با همسر خود آمیزش کند.(29)

ج) در حال استحاضه ی کثیره یا متوسطه

• مسأله: اگر زن مستحاضه ی کثیره و یا متوسطه باشد، در صورتی که غسل های واجب خود را انجام داده باشد، آمیزش با او جایز است.(30)

د) در حال روزه ی واجب

• مسأله: نزدیکی، در حالی که هر دو یا یکی از آنان روزه ی واجب گرفته اند، حرام است و روزه را نیز باطل می کند، اگر چه به مقدار ختنه گاه هم داخل شود و منی هم بیرون نیاید.(31)
• مسأله: هر کاری که باعث جنب شدن مرد یا زن، در حال روزه شود، اگر عمدی صورت بگیرد، حرام است و روزه را نیز باطل می کند.(32)
• مسأله: ملامسه و بوسیدن و ملاعبت با همسر در حال روزه، اگر به قصد انزال منی نباشد، اشکال ندارد، لیکن اگر زن یا مرد به گونه ای باشند که عادتاً با این گونه امور جنب می شوند، باید از این گونه کارها نیز اجتناب کنند.(33)
• مسأله: اگر مردی، زن خود را در ماه مبارک رمضان، در حالی که روزه است، به آمیزش مجبور کند، علاوه بر این که فعلی حرام انجام داده است ولی روزه ی زن باطل نمی شود.(34)

هـ) در حال بیماری

• مسأله: اگر زن، بیماری داشته باشد که دکترها او را از آمیزش منع کرده باشند، مجامعت با او برای شوهرش جایز نیست.(35)

و) در حال اعتکاف

آمیزش، در حال اعتکاف بر مرد و زن حرام است، بلکه، هر گونه لمس و بوسیدن به شهوت نیز حرام است و اعتکاف را نیز باطل می کند.(36)

ز) در حال احرام

• مسأله: مجامعت کردن با همسر در حال احرام جایز نیست.(37)
• مسأله: هر گونه لمس، بوسیدن، نگاه کردن به همسر، در حال احرام از روی شهوت جایز نیست.
***

موسیقی محرِّک

آیا زن و شوهر، به جهت تمایل به یکدیگر و افزایش شهوت، می توانند، به موسیقی لهوی گوش فرا دهند؟

همه ی مراجع: گوش دادن به موسیقی حرام جایز نیست و صرف افزایش تمایل به همسر، مجوّز شرعی، برای گوش دادن به آن محسوب نمی شود.(38)
***

سقط جنین

آیا بعد از انعقاد نطفه از بین بردن آن جایز است؟

بعد از انعقاد نطفه جایز نیست.(39)
***

دیه ی سقط جنین

پرسش: دیه سقط جنین چه مقدار است؟

همه ی مراجع: دیه برای نطفه، 20 مثقال طلای سکه دار؛ برای علقه (خون بسته شده) 40 مثقال طلا و برای مضغه (پاره گوشت) 60 مثقال طلا است. اگر استخوان داشته و بدون گوشت باشد، 80 مثقال و اگر گوشت آن را پوشانده و خلقت کامل شده باشد 100 مثقال است. اگر روح در آن دمیده شده چنانچه پسر باشد 1000 مثقال و اگر دختر باشد 500 مثقال شرعی طلای سکه دار، دیه دارد.
گفتنی است که روح در حدود چهار ماهگی در جنین دمیده می شود.(40)

احکام روابط زن و شوهر

پرداخت نفقه

• مسأله: نفقه را می توان به صورت پول یا عین به زن پرداخت؛ به طور مثال، می توان، غذا را پخته یا نپخته و یا پول آن را به زن داد و زن نیز مالک آن می شود.(41)
به مقدار نفقه به گردن مرد، دین می آید و به زن مقروض می شود، چه زن آن را از مرد طلب کرده باشد یا نه.(42)

آیا مرد، می تواند، پول هایی را که زن با صرفه جویی در مخارج خانه پس انداز کرده، از زن طلب کند؟

اگر از نفقه ی زن بوده و زن با کم گذاشتن از خود در قسمت مخارج زندگی صرفه جویی کرده، خیر، نمی تواند.(43)

اگر خانمی، ماهیانه، از شوهرش، برای مخارج خانه، پول می گیرد، مقداری از آن را پس انداز کند، آیا می تواند، بدون اذن شوهر، برای خود، لباس یا چیزی دیگر بخرد؟

اگر شوهر، ماهیانه را به زن تملیک کرده و اختیار مصرف را به او داده و یا ماهیانه، نفقه ی خود زن است، می تواند، بدون اجازه ی شوهر آن را خرج کند.(44)

چنانچه مردی نفقه همسرش را ندهد و یا از آن کم بگذارد، زن چگونه می تواند نفقه ی خود را از او استیفا نماید؟

امام، بهجت و فاضل: نخست باید به حاکم شرع مراجعه کند و با عدم دسترسی به او، با چند نفر از افراد عادل، در میان بگذارد تا از این طریق، او را بر پرداخت نفقه مجبور کنند و اگر این راه ها ممکن نبود، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
تبریزی، سیستانی، صافی، مکارم و نوری: اگر ممکن است، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
وحید: می تواند از طریق متصدّی امور حِسبّیة، شوهر را بر پرداخت نفقه مجبور کند و اگر ممکن نشد، می تواند خرجی خود را بدون اجازه از مال شوهر بردارد و احتیاط واجب آن است که این کار با اجازه ی حاکم شرع باشد.
تبصره: به فتوای آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم شیرازی، در فرض یاد شده، تصرف در اموال شوهر باید با اجازه ی حاکم شرع باشد.(45)
***

حق سکونت زن

پرسش: آیا زن بعد از عقد ازدواج می تواند از سکونت در شهری خاص امتناع ورزد؟

همه ی مراجع: خیر، چنین حقی ندارد؛ مگر آن که در ضمن عقد شرط کرده باشد، (و یا عقد بر این توافق واقع شده باشد).(46)
***

مطالبه ی مهریه

پرسش: اگر زن بعد از نزدیکی با همسرش مهرش را از شوهر بطلبد ولی او قادر به پرداخت آن نباشد، تکلیف چیست؟

همه ی مراجع: اگر شوهر به جز خانه و اثاث آن چیزهای دیگری که به آن نیاز دارد و یا در شأن او است چیز دیگری نداشته باشد، زن نمی تواند مهر خود را از او مطالبه کند بلکه باید صبر کند تا او بتواند بدهی خود را بپردازد.(47)
***

اطاعت از شوهر

در مقام تعارض بین امر پدر و همسر، اطاعت کدام یک، برای زن مقدم است؟

در امر مشروع، امر شوهر مقدّم است.(48)

اگر شوهر، پوشیدن لباس و یا آرایشی خاص را از همسرش درخواست کند، آیا اطاعت او بر زن واجب است؟

همه ی مراجع: اگر این درخواست، در راستای استمتاعات باشد و یا ترک آن باعث نفرت شوهر گردد، بر زن واجب است، اطاعت کند. در غیر این صورت، واجب نیست.(49)
***

رضایت شوهر

آیا همین اندازه که زن، بداند، شوهرش، برای بیرون رفتن از منزل راضی است، کفایت می کند یا این که باید، از او اجازه بگیرد؟
همه ی مراجع: اگر می داند که شوهرش راضی است، کفایت می کند و اجازه گرفتن لازم نیست.(50)
***

لباس میهمانی

اگر جهت شرکت در یک میهمانی خاص، زن بخواهد، لباس ویژه، بپوشد، ولی، همسر وی راضی نباشد، چه حکمی دارد؟

اگر پوشیدن لباس، موجب اختلاف و مفسده باشد، باید، از پوشیدن آن اجتناب شود و شوهر نیز، نباید، از لباسی که متعارف است، جلوگیری کند.(51)
***

آرایش برای غیر همسر

آرایش نمودن زن، برای غیر همسر، در بعضی مجالس زنانه، مثل عروسی یا میهمانی های زنانه، در صورتی که همسر راضی نباشد، چه حکمی دارد؟
در صورتی که نامحرم او را نبیند، اشکال ندارد؛ ولی، سعی شود، موافقت شوهر حاصل گردد.(52)
***

نذر زن

آیا زن، می تواند، بدون اذن شوهر، از مال خود نذر کند؟

امام و خامنه ای: خیر، نذر زن در اموال خود، بدون اذن شوهر صحیح نیست.
نوری: آری، نذر زن، از مال خودش، بدون اذن شوهر صحیح است.
سیستانی، صافی و وحید: اگر نذر، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و بنابر احتیاط واجب، در اموال خود نیز- غیر از حج، زکات، صله رحم و احسان به پدر و مادر- با اذن شوهر نذر کند.
فاضل: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او(در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط واجب آن است که با اذن او باشد؛ به ویژه، در نذر اموال [هر چند به خود متعلق باشد.]
تبریزی و مکارم: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط مستحب آن است که با اجازه ی او باشد (حتی در اموال خود).
بهجت: نذر زن بدون اذن شوهر (حتی در اموال خودش)، بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.(53)
***

رقص برای همسر

آیا زن، می تواند، برای شوهرش برقصد و همراه با آن، به موسیقی طرب انگیز و شاد گوش کنند؟

همه ی مراجع(به جز بهجت): رقص زن برای شوهر، در صورتی که با موسیقی حرام همراه نشود، جایز است.
بهجت: اگر همراه با موسیقی حرام انجام گیرد، جایز نیست و اگر بدون آن باشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.(54)
***

تصرّف در اموال یکدیگر

تصرّف در اموال شوهر، بدون اذن او جایز نیست، مگر آن که، زن به رضایت او علم داشته باشد و همین طور تصرّف در اموال زن.(55)

اگر زنی، بدون اجازه ی شوهرش، از پول یا مال او بردارد، در صورتی که بداند، شوهرش راضی است، آیا گرفتن اجازه واجب است؟

با احراز رضایت مانعی ندارد.(56)

آیا مرد، می تواند، همسرش را به فروش اموالش مجبور نماید، به طور مثال، زن را وادار کند، خانه یا ملکش را بفروشد؟

حق ندارد.(57)

نشوز زن و مرد

• مسأله: زن، در هر یک از صور زیر ناشزه محسوب می شود و مرد می تواند نفقه ی او را نپردازد:
1. عدم تمکین زن به شوهر، در روابط زناشویی.
2. خارج شدن از خانه، بدون اذن و رضایت شوهر و خودسری در آمد و رفت ها و معاشرت ها.
3. پاک نکردن خود از آنچه باعث دور کردن شوهر از تمتعات و لذّات می گردد.
4. ترک نظافت و یا ترک آرایش، اگر شوهر آن را طلب کند.(58)

زن، با چند بار اطاعت نکردن، در وظایف واجب خود نسبت به شوهر ناشزه می شود؟

اگر زن بدون عذر، وظایف خود را انجام ندهد، حتّی اگر برای یک بار، نشوز محقّق می شود و اگر توبه کرد و از شوهر اطاعت نمود، نشوز برداشته می شود.
• مسأله: اگر مردی، به وظایف واجب خود عمل نکند و نفقه ی زن را نپردازد، گرفتار نشوز شده است.(59)
• مسأله: اگر نشانه های نشوز در مرد پیدا شود، زن، می تواند، مرد را نصیحت کند و اگر نصیحت مؤثر نشد، می تواند، شکایت خود را نزد حاکم ببرد تا مرد را وادار کند، به وظایف خود عمل نماید.(60)

احکام حجاب و پوشش اسلامی

پوشش نامناسب

پرسش: پوشیدن مانتوهایی که برجستگی های بدن (مانند سینه و پشت) را نمایان می سازد چگونه است؟

همه ی مراجع: اگر باعث تهییج شهوت باشد، جایز نیست.(61)
***

پوشش زیر چانه

آیا پوشاندن زیر چانه و کف و روی پا، در مقابل نامحرم واجب است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و مکارم): آری، باید آن ها را از نامحرم بپوشاند.
مکارم: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، بنابر احتیاط، واجب است.(62)

پوشش زیبارویان

زنی که می داند، به جهت چهره ی زیبایی که دارد، مردان نامحرم، به او نگاه می کنند، چه وظیفه ای دارد؟ آیا پوشاندن آن واجب است؟

امام، خامنه ای، سیستانی، فاضل، مکارم و نوری: اگر باعث مفسده نشود، پوشاندن چهره بر او واجب نیست؛ ولی، مردان وظیفه دارند، به او نگاه نکنند.
بهجت، تبریزی و وحید: اگر باعث جلب توجّه مرد نامحرم شود، بنابر احتیاط واجب، باید چهره خود را بپوشاند.
صافی: باید چهره ی خود را در برابر نامحرم بپوشاند.(63)
***

زیورآلات زنان

زیورآلات زن، اگر در معرض دید نامحرم باشد: چه حکمی دارد؟

امام، بهجت، صافی، خامنه ای، فاضل و وحید: باید، از دید مرد نامحرم پوشانده شود.
مکارم و نوری: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند) از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن حلقه ی ازدواج و انگشتر، واجب نیست.
سیستانی: پوشاندن گردن بند، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن النگو، دستبند، حلقه ی ازدواج و انگشتر واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند)، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن انگشتری که پیش زنان بزرگسال، یا کمی پایین تر متعارف است، واجب نیست.(64)
***

آرایش زن

آیا زن باید چهره ی آرایش کرده ی خود را از نامحرم بپوشاند؟

همه ی مراجع: (به جز مکارم): آری، باید از نامحرم بپوشاند.
مکارم: بنابر احتیاط واجب باید از نامحرم بپوشاند.(65)

اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت برای خانم ها چه حکمی دارد؟

امام، سیستانی، مکارم و نوری: اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت بدون آرایش اشکال ندارد.
بهجت و صافی: این کار فی نفسه برای آنان اشکال ندارد ولی باید صورت را از نامحرم بپوشاند.
تبریزی، خامنه ای، وحید و فاضل: اگر زینت محسوب شود پوشاندن آن از مرد نامحرم واجب است.(66)

احکام روابط اجتماعی

مکالمه با نامحرم

آیا خانم ها، می توانند، با نامحرمان صحبت کنند؟

خانم ها، می توانند، با نامحرم صحبت کنند، مشروط به آن که به قصد لذّت نباشد، صدای خود را نازک ننمایند و زمینه گناه هم نباشد.(67)

توصیف نامحرم

آیا بر زن جایز است، زیبایی های زنان نامحرم را برای شوهرش تعریف کند؟

اگر شوهرش آن زن ها را می شناسد، اشکال دارد.
***

پزشک نامحرم

در جایی که پزشک زن در دسترس باشد، آیا لمس بدن زن از روی لباس، به وسیله ی پزشک مرد جایز است؟
همه ی مراجع: اصل لمس بدن زن نامحرم، از روی لباس، حرام نیست؛ ولی، اگر تلذّذ و مفسده ای در بین باشد، جایز نیست.(68)

مراجعه به پزشک نامحرم

شکی نیست که در شرایط اضطراری و ناچاری، مراجعه به پزشک نامحرم مانعی ندارد. سخن، در جایی است که با وجود پزشک محرم، آیا می توان به پزشک نامحرم مراجعه کرد یا نه؟ مراجع تقلید فرموده اند: «اگر، مراجعه، به پزشک نامحرم، بر لمس و نظر حرام متوقف باشد تا به حدّ ضرورت نرسیده، جایز نیست». امّا بسیاری از مردم می گویند، دکتر محرم است.

آیا مراجعه زن به پزشک مرد یا رادیولوژی، سونوگرافی، تزریقات و جراحی زنان، توسط مردان، با وجود پزشک زن و انجام این اعمال توسط زنان چه صورت دارد؟

با وجود زنان متخصّص، مراجعه به نامحرم جایز نیست.(69)

مراجعه مردان به پزشک زن، در صورت وجود پزشک مرد چه صورت دارد؟

اگر ضرورت ندارد و لمس و نظر حرام می شود، جایز نیست.(70)
***

تزریقات نامحرم

حکم آمپول زدن، توسط نامحرم چگونه است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): اگر همجنس در دسترس نباشد و ضرورت اقتضا کند، اشکال ندارد.
تبریزی و سیستانی: اگر همجنس در دسترس نباشد، یا آمپول زن غیر همجنس، مهارتش در تزریق بیشتر باشد، اشکال ندارد.(71)
***

عکس های زنان نامحرم

از منکراتی که در بسیاری از خانه ها، به ویژه، نوعروسان وجود دارد، فضاسازی خانه، با عکس های نیمه عریان و بدحجاب زنان نامحرم آشنا و ناآشناست؛ در حالی که جایز نیست، عکس هایی که دیدن آن ها برای دیگران حرام است، در معرض دید قرار بگیرد.(72)
***

احکام عکس

آیا نگاه کردن به عکس شخص نامحرم که حد واجب پوشش را در عکس رعایت ننموده، جایز است؟
در صورت نشناختن و نبود مفسده جایز است.(73)
***

فیلم مبتذل

نگاه به فیلم های مبتذل که بیش تر زنان غیرمسلمان در آن بازی می کنند؛ در صورتی که موجب تحریک انسان نشود، چه حکمی دارد؟
همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): با توجه به این که دیدن این گونه فلیم ها، شهوت برانگیز و مقدمه ارتکاب گناه است، نگاه به آن ها حرام است.
تبریزی: نگاه به فیلم هایی که موجب تحریک شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه باشد، جایز نیست.
سیستانی: اگر حتی، بدون قصد لذّت و ترس افتادن به گناه باشد، بنابر احتیاط واجب، نگاه به زنان جایز نیست.(74)
***

احکام صله ی رحم

صله ی رحم چیست؟ و چه کسانی جزء ارحام محسوب می شوند؟

صله ی رحم، یعنی پیوند با خویشاوندان، که گاه با دیدار آنان حاصل می شود و گاه با نامه یا تلفن یا دعوت از آن ها؛ یا طرق دیگر. صله رحم شامل خویشاوندان خیلی دور نمی شود.(75)
علی(ع) در این باره می فرماید:
«صِلُوا اَرحامکُم و ان قَطعُوکم»(76)
با خویشاوندان خود صله رحم کنید، هر چند، آنان، با شما قطع رابطه کنند.

آیا خویشاوندان زن از ارحام شوهر محسوب می شوند که صله با آنان واجب باشد یا خیر؟ و همین طور، خویشاوندان شوهر، از ارحام زن محسوب می شوند یا خیر؟

خویشاوندان زن یا شوهر جزء ارحام دیگری محسوب نمی شوند.(77)

زن من همواره مرا مجبور می کند، به خانه مادرش یا خواهر یا بستگانش بروم، آیا بر من واجب است که از او اطاعت کنم؟

اطاعت از او واجب نیست.(78)

آیا شوهر حق دارد، زن را مجبور کند که به منزل فلان فامیل برود؟ در حالی که زن به هیچ وجه راضی نیست به منزل آنان برود. آیا اطاعت از او در این امر واجب است؟

شوهر حق دارد، از خارج شدن زن از خانه ممانعت نماید؛ ولی، در این گونه موارد بهتر است، زن رضایت شوهر را به دست آورد.(79)

آیا برای صله رحم یا دیدن بستگان نزدیک، حتّی دیدن پدر و مادرم، باید از شوهرم اجازه بگیرم یا می توانم، به قدر انجام صله رحم بدون اذن شوهر، از خانه خارج شوم؟

خروج از خانه، حتّی اگر برای صله ی رحم، یا دیدن پدر و مادر و بستگان نزدیک باشد، بدون اجازه ی شوهر حرام است.(80)

اگر شوهری، همسرش را از صله ی رحم، به ویژه دیدار والدین منع کند، تکلیف زن چیست؟ آیا می تواند، بدون اجازه ی او به دیدن آنان برود؟

همه ی مراجع: خیر، نمی تواند، بدون اجازه ی شوهر، به دیدار آنان برود و صله رحم به رفت و آمد منحصر نیست؛ بلکه، با احوال پرسی و پیغام فرستادن از طریق تلفن، نامه و مانند آن نیز محقّق می شود.(81)

احکام وطن و سفر

وطن زن

آیا زن در انتخاب وطن مستقل است یا تابع شوهر؟

خامنه ای، مکارم: مستقل است و باید به وظیفه خود عمل کند.
صافی: زن نسبت به انتخاب وطن، آزاد است در صورتی که در موقع اجرای عقد نکاح برای خود حق انتخاب وطن قرار داده باشد.
تبریزی: زن در انتخاب وطن، مستقل است ولی اگر اطمینان دارد که با شوهرش زندگی می کند وطن شوهر، وطن او هم محسوب می شود.
فاضل: زن در انتخاب وطن تابع شوهر نیست، بلکه در صورتی که بخواهد همراه شوهر و در محل زندگی او، زندگی کند، وطن او هم به حساب می آید وی اگر بخواهد با توافق شوهر یا حتی بدون توافق شوهر در جای دیگری زندگی دائمی داشته باشد، همان جا وطن او محسوب می شود.
بهجت: زن اگر می خواهد با شوهرش زندگی کند در انتخاب وطن قهراً تابع است.
سیستانی: زن اگر تصمیم بر ماندن با شوهر خود داشته باشد در انتخاب وطن طبعاً تابع شوهر خواهد بود.(82)
تبصره: چه زن در انتخاب وطن تابع شوهر باشد و چه نباشد وطن یا وطن هایی که شوهر قبل از ازدواج داشته هیچ ارتباطی به زن ندارد، بلکه تنها وطنی را شامل می شود که شوهر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برمی گزیند همچنین وطن هایی که زن قبل از ازدواج داشته تا وقتی که از آن اعراض نکرده باشد، همچنان وطن او به حساب می آید و هیچ ارتباطی به شوهر ندارد.
زن و شوهر در وطن های ویژه خود هر کدام باید جداگانه به وظیفه ی خود عمل کنند، ولی در وطن مشترک وظیفه ی آنان یکسان می شود.
***

احکام مسافر

نماز و روزه ی زن، بدون اجازه شوهر، در سفر چگونه است؟

باید، از شوهرش اجازه بگیرد و اگر بدون اذن او به سفر برود، باید، نمازش را تمام بخواند و در ماه مبارک رمضان هم باید روزه بگیرد؛ زیرا، سفر او معصیت محسوب می شود، مگر این که سفر واجب باشد در این صورت باید نمازهایش را شکسته بخواند و حق گرفتن روزه هم ندارد.(83)

احکام خمس

خمس درآمد

خمس یکی از عبادات مالی است که ممکن است، بر هر فردی واجب شود؛ از این رو، مناسب است، عروس و داماد، از ابتدای زندگی زناشویی خود، سال مالی، برای خود قرار دهند و آخر هر سال، وضعیت مالی خود را بازنگری کنند.

زن و شوهر، هر دو کار می کنند و درآمد دارند، آیا به پول زن هم خمس تعلّق می گیرد؟

در زاید بر آنچه در بین سال خرج زندگی کرده، خمس واجب است.(84)
***

خمس جهیزیه

آیا به جهیزیه ی زنی که به خانه شوهر آمده و پدرش خمس مالش را نپرداخته، خمس تعلّق می گیرد؟

اگر یقین نداشته باشد که در جهیزیه خمس است، لازم نیست، خمس بدهد و اگر یقین دارد، باید، به مرجع تقلید خود یا یکی از نمایندگان وی، مراجعه کند و در صورت پرداخت خمس یا اجازه، می تواند، در جهیزیه تصرّف نماید.(85)

اگر کسی جهیزیه را فروخت، آیا ترقی قیمت جهیزیه خمس دارد یا نه؟

خمس ندارد، مگر آن که از پولی تهیه باشد که باید خمس آن را بدهد.(86)
***

خمس طلا و زیورآلات

خانمی از حقوق خود طلا و زیورآلاتی که همیشه خود را با آن زینت می کند، خریده است. شوهرش پولی ندارد که وی بتواند در این زمینه صرف کند، آیا دادن این گونه خریدها بر زن لازم است؟

همه ی مراجع: اگر به مقدار متعارف و مناسب شأن او باشد، خمس ندارد.(87)
***

خمس پس انداز

آیا به پولی که برای خرید وسایل زندگی ذخیره می شود، خمس تعلق می گیرد؟

امام، تبریزی، سیستانی، مکارم و وحید: چنانچه یک سال از آن بگذرد، خمس دارد.
صافی: اگر هم اکنون به آن وسیله نیاز و تهیه آن بدون پس انداز در مدت یک سال ممکن نباشد خمس ندارد.
خامنه ای: اگر برای تهیه وسایل مورد نیاز در آینده ی نزدیک(مثلاً تا سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و با پرداخت خمس آن، نتواند آن ها را تهیه کند، خمس ندارد.
نوری: چنانچه بدون پس انداز کردن نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند، خمس ندارد.
بهجت و فاضل: اگر بدون پس انداز کردن، نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند؛ چنانچه پس انداز کوتاه مدت (مثلاً تا سه سال) باشد، خمس ندارد.
تبصره: چنانچه در آینده با پس انداز خود، لوازم مورد نیاز خویش را تهیه نکند، باید خمس آن را بدهد.(88)
***

اجازه ی تصرف

شوهرم، اهل خمس نیست. نماز من با لباس هایی است که از این پول ها تهیه می شود؛ چه حکمی دارد؟

به شما و امثال شما اجازه می دهیم که در این لباس ها تصرف کنید و اگر می توانید، خمس آن را بپردازید و یا خمس آن را به عهده بگیرید و هر زمان موفّق شدید، بپردازید.(89)
تبصره: در این مورد هر کسی باید از مرجع تقلید خودش اجازه بگیرد.

احکام امر به معروف و نهی از منکر

حسّاسیت خانوادگی

آیا مرد، باید، به همسر و سایر زنان وابسته خود حسّاس باشد؟ و چه اندازه حق دارد، در مسائل شخصی آنان دخالت کند؟

از باب امر به معروف و نهی از منکر، هر مسلمانی نسبت به مسلمان دیگر، وظیفه ی ارشاد و هدایت دارد. این وظیفه، درباره ی نزدیکان و اعضای خانواده سنگین تر است؛ بنابراین، اعضای خانواده نسبت به یکدیگر مسؤولیت تربیتی و حفاظتی ویژه دارند. این وظیفه ی مسلّم اعضای خانواده است که از گمراهی و لغزش یکدیگر پیشگیری کرده، در این باره حسّاس باشند. همان طور که افراد خانواده به سلامت جسمانی یکدیگر حسّاسند، باید، به سلامت روحی و ایمانی یکدیگر نیز حسّاس باشند؛ امّا، نخست این که باید توجبه داشت، این وظیفه، درباره ی نقض و ترک احکام الاهی است.
دوم این که، این مسأله، فقط، وظیفه مرد نیست، بلکه زن نیز در برابر مرد و هر فردی نسبت به افراد دیگر خانواده چنین تکلیفی دارد.
سوم این که، در صورت مشاهده لغزش، باید، از شیوه های معقول و درست تربیتی در ارشاد فرد کوشید، نه این که بدون هیچ تدبیری خشونت را تنها راه حل دانست.
***

هدایت همسر

همسرم، فیلم های ویدئویی مبتذل می بیند، برای این که او را از این کار باز دارم، چه راهی را پیشنهاد می کنید؛ بدون این که مشکلی برایم ایجاد شود؟

الف) سعی کنید، در بین فیلم، به اثرات زشت و زیانبار آن اشاره کنید.
ب) فیلم های سالم و جذاب دیگر را در صورت امکان، تهیه و آن ها را در معرض تماشا قرار دهید.
ج) از برخورد تند پرهیز نمایید.
ب) به هر نحو ممکن تلاش کنید، وقت او را به گونه ای پر کنید که مجال دیدن آن فیلم ها را نداشته باشد.
***

بی مبالاتی به مسائل شرعی

زنی که به مسائل شرعی مانند نماز و دیگر مسائل، بی اهمیت باشد، وظیفه ی شرعی شوهرش چیست؟

باید، او را امر به معروف نماید و به خواندن نماز وادارش کند.(90)

حضور در مجلس عروسی

اگر به مجلس عروسی و مانند آن دعوت شدیم؛ ولی، در آن جا موسیقی و ترانه مبتذل پخش کردند، تکلیف چیست؟ آیا باید محل را ترک کنیم؟

همه ی مراجع: اگر احتمال تأثیر می دهید، با فراهم بودن شرایط، نهی از منکر کنید و اگر نمی پذیرند، چنانچه حضور شما باعث استماع موسیقی حرام یا تأیید گناه گردد، باید مجلس را ترک کنید؛ مگر آن که عسر و حرج لازم آید.(91)
***

توصیه های طلایی احکام

1. همان گونه که در هر مسأله مهم به متخصص و کارشناس ویژه مراجعه می کنیم، بکوشیم در مسائل و احکام دینی نیز به متخصص و کارشناس مربوطه- یعنی مرجع تقلید- مراجعه کنیم.
الف: اگر تاکنون در تعیین مرجع تقلید کوتاهی کرده ایم، بکوشیم در آغاز زندگی مشترک این امر مهم را جدی بگیریم و همسرمان را نیز در این باره یاری کنیم.
ب: انتخاب دو مرجع تقلید توسط زن و شوهر، دلیل بر عدم تفاهم در زندگی مشترک نیست.
2. خمس تنها یک وظیفه ی دینی برای مردان نیست بنابراین سعی کنیم از ابتدای زندگی با مراجعه به یک روحانی آگاه به مسائل و یا با مراجعه به دفتر مرجع تقلید خود، برای خود و همسرمان "حساب سال" مشخص کنیم و همه ساله به این تکلیف دینی عمل کنیم.
الف: تاریخ سال خمسی بر اساس ضوابطی تعیین می شود و ممکن است سال خمسی زن و شوهر دو تاریخ متفاوت داشته باشد.
ب: شایسته است هنگام فرا رسیدن سال خمسی با ترتیب دادن مراسم جشنی- هر چند کوتاه و مختصر- در جمع خانواده، خمس را محاسبه کنیم تا هم به این تکلیف دینی اهمیت داده باشیم و هم دیگران را تشویق به این امر مقدس کرده باشیم.
3. اگر زن درآمدی و یا مثلاً مهریه نقدی و ارثیه داشته باشد چون تأمین مخارج زندگی به عهده ی او نیست معمولاً زودتر از مرد، حج بر او واجب می شود، شایسته است از این امر مهم دینی غافل نمانیم.
4. گرچه مهریه حق زن است، ولی سعی کنیم در مطالبه ی آن از شوهرمان عرصه را بر وی تنگ نگیریم و به صفا و صمیمیت حاکم بر زندگی مان لطمه ای وارد نسازیم. شوهر نیز نباید در صورت توان مالی از پرداخت مهریه، طفره رود.
5. اگر دوست داریم در آینده فرزندانی پای بند به احکام اسلام داشته باشیم بکوشیم از هم اکنون به پای بندی خودمان به احکام اسلامی عمق ببخشیم.
فرزندان آینده اگر در این فضایی که ما فراهم آورده ایم قرار بگیرند خود به خود- تا اندازه ی زیادی- به احکام اسلامی اهمیت خواهند داد.

نمودارهای محرم و نامحرم

در این قسمت دو نمودار که اولی از برای خویشاوندان محرم و در نمودار دومی از برای خویشاوندان نامحرم آمده است. در این دو نمودار مقداری که بیشتر مورد نیاز و ابتلای مردم بوده و ظرفیت نمودار اقتضاء داشته آمده است:
نمودار شماره «1» محرم ها:

پدر

پدرپدرت
پدرپدرمادرت و ...

پدر پدرت
پدرشوهرت

پدر پدر پدر و...
پدر پدر شوهرت

پدر مادرت
پدر مادرشوهر و ...

پدر مادر پدر

پدر مادر مادر

 

مادر

مادرت
مادرمادر پدرت و ...

مادر مادرت
مادر زنت

مادر مادر مادرت
مادر مادر زنت

مادر پدرت
مادر پدر زن و هر چه بالا رود

مادر پدر پدرت

مادر پدر مادرت

برادرت

برادرت ( تنی باشد یا ناتنی)

خواهرت

خواهرت (تنی باشد یا ناتنی)

عمو

عمویت

عموی مادرت

عموی پدرت

عموی پدرِ پدر

عموی پدرِ مادر

عموی مادر پدر و ...

 

عمه

عمه ات

عمه ی پدرت

عمه ی مادرت

عمه ی پدرِ پدر

عمه ی مادرِ مادر

عمه ی مادرِ پدر

عمه ی پدر مادر و ...

دایی

دایی ات

دایی پدر

دایی مادرت

دایی مادرِ مادر

دایی مادرِ پدر

دایی پدرِ پدر

 

خاله

خاله ات

خاله ی پدرت

خاله ی مادرت

 

شوهر

شوهرت

شوهر دخترت

شوهر دختر دخترت

شوهر دختر پسر

زن

زنت
زن دایی ای که عمه ات باشد

زن پدرت

زن پسرت
زن عمو و زن دایی ای که مادر زنت باشد

زنِ نوه

زن پدرِ مادر

زن عمویی که خاله باشد

 

داماد

داماد و هر چه پایین رود

داماد دخترت

داماد دختر دخترت

داماد دخترِ پسر

داماد نوه ی دختر

داماد نوه ی پسر

 

عروس

عروست

عروس پسرت

عروس دخترت

عروس دختر پسر

عروس پسر دختر و ...

 

 

پسر

پسرت

پسر پسرت

پسر پسر پسر

پسر دختر

پسر دخترِ پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

دختر

دختر
دختر دختر پسرت

دختر دخترت
دختر زن مدخوله ات

دختر دختر دخترت
دختر پسر ربیبه ات

دختر پسر
دختر ربیبه

دختر پسر پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

نوه و نبیره

نوه ات

نوه ی دخترت

نوه ی پسرت

نبیره

نبیره ی دختر

نبیره ی پسر و هر چه پائین رود

ربیبه (دختر زنت)

دختر زنت ( چه از شوهر قبل از شما باشد چه از شوهر بعد از شما)


نمودار شماره «2» نامحرمها:
 

پدر

پدر زنِ پدر

پدر زن برادر

پدر زن عمو

پدرِ زن دایی

پدر هوویت

پدر داماد

پدر عروس

مادر

مادر زن پدر

مادر زن برادر

پدر زن عمو

مادرِ زن دایی

مادرِ داماد

مادرِ عروس

 

برادر

برادر شوهر

برادرزاده ی شوهر

برادر خوانده

برادرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

خواهر

خواهر زن

خواهرزاده ی زن

خواهر خوانده*

خواهرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

عمو

عموی شوهر

عموی هر یک از خویشان شوهر

عموی مادری عمویت

عموی دامادت

عموی عروست

 

 

عمه

عمه ی مادری عمه

عمه ی زن

عمه ی ربیبه

عمه ی هر یک از خویشان زنت

دایی

دایی پدری دایی

دایی شوهر

دایی پسر شوهر

دایی دختر شوهرت

دایی هر یک از خویشان شوهرت

 

 

خاله

خاله ی زن

خاله ی پدری خاله

خاله ی ربیبه

خاله ی هر یک از بستگان زنت

شوهر

شوهر مادر شوهر

شوهر عمه

شوهر خاله

شوهر عروست که پسرت نباشد

شوهر خواهرت

 

 

زن

زن پدر زنت

زن عمو

زن دایی

زن برادرت

زن برادر زنت

 

 

داماد

داماد شوهرت

داماد خواهر

داماد برادر

 

عروس

عروس زنت

عروس خواهر

عروس برادر

عروس ربیبه ات

پسر

پسر دامادت که نوه ات نباشد

پسر عمو و پسر عمه

پسر خاله و پسر دایی

پسر هوی مادرت

دختر

دختر زن غیر مدخوله ات

دختر هوی مادرت

دختر عمو و عمه و خاله و دایی

دختر برادر زنت

دختر دامادت که نوه ات نباشد

دختر عروست که نوه ات نباشد

نوه ی عروست که نبیره ات نباشد

دختر زنی که با او زنا کرده ای

ربیبه

ربیبه ی پدرت **


* - خواهرخوانده: دختر بیگانه ای که او را به خواهری پذیرفته باشی.
** - دختری که نامادری انسان از شوهر قبلی اش دارد، یعنی خواهری که نه از پدر با انسان یکی می باشد و نه از مادر.

پی نوشت ها :

1. رساله ی دانشجویی، پرسش325، ص216.
2. همان، پرسش 292، ص199.
3. همان، پرسش322، ص215.
4. رساله ی دانشجویی، پرسش323، ص215(پلاتین طلا نیست و فلز دیگری است).
5. همان، پرسش 370، ص236.
6. مردم و برداشت های احکام، ص44. باید قبل از آرایش وضو گرفت؛ زیرا بعضی از مواد آرایشی، از رسیدن آب به اعضای وضو، مانع هستند. مانند لاک و رُژ و...
7. رساله ی دانشجویی، ج2، مسأله4، ص272.
8. رساله ی دانشجویی، پرسش66، ص75.
9. رساله ی دانشجویی، پرسش 67، صص75 و 76.
10. رساله ی دانشجویی، پرسش 68، ص76.
11. رساله ی دانشجویی، پرسش 69، ص77.
12. همان، پرسش 50، ص64.
13. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، صص 220 و 221.
14. همان، ص273.
15. رساله ی دانشجویی، پرسش 387، ص243.
16. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، ص221.
17. استفتائات امام، ج1، سؤال 106، ص54.
18. رساله ی اجویة الاستفتائات، سؤال 1200، ص262.
19. همان، سؤال 1204، ص263؛ صراط النجاة، سؤال 895؛ جامع الاحکام صافی، ج2، مسأله ی 1329، ص33.
20. رساله ی اجوبة الاستفتائات، سؤال 1201، صص 262 و 263.
21. رساله ی دانشجویی، پرسش 389، صص243 و 244.
22. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 45، ص276.
23. همان، مسأله 459، ص279.
24. همان، مسأله ی 451، ص276.
25. همان، ص278.
26. رساله ی دانشجویی، پرسش 388، ص243.
27. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 467، ص281.
28. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 3، ص35.
29. همان.
30. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 428، صص264 و 265.
31. همان، مسأله ی 1584، ص930.
32. همان، مسأله ی 1588، ص933.
33. همان، مسأله ی 1595، ص933.
34. همان، مسأله ی 1587، ص931.
35. احکام روابط زن و شوهر، ص123.
36. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 2، ص264.
37. همان، فی تروک الاحرام، شرط دوم.
38. رساله ی دانشجویی، پرسش 247، ص173.
39. احکام بانوان، وحیدی، ص95.
40. رساله ی دانشجویی، پرسش 462، ص286.
41. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 12 و 13 و 14، ص284.
42. همان، مسأله ی 10، ص283.
43. احکام روابط زن و شوهر، ص41.
44. همان.
45. رساله ی دانشجویی، پرسش 368، صص235 و 236.
46. همان، پرسش 372، ص237.
47. رساله ی دانشجویی، پرسش 373، صص237 و 238.
48. هزار و یک پرسش و پاسخ، آیت الله موسوی، ج2، پرسش 313، ص1055.
49. رساله ی دانشجویی، پرسش 383، ص241.
50. رساله ی دانشجویی، پرسش 380، ص240.
51. همان، ص155.
52. احکام روابط زن و مرد، ص154.
53. رساله ی دانشجویی، پرسش 241، صص166 و 167.
54. رساله ی دانشجویی، پرسش263، ص181.
55. رساله ی دانشجویی، پرسش 385، ص242؛ استفتائات امام خمینی، ج2، سؤال9، ص520.
56. احکام روابط زن و شوهر، ص46.
57. استفتائات امام، ج2، سؤال 27، ص78.
58. تحریر الوسیله، ج2، ص273.
59. همان، ج2، مسأله ی 2، ص274.
60. همان.
61. رساله ی دانشجویی، پرسش 269، ص187.
62. همان، پرسش271، ص188.
63. احکام نگاه و پوشش، پرسش 133، ص100.
64. رساله ی دانشجویی، پرسش 274، صص 189 و 190.
65. احکام ازدواج، پرسش 140، ص98.
66. همان، پرسش 141، ص98.
67. عروة الوثقی، نکاح، ج1، مسأله 39.
68. رساله ی دانشجویی، پرسش 453، ص 282.
69 و 70. مردم و برداشت های احکام، ص69.
71. احکام نگاه و پوشش، پرسش 120، ص 87 و 88.
72. مردم و برداشت های احکام، ص70.
73. احکام خانواده، ص295.
74. احکام نگاه و پوشش، پرسش 55، ص57.
75. استفتائات جدید آیت الله مکارم، ج3، ص610.
76. بحارالأنوار، ج71، ح19، ص92.
77. جامع المسائل فاضل، ج1، سؤال 1773، ص494.
78. احکام روابط زن و شوهر، ص75. (امام، بهجت، تبریزی، فاضل، مکارم).
79. همان، ص76.
80. توضیح المسائل مراجع، ج2، مسأله ی 2412، صص 406 و 407.
81. رساله ی دانشجویی، پرسش 379، ص240.
82. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج2، صص 99 و 100.
83. توضیح المسائل مراجع، ج1، بعد از مسأله ی 1294، ص720 و مسأله ی 1714، ص988.
84. همان، ج1، سؤال 128، ص386.
85. همان، سؤال 26، ص353.
86. همان، سؤال 27.
87. رساله ی دانشجویی، پرسش 221، ص154.
88. رساله ی دانشجویی، پرسش 211، ص148.
89. رساله احکام بانوان، آیت الله مکارم، سؤال 321، ص107.
90. استفتائات امام خمینی، ج1، سؤال16، ص487.
91. همان، پرسش 256، ص177.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

نویسنده: مجيد كمالي

.:: آخرین مطالب ::.

» گنجینه ( سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 )
» ( چهارشنبه ششم اردیبهشت 1391 )
» مجلس عروسی مختلط همراه با ساز و دهل سنتی ( شنبه بیستم اسفند 1390 )
» حکم گرفتن شاباش به عنوان هدیه ( شنبه بیستم اسفند 1390 )
» مبارزه با خرافات در ازدواج ( دوشنبه یکم اسفند 1390 )
» عدالت با همسران ( دوشنبه یکم اسفند 1390 )
» مهریه‌های عجیب ( یکشنبه هجدهم دی 1390 )
» پديده ي فرار از ازدواج ( شنبه بیست و سوم فروردین 1393 )
» نگاهي به اهداف و آثار ازدواج در قرآن ( چهارشنبه هفتم اسفند 1392 )
» انگيزه هاي غلط براي ازدواج ( چهارشنبه هفتم اسفند 1392 )
» هوش هيجاني و روابط زناشويي ( چهارشنبه هفتم اسفند 1392 )
» عشق اساس و پايه ازدواج نيست! ( چهارشنبه سی ام بهمن 1392 )